Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27wb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimarea


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 20 Ian 2009 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimarea
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi minunat daca-si afla mai multe despre "COLIMARE" ,cind se executa si...cum (in mare).
Cit de vitala este la telescoapele reflectoare ?

Nu sint lenes,am dat cautare pe GOOGLE,dar mi-a dat ceva trimeteri aici unde raspunsurile nu sint tocmai elocvente.Sper sa nu fiu diminuuat intelectual.
M-ar mai interesa,daca nu cer prea mult,si ce "scule aditionale "se folosesc.Oliver spunea ca si-a luat ceva de foarte buna calitate.,dar ca nu a rezolvat problema decit partial.
Va multumesc,


Mihail Rolling Eyes
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Ian 2009 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am scris despre acest subiect chiar acum cateva zile, in cel putin 2 posting-uri (daca dai un search dupa mesajele mele vei gasi ce te intereseaza).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 20 Ian 2009 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc Laurentiu,
...daca faci vorbire despre postarea ta la Oliver...ei tocmai aia mi-a ridicat semnele de intrebare.Altceva nu am gasit,poate am fost eu superficial...doamne,ai atitea postari.
NU VREAU SA MOR IGNORANT !
Shocked
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Ian 2009 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ght=#31548

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ght=#31544

Cata vreme nu ai inca un telescop, poate ca e prematur sa intri in detalii prea tehnice.

Dar daca insisti, citeste materialele din link-urile la care am facut referire in post-urile mele Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Ian 2009 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihail, asa cum bine spunea cineva, colimarea la reflectoare este precum acordarea instrumentelor muzicale inainte de concert. Adica obligatorie, de fiecare data cand vrei sa folosesti telescopul. Asta daca vrei sa ai cea mai buna imagine posibila. Daca nu, poti sa o faci mai rar, ceva tot vei vedea, dar nu foarte bine. Oricum, mai rar sau mai des, tot trebuie sa o faci.

Metodele de colimare sunt 6:

1 Cu ochiul liber

2 Cu ocular Cheshire

3 Cu Laser Colimator

4 Cu Barlow Laser Colimator

5 Cu Ochi de Pisica. Aici sunt mai multe chestii de spus si nu am timp acum, si nici tu nu cred ca vrei sa dai acum 200 $ pt asta.

6 Colimarea pe stea, artificiala sau naturala.

Poate or mai fi si altele, ca subiectul e foarte vast, si din pacate nu este epuizat. Adica nu s-a gasit o metoda foarte simpla, ieftina, care sa nu presupuna experienta, si in acelasi timp extrem de precisa.

Daca vrei sa nu ai treaba cu colimarea, iti iei un refractor, si nu il desfaci. Cel mult, il duci la verificat la cineva care stie, eventual il corecteaza daca nu e bine colimat, si gata. Exista si aici un ... dar. Daca refractorul este ieftin, cu multe parti de plastic, unele componente pot introduce erori. Ma refer la focuser si la diagonala. Insa astea pot fi inlocuite, daca e nevoie, in timp.

Asa cum ii spuneam si lui Oliver, daca nu dai foarte multi bani cand cumperi, mai devreme sau mai tarxiu te vei trezi cu surubelnita in mana. Exact ca la o masina. Atata doar, ca nu prea exista service-uri.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Ian 2009 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rectific, nu exista service-uri oficiale, cu firma la usa.
_________________
Dragos N
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Ian 2009 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu,
de esti rau ? incerc sa "acopar" toata necunoasterea mea,inainte de a face achizia.
Ce rau fac ca am intrebat?
Eu zic ca-i mai bine sa intreb decit sa fac nenumarate prostii.Daca pun intrebari timpite,infantile spune-mi sau...nu-mi raspunde...voi intelege.
Am gasit acest forum,inca din primele "cercetari"foarte,foarte prietenos.
Apoi,multumesc celui care a schimbat titlul,nu era nici pe forum niciun titlu care sa descrie colimarea.Se pare ca adm-eul a inteles corect necesitatea.
In final tin sa-ti multumesc pt.informatiile trimise !Prind bine.
Shocked
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Ian 2009 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dragos,
tin sa-ti multumesc inca o data,am inceput chiar sa-ti fiu dator.
Telescopul va fi neaparat un reflector,iata de ce "am ciulit urechile"cind am vazut ce probleme are Oliver.De aceea incerc sa inteleg ce probleme pot aparea,de ce si cu ce se pot contracara.
Consider ca-i mai bine asa decit sa cumpar "utilajul"ca apoi sa vin plingind pe forum.
Un batrin filozof spunea ca numai protii nu invata din experientele negative .
Wink
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2009 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrei sa spui prin "rau" ?

Chiar nu inteleg la ce te referi. Nu am fost nici macar ironic (fac uneori asta, dar in acest caz nu s-a intamplat).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Ian 2009 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rog cunoscatorii sau chiar utilizatorii unui colimator laser sa spuna daca este indeajuns pentru colimare numai utilizarea acestuia.
Wink
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2009 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca citesti articolul despre colimare al lui Nils Olof Carlin, publicat pe site-ul Sky & Telescope (la care duce unul din link-urile indicate de mine mai sus Very Happy ) vei observa ca un colimator laser nu prea ajuta decat la colimarea secundarei. La colimarea oglinzii primare ar putea introduce erori (din cauza decolimarii... colimatorului).

Cea mai utila unealta in acest scop: ocularul Cheshire.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Ian 2009 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@LAURENTIU,
Lasa...poate mi s-a parut,imi cer scuze..infine.Chiar daca multi sintem mai mult decit incepatori,trebuie sa ne "luminati".Mi-a placut foarte mult pe acest forum ca tratati "noile talente"cu multa grija,chiar cu gingasie.
Aceasta este un lucru bun,deoarece treci astfel repede de la starea de speriat la cea de incepator initiat.Mai mult.datorita voua se pot evita multe-multe erori si chiar mai rau...risipitul banilor. Sad
Bun,acum te rog spune-mi nu este posibil sa ai articolul la care m-ai trimis tardus ?Daca nu,nu-i nimic,o sa rog pe cineva.

1.Dragos afirma ca la reflectoare este neaparata nevoie de colimare,deoarece se face de fiecare data cind folosesti telescopul.Adevarat ?
2. Care sint cele mai bune colimatoare laser ? poate indicati un link.
Multumesc !
Rolling Eyes
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Ian 2009 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Da, aproape de fiecare data trebuie colimat
2. LaserColli, e unul dintre cele mai bune: http://www.skywatcher.ro/Baader/lasercolli.htm


mihail iulian a scris:

1.Dragos afirma ca la reflectoare este neaparata nevoie de colimare,deoarece se face de fiecare data cind folosesti telescopul.Adevarat ?
2. Care sint cele mai bune colimatoare laser ? poate indicati un link.
Multumesc !
Rolling Eyes

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2009 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="mihail iulian
Bun,acum te rog spune-mi nu este posibil sa ai articolul la care m-ai trimis tardus ?Daca nu,nu-i nimic,o sa rog pe cineva.

1.Dragos afirma ca la reflectoare este neaparata nevoie de colimare,deoarece se face de fiecare data cind folosesti telescopul.Adevarat ?
2. Care sint cele mai bune colimatoare laser ? poate indicati un link.
Multumesc !
Rolling Eyes[/quote]

Nu am traducere pentru acel articol (nici nu am avut nevoie, ma descurc bine cu limba engleza). Eventual, poti incerca cu http://translate.google.com dar nu te baza prea mult pe acuratetea traducerii.

Da, reflectoarele ar cam trebui colimate la fiecare sesiune de observatii (sau, daca nu esti pretentios, trebuie macar verificat daca nu sunt foarte decolimate).

Am zis mai devreme intr-un alt topic (asa se intampla cand se discuta in paralel aceleasi lucruri pe topicuri diferite Sad ):precizia colimarii cu un colimator laser poate lasa mult de dorit si este recomandat, mai degraba, un Cheshire pentru treaba asta.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Ian 2009 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea cu laser este buna, in masura in care colimatorul este bine colimat, odata pentru colimarea secundarei, asa cum spune si Laurentiu, si pt colimare rapida pe teren pe intuneric, dar cu o precizie relativa.

Unele colimatoare laser pot fi colimate. In general cele cu corp lung.

La intrebarea lui Oliver, raspunsul este negativ.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact