Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224725
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primele fotografii...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ionut Dohotariu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2008
Mesaje: 310

Motto: Ad augusta per angusta

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Ian 2009 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca iau II nu trebuie sa demontez obiectivul??? cred ca o sa iau asta pt ca in viitor poate o sa cumpar un aparat de fotografiat mai performant!!!
Sus
Vlad Lazanu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Oct 2008
Mesaje: 182

Motto: "In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves." - C. SAGAN


MesajTrimis: 02 Ian 2009 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IonutD, in primul rand, indiferent ce varianta de Microstage alegi (I sau II), nu trebuie sa demontezi obiectivul aparatului foto (presupunand ca vrei sa fotografiezi afocal), iar in al doilea rand, la niciun aparat foto din seria PowerShot de la Canon, nu poti demonta obiectivul, deci nici la al tau.

Personal, am un Microstage I de la Baader Planetarium, cu care am realizat fotografiile de la inceputul topicului, si si-a facut treaba foarte bine. Uitandu-ma la fotografiile adaptorului Microstage II, imi lasa impresia ca e mai putin solid decat Microstage I, dar repet, e doar o impresie; nu am tinut in mana pana acum niciun Microstage II.

Iar ca o paranteza, cred ca ar fi fost mai potrivit daca incepeai topicul la sectiunea ACCESORII. Wink

Cer senin (si fara ger)!
Sus
Crinac
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Ian 2009
Mesaje: 1



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2009 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului: felicitari
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se par reusite pozele, oricum ma bucur ca am avut ocazia sa privesc atat de aproape luna.
_________________
http://www.inchirieriauto-bucuresti.ro
Sus
iacob vasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2009
Mesaje: 2



Localitate: iasi

MesajTrimis: 14 Ian 2009 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Am nevoie de sfaturi
Raspunde cu citat (quote)

Am un Canon Eos 400D si mai multe obiective. De curand am achizitionat si un teleconvertor 2x si a inceput sa ma atraga fotografia astronomica, sa zicem. Dar cu astfel de echipament mai mult decat luna si cateva stelute nu prea pot sa fotografiez, de aceea rugamintea mea este sa ma ajute cineva si sa-mi enumere cam ce echipamente as avea nevoie pentru a obtine ceva mai mult. va multumesc.


IMG_5528 copy1.jpg
 Descriere:
cam asta am obtinut eu
 Marime fisier:  185.23 kb
 Vizualizat:  de 1691 ori

IMG_5528 copy1.jpg


Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Ian 2009 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiective foto non-zoom (primes). Cu asa ceva poti incepe sa faci astrofotografie de camp larg (de la o anumita focala in sus si un anumit timp de expunere vei avea nevoie si de o montura ecuatoriala motorizata). Ce ai putea fotografia ? Constelatii, spre exemplu, un proiect fain pentru incepatori.

Astrofotografia prin telescop este mai dificila.

In afara de Luna si Soare (prin filtru special ca sa nu-ti distrugi camera sau retina), care pot fi fotografiate pur si simplu tinand camera in mana (cu obiectiv cu tot in cazul dslr-urilor) in fata ocularului (necesita timpi scurti de expunere), toate celelalte obiecte ceresti pot fi fotografiate prin telescop numai de pe o montura ecuatoriala motorizata.

Un telescop sau o luneta mai sunt bune si pentru observatii vizuale (de fapt, in primul rand pentru asta !)

Citeste cu atentie toate topicurile din sectiunea de astrofoto. Vei gasi multe alte informatii interesante.

Iti mai recomand si http://www.skyandtelescope.com/ care cuprinde foarte multe informatii utile legate de acest subiect.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact