Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Noi_pe_virful_Semenic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224732
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

CERN si proteste


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Sep 2008 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:

În accepțiunea mea se pare că :
Experimentul de la CERN reprezenta un simplu exercițiu de mult fast și multă pompă.

E si normal. Aveti un orizont limitat. Atat puteti dvs sa vedeti. Adevarul e ca nici eu nu vad mult mai mult ci doar am mai multa incredere in niste oameni care sunt mai pregatiti decat mine. Si cand zic "pregatiti" nu ma refer doar la o pregatire teoretica. Ma refer la niste oameni care au chiar facut fizica atomica practica, oameni care au facut experimente utilizand alte acceleratoare de putere mai mica.
@iulian m: vrei sa ti se explice detaliat ceea ce nici cei mai mari fiziceni nu pricep prea bine. Inseamna ca ai vointa Smile Otto Roeser isi da si el cu parerea.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2008 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dl.DD: "detaliat" - atit cit se stie; am citit raspunsul Dvs catre Iacob Dumitru si al lui Catalin Mitu; e ok.

@Catalin Mitu: 2. am inteles.
1. deci atit se stie: la ciocniri de energie inalta - ca in cazul celor de la Cern - se formeaza micro gauri negre ?
Asta a fost motivul scandalului ???...un fenomen deja intilnit pina acum ??!

"isi da cu parerea": asa se pare.

Repet, m-a speriat reactia celor de la PC, mai ales a lui Stefanescu. Stiam si modul cum a procedat: copierea "in blind" a celor din vest; daca sint atat de multi care protesteaza - si profesionisti pe deasupra -, trebuie sa fie ceva; sa protestam si noi...

daca puteam sa aflu amanunte legate de controversa e un bonus, in afara unei simple respingeri a celor spuse de cei de la PC. daca nu au nici macar un element in favoarea lor, comportarea lor este incredibila. pur si simplu iau "desfiintat" pe fizicienii din Rom.: indirect i-au facut de mincinosi si/sau de interesati pt.ca sint platiti de Cern; normal ca vreau sa stiu amanunte...

Multumesc pentru raspunsuri.
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 11 Sep 2008 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK poate sunt un pic pe langa, dar eu am totala incredere in Hawking. Daca omu' zice ca orice mini-gaura dispare imediat, il cred.
Mai serios vorbind, inteleg ca sansele de a produce o gaura neagra, ori cat de mica, sunt minime. De fapt sunt multi (inclusiv eu) care si-ar dori sa se intample, doar pt sana unica de a studia fenomenul (ei, nu eu) , dar in proportie de 99% (cel putin asa am inteles eu), va ramane doar un vis.
In afara de asta, indiferent ce rezultate se vor obtine, ba chiar si daca nu se va obtine nici un rezultat, stiudiile care se vor face vor da de lucru oamenilor de stiinta multi ani de zile, si , poate, vor raspune unor intrebari fundamentale. Eu cred ca la inceputul mileniului 3, era si cazul sa ridicam un pic capul. Cum spunea Hawking (scuze ca tot revin la el, dar chiar il admir pe omul asta ) , "programul spatial si Acceleratorul Cern impreuna sunt sub o zecime din 1% din PIB-ul mondial. Daca rasa umana nu-si permite aceasta cheltuiala, nu merita epitetul de umana"
Sus
HarapAlb
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 148



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 11 Sep 2008 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am citit nimic despre formarea microgaurilor negre in experimentele viitoare de la CERN, nu stiu daca are legatura cu supa de cuarci si gluoni.

Totusi, din informatia vehiculata prin reviste am ramas cu informatia ca aparitia microgaurilor negre ar fi fost prezise de niste cercetatori (rusi parca), deci nu e nimic sigur.

Apoi, radiatia emisa de gaurile negre nu a fost observata, este o ipoteza a lui S. Hawkings.

In concluzie, nu se stie daca vor aparea si nici daca vor radia, sunt numai ipoteze din cate stiu Smile

Pentru cei interesati de LHC si modelul standard aveti aici un articol cu acces liber:
Particle physics: The race to break the standard model
10 September 2008 | Nature 455, 156-159 (2008)


PS: am dat peste referinta asta privind microgaurile negre la LHC:
http://arxiv.org/abs/hep-ph/0106295
Formarea microgaurilor negre este conditionata de existenta extra dimensiunilor! De fapt radiatia prezisa de Hawking necesita mai mult de trei dimensiuni, prin urmare daca se observa radiatia se impusca doi iepuri: microgaura neagra si extradimensiuni Smile
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 11 Sep 2008 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HarapAlb a scris:


Apoi, radiatia emisa de gaurile negre nu a fost observata, este o ipoteza a lui S. Hawkings.

In concluzie, nu se stie daca vor aparea si nici daca vor radia, sunt numai ipoteze din cate stiu Smile



Tocmai d-aia asteptam, sau eu cel putin astept cu nerabdare ziua de 18 Octombrie, cand am inteles are loc prima "ciocnire"
Eu cred ca nu exista motive suficiente de ingrijorare, sansele sa apara un monstru negru care sa inghita pamantul sunt minime. Dupa aceeasi regula, n-ar trebui sa mergem nici cu masina, sau cu avionul ca poate murim intr-un accident....Nimeni nu spune ca e 100% sigur, dar suficient de aproape ca sa fie un risc acceptabil
Ca o opinie strict personala, respectivii oameni de stiinta care se opun mi se par niste fatarnici si ar face mai bine sa taca . Exista probleme mult, mult mai serioase (in general vorbind), reale, de care s-ar putea ocupa si care sunt "ignorate" de comunitatea lor , daca chiar i-ar fi interesat "binele omenirii" si-ar fi exprimat pozitia ferma in nenumarate alte ocazii, ca de probleme lumea asta n-a dus lipsa..Am eu asa impresia ca plangaciosii astia (cel putin o parte a lor), sunt cam frustrati ca au ramas in afara proiectului...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Sep 2008 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
E si normal. Aveti un orizont limitat.

E și normal. Există cineva a cărui orizont să nu fie limitat?
Citat:
Si cand zic "pregatiti" nu ma refer doar la o pregatire teoretica. Ma refer la niste oameni care au chiar facut fizica atomica practica, oameni care au facut experimente utilizand alte acceleratoare de putere mai mica.

Nimic mai adevărat, dar pe mine mă îngrijorează raportul dintre eforturile depuse și rezultatele obținute.
Citat:
Adevarul e ca nici eu nu vad mult mai mult ci doar am mai multa incredere in niste oameni care sunt mai pregatiti decat mine.

Din păcate Dumnezeu nu m-a înzestrat cu sentimentul încrederii și din acest motiv cea mai mare parte a vieții mele mi-am petrecuto ca autodidact.

Rezultatul?

Nu îmi este frică de consecințele acestui experiment, îmi este teamă de lipsa lor, de absența unor eventuale învățăminte majore, îmi este teamă de nulitate (de orice tip ar fi ea).

Ca să închei printr-un exemplu: Să spunem că în clasa X – a am obținut media 8,53. Evident că în realitate nu am avut niciodată această notă.

Întrebari:

Ce vă face să credeți că două așa-zise entități sau două grupuri de entități precum protonii se pot întâlnii într-o viață de zi cu zi?

Ce vă face să credeți că protonul este un corpuscul ca atare?

Oare a cărui orizont este mai limitat?
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 12 Sep 2008 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:


Nu îmi este frică de consecințele acestui experiment, îmi este teamă de lipsa lor, de absența unor eventuale învățăminte majore, îmi este teamă de nulitate (de orice tip ar fi ea).


Bun, inteleg ca alte postari le sariti, asa ca am sa ma repet : varianta in care nu s-ar obtine nici un rezultat este una dintre cele mai interesante, deoarece ar trebui re-postulat tot ce s-a formulat in ultimii 44 de anii
Citat:
Ce vă face să credeți că protonul este un corpuscul ca atare?

Sper ca glumiti! Protonii sunt printre primele particule subatomice detectate acum aproape 100 de ani...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Sep 2008 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob nu a fost atunci acolo si nu crede in nimic "...nici in Yehova, nici in Budha Sakiamuni" Smile Dl Iacob este un autodidact care crede doar ceea ce a descoperit personal... Adica ... nimic Very Happy Nu exista protoni, electroni, neutroni, nuclee, atomi ... etc. Toate sunt niste scorneli. Cat despre bosonul Higgs ... ce sa mai vorbim Laughing
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Sep 2008 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
varianta in care nu s-ar obtine nici un rezultat este una dintre cele mai interesante, deoarece ar trebui re-postulat tot ce s-a formulat in ultimii 44 de anii


Foarte corect cu mici amendamente:

1. eu sper să dispară odată pentru totdeauna postulatele din ȘTIINȚĂ (credeți-mă, se poate).
2. perioada ar trebuii lărgită la ceva mai mult de 44 de ani.
Citat:
Dl Iacob este un autodidact care crede doar ceea ce a descoperit personal... Adica ... nimic Nu exista protoni, electroni, neutroni, nuclee, atomi ... etc. Toate sunt niste scorneli. Cat despre bosonul Higgs ... ce sa mai vorbim

Domnule Doru, de ce folosiți inteligența dumneavoastră în scopuri meschine? Eu nu neg existența unor astfel de repere, eu deplâng formulările prin care ne sunt descrise reperele, conceptele puerile prin care ne este descrisă realitatea, adică existența însăși.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2008 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Vlad si HarapAlb
Doru Dragan a scris:
Adevarul e ca nici eu nu vad mult mai mult ci doar am mai multa incredere in niste oameni care sunt mai pregatiti decat mine. Si cand zic "pregatiti" nu ma refer doar la o pregatire teoretica. Ma refer la niste oameni care au chiar facut fizica atomica practica, oameni care au facut experimente utilizand alte acceleratoare de putere mai mica.

Deci au fost "detectate" deja, in alte experimente anterioare.

Catalin Mitu a scris:
...la cite ciocniri de energie inalta au existat pina acum in Univers...

Apar in conditiile de mai sus, daca am inteles corect.


=================

@Dl.IACOB DUMITRU

Daca doriti cunoastere stiintifica sub forma de sistem, atunci este nevoie de postulate; sau, reformulat, de niste prime afirmatii acceptate fara demonstratie. Undeva trebuie sa incepeti. Altfel trebuie sa schimbati modelul de cunoastere. Poate modelul "compendiu" sa fie o varianta.

doar o opinie
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Sep 2008 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Iulian, toate acțiunile și implicit legile care le guvernează sunt absolut logice și deci demonstrabile.

Este adevărat că (la nivelul gândirii umane):
Citat:
Undeva trebuie sa incepeti

Din păcate, acest început se mai confundă și azi (din start) cu postularea sau formularea...
Din păcate, simplele opinii se mai întâlnesc în ȘTIINȚĂ.

Ce e atât de greu să înțelegi că realitatea înseamnă înainte de toate, oriunde și oricând ASIMETRIE?

Ce e atât de greu să demonstrezi acest lucru?

Ce e atât de greu să iei această omniprezentă condiție ca pe un început, ca pe o ipoteză general valabilă de lucru?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2008 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Vlad si HarapAlb

iulian m a scris:
@Vlad si HarapAlb
Doru Dragan a scris:

Adevarul e ca nici eu nu vad mult mai mult ci doar am mai multa incredere in niste oameni care sunt mai pregatiti decat mine. Si cand zic "pregatiti" nu ma refer doar la o pregatire teoretica. Ma refer la niste oameni care au chiar facut fizica atomica practica, oameni care au facut experimente utilizand alte acceleratoare de putere mai mica.



Deci au fost "detectate" deja, in alte experimente anterioare


Mai concret:
raduM a scris:
gauri negre microscopice deja produc astia, de prin 1999-2000. Problema acum este sa le stabilizeze si sa le "umfle" cu materie exotica.


In threadul "Gauri negre mini la Cern" din "Cosmologie"
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2008 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine e interesat, sunt 2 webcam-uri în direct de la LHC:

http://www.cyriak.co.uk/lhc/lhc-webcams.html
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 16 Sep 2008 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SUUUUUPER!!!!
bai, recunosc ca este de efect. Vreo 2 secunde m-a tinut fara rasuflare
Acum pe bune, care e linkul cu webcamurile?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2008 01:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing

Aste-as webcamurile... deocamdată! :p

Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact