Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_9902_-_Copy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224476
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum sa construesc o montura ecuatoriala


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Feb 2009 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mi-am dorit si nici nu-mi doresc sa fiu moderator. Am ceva cunostinte despre constructia de telescoape dar nu sunt expert. Am ceva cunostinte despre internet dar habar n-am cum se splituie un topic pe care cineva a "deraiat" de la scule subdiametrale la construirea unei monturi ecuatoriale. Am si eu idei despre cum ar putea fi facuta o montura mai stabila. De exemplu mi se pare clar ca solutia cu pilon e proasta mai ales daca asazisul pilon e o teava infipta in pamant Shocked E clar ca o forma oarecare de trepied e preferabila dar de aici si pana la axe fara jocuri e cale lunga. Scoala e si ea buna la ceva (sau era Sad) Daca o sa continuam sa ignoram ceea ce au incercat sa faca altii nu o sa se intample nimic altceva decat ca drumul pana la Germania o sa dureze in loc de 50 de ani 100 de ani. Sunt momente cand nu ma bag in discutie dar daca vad ca se ingroasa gluma, ce sa fac? Iar cand urechile par a fi surde la ratiune recurg la glume.
Sus
CATA_==
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Dec 2008
Mesaje: 126



Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 22 Feb 2009 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am deraiat de la subiectul ''Scule subdiametrale '' dar pana o sa le fac saptamana asta vb despre montura ...Ce s-ar intampla daca pentru fiecare lucru pe care vrem s-al facem deschidem un alt topic ar fi un talmes balmes Putem sa vb in paralel si despre montura si cand sunt gata sculele subdiametrale reluam subiectul .Mi se pare mai logic
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Feb 2009 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metoda cu flexul e cam dura si barbara pentru sticla. O mica greseala ar putea duce la fisurarea sticlei. Contactul cu discul turat si asta pe uscat produce temperaturi mari ce topeste local sticla ce duce la microfisuri si tensiuni .
Cei ce practica asta sunt doar niste copii dornici de senzatie nu-i pot considera opticieni, nici macar amatori.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Feb 2009 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vorbe sunt astea ,ca eu as fi luat peste picior vreun incepator,ca l-am descurajat pe vreunul?Atitudinea mea este ,in mod programatic,una optimista,de incurajare.Dati-mi un singur exemplu in care am descurajat pe cineva.
Metoda generarii in mediu uscat a fost discutata,si dezavuata din cauza riscurilor pentru sanatate,si pe ATM List.Asta fara sa intram in aspectele tehnice subliniate de Tavi Stanescu.Iar TaviF a vorbit la randul lui despre generarea in mediu umed,metoda folosita pe larg pentru trepanare ,de exemplu ,de catre Russel Jocoy.
La subiectul monturii ecuatoriale ''self-made'',m-am oferit sa-i caut lui CATA niste desene vechi,i-am indicat sursa originala ,precum si o sursa de Internet pentru o montura realizabila din tevi de instalatii.Unde este descurajarea?
In schimb repet,generarea in mediu uscat este un procedeu letal.Trebuie evitat.Mircea
Sus
CATA_==
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Dec 2008
Mesaje: 126



Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 22 Feb 2009 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu a spus despre dumneavoastra ceva poate SDM cred ca sa cam grabit in afirmati iertati-l nu cred ca a fost cu rea intentie si el se referea tot la pers/persoanele la care faceam eu referire si ele se cunosc destul de bine

NU poti sa fi atat de radical cu o persoana care vrea sa se apuce de astronomie si nu cunoaste mare lucru ca asta inseamna descurajare si nu o sa mai faca nimica se va bucura cu imaginile luate de hubble postate pe net ,.....SI NU FAC REFERIRE LA DUMNEAVOASTRA ...

Parerea mea este ca trebuie educat disciplinat ajutat de pers cu mai multe cunostinte si dupa aceia pers trage linie si vede daca poate sau nu sa faca ce isi doreste .sau ce ii lipseste din materiale ,sau ce materiale ii trebuie ,,cum se calculeaza cum se face etc.etc

Daca la primul care intra ptr prima data aicea se incepe cu ironi si descurajari o sa zica ca suntem o adunatura de nechiobi ..si se opreste in a mai face unele afirmati sau intrari pe forum
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 22 Feb 2009 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dl. Pteancu: Daca exista vreun dubiu in mesajul meu, va asigur ca nu am avut intentia de a face vreo aluzie la interventiile dvs. Chiar le apreciez.

@dl. CATA: corect, este topicul tau, cu problemele tale (si nu te invinuiesc de ceva). Dar fiind unul public, dupa un timp, un alt eventual interesat de monturi habar nu o sa aiba ca in topicul "Scule subdiametrale" poate gasi anumite infirmatii la pag x. E mai greu de repetat la nesfirsit acele lucruri.
Dupa o scurta cautare, niste link-uri informative:
http://www.geocities.com/ejjbee/Equatorial_mount.htm
http://forums.astronomydaily.com/viewtopic.php?t=2467
http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=17.0
http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=12350
http://stellafane.org/misc/links.html (mai jos, la monturi)

In urma aparitiei unor noi categorii, reformarea celor existente, au ramas multe topicuri plasate aiurea (pe unele le-am semnalat, fara rezultate).
S-ar impune o schimbare de titlu (macar). Ghiveciul probabil ramine, dar sa fie etichetat corespunzator, pentru ca si alti viitori cititori sa-i stie compozitia.
Sus
CATA_==
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Dec 2008
Mesaje: 126



Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 22 Feb 2009 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi interesante linck-urile ..ai dreptate cu topicul ca se pare ca este un pic off topic ce discutam noi DAR nu stiu sa schimb titlul poate un moderator sa o faca sau ADMIN ..Sau poate ca pot dar nu imi dau seama de unde
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Feb 2009 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu nu e atat de glumet ca mine Smile In plus subiectul despre care a atras el atentia nu e deloc de gluma. Instalatia prezentata de SDM poate provoca distrugerea discului de sticla asa cum a aratat Tavi Stanescu, imprastie particule fine de sticla in atmosfera, particule care pot ataca plamanii, asa cum a aratat Mircea Pteancu dar cred ca si mai grav este ca la o eventuala spargere a pietrei de polizor poate rani serios operatorul.
Inca odata spun ca eu am dat sfaturi bune multora de pe acest forum, fapt care a si fost recunoscut Smile Acuma ca n-am luat premiul I ... Very Happy Este adevarat ca in cazul CATA_== am fost dur de vreo cateva ori dar cred ca oricine analizeaza cu atentie vede ca am avut motive intemeiate.
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 22 Feb 2009 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Este adevarat ca in cazul CATA_== am fost dur de vreo cateva ori dar cred ca oricine analizeaza cu atentie vede ca am avut motive intemeiate.


Dl Pteancu a fost o victima... colaterala!

E vorba de o analiza ...pe text? Eu l-am suspectat ca foloseste "traducatorul" de la Google Very Happy
Sus
CATA_==
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Dec 2008
Mesaje: 126



Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 22 Feb 2009 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haideti DOMNILOR sa ne vedem fiecare de oile noastre si sa ignoram ceia ce nu ne comvine din afirmatiile altora PTR ca o sa degenaram in niste discuti fara sens si abatute de la subiecte

Si ne tocim degeaba degetele pe tastatura cu cuvinte in contradictoriu cu acele pers care se cred mai superioare

Haideti sa vb in termeni uzuali si cel mai slab pregatit s-al invete pe cel mai bine pregatit

Si sa lasam aeerele de superioritate in alta parte nu sa le folosim aici printre cuvinte si pers nepregatite
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 22 Feb 2009 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cata== ,
Ai fost mult plecat in Germania?
Sus
CATA_==
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Dec 2008
Mesaje: 126



Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 22 Feb 2009 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aproape 8 ani veneam plecam Tocmai de aceia am intrebat pentru ca numele de ''Stathis kafalis '' nu mi se parea a fi de neamt Dar sa sti ca mare lucru de germana nu am invatat ca vb mai mult in romana
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 22 Feb 2009 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noroc cu ...romana! Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
CATA_==
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Dec 2008
Mesaje: 126



Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 22 Feb 2009 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare axele la montura trebuie sa fie din fier masiv sau poate sa fie din teava groasa considerabil in carne ca la ce masuri apar acolo ''5 cm '' Diametru cred ca dupa constructie nu o sa mai pot sa o ridic de jos
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 22 Feb 2009 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uita-te pe desen , parca ar fi bara, nu?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact