Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M51_05_05_09.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

JurnalCosmic.ro


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Mar 2009 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului: JurnalCosmic.ro
Raspunde cu citat (quote)

Societatea Astronomica Româna de Meteori (SARM) a lansat www.jurnalcosmic.ro.

În general, publicul larg percepe astronomia ca o stiinta greu accesibila celor fara studii în domeniul matematicii sau fizicii. Noi va vom demonstra contrariul! Ce e astronomia? Ce nu e astrologia? Ce e o cometa? Ce e o gaura neagra? Ce se întâmpla interesant pe cer în perioada urmatoare? Ce evenimente cu caracter astronomic se organizeaza în România? Cititi zilnic Jurnalul Cosmic si veti afla tot ce misca pe cer. Pe întelesul oricui!

Jurnal Cosmic este un proiect initiat de Societatea Astronomica Româna de Meteori (SARM) prin membrul sau Alex Conu. Proiectul se încadreaza în actiunile dedicate Anului International al Astronomiei. Site-ul îsi propune sa trateze diverse aspecte ale astronomiei folosind un limbaj simplu, accesibil oricarui vizitator.

Societatea Astronomica Româna de Meteori este singura asociatie nationala de astronomie din România. Reprezentant IMO (International Meteor Organisation) în România, SARM organizeaza anual singura Scoala de vara de astronomie din România - Perseide, precum si Concursul national de fotografie astronomica si atmosferica – Astrofoto.

Alex Conu este fotograf de moda, dar e pasionat de astronomie înca din copilarie. Azi e un astronom amator recunoscut în România. Este coordonatorul Comisiei Foto a Societatii Astronomice Române de Meteori (SARM) si membru în juriul Concursului National de Astrofotografie ASTROFOTO organizat de SARM. De asemenea, Alex colaboreaza cu mai multe asociatii si institutii astronomice din tara si din strainatate.

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
Ionut Dohotariu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2008
Mesaje: 310

Motto: Ad augusta per angusta

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Mar 2009 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intalnit multe persoane care fac confuzie dintre astronomie si astrologie!!! Ai atins un punct slab al romanului de rand!!!
Sus
costelus
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2008
Mesaje: 51



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Mar 2009 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Alex ,nu am cuvinte numai continua tot asa Very Happy .
Sus
MBaky S
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 6



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 11 Mar 2009 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua! sunteti sigur ca SARM organizeaza singura scoala de vara de astronomie din Romania Question si ca e si singura organizatie la nivel national Question eu zic ca nu trebuie sa va bazati doar pe nume, ca asa pot sa fac si eu un SAR (societatea astronomica romana) si zic multe... si mai ales nu dezinformati Exclamation
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 11 Mar 2009 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact ! Iar astronomia romaneasca inseamna mai mult decat acele cateva cluburi din Bucuresti.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Mar 2009 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SARM este singura societate nationala de astronomie din Romania. Nu e greu de demonstrat asta. E singura asociatie astronomica din Romania cu filiale in mai multe orase ale tarii.
Legat de scoala de vara, din nou, sustinem ca e singura scoala de vara de astronomie din Romania. Se mai fac in timpul verii diverse cursuri in cadrul unor star-party-uri, dar Perseide inseamna un eveniment la care participa aproape 100 de persoane care iau parte la cursuri (teoretice si practice) din mai toate domeniile astronomiei observationale. La finalul scolii, se sustin teste de absolvire. Va invitam la Perseide sa vedeti ce inseamna o scoala de vara in astronomie.
Nu am inteles legatura cu Bucurestiul. Sediul central al SARM e la Targoviste.

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
MBaky S
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 6



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 11 Mar 2009 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu serios... sunteti siguri ca aveti singura scoala de vara din romania Question oricum, incercati sa nu divagati pe cursurile din diverse star party-uri... ma refer strict la scoala de vara... si apropo, nu-i cam putin 100 participanti pentru o asa organizatie cum se pretinde a fi sarm Question

nu de alta, dar am dat cautare pe google, si am vazut ca exista mai multe scoli de vara de astronomie... si perseidele fiind una dintre ele. asa ca va rog sa va documentati inainte de a face afirmatii care ar putea induce in eroare pasionatii de cer.
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 12 Mar 2009 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem siguri. Daca mai exista alte scoli de vara, probabil nu-si ating scopul fiindca nu se vad rezultate; deci ele nu exista. Din scoala de vara Perseide (care se fac din 1993), au aparut multi astronomi amatori in Romania. Oameni cu observatii valoroase si cu rezultate exceptionale. Unii au devenit astronomi profesionisti.
In alta ordine de idei, scolile de vara de acest gen nu se fac cu sute de participanti; cel putin nu intr-o singura sesiune. In general, o scoala de vara nu se face cu un numar foarte mare de participanti.
In acest moment SARM incheie discutia pe tema asta. Mereu ne plangem ca nu suntem uniti in astronomia romaneasca. Cu raspunsuri de genul asta, nu e de mirare.
Cer senin!

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Mar 2009 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SARM a scris:
Nu am inteles legatura cu Bucurestiul. Sediul central al SARM e la Targoviste.


Linkurile din partea dreapta la "Astronomie Romaneasca". Macar si forumul acesta sa fie trecut printre acele linkuri.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
MBaky S
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 6



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Mar 2009 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SARM a scris:
Suntem siguri. Daca mai exista alte scoli de vara, probabil nu-si ating scopul fiindca nu se vad rezultate; deci ele nu exista.


Serios, de ce va simtiti cu musca pe caciula si refuzati o discutie cinstita si corecta - asa cum ne invata cerul sa fim Question Cum puteti spune ca nu se vad rezultate Question cautati in presa, si veti vedea rezultate... cu astfel de raspunsuri, de contestare a unei activitati, reusiti sa va izolati de comunitatea astronomica si sa va inchideti intr-un turn de fildes.

Si mai apoi, faceti apel la unitate si spuneti de raspunsuri... cand tocmai dumneavoastra dati raspunsuri in doi peri... cred ca ar trebui reconsiderata atitudinea dumneavoastra, altfel, pe mine, sincer pasionat de cer care nu am avut acces la instrumente si resurse - doar pasiune, nu reusiti decat sa ma indepartati si sa caut alte locuri in care sa gasesc intelegere.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Mar 2009 01:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Ei
Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar asa, Sarm lucreaza bine si chiar face lucruri bune. Eu nu sunt membru dar cunosc membri activi seriosi. Oricum , si eu sunt verde si unic asa ca vedeti ce afirmati. Wink
E adevarat ca toti vor, toti tipa si la nivel central(de ce drak mereu cuvantul asta?) nu se centralizeaza nimic , din orgolii prea mici sau mai ales prea mari. Si toti pretind ca au inventat astronomia! Dar pentru educatie, ce misca? N-am auzit de actiuni prin scoli(cu o exceptie), de sustinere a unor activitati altele decat cele organizate de cluburi. Cale lunga pana pe Marte, deh! Sper sa se intample ceva pana imi schimb mijloacele de perceptie....
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 12 Mar 2009 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se discuta orice, nu fuge nimeni de nimic.. numai ca s-a poluat aiurea un topic despre o intiativa interesanta.
Pe un topic legat de anul astronomiei, nu renuntam la orgolii si ne certam in van.

Rog un moderator sa stearga discutia sau sa o mute intr-un topic potrivit, cum ar fi cosul de gunoi.

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2009 02:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici macar nu pricep care e miza...
Nu vad pentru ce se bate cine se bate....
E ceva de impartit?
E destul cer petru toti...
Inteleg sa nu se colaboreze din cauza unor orgolii stupide si minti optuze, dar sa existe si certuri pe teme dinastea, e ridicol...

Poate SARM ar trebui sa ia in considerare si alte chesti, pentru ca orice initiativa de orice fel este bine venita, si in acelasi timp nu vad nici un motiv sa se cramponeze alte organizatii pentru ca SARM isi asuma niste lucruri, pe drept sau nedrept.

Desigur, eu nu am nici un drept sa imi dau cu parerea si sa spun altora ce sa faca, mai ales ca nici nu stiu problema.

Numai bine, si cer senin, in special pe 2-3-4-5 aprilie!

_________________
think pink!
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 12 Mar 2009 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, chiar nu se vede miza? Pute cale de sapte poste! Cine cu cine se bate? Pai nu-i evident? Miza este relama cu orice pret cu orice mijloace si pe orice canale. O gaina fugarita de acasa, gaseste o margica prin vecini, o inghite apoi cotcodaceste de-si pune tot satul in cap, si dupa scremete prelungi tot o margica iese... poveste veche. De batut se bate fiecare cu fiecare gen campionat, numai ca aici e ceva mai dezordonat, adica da fiecare cum apuca, mai pe sub coaste, mai pe la spate (un fel de neveuri), prin fata se ranjeste protocolar, iar pe dupa stalpi e o paruiala in toata regula. Care se crede mai tare si mai unic si mai primul vrea cu tot sufletul sa si fie si imparte ghionti nevinovati dojenitori si moralizatori oricui sa afla din intamplare prin preajma. Doar orb sa fii sa nu vezi care-i miza! Toata lumea alearga dupa reclama, unii chiar se extenueaza facand asta nemairamanandu-i timp sa mai faca si ceva concret. Efectele si defectele crizei ... de personalitate.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Mar 2009 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SARM este o organizatie de astronomi amatori cu o vechime destul de mare, cu un specific interesant (meteorii), cu un conducator inimos si ambitios etc. Actiunea anuala (scoala de vara + alte activitati) a Perseidelor este unica (in felul ei Smile). Cat despre pretentia de Societate Nationala ... aici incep problemele (bine-nteles Very Happy). SARM s-a straduit sa infiinteze filiale in mai multe zone ale tarii, inclusiv in Timisoara. Asta nu poate decat sa-i deranjeze si sa-i dezbine pe amatorii locali. Din cate stiu exista unele frictiuni si la Bucuresti. Modul asta de abordare nu e corect si genereaza suspiciuni. Organizatiile locale ar trebui lasate sa se dezvolte in mod natural, sa ajung la un grad de maturitate. Abia niste organizatii maturea ar putea decide in cunostiinta de cauza infiintarea unei Societati Nationale. Forever_Man a pus o problema serioasa: linkurile din partea dreapta la "Astronomie Romaneasca". E tipic. Daca si de la Dabuleni se vede ... Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact