Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0014_09-11-29_19-58-55_st250_pts10.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224037
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Campului gravitational poate fi generat artificial?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
TRAIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2008
Mesaje: 89



Localitate: BRASOV

MesajTrimis: 09 Noi 2008 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Campului gravitational poate fi generat artificial?
Raspunde cu citat (quote)

Sa ne imaginam ca la un moment dat cineva reuseste sa gaseasca o tehnologie prin care genereaza camp gravitational.
Asta prin analogie cu generarea campului electric SAU MAGNETIC.
Sa ne amintim ca in urma cu un secol campul electric nu era cunoscut ca atare si nu se cunostea posibilitatea generari lui. Ereau cunoscute efecte ale electricitatii admosferice si atat.
Chinezii inventasera pila electrica in urma cu 2000 de ani dar nu fusese cunoscuta la nivel de mase si nu era cunoscuta in Europa.
Am facut aceasta incursiune in istoria stintei pentru a arata ca daca azi nu cunoastem tehnologia de generare a campului gravitational nu inseamna ca nu o vom descoperi .
Sa ne imaginam un fel de bobina in centrul careia apare un camp gravitational indus printr-o metoda anume.
Asta inseamna ca acel camp gravitational nu este un camp de sursa care este orientat de la sursa spre exterior (asa cum este campul electric dinspre sarcina spre exterior) ci este precum campul magnetic in flux de linii de camp prin interiorul acelei"bobine" care are un anumit sens si directie.
Daca acea "bobina" este fixata pe o platforma orzontala si campul gravitational este orientat in asa fel incat prin compunere cu campul gravitational terestru sa se anuleze, sau sa se scada in general, putem vorbi de un dispozitiv levitational.
Evident primul gand este sa punem la treaba acest camp, sa ridice de la sol un vehicul, sa il deplaseze, etc.
Vorbim de un dispozitiv generator de camp "antigravitational"?
Daca am orienta acea "bobina, nu pe directia razei pamantului ci oblic fata de ea ce s-ar intampla?
Sitemul se va rasturna imediat? Echilibrul?
Poate vor apare componente ce deplaseaza lateral sistemul (vehiculului) pe langa mentinerea in levitatie?
Cum ar trebui sa gandesc un dispozitiv sa nu se rastoarne?
Ce se intampla in interiorul acelei bobine(acolo unde ar putea fi transportate persoane in vehicul?
Sa zicem ca asi pune un pahar cu apa si fac ca acel vehicul gravitational sa se deplaseza orizontal. Prin inclinarea campului gravitational artificial indus , pot accelera sau pot frana o miscare a acelui vehicul.
In interior ce se simte? Paharul cu apa amintit se varsa?
Ce se intampla cu inertia in interiorul acelei bobine?
Am pus problema pentru a va pune in functiune imaginatia.
Astept pareri.
Eu cred ca in maxim 50 de ani, singurul mod de transport va fi cel pe baza de gravitatie.

_________________
A fi inteligent inseamna a intelege cat mai mult din ceea ce stii.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Noi 2008 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Traiane, treci pe sectiunea de teorii alternative Smile sau poate si mai bine pe cea de SF Very Happy Daca campul gravitational ar putea fi generat artificial atunci una din cele mai "tari" aplicatii ar fi fuziunea nucleara. Dar .. din pacate ... asta nu se poate Sad
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Noi 2008 06:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdată.
Cine va reuși să producă o minigaură neagră (nu este nici un apropou), acela va reuși să "păcălească" gravitația.
Din păcate (pentru cei ce doresc să leviteze) nu pot da decât o singură sugestie:
Încercați să produceți starea de echilibru maxim cu putință, adică starea de simetrie maximă cu putință (de izolare maximă).
Sus
TRAIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2008
Mesaje: 89



Localitate: BRASOV

MesajTrimis: 10 Noi 2008 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Moderator Doru Dragan
Daca din motive de sistem trebuie sa trec pe alt forum sau sectiune, ok, trec.
Am deschis totusi acest topic la sectiunea fizica pentru ca astept idei de la cei ce au ceva in comun cu fizica.
Cat despre SF...
Daca-i spuneai lui Da Vinci si celor din Renastere ca s-ar putea transmite imagini la distanta si ca oamenii pot vorbi si se pot vedea dintr-un capat al altuia al planetei, ar fi spus oare ca asta e SF?
Creatia incepe prin a indrazni.
Ati vazut cum pun problema: daca s-ar putea realiza,... ce s-ar intampla.
Nu degeaba pun astfel de intrebari.
O "furtuna a creierelor" poate da idei.
Am o idee in acest sens dar nu am de gand sa o expun aici ci eventual in acea sectiune de teorii alternative.
Prin 1840 Marconi trimitea primele semnale electromagnetice in eter catre America dar nu au ajuns din alte motive, insa ceilalti au spus ca nu ar fi posibil pentru ca pamantul e rotund si semnalul se pierde in spatiu nu se invarte dupa curbura pamantului.

Noi cunoastem azi numai campul gravitational natural asa cum inca din antichitate oamenii cunosteau campul magnetic al magnetilor permanenti.
Stiti cat de mult difera campul magnetic permanent natural de campul magnetic artificial?
Ai putea accepta ca acest camp cunoscut inaintea celui electric si gasit in roci extrase din Magenzia nu are de fapt sarcina magnetica?

Exista o pereche de campuri: gravitational si inertial, pe care Einstein le demonstreaza a fi echivalente din pounct de vedere al efectelor sesizate de om (TRG).
Nimeni nu a incercat sa sintetizeze un magnet permanent dar s-a obtinut camp magnetic in bobine cu ajutorul curentului electric.
Campul inertial poate fi generator de camp gravitational.
Intrt-un anumit sens prin accelerare cresterea masei relative este echivalenta cu cresterea campului gravitational al acestei mase.
Dar un camp gravitational generat ar trebui sa insemne altceva, cred eu, tot plecand de la campul inertial.

Dar aici, in acest topic vreau sa-i incit pe ceilalti sa discutam despre cum vad ei din punct de vedere fizic campul gravitational generat artificial.

In primul rand intrebarea:
Un camp gravitational indus artificial va fi
- un camp central cu sarcina si un singur pol pe sarcina avand o sarcina de sens opus spre care se indreapta liniile de camp, sau
- un camp rotational (ca cel magnetic) cu doi poli intre care se inchid liniile de camp?
In fizica matematica intrebarea ar suna:
Campul gravitational este
- un camp de potential scalar sau
- un camp de potential vectorial?

Alta intrebare:
Daca pentru a creea un camp gravitational am avea nevoie de un "CURENT INERTIAL" ce credeti ca ar putea fi acesta?

D-le Iacob
Levitatia in sensul folosit de mine nu are numic in comun cu levitatia initiatilor budisti.
Asa cum a fost definita gaura neagra, este o zona din spatiu care absoarbe tot ce este materie, inclusiv undele e.m. (e neagra pentru ca dinspre ea nu vine nici un fel de unda sau particula).
O g.n. "micro" ar fi micro prea putin timp pana ar "inghiti" tot ce e in jur si s-ar face maricica.
a zbura calare pe o g.n. ar fi cam periculos.

_________________
A fi inteligent inseamna a intelege cat mai mult din ceea ce stii.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2008 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nimeni nu a incercat sa sintetizeze un magnet permanent dar s-a obtinut camp magnetic in bobine cu ajutorul curentului electric.


Nici macar magnetii din neodiu? Aia nu sunt permanenti si sintetici?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Noi 2008 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
D-le Iacob
Levitatia in sensul folosit de mine nu are numic in comun cu levitatia initiatilor budisti.

D-le Traian
Iar eliminați nefondat variante.
De unde știți că nu are nimic în comun?
Ce vă face să credeți că starea de relativă simetrie și implicit starea de relativă izolare este atât de diferită de la un caz la altul?
Citat:
a zbura calare pe o g.n. ar fi cam periculos.

Nu și atunci când ai la îndemână toate atuurile (inclusiv experiența necesară) pentru a o "îmblînzii".
Nu îmi luați în nume de rău faptul că am îndrăznit să fac o astfel de afirmație, o afirmație care nu este nici pe departe atât de nefondată pe cât ar putea să pară la prima vedere.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2008 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca generam camp gravitational generam materie , doar materia in cantitati insemnate produce camp sesizabil . chiar daca am produce camp tot nu are cum sa se produca levitatie sau respingere, campul gravitational nu se respinge ca nu sunt poli (analogic cu mgneticul N/S).
Poate antimateria sa produca gravitatie ce s-ar respinge cu cea a materiei? stiinta actuala spune ca nu.
Antimateria poate produce lumina neagra pt noi Laughing ? iarasi se spune nu .
O idee am mea in copilarie era ca am putea sa folosim campul magnetic al pamantului pt zbor, sau campul din straturile superioare ale atmosferei.
Totusi volanta in rotatie la turatii foarte mari .... e ceva acolo Question
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2008 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Membru cu o stea TRAIAN Smile, daca o sa va uitati cu atentie la postul meu o sa puteti sa observati ca e plin de tot felul de fete zambitoare semn ca mare parte din ce am spus acolo e ... in gluma Very Happy In general am o impresie buna despre postarile dumneavoastra de pe sectiunea de FIZICA (sectiune pe care nu sunt moderator). Chiar si acum, faptul ca ati adus vorba despre echivalenta senzoriala dintre campul magnetic si cel inertial imi indica faptul ca stiti despre ce vorbiti. Ce vroiam sa spun este faptul ca la ora actuala se stie mult prea putin despre campul gravitational pentru a se putea vorbi de generarea lui artificiala ceea ce face ca acest subiect sa nu prea fie unul de fizica. O parere strict personala fara legatura cu vreo calitate a mea de moderator Laughing
Sus
TRAIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2008
Mesaje: 89



Localitate: BRASOV

MesajTrimis: 11 Noi 2008 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine d-le Dragan am inteles ca nu sunt in pericol sa fiu exclus de pe forum. Atunci o sa continui cu fantaticele idei despre gravitatia indusa artificial.
Am incercat sa vorbim despre ce unii dintre noi stiu si altii nu, si totiul devine un fel de lectie permanenta. Nu e rau dar vreu sa facem loc si la idei cu totul socante care insa nu sunt neaparat atat de SF.
Iacob
A levita insemna a pluti in aer fara sustinere sau propultie, in ciuda gravitatiei.
Eu n-am vazut un om levitand si cred ca prea putini oameni se pot lauda cu asa ceva.

Acum despre gravitatie
Starea de imponderabilitate este cunoscuta din relatarile despre expeditiile cosmice.
In stare de imponderabilitate, in interiorul navei, exista campuri gravitationale de la pamanta, luna, soare si mai exista si camp inertial de la rotatia pe orbita in jurul pamantului. Toate aceste campuri se anuleaza reciproc (asta e conditia de stabilitate pe orbita)
Daca luam numai cazul in care avem doar atractia pamantului si forta centrifuga de pe orbita avem deja un caz de compunere a doua campuri aparent diferiet garvitational si inertial.
Campul gravitational cunoscut de noi este cel generat de orice masa. Este un camp gravitational static.
Campul inertial este foarte vag definit. Este o zona din spatiu unde sunt prezente forte, aparent fara cauze ce actioneaza asupra componentelor sistemului.
De exemplu cand pui brusc frana cu masina un obiect de pe bord sare prusc in parbriz.
Aflat in sistemul legat de masina, constati ca acel obiect s-a miscat fara ca cineva sa actioneze asupra lui. Trebuie atunci sa admitem ca au existat niste forte care actioneaza in anumite conditii si aceste conditii sunt accelerarea sistemului (sau franarea, sau curbarea traiectoriei)
Principiul inertiei din dinamica spune ca un corp tinde sa isi pastreze starea de inertie, si daca incercam sa-l scoatem din acea stare asupra lui va actiona o forta de inertie. Campul acestor forte se numeste campul de inertie.
Sa facem o paralela cu campul magnetic.
Lasand la o parte magnetii naturali permanenti

(Blakut-a sintetiza un magnet ar insemna a construi atomi cu proprietati magnetice sau molecule care in cantitate mare ar forma un magnet macroscopic, a compacta pulberi de metale magnetice sau magnetizabile nu inseamna a sintetiza magnetul ca sursa de camp magnetic)

Campul magnetic nu are sarcina asa cum c. electric are sarcina electrica.
Sursa de camp magnetic (indus artificial) este curentul electric sau miscarea sau modificarea sarcinilor electrice .
Cand se deplaseaza o sarcina , in jurul ei apre un camp magnetic.
Pe de alta parte, campul magnetic actioneaza asupra sarcinilor electrice cu o anumita forta, nu de atractie si nici de respigere ci de rotire.

Ce camp ar putea actiona asupra unui corp cu masa m dar sa nu il atraga sau respinga ci sa il devieze in lateral de la miscarea initiala?

Sau ce camp ar putea actiona asupra unui corp aflat in miscare cu o anumita inertie dar nu sa il atraga sau respinga ci sa-l devieze lateral?

Intr-un sistem avem un camp inertial permanent numai daca acest sitem are o miscare accelerata permanent. Asta nu poate fi o accelerare liniara ci una circulara.
In miscarea circulara fiecare punct al sistemului este permanent accelerat cu acceleratia centripeta. Asupra fiecarui punct din acest sistem va actiona permanent o forta centrifuga de inertia (care se opune ramanerii pe cerc vrand sa se rupa sa continuie liniar)
Acesta este un camp inertial.
Fiecare punct material de pe Pamant este supus permanent unui camp inertial (centrifugal) si unui camp gravitational.
Ma opresc aici ca am exagerat cu lungimea posterului.

_________________
A fi inteligent inseamna a intelege cat mai mult din ceea ce stii.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2008 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TRAIAN a scris:


Ce camp ar putea actiona asupra unui corp cu masa m dar sa nu il atraga sau respinga ci sa il devieze in lateral de la miscarea initiala?

Sau ce camp ar putea actiona asupra unui corp aflat in miscare cu o anumita inertie dar nu sa il atraga sau respinga ci sa-l devieze lateral?



Am spus de volanta (disc) cu masa mare ce se roteste cu turatie f mare cu axa de rotatie perpendiculara pe axa pamantului.
acest sistem s-ar putea sa leviteze si marind turatia chiar sa se desprinda de pamant.
aaha am ajuns la farfuria zburatoare Very Happy
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2008 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
acest sistem s-ar putea sa leviteze si marind turatia chiar sa se desprinda de pamant.


De ce?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2008 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai tinut vreodata o roata de bicicleta in mana tinand de ax aflata in rotatie? ai simtit ca se impotriveste ca tu sa-i schimbi directia?
la fel si acel disc se impotriveste rotatiei ce o are impreuna cu pamantul (raza 6300km).
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2008 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai atunci ar ramane intr-o pozitie neschimbata, cum se intampla cu un giroscop. Nu ar avea de ce sa se ridice, nu?
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2008 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

acest efect inerțial este folosit la giroscoape, însă forța inerțială obținută astfel este mult mai mică decât forța gravitațională a Pământului, astfel că o volantă în rotație, oricât de mare ar fi turația, tot nu poate levita. Este vorba de raportul masa volantei/masa Pământului. În spațiul cosmic însă, unde forța gravitațională este mai mică, navele se folosesc de acest efect giroscopic pentru a se menține pe o traiectorie cvasiliniară sau pentru a genera micro-gravitație la bord, care nu este de fapt gravitație ci forța centrifugă inerțială.

eu cred că abia teoria stringurilor când va fi finalizată va putea desluși ceva despre gravitație, până acum știm prea puține despre câmpul gravitațional, sau cum se înfășoară cele 11 dimensiuni din spațiul-timp multidimensional astfel ca 3+1 să rămână cu întindere macroscopică, presupun că gravitația are o legătură intimă cu toate aceste probleme
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Noi 2008 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
A levita insemna a pluti in aer fara sustinere sau propultie, in ciuda gravitatiei.
Eu n-am vazut un om levitand si cred ca prea putini oameni se pot lauda cu asa ceva.

Nici eu nu am văzut și cred că dumneavoastră ați adus în dicuție pe acest topic "levitația", totuși:
Un sigur om dacă ar putea să leviteze, atunci acel om ne-ar putea povesti cum "păcălește" gravitația.
Poate fi păcălită gravitația?
Desigur, altfel colapsul general și final s-ar fi petrecut de multă vreme.
Vorbeam de relativa simetrie si nu ați luat-o în seamă.
Vorbeam de așa zisele găuri negre și singurul lucru pe care mi l-ați amintit a fost nestrămutata ei dorință de a înghiți.
Domnilor, gaura neagră nu este o sperietoare:
Cine vă împiedică să o priviți din cealaltă parte?
Ce vă face să credeți că privită din cealaltă parte este la fel de înfometată?
Ce vă face să credeți că o volantă aflată într-un proces continuu de accelerare a vitezei sale de rotație, mai devreme s-au mai târziu nu s-ar transforma într-o stabilă gaură neagră?
La urma urmei, nici nu ne interesează ca această mișcare de rotație aflată într-un proces de accelerare să devină extrem de stabilă, important este ca efectele sale să să fie controlate de noi (cu bună știință).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact