Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DWB111finalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Iesire la observatii, astroclubul ANTARES Timisoara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Banat/Crisana

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Iul 2010 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In noaptea de 9/10 iulie 2010, la aproape o luna de la ultima iesire de observatii, am "comis-o" iarasi.

De data asta ne-am deplasat pe Dealul Viilor de langa comuna Silagiu (la cativa km de Buzias) pentru a profita de noaptea senina, fara Luna.

Din punctul meu de vedere a fost o iesire foarte reusita, cer frumos, Calea Lactee deasupra capului in toata splendoarea ei, probabil jumatate din catalogul Messier vazut prin telescop (vorba unui prieten: "asta a fost maratonul Messier pe care nu l-am mai facut in primavara !"Smile) iar ca bonus dis-de-dimineata (in jurul orei 5) un Jupiter pe care nu-l pot numi altfel decat "delicios", cu un mare numar de detalii fine vizibile la 200x in telescopul de 200 mm f/6, cu un ocular ortho de 6 mm. Ca fapt divers, am asistat si la emersiunea lui Io de dupa limbul estic al planetei, fenomen observat, cel putin de mine, in premiera.

La sesiunea de observatii au participat 12 persoane - 10 din astroclubul ANTARES (printre care Erwin, Red Giant si cu mine, prezenti aici pe forum Smile ) si, nu in ultimul rand, doi membri ai astroclubului ALTAIR (d-nii Stanescu Octavian si Dragan Doru).

O parte din cei prezenti au facut si astrofotografie.

Eu m-am rezumat de data aceasta la cateva cadre "ambientale" si o poza cu tranzitul Statiei Spatiale Orbitale care a debutat in jurul orei 22:50 TLR. La adresa de mai jos aveti imaginile:

http://picasaweb.google.ro/laurentiu.alimpie/Silagiu910072010#

Completare:

Iata ca au aparut si primele imagini facute de Tavi Stanescu cu aceasta ocazie:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...highlight=

De asemenea, Erwin a gasit timp pentru o descriere detaliata a observatiilor facute de el (mesajul din data de 11 iulie 2010):

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=55761#55761

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Sep 2010 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut, impreuna cu alti 5 membrii ai astroclubului nostru, o noua iesire de observatii in noaptea de sambata spre duminica (4/5 august). Locatia aleasa a fost dupa padurea din apropierea dealului Silagiu (pe Google Maps vad ca ii zice Padurea Dumbrava).

Din pacate, starea vremii ne-a jucat feste. Ma rog, stiam ca vremea va fi nasoala inca inainte de a pleca de acasa dar am decis ca, daca tot era programata iesirea, sa o facem oricum.

Cerul a fost innorat pana in jurul orei 12 cand, dupa o scurta repriza de ploaie, a inceput sa se insenineze.

In acest rastimp, am stat la povesti si am ascultat inregistrari ale poantelor (savuroase, dupa mine) descarcate de pe site-ul http://www.ungurubulan.ro/ .

La un moment dat a trebuit sa ne mutam cativa km din locul in care ne oprisem initial, langa marginea padurii, pentru ca am auzit un pocnet care aducea foarte bine cu un foc de arma (pusca) si ne-am gandit ca decat sa ne confunde vreun braconier cu niscai porci mistreti mai bine ne luam talpasita Razz

Locul in care ne-am oprit la final pare destul de bun dpdv al poluarii luminoase (adica foarte redusa, localitati mici destul de indepartate unele de altele) dar, desi drumul la marginea caruia ne-am instalat este mai degraba unul secundar, am avut parte de trafic rutier surprinzator de mare. Ma intreb: de ce oamenii nu dorm la ore asa de tarzii daca tot nu sunt astronomi amatori (sau braconieri) ? Smile

Poze eu nu am mai facut pentru ca mi-am dat seama ca nu as fi avut suficient timp la dispozitie si, desi s-a inseninat destul de bine dupa miezul noptii, transparenta cerului a lasat serios de dorit.

In schimb, am aruncat un ochi prin instrumentele amicilor mei (un Dob de 25 cm, un Mak de 12,7 cm) si prin Newtonianul meu de 110 mm „in mod vizual”. Am vazut, asa mai mult ca sa le salut de buna vedere, M31, M45, M27, M57, Roiul Dublu din Perseu si inca vreo cateva obiecte deep-sky. Jupiter s-a vazut si el binisor, parca mai bine in Mak decat in Dob, cu contrast mai bun al detaliilor.

Am ajuns acasa in jurul orei 4 dimineata, cu niste crampe abdominale infernale. Fenomenul asta vad ca se repeta la mine aproape la fiecare sesiune de observatii si nu stiu care e cauza... interesant si, in acelasi timp ciudat, este ca nu pare sa aiba legatura cu niscai „necesitati” neonorate si, mai mult, odata ajuns acasa inceteaza ca prin minune.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2010 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În acest caz, nu-mi fac prea multe griji că n-am fost cu voi. Însă vreau să vin data viitoare, dacă mai facem o ieșire, pentru a observa Jupiter în special. Poate reușesc până atunci să mai fac reglaje și colimări la instrumente.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2011 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară câțiva membrii ai astroclubului Antares am ieșit la Chevereș unde imediat după apus am avut parte de un spectacol rarisim:



Uploaded with ImageShack.us

P.S. Lista obiectelor vizitate vizual împreună cu un prieten Alex pe care l-am molipsit cred, iremediabil de microb:
- ISS în trecere, prin binoclu, monocular și lunetă la 37,5x (nu a prezentat detalii);
- Iridium flare;
- diverși sateliți;
- cam 10 meteori de diverse străluciri și lungimi dintre care unul sigur din Perseide;
- Obiecte messier: M4, M8, M11, M13 M15, M20, M21, M27, M31, M32, M33, M45, M51, M57, M71, M81, M82, M110 și poate și altele neidentificate sau de care nu-mi amintesc acum;
- nori galactici, roiul dublu din Perseu;
- cometa Garradd;
- Jupiter și sateliții săi;
- stele duble Cor Caroli, Epsilon Lyra;
M31 Andromeda s-a văzut foarte frumos extinsă atât în binocluri cât și cu refractorul, cerul a fost senin și seeing-ul bun până pe la ora 2 când s-a incețoșat ușor și a crescut viteza vântului.

Laurențiu a prezentat deja E-ul lui Barnard, realizat în această noapte. Așteptăm cu interes și celelalte imagini.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2011 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am tras si eu aseara, dupa apus, mai multe cadre cu aceste splendide raze crepusculare (cele mai spectaculoase vazute de mine pana acum !). Am realizat, astfel, o panorama care cuprinde cerul sub un unghi de aprox. 180 grade.

Cer frumos toata noaptea, fara nori. Am zarit si eu cometa atat prin refractorul lui Erwin cat si prin Dobsonianul de 250 mm al lui Red Giant. Frumoasa pereche (ce-i drept temporara) pentru M71 ! Very Happy



Pano raze crepusculare 3_x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  138.76 kb
 Vizualizat:  de 6927 ori

Pano raze crepusculare 3_x.jpg



_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2012 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În seara asta mergem la Chevereș, eu vin cu un amic si prietena lui, poate si Red Giant sa vina cu mine. Plecarea ar fi pe la 18:30 ca se intuneca repede si eu am de colimat telescopul, o sa folosesc ca stea artificiala un bec de la distanta, plus ca sunt de vazut Venus si Jupiter, poate si Luna noua. E un fenomen relativ rar la Luna noua, sta in forma de barcuta. Alti amatori timișoreni?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Lord_Paul
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2011
Mesaje: 43

Motto: Cel mai bun mod de a-ti respecta cuvantul, e sa nu ti-l dai niciodata! Napoleon Bonaparte

Localitate: Orastie

MesajTrimis: 24 Mar 2012 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-as fi dorit sa mai fi fost timisorean, macar in seara asta, pentru iesirea de la Cheveres. Smile Cum nu detin autoturism personal, ramane mai pe vara, cand, poate voi veni cu cineva din zona mea sau se indura, Andrei (keppler) sa ma imbarce si pe mine. Totusi, va doresc cer negru si sunt ferm convins ca faceti treaba buna pe-acolo!
_________________
SkyWatcher FlexTube Dobsonian 305mm/1500mm, f/4.9
GSO 200/1200, f/6
ocular zoom 7-21mm
oculare Plossl Omegon 32,25,12.5,6,4 si SW HR Planetary 3.2mm si 2.5mm
filtre colorate, moon crystal, polarizator si UHC, filtru solar, Omegon Barlow Achro 2x,3x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Banat/Crisana Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact