Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

JurnalCosmic.ro


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mar 2009 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SARM este cea mai mare organizatie de iubitori ai Astronomiei din Romania,are numeroase filiale in multe regiuni ale tarii,are o activitate complexa,de la observatii astronomice urbane la expeditii de profil,la publicistica astronomica,expozitii,festivaluri ,tabere,scoli de vara cu specific astronomic,participa cu delegati si lucrari la conventii/congrese astronomice,are membrii cu remarcabile realizari ATM,astrofoto.
Nu sunt membru SARM dar am activat pe forumul lor pentru vreo doi ani,cunosc organizatia de aproape.Este adevarat ca la un moment dat am decis sa ma retrag de pe acel forum dar sunt surprins de reactiile negative de mai sus,dintre care,pe unele, le consider regretabile.Fara intentia de a initia sau continua polemicile,va rog sa-mi permiteti sa chem pe toata lumea la moderatie.Nu fac apel la unitate,doar la respect reciproc si toleranta.Daca unii dintre noi doresc sa combata unele afirmatii ale SARM,avem categoria ''Observatoare,cluburi,institutii'' unde se pot dezbate drepturile de paternitate,prioritate etc.Mircea
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Mar 2009 01:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru cuvinte, Mircea. E bine cand auzi asta de la oameni care stiu ce inseamna astronomia romaneasca de amatori.
Cer senin!

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Mar 2009 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am motive sa iau apararea SARM. In martie 2006 am participat impreuna cu membri SARM la excursia in Turcia prilejuita de eclipsa totala de Soare. A fost foarte reusita (si excursia si eclipsa Smile).
Au fost intr-adevar aici unele reactii cam dure dar din pacate ele au fost provocate de modul arogant in care reprezentantul SARM (oare cine o fi Rolling Eyes) a facut prezentarea de inceput. E nevoie intr-adevar de respect reciproc.
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 13 Mar 2009 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iaca pozna! Nene Mircea, da' ce-am facut de ne tragi asa de-a valma in teapa in numele SARM-ului? Zi si matale, ala-i negru ala-i alb sa stim fiecare care cum ne-o potrivim. Ca asa la gramada, s-ar putea sa scape vreo unul. Eu, de pilda, nu am zis nimic si nu am nimic cu SARM si as putea sa mi-o iau pe nevinovatelea! Doamne fereste! Pai pentru mine SARM-ul (deie-i Dumnezeu sanatate dupa inima lui cea buna, a sarmului zic), este al doilea Dumnezeu! Este adevarat ca nu prea ma inchin la toti sfintii din SARM si nu-mi vine sa le ling tocurile, ca de, unii alearga cam mult si mai calca si-n ca asa-i omul dornic sa inhate totul sa duca in ceruri. Eu sunt prea departe si cu durere in suflet suspin ca nu pot face parte din randurile lor, dar admir si eu de la distanta pozele facute de unul care semneaza Alex Conu si Cristina T. Am mai auzit de un alt Alex de-i mai zice si Tudorica ce a fost hat departe la capatul pamantului sa vada cerul prin cele mai mari telescoape ale lumii; si ar fi mai multi dar numele lor imi scapa acum. E adevarat ca SARM-ul isi pune doar stampila pe munca altora, dar ce conteaza, doar e un fel de Dumnezeu (ceva mai mic ce-i drept) caruia nu poti sa-i aduci decat ofrande ploconiri laude si cantari de slava. Au mai incercat unii sa miste in front, insa au fost afurisiti exemplar si regulamentar. Asa ca ori te lasi calarit de SARM, ori latri la meteori si la luna pe dinafara. Se spune ca aparenta face adesea ca soldatul sa devina general, canonicul episcop si dracul calugar. Ei bine, nu-i asa si-n cazul SARM-ului. Acolo chiar se fac lucruri admirabile: din cat am inteles patronul SARM a acordat asistenta tehnica si manageriala pentru realizarea celui mai modern planetarui din Pitesti, unic in aceasta zona a Europei, are o stransa colaborare cu asociatia astronomica de la Barlad si impreuna cu profesorul Adam fac an de an simpozioane pe teme astronomice si pregatesc impreuna copii pentru olimpiada de astronomie cu rezultate foarte bune la nivel international, acelasi patron ( scuzati, cred ca presedinte se zice) , este in discutii cu directorul muzeului Vasile Parvan din Bacau pentru realizarea aceluiasi tip de planetariu ca la Pitesti, iar mai nou, impreuna cu un muzeograf de la Galati vrea sa dea in folosinta cel mai mare si mai modern observator din Romania. Din ce spune lumea, observatorul este gata construit, numai trebuie taiata panglica si sparta sampania. Si mai sunt o gramada de lucruri frumoase realizate de SARM sau supt sceptrul SARM. Deci cine si ce are ceva cu SARM, nene Mircea?
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 13 Mar 2009 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu trebuie sa clarific o chestie Smile Fotografiile de pe skyphotographers.com nu au nici o legatura cu SARM, adica nu-s sub vreo umbrela sau mai stiu eu ce.
Sunt facute de mine si de Cristina fiindca ne place sa facem asta Smile Dar nu trebuie sa se inteleaga ca respectivul site are vreo legatura cu SARM sau ca noi fotografiem in numele SARM. Fiind membri in SARM e normal ca imaginile noastre sa fie utilizate in diverse proiecte ale SARM sau sa apara in expozitii organizate de SARM. Dar la fel de bine au aparut si in cadrul proiectelor altor organizatii astronomice sau neastronomice de aici sau de afara.

JurnalCosmic.ro, da, e unul dintre proiectele SARM de care ma ocup eu. Dar sunt foarte deschis la colaborari pe tema asta. Asa ca daca aveti evenimente de anuntat, daca vreti sa tratam vreo tema, sau daca scrieti un articol cu priza la public si credeti ca se preteaza pentru jurnalcosmic.ro, va astept bucuros.

Alex Conu

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
costelus
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2008
Mesaje: 51



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 13 Mar 2009 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de unde atata polemica daca vreti sa vedeti ce este SARM mergeti la scola de vara si va veti convinge, va spun sincer nu o sa regretati asa cum nu regret nici eu de ani buni .In rest este pacat sa aruncati cu gunoi in munca managerului SARM el se ocupa de organizarea astronomilor amatori din Romania cand alti nici nu visau s-au nici macar nu s-au nascut pe lume .Cer senin.
Sus
MBaky S
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 6



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 13 Mar 2009 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, dumneavoastra erati cel din spatele identitatii SARM pe site Question Shocked . Treaba e ca sarm ar trebui sa ii respecte si pe ceilalti, sa nu fie aroganta, cand vine vorba de actiuni cu acelasi specific (scoli de vara, observatii urbane si in afara oraselor etc) pe care le organizeaza si alte asociatii de astronomi... si mai ales cand se vorbeste de unitate si chestii din astea, care mie mi se par ca de acum suna a limba de lemn.

Apropo, bune pozele de pe skyphotographers, nu stiam de asta, dar am vazut pe google unele cu voi si sigla sarm.

Si nu vad unde e aruncat cu noroi aici... am ajuns pe site in cautarea unor informatii despre scolile de vara de astronomie, si am ramas uimit sa vad cele scrise in primul post... oare ceilalti organizatori stiu despre faptul ca sarm ii considera in pozitia sa oficiala, inexistenti Question daca e vorba sa fim cinstiti, sa recunoastem si ce fac ceilalti, sa nu foloseasca diminutive la adresa altora si augmentative la adresa propriilor activitati... cel putin eu fiind neafiliat, asa vad lucrurile... cu alte cuvinte, cred ca pentru a fi respectat de o comunitate (astronomica in cazul de aici), trebuie sa ii respecti la randul tau pe cei care alcatuiesc comunitatea Exclamation
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Mar 2009 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce se intampla la Perseide e o scoala de vara in adevaratul sens al cuvantului.
Trebuie facuta o diferenta intre o scoala de vara care acopera toate domeniile astronomiei observationale (si unde lectorii uneori nu sunt doar din Romania si unde cei care pleaca de acolo stiu sa faca observatii utile dpdv stiintific) si o serie de cursuri.
Se tin cursuri in interiorul tuturor asociatiilor probabil; e foarte normal si e laudabil. Dar o scoala de vara inseamna altceva. Cum a zis si Costel, veniti la Perseide; va veti convinge ca nimeni nu vinde gogosi. Invitatii s-au facut in fiecare an pe acest forum. N-a venit nimeni. Si apoi aruncam cu noroi.
Atunci cand ai ceva de care esti mandru si care nu-i picat din cer si pentru care muncesti e foarte normal sa te lauzi cu asta.

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
MBaky S
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 6



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 13 Mar 2009 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi place cand cineva, reprezentand pozitia oficiala a unei organizatii care se vrea respectabila, vine cu replici ca "scoala de vara in adevaratul sens al cuvantului"... va rog sa ma credeti ca, in ciuda numelui si descendentei mele tunisiene, n-am coborat din ieri din copac! Din ceea ce spuneti dumneavoastra, rezulta faptul ca detineti un adevar suprem, un real "panaceu" a ceea ce inseamna scoala de vara, desconsiderandu-i pe ceilalti. Dar va spun ca va inselati, pentru ca chiar vara asta, am fost la o scoala de vara de astronomie in Germania, si acum 2 ani, in Franta... mai stiu si eu ce inseamna una-alta, chiar daca sunt neafiliat si nu am in dotare decat un modest binoclu, si comparand programele scolilor de vara din Romania (pe care le gasiti pe net), pot spune ca multe se ghideaza dupa modele occidentale...

Asa ca va rog nu confundati dumneavoastra (dupa cum singur spuneati) cursurile din interiorul organizatiilor de astronomi (care sunt PERIODICE, in fiecare luna), cu o actiune oficiala pe o perioada determinata care poarta numele de scoala de vara. Si vorbind de observatiile stiinfice, la meteori poate sa faca oricine observatii, nu-i mare lucru, si prefer sa cred ca stiinta pe care o faceti dumneavoastra se numeste mai degraba statistica, ca doar inregistrati meteorii care apar (vizual sau fotografic)

PS: Replicile acestea venind din partea SARM, le iau drept pozitie oficiala a organizatiei, si le tratez ca atare, si pot sa spun ca la un prim contact, imi pare cam multa... aroganta.
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Mar 2009 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, probabil numele SARM e o problema. De aici si dumneavoastra trageti concluzii gresite legate de activitatea societatii. Chiar daca se cheama Societatea Astronomica Romana de Meteori, asta nu inseamna ca ceea ce face SARM = DOAR observatii la meteori. Numai ca ar fi un pic stupid sa schimbam numele unei asociatii dupa ce a devenit un brand deja.
Oamenii din SARM observa stele variabile, observa comete, Soare, meteori, ocultatii samd.
Si nu luati in ras observatiile la mateori. Datorita observatorilor astora amarati care fac DOAR statistica, oamenii de la Caltech (uitati-va dupa numele Jeremie Vaubaillon de exemplu) pot crea modele mai precise ale roiurilor de meteoroizi si alte lucruri pe care nu le mai detaliem. Si ca sa dam o veste buna si foarte proaspata, am inceput testele pentru o retea de observatii video la meteori (vor fi doua de fapt: Romanian Video Meteor Network si Romanian Video Fireball Network; vom reveni cu detalii); tot statistica e si-acolo, sa stiti.
La fel si observatiile la stele variabile se bazeaza tot pe statistica. Haideti sa vedem daca poate oricine sa faca observatiile astea maine seara. Credeti ca totul e asa simplu?

Si nu intelegem de ce moderatorii permit poluarea topicului cu toata chestia asta. Rugam inca o data moderatorii sa ia atitudine si sa mute discutiile care nu au legatura cu topic-ul (care, apropo, e www.jurnalcosmic.ro, daca ati uitat) intr-un topic separat daca vreti la asociatii, institutii sau unde si-o gasi locul.

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Mar 2009 03:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru weekend, JurnalCosmic.ro va propune ceva special: literatura.
Va invit sa mergeti la www.jurnalcosmic.ro si sa cititi "Despre comeata" de I.L. Caragiale.
Lectura placuta!

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 14 Mar 2009 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In masura in care parerea mea conteaza catu-si de putin, trebuie sa recunosc (si nu din servilism ieftin) ca SARM-ul are dreptate. Poate ca MBaky S a fost putin malitios cand a facut referire la statistici aproape inutile la meteori pentru ca, fie vorba intre noi, cine mai sta acum sa caste gura la stele cazatoare, sa le numere sa le determine rapid magnitudine viteza, diametru, volum, masa, compozitie chimica, origine si cate si mai cate in doar cateva secunde pentru ca vine alta... Asa cum spunea si sarmul ceva mai inainte, nu se poate renunta la o sigla care i-a consacrat, chiar daca la un moment dat devine ridicola. Poate tocmai aici e tot chichirezul! Este adevarat ca SARM-ul are activitati mult mai complexe si mai serioase decat cele la care s-a facut referire, si despre care presedintele societatii, din modestie si altruism, nu a incercat sa ne vorbeasca. Poate si pentru faptul ca sunt prea importante si prea vizibile pentru a face subiectul acestor discutii. Daca rasfoiti presa din vara trecuta, veti afla ca o echipa a SARM a facut o descoperire epocala petru Romania: primii asteroizi descoperiti de o echipa de romani! E drept, pe telescoape ce nu se gasesc deocamdata la noi in tara. Vad ca nimeni nu mai pomeneste nimic de asta. Sa fi fost vreo conspiratie? Nu cred! Pacat, mare pacat ca uitam asa de repede. Presedintele SARM de atunci (banuiesc ca si acum este acelasi) a premiat intreaga echipa si in mod special pe initiatorii proiectului, Ovidiu Vaduvescu si Emil Barlan, oferindu-le diplome si trofee in semn de mare recunostinta. Iata cu ce se poate mandri SARM, iar noi ne ocupam de maruntisuri. E drept ca mai sunt si momente cand privindu-se in oglinda nu prea le place ce vad si consuma cea mai mare energie lustruind oglinda in loc sa mearga la cauza reflexiei, dar astea nu sunt aspecte relevante in existenta unei mari societati cum este SARM.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Mar 2009 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand salut si eu aparitia blogului jurnalcosmic, cum de altfel salut aparitia oricarui site de astronomie din Romania.

Sincer, ma asteptam la ceva mai tehnic din partea SARM. Avand in vedere insa misiunea asumata, de a face astronomia mai accesibila celor fara studii tehnice, cred ca sunteti pe drumul cel bun.

Pentru Valentin (ma gandesc ca el a deschis subiectul acesta), pentru a evita pe viitor asemenea discutii in deriva, cand mai anuntati initiative SARM, ar fi bine sa treceti peste detalii de genul "SARM este singura asociatie nationala de astronomie..." sau "SARM organizeaza anual singura Scoala de vara de astronomie din Romania", etc.
Cred ca stim cu totii ce este si ce face SARM. Limitati-va la initiativa pe care vreti sa o anuntati.

Inca ceva, am vazut ca deja ati anuntat pe forum lectura de weekend a blogului. Sper ca nu devine o obisnuinta.
Nu ca nu s-ar putea, insa atunci trebuie sa vorbim...
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 14 Mar 2009 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ati avut rabdare sa cititi articolele de pe jurnalcosmic.ro? Cat de tehnic ati vorbi dumneavoastra unui om care habar n-are care-i diferenta intre astronomie si astrologie, care nu s-a gandit vreodata ca Soarele e o stea sau care crede ca stelele au 5 colturi? Sa folosim o integrala pe conturul gamma? Sau poate o inegalitate Scwarz-Cauchy-Buniakovsky? Sau poate sa discutam despre gauri negre definind mai intai metrica Schwarzschild?
Care ar fi problema daca din cand in cand s-ar mai anunta ceva interesant ce apare pe jurnalcosmic.ro? Vi se pare ca jurnalcosmic.ro e un site facut in interes comercial? Exista vreun banner de sponsor pe-acolo? Pe astronomy.ro am vazut ca exista Very Happy Jurnalcosmic.ro e facut din dragoste de cer, domnule admin din Munich, e facut din placerea de imparti cerul cu oamenii din jor si din dorinta de a educa publicul larg in domeniul astronomiei. Jurnalcosmic.ro nu vinde nimic. Nu are nici macar Google ads.
Am lansat JurnalCosmic.ro pentru ca poate avea un ecou, pentru ca anumitor oameni li se poate parea interesant asa cum e el netehnic si cu nivel scazut cum il vad unii.

Si sa inchidem topicul, deci. Nu e mai simplu sa mutam bascalia de doi lei in alta parte si sa lasam topicul asta curat?

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Mar 2009 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Misiunea siteului este clara. Daca doriti orice forma de colaborare cu noi, dupa cum am mai spus, putem discuta separat. Si nu este vorba de a va taxa sau similar.
Am mai avut colaborari si in trecut cu SARM si nu a fost vorba de bani. Nu stiu de unde iti veni chestia cu interesul comercial.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact