Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31_33x300s_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224483
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Proxima


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Dec 2008 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Proxima
Raspunde cu citat (quote)

Va propun un nou proiect observational,observarea stelelor vecine Soarelui.

Sapte stele sunt la o distanta mai mica de 10 ani-lumina de Soare.

Steaua nr.1 Sirius ,Kyon,cea mai stralucitoare stea de pe bolta cereasca, este o binara,aflata la 8,6 ani-lumina de noi si avand drept companion o stea pitica alba.Sirius se vede si cu ochii pe jumatate inchisi,prin ochelari de soare si prin filtre de sudura slabe.
Steaua nr.2 UV Ceti ,este o stea binara la 8,7 ani-lumina de noi,ambele componente fiind stele pitice rosii.Este o variabila eruptiva a carei stralucire poate varia cu mai multe magnitudini in cateva zeci de secunde.Steaua UV Ceti se afla la Sud de Tau Ceti si cu stralucirea osciland neregulat intre 6,8mv si 13mv.In 1952 in 20 de secunde si-a marit stralucirea de 75 de ori.La maxim trebuie sa fie vizibila si in binocluri mici.
Steaua nr.3 Lalande 21185 este o alta stea pitica rosie de 7,47mv , aflata in Ursa Mare la 8 ani-lumina de noi ,mentionata prima data de astronomul francez Jerome Lalande in 1801.Si aceasta stea trebuie sa fie vizibila in binocluri.
Steaua nr.4 Wolf 359 este o pitica rosie care desi se afla la numai 7,7 ani-lumina este foarte slaba avand 13,54 mv.Se afla in partea sudica a constelatiei Leul si cred ca pentru observarea ei este nevoie de un telescop de min.25cm.Pentru majoritate celor de pe forum este deci invizibila.
Steaua nr.5 Alpha Centauri nu poate fi observata din Romania deoarece la culminatia superioara se gaseste inca sub orizont.
Steaua nr.6 Barnard's star este o stea pitica rosie situata la 6 ani-lumina distanta de Soare,in constelatia Ophiucus.O vedem in apropiere de Beta Ophi -Cebalrai ,la o stralucire de 9,54mv ,pierduta in roiul Mel186 care se intinde pe un diametru de 240 minute.Steaua lui Barnard are cea mai rapida miscare proprie si este a doua,dupa Alpha Centauri , in ordinea departarii de Soare.
Steaua nr.7 Ross 154 este o stea pitica rosie situata in Sagetatorul , la 9,68 ani-lumina de Soare,avand o stralucire aparenta de 11mv si o altitudine de 20 grade la culminatia superioara pentru Arad.Va necesita un telescop de min. 76mm si un loc de observatie mult mai apropiat de ideal decat cel pe care-l am.

Lista stelelor vecine Soarelui,aflate la max. 10 ani-lumina distanta:

1. Sirius

2. UV Ceti

3. Lalande 21185

4. Wolf 359

5. Alpha Centuari

6. Barnard’s Star

7. Ross 154

Mircea
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 01 Dec 2008 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Piticele rosii ce culoare se vad ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Dec 2008 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca Lalande 21185 este cea mai usor de ''atacat'' pentru a verifica.Hai sa incercam,avem nevoie de o harta detaliata.Mircea
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Dec 2008 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lalande 21185 mai este catalogata si ca SAO 62377, TYC 2521-2279-1. In harta de mai jos a zonei din UMa, Lalande 21185 este la intersectia liniilor galbene de la granita dintre UMa si LMi. Harta e facut cu StarCalc 5.73 si reprezinta stelele pana la magnitudinea 8,5 din cataloagele SAO si TYC2.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lalande_21185



Lalande21185.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  157.3 kb
 Vizualizat:  de 16021 ori

Lalande21185.JPG


Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Dec 2008 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Steaua lui Barnard, TYC 425-2502-1, este reprezentata de asemenea la intersectia liniilor galbene de pe harta regiunii stelelor Beta si Gamma din Ophiucus. Pe harta sint stelele catalogului TYC2 pana la magnitudinea 10,0.

http://en.wikipedia.org/wiki/Barnard's_Star



Barnard's Star.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  85.71 kb
 Vizualizat:  de 16015 ori

Barnard's Star.JPG


Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Dec 2008 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UV Ceti este componenta B a sistemului binar Luyten 726-8, iar componenta A este cunoscuta si ca BL Ceti. Pentru cei care au catalogul GSC instalat pe planetariile virtuale, Luyten 726-8 este catalogat ca GSC 5855:280 (componenta A) si GSC 5855:2032 (componenta B, UV Ceti).

http://en.wikipedia.org/wiki/UV_Ceti
http://www.michaelh53.com/astronomy/sdb_files/Names-Stars.txt
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Dec 2008 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De asemenea, din link-ul
http://www.michaelh53.com/astronomy/sdb_files/Names-Stars.txt ,
se pot identifica echivalentele stelelor Wolf 359 (GSC 261:377) si Ross 154 (GSC 6859:1332, TYC 6859:1332)...
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 02 Dec 2008 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, ce anume trebuie urmărit la observarea stelelor cele mai apropiate, ce anume trebuie "atacat", ce trebuie verificat?
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Dec 2008 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius

multumesc mult pentru harti,sa vad daca voi fi in stare sa le folosesc.

Andi

ideia este de a vedea aceste stele,in ''deplina cunostinta de cauza'',oricum din Ro nu le poti vedea pe toate.
Apoi cele care sunt variabile eruptive,merita si o evaluare a stralucirii.Pentru asta insa tre sa te pricepi la observarea stelelor variabile,ceva ce eu,ca multi altii,ar trebui sa invat.Mircea
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 04 Dec 2008 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Mircea, ce anume trebuie urmărit la observarea stelelor cele mai apropiate, ce anume trebuie "atacat", ce trebuie verificat?

Pe langa ce-a explicat Mircea, s-ar putea identifica si miscarea proprie la Steaua lui Barnard? Vizual nu cred, dar doua fotografii facute la interval de vreo 5 ani, care sa prinda si steluta TYC 425-262-1 (magnitudine 11,5) aflata acum la 1'16'' de ea, ar putea evidentia deplasarea de 52'' in 5 ani?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Dec 2008 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici vedem miscarea proprie a stelei lui Barnard pe o perioada de 15 ani,dar ,vizual,cred ca aceasta se observa mult mai greu.Observam la momente diferite,pozitia intregului camp difera de la o observatie la alta...

http://www.solstation.com/stars/barnards.htm


Poate cu un telescop ecuatorial,cu ororologerie,folosind acelasi grosisment....Pana la urma insa,ajungem la masuratori micrometrice.Fiind primul constructor de Dobsoniene din Romania nu pot sa ma plang de monturile azimutale,extrem de democratice.Ceea ce nu inseamna ca ,la modul ipotetic,nu mi-ar fi placut un telescop ecuatorial aristocratic,cu apertura intre 25cm si 40 cm, cu F/D intre F/8si F/10 (nu degeaba telescopul personal al lui Clyde Tombaugh,descoperitorul lui Pluto,si ATM-ist pasionat, a fost un Newtonian de 40cm F/10 in montura simetrica),cu miscari fine pe ambele axe,cu orologerie,cu PEC,GoTo,cercuri gradate cu vernier,cu a treia axa pentru observatii de sateliti artificiali,micrometre,fotometre etc.Si stewardesa evident...La camere CCD si alte de-astea m-as mai gandi,este ca si cand lasi vibratorul sa se ''bucure'' in locul tau...Mircea
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 17 Iul 2009 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat in seara asta sa disting culoarea rosiatica la Steaua lui Barnard, dar fara succes. Parca avea o tenta portocalie, dar n-as baga mana-n foc ca nu era autosugestie... Embarassed

Am incercat cu un Newton 114/450 la 75x si 108x, magnitudinea limita fiind aproape de 12 cu vedere indirecta.

A reusit cineva sa sesizeze vizual culoarea? Daca da, cu ce instrument si in ce conditii atmosferice?
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 03 Aug 2011 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Link-ul la topicul lui auriga in care va incerca evidentierea fotografica a deplasarii Stelei lui Barnard:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=7615
Sus
RaZvI5
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2011
Mesaje: 102

Motto: -

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 20 Aug 2011 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Salut!
Raspunde cu citat (quote)

Salut!sunt razvan din buzau,am 12 ani si tocmai am venit in comunitate.Si pe mine ma pasioneaza astronomia,eu cred ca stiu destul de multe pentru varsta mea,dar n-am inteles o boaba din cele spuse cu"magnitudine" ,si de genul acesta...pentru a nu ramane in urma la liceu as vrea sa-i surprind pe toti cu cunostintele mele,asa ca ,dak nu va suparati,voi fi invatacelul vostru...luati-ma incet,si va promit ca in 2 ani voi avea jumate din toate cunostintele voastre.
_________________
Razvan
Sus
RaZvI5
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2011
Mesaje: 102

Motto: -

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 21 Aug 2011 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de Proxima Centauri vorbiti nu?
_________________
Razvan
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact