Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alte observatii pe timp de zi?


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Ian 2009 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Alte observatii pe timp de zi?
Raspunde cu citat (quote)

In timpul zilei se pot face si alte observatii,nu doar de pete solare.
Eu cred ca am putea incerca :
-observarea planetelor mari ,cum ar fi Jupiter,Saturn,Venus
-observatii selenare
-observarea stelelor de mv1 si chiar mv2
-observatii de obiecte terestre extreme:care este obiectul terestru cel mai indepartat pe care l-am observat ,cu ochiul liber,cu binoclul,cu telescopul?
Ce alte observatii propuneti?Mircea
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2009 03:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Alte observatii pe timp de zi?
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
..
-observarea planetelor mari ,cum ar fi Jupiter,Saturn,Venus
..

Cum "nimeresti" planetele ziua, fara goto?

Mircea Pteancu a scris:
Ce alte observatii propuneti?Mircea
As mai propune una: vecina de visavis...dar mai bine nu propun...ca nu-i frumos... Embarassed
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Ian 2009 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai goto, poti observa o planetutza pe care ai vrea sa aterizezi Laughing

Daca esti insurat, te poti trezi astfel cu un asteroid de forma unui pantof, tigaie sau polonic in cap Crying or Very sad

Vorbind serios, metoda fara goto ar fi urmarirea obiectului de la inceputul zilei, pana la eventuala sa disparitie. Eu am facut in august trecut, o astfel de observatie la Sirius. Am putut sa o obsev cam jumatate de ora dupa ce disparuse la vederea cu ochiul liber. Imi pare rau ca nu am cronometrat. in final insa a disparut. Am folosit Mak 127/1500 pe EQ3-2 goto. Dar asta nu a fost o observatie programata.

Nu am mai incercat si in timpul zilei la stele sau planete, pt ca nu am o locatie unde sa las telescopul pus in pol, de noaptea pana a doua zi. Cei care au insa o locatie fixa, si stiu sa manevreze montura pe coordonate - nu e complicat - pot pune telescopul pe directia unei planete sau a altceva, si ziua. Cu ce rezultate..??

Am facut insa observatii ziua la luna, si pot spune ca se pierde mult din contrast si din detalii. Si de aceea sunt sceptic fata de astfel de incercari. Chiar daca se va vedea ceva, cred ca va fi o doar palida licarire. Dar poate ma insel.

Sau poate are cineva curajul sa coboare cu telescopul in fundul unui putz secat, la peste 30 m, si sa incerce de acolo. Va putea verifica pe viu acest faimos mit. Cu conditia sa se si intoarca VIU si nevatamat.

Sau intr-un cos de fabrica dezafectat.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2009 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma intreb dece ai face observatii pe timp de zi la luna, planete sau alte obiecte in afara de soare? Aduc informatii suplimentare? Ca din cate am vazut, cel putin la luna, contrastul este scazut. Probabil la fel si la planete, plus ca sunt greu de gasit.
Singurul avantaj pe care l-am vazut este ca poti face poze frumoase cu alte obiecte terestre (cladiri, peisaje, pasari, avioane), iar in fund(al) luna.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Apr 2009 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi,Luni 20 Aprilie,a doua zi de Paste,la Arad cerul este acoperit de nori.Cum insa azi am instalat in noua lor montura doua oculare concave/negative,f1=28mm si f2=24mm,am putut sa observ doar obiecte terestre.
Intai am observat cosul inactiv al vechii fabrici de zahar aflat la aprox. 300metri.Grosisment 62x si 70x obtinute pe telescopul Dobson D=125mm F/7 cu cele doua oculare negative+Barlow2x.Detalii ale cosului,pete,crapaturi in caramizi,vazut clar granulele de pietris din betonul centurii din varful cosului;detalii ale paratraznetului si ale unor antene,o legatura improvizata cu sarma subtire,pete de rugina.
Am observat si detalii ale dusmanului meu personal,stalpul de curent de peste drum,aflat cam la 25metri de telescop;deja se lasa seara.Pe cablul de curent ,cred ca de sectiune 10mm,se vedea in ambele oculare inscriptia ''2037m'',pe capurile a doua suruburi hexagonale de la niste coliere se vedea inscriptia ''WF 8,8'' iar pe buza unei piese de plastic,un fel de ramificator este inscriptionat de la injectare numele producatorului''ROMPLAST BUZAU'';plus foarte multe alte detalii ,cum ar fi geografia nesemnificativa a granulelor de nisip din betonul stalpului.Am verificat detaliile vazute cu cele doua oculare concave,folosind aceeasi lentila Barlow 2x si oculare ortoscopice Vixen f=9mm ,G=97x si G=194x si f=5mm G=348x.La grosismentele mari imaginea devenea saraca in lumina dar s-au confirmat toate detaliile vazute cu ocularele concave.Mircea
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 21 Apr 2009 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saracutii de noi, ce am ajuns sa observam Laughing
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Apr 2009 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Mircea , niste poze ceva? Very Happy Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Apr 2009 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In vremea lui Herschel et comp. prin observatii de zi se evalua calitatea obiectivului.De pilda se incerca citirea textului dintr-un exemplar din ''Philosophical Tranzactions'' asezat la o anumita distanta.
Noi cum putem sa legam cele mai mici detalii diurne observabile printr-un instrument de calitatea optica a acestuia?Aveti niste mire,de pilda?Aici as fi vrut sa ajung,scuze daca v-am iritat,sau plictisit sau ambele.
(Mereu uit cum trebuie sa ma port pe lista aceasta cu atatea domnisoare sensibile de pansion in jur,mon cher Very Happy ).Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Apr 2009 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca idee generala, ar fi bune niste mire, daca am putea sa le descarcam de undeva, si sa le imprimam. Mai la propriu, avand in vedere ca multi stau la bloc, utilizarea acestora ar fi destul de dificila. Pentru a ne da seama de calitatile instrumentelor, in conditii apropiate de cele de exploatare normala, aceste mire ar trebui puse la distante mari, de cateva zeci de metri.

Asa ca eu, va trebui sa folosesc in continuare drept mire, nervurile frunzelor din jurul blocului.

_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Apr 2009 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parca stabilisem ca cea mai buna mira e ...vecina de vis-a-vis!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Apr 2009 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e complicata, ca vecinele care au "mira" pe fata nu sunt prea placute vizual, iar la celelalte uit sa reglez instrumentu'.
_________________
Dragos N
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 22 Apr 2009 07:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit si eu Maksutov-ul meu sa ma uit "in jos" (adica pe pamant).
Turnul de control de la Otopeni (3,5km distanta in linie dreapta) se vede bine (pacat ca au geamuri verzi pentru ca vad numai siluete de oameni) cu ocularul de 8mm cand atmosfera o permite. In rest doar cu 13mm, dar asa prind si un pic din piciorul turnului.
M-am uitat si la blocurile de pe DN1 (~ 1km distanta) si pot sa vad ce fac locatarii seara (cei care nu au perdele).
Biblioteca vecinului (~ 50m) nu mai are secrete pentru mine. Cu ocularul de 13mm citeam titlul cartilor de pe cotor (mai greu ca se vede in oglinda, n-am prisma roof).
M-am uitat si dupa avioane si la cele de la altitudini medii care zboara mai mult sau mai putin perpendicular pe axa telescopului pot citi numele companiei aeriane. La cele care zboara foarte sus imi mai dau seama de companie dupa desenul de pe ampenaj. In cazul celor care vin catre mine sau se departeaza, nu pot sa-mi dau seama de ce companie apartin.
In rest, l-am mai incercat pe stalpi de iluminat la diverse distante si pe macarale.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Apr 2009 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Misto asa locatie. Chiar te invidiez. Mai prost cu poluarea luminoasa.
_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 22 Apr 2009 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...si cu cea fonica!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 22 Apr 2009 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai poluare luminoasa e mai putina decat in Bucuresti (unde am stat pana acum 2 ani). Mai rau e cu becurile de la vecini si nocturna de la stadion. Dar cel mai rau ma deranjeaza ceata.
Cu poluarea fonica e in regula, am 2km pana in axul pistei 1 de la aeroport. E mai rau cand vine cate un avion de transport (747, Il-76 sau C-17) si decoleaza cu spatele la DN1. Isi facusera un obicei rusii cu un Il sa decoleze lunea la 6 dimineata (ii si ziceam "rusu' de lunea dimineata"), dar acuma vad ca nu mai vin. Oricum, se aude de afara cand decoleaza cam 2-3 secunde, din casa nu auzi nimic.

Nu stiu nevasta ce parere are, dar mie imi plac avioanele, deci nu e o problema.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 26
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact