Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_1ab_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimentul Istar


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Ian 2022 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Experimentul Istar
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu vreo doi ani am cumparat de pe piata second a forumului nostru un obiectiv acromat ISTAR de 150mm f5 R50S si deoarece diametrul maxim al celulei lui era de 192mm, am hotarat atunci sa-l bag intr-un tub de 200mm ca sa nu mai fac tot felul de adaptoare de trecere de la un diametru la altul si sa complic constructia in mod inutil.

Am inceput cu un plan mental pe care il doream cat mai simplu. Cu toate astea nu am scapat de adaptoarele principale: cel care fixeaza obiectivul pe tub si permite colimarea acestuia si cel care fixeaza focuserul pe tub. Pentru ca la ora planurilor nu aveam inca un focuser care sa-mi permita la acest raport focal un camp iluminat cat de cat rezonabil am conceput un adaptor simplu urmand sa "vad eu" cum fixez focuserul functie de care va fi ... Cu cele doua adaptoare strunjite din otel m-a ajutat Mircea care are acolo la el in Arad un colaborator foarte priceput si cu ocazia asta le multumesc la amandoi Very Happy

Dupa lungi ezitari am ales in final un focuser pe 3" cu tub scurt pentru telescoape newton care evident avea nevoie de o prindere mai deosebita si care necesita inca o piesa in plus Embarassed
Trebuie sa spun ca am ales acest focuser pentru ca era cel mai ieftin (daca se poate spune asa) care sa-mi asigure un camp iluminat mai mare de 2,5 grade la f5. Mai tarziu am constatat ca diagonala dielectrica pe 2" imi limita valoarea campului iluminat la aprox 1,7 grade.
In fine, cu ultima piesa m-a ajutat Vali care mi-a facut-o din dural pe CNC-ul lui. Ii multumesc si lui pentru ajutor si in special pentru gaurile de mare precizie pe care le-a executat.

La sfarsit de an, in decembrie am avut vreo doua libere pe care le-am planuit din vreme pentru operatiile de punere in viata ale noii lunete. Ce a iesit puteti vedea in imaginile de mai jos.
Treaba nu e terminata dar pentru doua zile de lucru ma declar multumit.
Mai am de preparat tubul si parasolarul la interior cu velur si diafragme, cosmetizarea exterioara, inelele de prindere, sina si manerul de transport.

Acum imi dau seama ca a iesit un pic cam grasuta si poate era mai bine sa folosesc tub de 160mm.
Pana la urma e un experiment si o experienta in plus.
O sa revin cu noutati cand va fi cazul.
Intre timp sper sa apara si cerul senin!

LMA tuturor.



Istar tub intreg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  947.72 kb
 Vizualizat:  de 5104 ori

Istar tub intreg.jpg



Istar obiectiv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  549.14 kb
 Vizualizat:  de 5104 ori

Istar obiectiv.jpg



Istar focuser.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  537.9 kb
 Vizualizat:  de 5104 ori

Istar focuser.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Ian 2022 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata foarte bine, profesional chiar. Banuiesc ca teava de aluminiu la diametrul ala este greu de gasit. Cam cate kilograme are tot ansamblul?
La Multi Ani si cer senin!

_________________
Marius
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Ian 2022 03:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arată beton ! Smile

Mi-ar place să citesc o comparație între acest obiectiv și chinezul cu parametri similari de la SW .

Spor la meșterit în continuare !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2022 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! Cred că va bate chinezul, din câte am auzit, Istar fac obiective grozave.

Alternativa la 200mm diametru poate fi tubul de inox, e mai ușor de găsit tub din tablă subțire, cred că se găsește de 160 sau 180 mm. Asta ar reduce și greutatea. Inoxul are coeficientul de dilatare mai mic decât fierul obișnuit, de asta l-am ales la majoritatea telescoapelor pe care le-am construit.

Spor și sănătate maxime! Cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2022 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru urari Very Happy
Si din partea mea, toate gandurile bune indreptate spre colegii de forum cu ocazia noului an!

Sa incepem cu inceputul: tevile de aluminiu de peste 100mm in diametru se gasesc cam greu pe la noi si daca ai norocul sa gasesti diametrul dorit, le gasesti cam groase in carne si vor trebui prelucrate ulterior, asta implicand costuri suplimentare. Teava de inox se pare ca merge luata in calcul pentru proprietatile ei si pentru costurile cred moderate la care se poate procura.
Pana la experienta de fata am avut incredere in tevile de canalizare pentru tuburile scurte. Se prelucreaza usor, sunt accesibile si nu prea grele. La proiectul actual am constatat totusi ca grosimea tuburilor nu mai este fix cea trecuta pe tuburi si in plus nu mai este constanta pe circumferinta. Probabil se poate vedea si pe imaginile atasate mai sus ca sunt zone pe circumferinta in care marginea tubului iese usor de sub flansele de otel. Probabil evolutia societatii din ziua de azi va naste o noua vorba de duh legata de ele: "nici tevile de caca nu mai sunt ce erau odata!"

Sa dau acum si cateva detalii tehnice si constructive: am pus obiectivul pe calibrul plan si grila Ronchi in planul focal pentru a determina lungimea fizica a tubului si am masurat un BWD (back working distance) de 735mm. Din calcule acest parametru trebuia sa se incadreze cam intre 730 si 733mm deci pe undeva am avut o eroare. Nu stiu exact de unde provine, posibil din calcule sau evaluarea spatierii intre lentile caci masuratoarea pe calibru am facut-o in trei randuri si a dat aceeasi valoare. Ramane de vazut!
In conditiile date, am ales lungimeaa tubului principal de 505mm. Cu tot cu grosimea flanselor principale, lunginea totala a tubului atinge valoarea de 510mm. Pentru parasolar am ales initial o lungime mica dar dupa ce l-am pus pe tub arata caraghios asa ca am crescut lungimea lui la 150mm si acum pare relativ OK.
Asadar lungimea tubului principal plus parasolar este acum de 660mm. Daca mai adaug cei 90mm ai focuserului ajung la lungimea finala a instrumentului egala cu 750mm.

Cateva vorbe despre obiectiv: nu stiu daca va bate chinezul, posibil la DSky pentru care e gandit vor fi la egalitate. Ramane de vazut ce-i cu inscriptiile ciudate de pe el, R50, anastigmat. La aceste obiective constructorul a adaugat urmatorul comentariu:

Citat:
WE HAVE INCORPORATED SPECIAL HEAVY (SHORT) FLINT GLASS IN ALL R30, R35 AND R50 DOUBLET DESIGNS IN ORDER TO REDUCE CHROMATIC ABERRATION AND INCREASE RESOLUTION.


Nu inteleg foarte bine daca este vorba despre un flint greu sau un flint greu special. Din cate stiu combinatia unui crown obisnuit cu un flint greu creste reziduul cromatic dar micsoreaza sferocromatismul, asa ca raspunsul ar putea sa se ascunda in cuvantul "special", cuvant ce implica folosirea unei sticle din familia KZ... Am sa fac niste simulari cand voi avea timp si poate ne lamurim.

Obiectivul impreuna cu celula lui trage la cantar 3,6kg iar toata constructia de pana acum urca la 7,1kg.
Sper ca prin adaugarea inelelor sinei si manerului sa nu depasesc 8kg iar echipat cu diagonala si ocular sa nu depaseasca 9kg.

La aspectul financiar am avut initial in intentie sa scot ceva ieftin, foarte ieftin. Trecand cu vederea peste carnetelul in care am notat toate costurile am ajuns la concluzia ca am facut rahatul praf! Cu toate ca am luat obiectivul foarte ieftin, ultimul calcul de pana acum imi indica suma de 3100 lei. Cam mult dar ma amagesc cu gandul ca nu i-am dat pe toti odata!

Sper ca nu am uitat nimic ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2022 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Experimentul Istar
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
a iesit un pic cam grasuta
E chiar sexy! Smile
Cu niste vopsea si un parasolar cred ca va arata foarte misto.

zoth a scris:
.Mai tarziu am constatat ca diagonala dielectrica pe 2" imi limita valoarea campului iluminat la aprox 1,7 grade..
Inseamna ca puteai folosi un focuser mai mic (si implicit posibil mai ieftin), de ex de 2.5"?

zoth a scris:
..inelele de prindere..
Mi se pare ciudat materialul din care e facut tubul, cred ca trebuie pus contra un inel pe interior pt. rigidizare, pare ca se deformeaza destul de usor cand il stresezi mecanic.

zoth a scris:

La aspectul financiar am avut initial in intentie sa scot ceva ieftin, foarte ieftin. Trecand cu vederea peste carnetelul in care am notat toate costurile am ajuns la concluzia ca am facut rahatul praf! Cu toate ca am luat obiectivul foarte ieftin, ultimul calcul de pana acum imi indica suma de 3100 lei. Cam mult dar ma amagesc cu gandul ca nu i-am dat pe toti odata!
Depinde cum privesti problema, de ex. unul echivalent este 1200E deci dublu (desi acum 1-2 ani stiu ca era pe la 7-800E, atunci ma batea si pe mine un gand): https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ctive.html
Insa cred ca sunt si eu de acord cu concluzia - diy nu e neaparat mai ieftin decat din magazin, insa cred ca pe anumite domenii de nisa sau avand la dispozitie SH anumite componente poti avea satisfactia lucrului facut de tine, pe specificatiile tale + un pret relativ mai mic (daca ai noroc).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2022 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu riscul de a va plictisi am sa-i raspund si lui Vali.

Da, sexy sau ne-sexy, cu ea am sa defilez o vreme. Sigur urmeaza si cosmetizarea dar mai am cateva lucruri de facut pana atunci. O sa va tin la curent Smile

In ce priveste focuserul da, puteam sa folosesc un 2,5" cu tub scurt doar ca ala era semnificativ mai scump si chiar nu mi-a venit sa dau atat pe el. Am sa iau o diagonala noua la care am sa scurtez barelul de intrare, desenul imi arata ca acolo se produce fenomenul de vignetare.

Confirm ca materialul tubului e ciudat, am si explicat mai sus care sunt problemele dar pana la urma e teava de caca deci nu pot sa am pretentii nesfarsite de la ea. Grosimea in carne e trecuta pe tub a fi de 3,9mm dar in realitate e in medie de 4,5mm. Pe lungimi scurte tubul nu flambeaza vizibil.

Aici vreau sa subliniez un aspect pe care vroiam sa-l trec in postul trecut dar am uitat de el. Are o mare insemnatate precizia de prelucrare marginala a tubului lunetei atat in partea de focuser cat si in cea de obiectiv. Buna prelucrare mi-a asigurat o precizie de montare a focuserului de sub 0,1mm la capatul opus al tubului, adica sub toleranta de montare intr-un barel de 2" de buna calitate si precizie.

Referinta de pret nu o fixasem pe luneta din linkul dat de tine ci pe ceva mai comun:

https://astromagazin.ro/telescoape/1093-tu...0750-.html

La o diferenta de pret relativ mica, luneta din link arata cu mult mai bine decat ce mi-a iesit mie...
Asta e!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 02 Ian 2022 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

Cu riscul de a va plictisi am sa-i raspund si lui Vali.
...


Eu nu ma plictisesc de asa ceva; chiar abia astept asemenea subiecte.
Din asemenea discutii se poate castiga o experienta, pe care altfel nu reuseam sa o acumulez (sau poate se castiga in ani de zile daca realizam un proiecte asemanatoare, cu greselile de rigoare ale incepatorului).

Felicitari si succes in continuare!

Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2022 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK Gabi, am reținut!
Mersi Wink

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Ian 2022 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sensei zoth

Felicitari pentru noua creatie !
Ma bucur ca am ajutat un pic la construirea acestei lunete. Deoarece ''Omul nostru din Havana'' a revenit in tara, pot sa ajut in continuare.

Nu vreau sa-i supar pe posesorii de lunete din linkul dat de tine dar luneta ta imi pare ca va arata mai bine. Are un aer ''telementoric''.
Ca opinie care nu se bazeaza pe calcul sau masuratoare, ci doar impresie vizuala:daca tu ai detectat o zona care vigneteaza la luneta ta cu aer de luptator K1, cea din link cred ca este sever vignetata.

Spor la finalizare, cred ca va fi un instrument grozav la DSO, Mircea



Sandu Lungu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  189.13 kb
 Vizualizat:  de 4904 ori

Sandu Lungu.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2022 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tuburile din inox pe care le-am folosit eu flexează pe lungime mare, respectiv cel de la newtonianul Hinds. Dar, la lungime mică și cu ambele capete închise nu cred că ar avea vreo problemă. Luneta de 80mm F/11.25 are tub de la o lampă de grădină și nu are nicio problemă cu flexura deși ca raport diametru/lungime e cam la fel și tabla mai subțire.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2022 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Mircea Smile
Da, in special pentru DSO m-am gândit să o fac, de aici și interesul să obțin un câmp nevignetat cat mai mare.

Tavi, am inceput să mă gândesc serios la tubul de inox. Sa văd întâi ce poate obiectivul și dacă voi fi mulțumit o sa trec la schimbare.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2022 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diafragmele metalice din țeava de lampă de grădină cred că ajută mult la menținerea rigidității tubului. Le-am făcut la strung, să intre fest. Hinds nu are așa ceva deși Mircea mi-a recomandat călduros să le pun, fie și inele exterioare, tubul fiind prea îngust. Nu am făcut-o încă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2022 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mecanica sunt mai habarnist dar cand e vorba de rigidizat un tub mi se pare ca ranforsarea interna e cea mai eficienta, nu stiu sa explic de ce. Imi place ideea cu diafragmele metalice mai ales daca au un pic de umar cu care sa intre fest in tub.
Daca la tine nu au loc diafragme, poate doar niste inele de platbanda care sa intre tot fest in tub si care la nevoie sa fie cusute pe circumferinta cu suruburi M3. Cred ca s-ar rigidiza destul de bine.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2022 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, așa este. Pentru a păstra aspectul probabil că am să fac inelele pe interior, chiar dacă sunt subțiri. Acest lucru va duce la necesitatea de a colima mai precis oglinda primară însă este de preferat decolimării temporare induse de elasticitatea tubului. Sistemul actual cu arcuri puternice nu se decolimează deloc la transport astfel încât sunt ani de zile de când nu am umblat la colimarea primarei, doar la secundară și asta rar.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact