Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2228.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

incepator din Botosani


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Sep 2008 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului: incepator din Botosani
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Sunt din Botosani,dar momentan sunt in italia si am nevoie de cateva informatzii daca ar putea sa ma ajute cineva.Ma pasioneaza f mult astronomia,am pus cativa bani deoparte si mi-am cumparat un telescop(Newton 114!1000,f8,8 , montura EQ3-A,oculare de K9mm si k25mm si am dat 230 euro).As vrea sa stiu daca face banii, ce pot vedea cu el si cum sa gasesc anumite obiecte dupa coordonate.Mai pe scurt nu stiu sa folosesc telescopul Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2008 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: incepator din Botosani
Raspunde cu citat (quote)

bill22 a scris:
Salut

As vrea sa stiu daca face banii, ce pot vedea cu el si cum sa gasesc anumite obiecte dupa coordonate.Mai pe scurt nu stiu sa folosesc telescopul Smile


First daca face banii numai tu poti decide sau stabilii. Daca esti multumit de el atunci isi face banii, daca nu nu. Nu are rost sa-ti spuna altii pt. ca pentru unii isi merita iar pentru altii nu.

Second cel mai bine astepti noaptea si il indrepti spre cer si vezi tu ce vezi. Cel mai simplu e Luna, Jupiter, Saturn. Daca nu gasesti Jupiter sau Saturn, poti lua un soft gen Stellarium si vezi ce si cum. Gasitul dupa coordonate e can nasol ca nu prea ai cum sa le masori cu montura ta dar poti incerca. Cel mai empiric este tot cu un soft gen Stellarium si sa le gasesti ochiometric.

Nu stii sa-l folosesti? Il montezi si il indrepti spre Luna si de aici o iei la plesneala vreo 2-3 nopti, dupa care te apuci putin de studiu, dupa ce iti mai trece elanul. Te uiti pe harti, identifici planetele, constelatiile si cu ajutorul softului, etc, etc.
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Sep 2008 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iti multumesc valy pentru sfaturi si as mai vrea sa stiu ce nu e bun la montura?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2008 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bill22 a scris:
iti multumesc valy pentru sfaturi si as mai vrea sa stiu ce nu e bun la montura?


Pai tu zici cum ca vrei sa vezi obiectele dupa coordonate. Desi montura are ceva gradatii (cred ca a ta are, ca nu am vazut-o) e cam greu sa le folosesti pt ca cel putin la a mea au o toleranta destul de mare si precizia e cam mica, asta daca nu cumva lipseste cu desavarsire. Daca orientezi corect montura spre nord (punerea in pol) si ai o harta sau un soft cu coordonatele cred ca ai putea cel putin aproximativ sa gasesti ceva. Insa problema este sa si observi ceea ce vrei sa vezi adica sa ai un cer prielnic si conditiile sa fie favorabile vizualizarii respectivului obiect.
Cel mai bine o iei pas cu pas, cu Luna, cu un soft care sa iti arate aproximativ pozitia obiectelor, cu Jupiter, cu Saturn, cu Marte...astea sigur le vezi cu orice instrument. De aici in colo (alte planete, galaxii, nebuloase, etc.) depinde de calitatea cerului, de performanta telescopului si de priceperea ta in a le identifica.
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Sep 2008 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy Smile ,ar trebui sa-mi cumpar filtre,daca da,ce filtre mi-ar trebui?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2008 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bill22 a scris:
valy Smile ,ar trebui sa-mi cumpar filtre,daca da,ce filtre mi-ar trebui?

Nu ma pricep la asta...dar dece vrei neaparat filtre? Ai folosit telescopul pana acum? Ce nu-ti convine la el?
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Sep 2008 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am facut observatii la luna si am gasit intamplator jupiter.ideea este ca as vrea sa pot vedea nebuloase,galaxii si poate imi trebuie vreun filtru sa le vad mai bine sau... eu stiu,mai clar,sau macar sa le pot vedea.inca ceva,ideea ca montura nu e prea buna,adica ca nu pot gasi obiecte dupa coordonate ma cam intristat.am gasit un dobson(http://www.astroshop.ro/prd133_promotii_Skywatcher-8-Dobson-Retro-Classic.php),as vrea sa stiu ce parare ai despre el si ce fel de montura are un dobson,daca are,si care sunt avantajele si dezavantajele in timpul abservatiilor.amm pus deja prea multe intrebari.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 19 Sep 2008 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa gasesti obiectele dupa coordonate. Atunci cand vrei sa le gasesti pe cer, nu te uiti dupa un tabel in care le sunt date coordonatele, ci te uiti pe harti cu pozitiile lor pe cer, si stiind constelatiile, pur si simplu indrepti telescopul in directia respectiva.
Dobsonul e insasi denumirea monturii. Telescopul este tubul, iar restul ce vezi in poza este montura.
Montura Dobson este foarte intuitiva. Cu ea misti telescopul sus-jos, stanga-dreapta. Astfel, daca vezi ca un obiect e deasupra ta, tot ce trebuie sa faci, este sa misti telescopul in sus. Pe cand pe montura pe care o are telescopul tau actual, ar trebui sa il misti mai intai pe o diagonala, si apoi pe cealalta, ceea ce e mai complicat.
In domeniul observatiilor vizuale, dobsonul nu are niciun dezavantaj. Dar daca vrei sa faci astrofotografii, nu vei putea sa le faci cu un telescop pus pe montura dobson.
Despre vazutul nebuloaselor, galaxiilor, incepe mai intai prin a invata cerul, si apoi prin a le vedea. Se vad multe lucruri pe cer. Trebuie doar sa stii unde sunt si sa stii sa le vezi.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Sep 2008 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce harti ar trebui sa imi cumpar si care ar fi cel mai de folos accesoriu pe care ar trebui sa mi-l cumpar?as vrea sa intalnesc un astronom amator,poate fi chiar si din iasi,suceava.as vrea sa asist la observatzii,sunt sigur ca ar fi foarte bun... educativ,as avea de invatat.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 19 Sep 2008 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista un utilizator pe forum care-i chiar din Botosani si s-ar parea ca are deja un telescop... Din cate-am vazut in ultimul lui mesaj, chiar cauta alti amatori din Botosani pentru observatii: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1875

Ia legatura cu el si poate incropiti voi ceva! Utilizatorul este nes si s-a prezentat aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1813
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Oct 2008 03:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

luna fotografiata cu tel nokia 6500 slide pe unnewton114 1000


perfect.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  662.04 kb
 Vizualizat:  de 11440 ori

perfect.jpg


Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Oct 2008 03:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

luna fotografiata cu tel nokia 6500 slide pe unnewton114 1000,facuta in dimineatza asta


carpatzii.jpg
 Descriere:
carpatzii
 Marime fisier:  427.13 kb
 Vizualizat:  de 11437 ori

carpatzii.jpg


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Oct 2008 06:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine bilutza taica. Continua tot asa Smile Si nu te mai tot intreba ce mai trebuie sa cumperi. Intreaba-te ce mai trebuie sa faci. E plin internetul de harti ale cerului, se mai gasesc si programe tip planetariu. O imprimanta nu e un capat de tara. Listeaza si iesi afara cand e senin si incepe sa identifici constelatii si obiecte fara nici un telescop, cu ochiul liber. Cand incepi sa intelegi cam cum sunt asezate pe cer ia telescopul si cauta cu el. Ai inceput cu Luna, continua cu Jupiter si Saturn si dupa aia poti sa incerci si M31 Andromeda sau M42 Orion. Daca nu ti-o fi deajuns, vinde-l pe asta si ia-ti unul mai mare Very Happy
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Oct 2008 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului: buna ziua
Raspunde cu citat (quote)

Multzumesc f mult pt sfaturi:),am gasit in orion THE TRIANGULUM si as vrea sa stiu daca face parte din M42 si daca face,sunt cam dezamagit pt ca nu vad nebuloasa... ceea ce vad in spate e ca un nor.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Oct 2008 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai vrut probabil sa zici TRAPEZIUM Confused TRIANGULUM nu face parte nici din Orion si nici din M42:
http://en.wikipedia.org/wiki/Triangulum
Daca o sa mai fii dezamagit atunci cand vezi niste norisori, pufuleti etc pe cer, mai bine vinde-ti telescopul si ia-ti niste bate misto de pescuit. Daca te astepti sa vezi rachete, martieni, extraterestrii inseamna ca ai fost gresit informat. Pe cer nu se vad decat Soarele, Luna, Jupiter, Saturn, Marte, Venus (restul planetelor nu se vad decat ca niste puncte iar Venus se vede cam naspa ca un fel de pufulet amarat). Stelele nu sunt prea interesante ca arata toate la fel. Niste puncte luminoase si ... gata. Roiurile de stele nu sunt decat niste ingramadiri de mai multe stele, adica puncte luminoase adunate gramada mai multe la un loc. In rest ... nebuloase, galaxii si comete care toate arata ca niste norisori. NASPA!!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact