Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180920_234843_225xnord_pol_iridum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cel mai vechi ocular


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2009 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am citit topicul de fata, inclusiv raspunsul lui Ceragioli, curiozitatea nu mi-a dat pace pana nu am facut si eu cateva teste improvizate cu ocularul Galilei.
Asadar am cautat in ladita cu "sticle" si am gasit printre ramasitele unui obiectiv Pentax, 3 elemente negative; o lentila biconcava, una convex-concava si un dublet negativ pe care le-am testat pe unul din refractoarele mele.
Grosismentele obtinute nu au fost mari (cateva zeci de x) dar mi-au permis sa trag concluzia ca imaginea obtinuta avea un contrast si o claritate buna, peste asteptarile mele, nici o deosebire la aceste grosismente fata de orthoscopice.
Azi am schimbat refractorul cu unul cu focala mai lunga pentru a mari domeniul grosismentelor obtinute si rezultatele au fost asemanatoare.
Rezultatul asta m-a hotarat definitiv sa ma apuc cat mai curand de proiectarea unor corpuri pentru aceste elemente negative, astfel incat sa le pot testa in conditii normale de lucru si nu improvizat ca pana acum.
Cred ca este un subiect care promite Smile

Spor
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2009 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa construirea celor doua oculare negative (prezentate intr-un topic dedicat) am avut ocazia in seara zilei de 31 mai sa fac un test pe suprafata lunii.
In general vorbind este fabuloasa lumea senzatiilor in care te introduc ocularele folosite.
Spre deosebire de un ocular de camp mare sau foarte mare care iti da senzatia ca participi la o calatorie prin spatiu si simti ca esti parte integranta din decorul privit, ocularul negativ mult mai evident decat cel monocentric, creaza impresia subiectului analizat la un microscop, suprafata lunii de pilda, ai spune ca se afla la capatul celalalt al ocularului.
Doua aspecte noi pe care nici nu le intuiam pana acum au iesit in evidenta:
- intrucat campul analizat este deosebit de mic, atentia se poate concentra foarte usor pe imaginea privita, lucru care iti da imresia (evident falsa) ca rezolutia imaginii este mult mai mare decat in realitate.
- tot datorita campului mic, plimbarea pe suprafata lunii efectuata prin combinatia dintre miscarea ochiului si a reglajelor fine ale monturii, iti da imresia unei calatorii lungi, aproape interminabile, cu multe rataciri si multe amanunte pe care ai senzatia ca nu le-ai mai vazut pana atunci.

Sigur, ocularul nu este un accesoriu, el este cea mai importanta parte dintr-un telescop care pune in valoare sau nu, intr-un fel cu totul personalizat, puterea si perfectiunea obiectivului respectivului telescop.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2009 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
foarte interesante nuantarile de mai sus despre oculare,in mod categoric ai putere de analiza.Este prima data cand citesc despre observatia prin ocular inteleasa in acest mod.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iun 2009 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa va spun si eu cate ceva despre modul in care unii isi exprima senzatiile Smile Acum vre-un an (daca nu mai mult) un membru al grupului nostru s-a hotarat sa-si ia niste oculare Nagler Very Happy Dupa ce au venit si dupa ce am prins o noapte buna si dupa ce ne-am uitat prin ele Tavi Stanescu s-a exprimat in modul (plastic) urmator: "Am senzatia ca pana acum ne-am uitat la Cosmos prin gaura cheii" Laughing Mentionez ca pana acum nu ne-am uitat printr-un ocular negativ Rolling Eyes
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2009 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg.Saracii de voi,cand ma gandesc la ce dotare aveti,mi se rupe inima Surprised !Totusi acuma sper ca lasati gaura cheii sa se odihneasca! Very Happy
Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2009 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
...Tavi Stanescu s-a exprimat in modul (plastic) urmator: "Am senzatia ca pana acum ne-am uitat la Cosmos prin gaura cheii" ...


Inca o dovada, daca mai era nevoie, ca odata ajunsi la ocular intram in lumea mirifica a senzatiilor ... Smile
Judecand dupa marimea campului oferit de un ocular, cele doua extreme existente azi, ofera poate cea mai bogata paleta de trairi fiind in acelasi timp lucruri diferite.
Avem asadar posibilitatea de a baleia ecartul dintre microscopia selenara, planetara si emotia oferita de o imagine asemanatoare cu cea obtinuta de Galilei acum 400 de ani si calatoria astrala ca aprticipanti directi la actiune, oferita de cele mai noi oculare Nagler si Ethos.
Ramane de vazut daca dupa aparitia anuntatelor oculare de 140 grade, emotia oferita de imaginea unui Nagler va ramane nealterata in timp, asa cum a ramas poate, cea oferita de cel mai vechi ocular ...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iun 2009 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

I s-a cerut lui Roger Ceragioli sa-si prezinte pe ''oldscope'' rezultatele preliminare ale studiului sau asupra ''front view telescope'' al lui William Herschel,lucru pe care Roger l-a si facut cu amabilitate.Roger studiaza manuscrisele cu insemnarile despre experimentele in slefuirea oglinzilor,adunate in patru volume (el aflandu-se la al treilea volum) si acoperind o durata de la 1775 la 1818.Citez mai jos una din cele noua concluzii ale lui Ceragioli in care face referire la utilizarea de catre W. Herschel a ceea ce am numit la noi pe forum ''cel mai vechi ocular''.Sublinierile imi apartin.Mircea

.......................................................................................................

6) The Herschels did not intentionally tilt their eyepieces, but other users did. JGF Schrader, a contemporary in Germany, mentions much improved images by tilting the eyepiece, as does A. Safarik in the late 19th c. But the best discussion comes from Thomas Dick in the mid 19th century, who discusses his success with a 4-lens terrestrial eyepiece. William Herschel himself favored high-power observing with planoconcave singlets, and discussed how by shifting the eye he could follow a planet for a long time with such an eyepiece. Morevover, early on he discovered that Saturn got much sharper in the 40-Feet when he shifted his eye laterally. So indeed there is much evidence for eyepiece tilting in one form or other. In W. Herschel's case we seem to have a combination of a negative singlet with a positive--namely the human eye. This may have a relation to Ed Jones' Chiefspiegler, which has a similar construction (though in afocal mode instead of focal).
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Dec 2009 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cartea ''Biografiile unor distinsi oameni de stiinta'',publicata in 1853 de catre Francois Arago,parintele Astronomiei Populare,am gasit referinte la experientele lui William Herschel cu privire la oculare.Astfel ,Herschel a fost adeptul ocularului format dintr-o singura lentila.''Ocularul din doua lentile trebuie lasat astronomilor amatori sau celor care au neaparata nevoie de un camp mare'' scrie el in ''Philosophical Transactions'',in 1782, pages 94 and 95.Ba mai mult,Herschel era convins in baza experimentelor sale din 1776,publicate in '' Philosophical Transactions'', in 1815,la pagina 297,ca ocularul negativ,tip Galilei,format dintr-o lentila divergenta,este net superior celui pozitiv, ca definitie si claritate.Cauza ar consta in drumul optic diferit,in faptul ca ocularul negativ intercepteaza lumina obiectivului inainte de planul focal al acestuia.Ocularul pozitiv,tip Kepler,preia fluxul de lumina dupa focalizarea acesteia in planul focal al obiectivului.Deci schematic spus,ocularul negativ are o claritate mai mare decat cel pozitiv pentru ca elimina intersectarea razelor din planul focal.Herschel sugereaza:''un anume efect mecanic,daunator claritatii si definitiei,care ar insoti intersectarea din focar a razelor de lumina''.
Eu unul ,in baza experimentelor mele ,confirmate si de zoth,il cred.Mai exact,la nivelul secolului XXI,ma gandesc ca poate va fi posibil sa se creeze un ocular negativ , echivalent al ocularului monocentric,compus din mai multe lentile lipite,din sticle speciale,cu acoperiri anti-reflex, si care sa aiba un campul vizual aparent de marime decenta.Mircea

...........................................................................

Francois Arago ,opus citat:


Herschel looked on the almost unanimous opinion of the double lens
eye-piece being preferable to the single lens eye-piece, as a very
injurious prejudice in science. For experience proved to him,
notwithstanding all theoretic deductions, that with equal magnifying
powers, in reflecting telescopes at least (and this restriction is of
some consequence), the images were brighter and better defined with
single than with double eye-pieces. On one occasion, this latter
eye-piece would not show him the bands of Saturn, whilst by the aid of a
single lens they were perfectly visible. Herschel said: "The double
eye-piece must be left to amateurs and to those who, for some particular
object, require a large field of vision." (_Philosophical Transactions,
1782, pages 94 and 95._)

It is not only relative to the comparative merit of single or double
eye-pieces that Herschel differs from the general opinions of opticians;
he thinks, moreover, that he has proved by decisive experiments, that
concave eye-pieces (like that used by Galileo) surpass the convex
eye-piece by a great deal, both as regards clearness and definition.

Herschel assigns the date of 1776 to the experiments which he made to
decide this question. (_Philosophical Transactions_, year 1815, p. 297.)
Plano-concave and double concave lenses produced similar effects. In
what did these lenses differ from the double convex lenses? In one
particular only: the latter received the rays reflected by the large
mirror of the telescope, after their union at the focus, whereas the
concave lenses received the same rays before that union. When the
observer made use of a convex lens, the rays that went to the back of
the eye to form an image on the retina, had crossed each other before in
the air; but no crossing of this kind took place when the observer used
a concave lens. Holding the double advantage of this latter sort of lens
over the other, as quite proved, one would be inclined, like Herschel,
to admit, "that a certain mechanical effect, injurious to clearness and
definition, would accompany the focal crossing of the rays of
light."[20]
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 28 Dec 2009 05:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt convin ca lentila ocularului trebuie bine executata ,am incercat sa fac observatii cu ocular dintr-o singura lentila ,efectul este mai slab decat orice alt ocular din mai multe lentile.Acum dumnezeu cu mila nici nu imi dau seama ce lentila ar trebuii si din ce sort de sticla sa fie facuta.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2009 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am construit un astfel de ocular dintr-o lentilă concavă provenită de la un obiectiv cu zoom, am prezentat-o la Nopți Galileene și am scris despre ea pe alt topic dacă nu mă înșeală memoria. Am constatat același efecte: claritate bună, câmp îngust și baleierea unui câmp mult mai larg prin mișcarea laterală a ochiului. Toate aceste caracteristici îl fac potrivit pentru observații vizuale planetare și Lună, chiar dacă nu se vede toată suprafața deodată.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2009 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Extraordinare dezvaluirile facute de Arago Very Happy
Cat de mult imi place sa citesc astfel de materiale, parca ma transpun in momentul si locul intamplarilor relatate.
Multumesc Mircea Smile
Eu personal am doua oculare negative aflate deja in uz si pot reconfirma oricand faptul ca se descurca mai mult decat onorabil daca facem abstractie de campul furnizat insa am o retinere in ce priveste explicatia data de Herschel despre claritatea si definitia mai buna a acestora.
As cauta explicatia in alta parte sau mai bine zis si in alta parte intrucat la momentul asta cred ca "amprenta" raspunsului unui obiectiv (fie el construit din lentile sau oglinzi) este aceeasi pe tot traseul optic (si inainte si in focar si dupa).
Asadar cred ca pozitionarea ocularului pe traseul optic nu avantajeaza raspunsul acestuia.
Nu bag mana in foc dar asa cred in momentul de fata.
Eu as merge mai mult pe balansarea corectiilor judecate pe sistem complet.
Cu alte cuvinte un obiectiv pozitiv neasferizat prezinta intotdeauna un raspuns subcorectat.
O combinatie dintre un astfel de obiectiv si un ocular negativ (caracterizat prin supracorectie) va avea intotdeauna un raspuns mai bun decat acelasi obiectiv (subcorectat) aflat in conjunctie cu un ocular pozitiv deasemenea subcorectat (ma refer aici la ocularele cele mai simple: Herschel si Kepler).
Poate ar fi interesant de deschis un subiect de discutii in care sa dezbatem si explicatiile date de Herschel dar si alte opinii personale referitoare la acest subiect.


marius78 a scris:
am incercat sa fac observatii cu ocular dintr-o singura lentila ,efectul este mai slab decat orice alt ocular din mai multe lentile.


Ce fel de lentila ai utilizat pentru ocular, convergenta sau divergenta?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Dec 2009 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot veni vorba, un barlow intors cu lentila catre ochi nu ar putea fi utilizat drept ocular negativ ? (fiind si acromat pe deasupra, din 2 elemente).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Dec 2009 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
Ma bucur ca ti-a placut materialul.Atasez aici linkul unde gasesti intraga carte mentionata.
Desigur ca Herschel a incercat sa dea o explicatie unui fenomen observat in practica.Cunosti scheme de oculare negative compuse ?Undeva am citit,cred ca in Danjon,ca s-au folosit chiar si triplete?


http://infomotions.com/etexts/gutenberg/di.../16775.htm

Laurentiu
sigur ca va functiona ,pozitionat corect.Dar aici apare problema la telescoapele Newton,unde pentru lentile negative cu focal lung nu ai cursa suficienta.Eu de aceea folosesc ocularele negative impreuna cu o lentila Barlow normala.Dar vai,campul si asa mic ,devine si mai mic.La luneta sper sa nu mai am aceasta problema.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Dec 2009 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei carora campul vazut cu un ocular negativ li se pare inca prea mare pot sa diafragmeze obiectivul principal. In felul asta se obtine o imagine muuult mai buna disparand orice urma de aberatie Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Dec 2009 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorule
La instrumentele care folosesc oculare negative,valoarea campului vizual efectiv depinde in mod direct si de diametrul obiectivului,e contraproductiv sa diafragmezi.
Unul din prietenii mei a afirmat chiar azi,ca ''indiferent cati bani ai ,nu exista cale regala in stiinta''.Bun sfat,urmeaza-l,mai studiaza Laughing .
Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact