Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_av.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224706
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Propunere locatie pentru observare astronomica


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Propunere locatie pentru observare astronomica
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!

Mi-am descoperit o noua preocupare, ca pasiune mi-e teama sa-i spun inca...aceea de a obesrva cerul printr-un instrument dedicat.

Inca citesc posturile voastre....pentru un incepator, e multa informatie....si fara pic de practica, e greu.

Greu e sa ma si decid ce instrument sa iau. Toti recomanda pt. inceput binoclul. Eventual 15-70. Sau telescop de calitate, pt. ca il folosesti mai mult timp si vrei sa vezi bine. Si montura alt-azimutala pt. inceput....

Ce as vrea eu sa va propun. Pe forum la:http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2516

am vazut ca niste domni au fost chiar in zona unde eu detin o vila de vacanta.

Mai multe informatii puteti vedea la: www.vilaiuliaalexia.blogspot.com

Intr-adevar, cerul este unic acolo. Imi place sa ma uit in fiecare seara, atunci cand sunt liber si pot veni, la cer. E fascinant.

Daca cineva e interesat, am putea organiza niste intalniri. Plasam cartierul general la vila si apoi daca locatia nu e buna, putem merge oriunde in zona.

Bugetul meu pentru un telescop/luneta ar fi de 15-20 mil. Pentru inceput

Din cate am vazut, lunetele nu sunt asa pretentioase, nu trebuiesc sa fie colimate. La transferul termic stau mai bine...dar eu sunt tentat de un Mak.

Voi ce parere aveti? Ce s-ar potrivi mai bine? Stiu ca o sa spuneti Dobson...

_________________
Alin Gheorghiu
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Feb 2009 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! bine ai venit subt cer, daca ai loc asa bun eu iti propun un Dobson dar nu unul mic ci 400mm. Ce rost are sa tot cumperi mici , pana sa ajungi la unul mai mare?
Ai curte e simplu.
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

La ce pret ar fi? Cred ca Dob. la 400 e f. greu si incomod de montat si demontat. Dar ca si instrument, sunt convins ca e ok...

_________________
Alin Gheorghiu
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Feb 2009 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa-l demontezi , il ti in casa sau magazie si il tragi afara pe terasa cand ai cer bun.
http://www.astroshop.ro/MEADE_MEADE-16-Dob...rd129.html
dar ai putea iesi mai ieftin daca il construiesti singur.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Alin. In primul rand, initiativa ta este foarte buna. Sper sa pot venii si eu odata cu instrumentele pe acolo.

Cat priveste achizitia unui instrument, cred ca stii deja ca nu exista un telescop bun la toate, si de aceea, toti astronomii amatori seriosi, ajung in timp sa detina mai multe instrumente. Sunt mai multe criteri principale care nu prea pot fi satisfacute concomitent la nivel maxim.

1. cantitatea de lumina adunata. Aici sunt bune telescoapele cu diametru cat mai mare, si la nivelul de trai al nostru, dar nu numai, cele mai abordabile sunt Dobson-urile.

2. Contrastul la puteri de marire mari. Aici refractoarele Apocromate sunt regine, urmate de Maksutov-uri.

3. Campul vizual cat mai larg. Aici primele sunt binoclurile, apoi refractoarele cu focala scurta.

4. Posibilitatea de upgrade la astrofotografie, si usurinta in a urmarii un obiect pe cer timp indelungat. Pt asta cel mai bine e ca telescopul sa fie pus pe o montura ecuatoriala.

La fondurile pe care vrei sa le investesti, recomandarea mea este un refractor de 80mm cu lentile ED. Gasesti un astfel de instrument fabricat de firma SkyWatcher. Are focala scurta, 600mm, deci satisface conditia 3, merge bine pana la 160x, si il poti pune pe o montura EQ 3-2 sau pe una azimutala, gen AZ 3. Este un instrument de foarte buna calitate, usor de folosit, pe care il pastrezi toata viata, chiar daca ai si altele mult mai mari.

Daca vrei un mak, unul de 127mm se incadreaza foarte bine in bugetul tau, este de asemenea foarte bun, <cel>, dar are un camp vizual foarte mic, lucru destul de frustrant, mai ales pentru un incepator.

O varianta relativ polivalenta, este un Newton. Cu un pic mai mult de 20 mil. poti lua unul de 200mm pe o montura EQ 5, pe care ulterior o poti motoriza pt a face si astrofoto in conditii bune. Este insa destul de voluminos si greu, nu ca un Dobson mare, dar aproape 30kg are.

Dobsonul de care spune Octavian are doua probleme. Costa de 5 ori mai mult decat vrei tu sa dai, si are referinte proaste chiar si pe forumurile americane. Daca as putea sa imi iau un instrument atat de mare, as opta pt un GSO, care are o sistemul de miscare foarte bun, e mai ieftin un pic, iar micile hibe pe care le are se pot remedia fara multa cheltuiala. Dar, evident, fiecare are preferintele lui.

_________________
Dragos N
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti multumesc pentru sfaturi.

Ai dreptate. Apo. de 80 sunt sigur ca suna interesant. Numai ca doar tubul la mag. Alcor e vreo 26 mil.!!

Fara montura.

Inclin catre o luneta acromata de 90 sau 102, pe o montura alt-az, care e mai usor de folosit pt. incepatori.

Cred ca ar fi un instrument decent...

Ar mai fi si mak de 127. Transfer termic mai deficitar. Camp vizual mic. Cromatica buna. Focala la fel. Usor de transportat.

Newton de 200 e ok. Doar sa-l montez si sa-l demontez zilnic...plus decolimarea care intervine rapid...

_________________
Alin Gheorghiu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alin Gheorghiu a scris:
..
Ai dreptate. Apo. de 80 sunt sigur ca suna interesant. Numai ca doar tubul la mag. Alcor e vreo 26 mil.!!

Fara montura.
..

Cred ca se referea la ceva de genul: http://www.astroshop.ro/ED-Refractor_Synta...rd256.html
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te uiti imediat sub Equinox-ul ala de 26 de milioane, o sa vezi un APO SKED 80 la 15 milioane, La care insa mai trebuie sa adaugi oglinda diagonala, si montura si oculare, deci sari spre vreo 26-30 mil.

Varianta la care te-ai gandit tu, un acromat e buna si ea. Eu iti recomand unul de 102 cu focala scurta, 500mm sau pe acolo. Iei un filtru Semi-Apo de la Baader (cam 300 lei), si rezolvi in mare problema cromatismului. Si asa iti raman bani pt montura si oculare. Evident, poti sa il iei, daca gasesti, si cu montura inclusa si e ceva mai ieftin. Refractoarele sub 100mm, se fac in general cu raport focal lung, 10 sau peste, deci si camp mai ingust.

_________________
Dragos N
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher de 102 la alcor e vreo 7 mil doar tubul.
apoi montura si accesoriile.
cred ca total ar fi 10-12 mil

_________________
Alin Gheorghiu
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Feb 2009 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul optic + Montura + Oglinda diagonala de 2 inchi, preferabila uneia de 1,25 inchi, fac cam 13 mil. Cu niste oculare medii calitativ si cu filtrul Semi-Apo, (care insa nu e obligatoriu de la inceput), te incadrezi in 20 mil.
_________________
Dragos N
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Feb 2009 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citeste materialele mele despre instrumente si alegerea unuia - pe primul site din semnatura, butonul Educatie. Apoi vei putea sa mai triezi din ce vrei sa faci si ce sa alegi. La stadiul de fata vad ca esti dezorientat si lipsit de experienta.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off topic-
Mai mult as fi dorit sa iti multumesc pentru sfat si deloc pentru evaluare.

Normal ca sunt fara experienta daca sunt incepator, ceea ce am si recunoscut! Nu castigi nimic daca arati cu degetul. Tu ai experienta si esti orientat in toate?!

Revenind la subiect. Citisem acel material inainte, ca si altele, urmand sa ma decid si in urma sfaturilor voastre.

Cred ca o luneta de 102 Skywatcher pe alt-az e cea mai buna alegere, pentru mine, deocamdata.

_________________
Alin Gheorghiu


Ultima modificare efectuata de catre Alin Gheorghiu la 11 Feb 2009 09:20, modificat de 1 data in total
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot iti iei luneta, si de 100, nu iti lua pe alt-az. Pe bune, nu ai ce face...lunetele ieftine sunt o pacoste.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar atunci de ce multa lume spune ca pentru incepatori montura ecuatoriala e complicata?

alt-az e ami simpla si mai e si avantajul posibilitatii observatiilor terestre. Asa se spune...

_________________
Alin Gheorghiu
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E complicata pentru cine simte ca e complicata. Prima mea luneta ar fi fost ecuatoriala daca aveam bani. Pana la urma ce mare lucru sa te apuci sa iti dai seama ce e cu montura ecuatoriala?

Daca iti luai un reflector, atunci avea sens un alt az (adica un dobson) dar cu luneta? Daca e mica, macar sa urmareasca pe cer obiecte...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact