Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_c2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble de vara si de seara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Iun 2009 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Peste tot pe unde am intrebat eu lumea pare sa fie sigura ca Vega nu e dubla Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Iun 2009 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am lamurit,exista cercetari despre companionul lui Vega,dar as avea nevoie de un telescop de la 10m in sus ca sa studiez subiectul...scuze...dar ma retine ceva...curtea mea desigur, ca are numai 12 metri latime si n-o sa mai am unde parca Octavia Tour din cauza telescopului Crying or Very sad .Mircea
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 16 Iun 2009 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Possible planets

Observations from the James Clerk Maxwell Telescope in 1997 revealed an "elongated bright central region" that peaked at 9″ (70 AU) to the northeast of Vega. This was hypothesized as either a perturbation of the dust disk by a planet or else an orbiting object that was surrounded by dust. However, images by the Keck telescope had ruled out a companion down to magnitude 16, which would correspond to a body with more than 12 times the mass of Jupiter. Astronomers at the Joint Astronomy Centre in Hawaii and at UCLA suggested that the image may indicate a planetary system still undergoing formation.

Determining the nature of the planet has not been straightforward; a 2002 paper hypothesizes that the lumps are caused by a roughly Jupiter-mass planet on an eccentric orbit. Dust would collect in orbits that have mean-motion resonances with this planet—where their orbital periods form integer fractions with the period of the planet—producing the resulting clumpiness.

In 2003 it was hypothesized that these lumps could be caused by a roughly Neptune-mass planet having migrated from 40 to 65 AU over 56 million years, an orbit large enough to allow the formation of smaller rocky planets closer to Vega. The migration of this planet would likely require gravitational interaction with a second, higher mass planet in a smaller orbit.

Using a coronagraph on the Subaru telescope in Hawaii in 2005, astronomers were able to further constrain the size of a planet orbiting Vega to no more than 5–10 times the mass of Jupiter. Although a planet has yet to be directly observed around Vega, the presence of a planetary system can not yet be precluded. Thus there could be smaller, terrestrial planets orbiting closer to the star. The inclination of planetary orbits around Vega is likely to be closely aligned to the equatorial plane of this star. From the perspective of an observer on a hypothetical planet around Vega, the Sun would appear as a faint 4.3 magnitude star in the Columba constellation.

(c) http://en.wikipedia.org/wiki/Vega
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Iun 2009 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si eu azinoapte o steluta foarte apropiata de Vega prin binocular la aproximativ 320x (vederea binoculara creeaza senzatia de 320 x 1.4 = 450x). La vederea mono la 184x, nu aparea nimic. Nici in Stellarium nu apare. In poza am figurat-o prin acel punct rosu.


Vega.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  54.67 kb
 Vizualizat:  de 8733 ori

Vega.JPG



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 22 Iun 2009 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit in PDF-ul de aici:
http://www.jdso.org/volume4/number2/Schlimmer_81_83.pdf
la pagina 2, ultimele doua randuri, despre observatii asupra stelei Vega ca stea multipla avand componentele cu magnitudinea 0.02 (A), respectiv 9.5 (B si E), separate la 79" A-B, respectiv 89" A-E...

De asemenea
http://www.alcyone.de/SIT/delsct/SIT003401.htm
unde, daca se selecteaza din stanga "The Washington Visual Double Star Catalog, 1996.0", apar date despre Vega avand mai multe componente...

Steluta pe care-ai vazut-o tu corespunde bine cu B la separatie si unghiul de pozitie (circa 180 grade).
Sus
marian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2008
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma tot uit la Vega de multa vreme si tot una este. Asta e ultima poza facuta acum doua nopti si tot atunci frumoasa Algieba din Leo.
Numai bine !



Vega.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  790.9 kb
 Vizualizat:  de 8674 ori

Vega.jpg



Algieba.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  875.33 kb
 Vizualizat:  de 8674 ori

Algieba.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2009 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP
multumesc pentru interventii,voi incerca din nou,vecinatatea optica a unei stele precum Vega este greu de explorat.
ForeverMan
Mersi,excelenta observatia,imi dai sperante,ai incercat cumva la 320x sau 450x mono (intrebare).Stii cumva mai multe despre observarea dublelor prin vizoare binoculare,poate ai descoperit o noua utilizare a binocularelor,eu nu am intalnit inca referiri la subiect.

Corespondez cu Thomas ,amatorul danez care are o carute de lunete Zeiss(Telemator,Telementor,semiapocromat),am sa-l rog sa ne spuna si rezultatele sale ''vegane''.
Off-topic-Thomas a dezvaluit recent ca cea mai grozava luneta a sa are un obiectiv cam ciudat de 50mm diametru si 840mm focal ,care a servit intr-o luneta de ochire (''range finder'') pe un cuirasat german in WWII,obiectiv ciudat deja ca aspect deoarece este un dublet lipit si avand fetele exterioare aproape plane.Ei bine,daca obiectul observat este foarte luminos,inca nu a aparut combinatia de ocular plus Barlow care sa-l epuizeze,oricat de mult creste grosismentul imaginea este inca clara,eventual devine saraca in lumina dar definitia se pastreaza.
marian
fii bun si detaliaza un pic despre observatia ta.Mersi de sugestie,am sa observ si eu pe Algieba.Poate va trebui sa recurgem la trucuri ca sa o rezolvam pe Vega,ca eu vizor binocular nu am,adica am unul de microscop dar nu este inca adaptat la telescop.Mircea
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Iun 2009 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am incercat sa ma uit doar cu un ochi la grosisment mare. Dar si cu ambii ochi nu era imediat vizibila. Era partial acoperita de lumina lui Vega. Foloseam si vedere directa si periferica pentru a reusi sa o vad.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
marian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2008
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2009 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, obervatiile mele sunt facute din zona Valeni de Munte , mai precis Bughea de Jos, de la casa de vacanta, cu un Orion de 10" pe montura Atlas cu go to. Am facut un salt asta-iarna de la Sky Watcher de 6" pe EQ3 manual la minunatia de 10". Camera folosita este Canon D450 iar pozele sunt facute in focar cu un barlow 2x, care are aberatii cromatice substantiale. Voi renunta la el cand voi rezolva problemele mecanice ce fac sa nu reusesc o focalizare corecta cu CCD-ul direct in focar. Voi posta in curand fotografii pe "astrofoto"( sper ). Zona mea de observatie este superba , cu toate ca sunt putin obturat de padure si relief, dar nu exista nici un fel de poaluare, mai ales luminoasa !
Cer senin va urez !
Sus
marian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2008
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2009 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, obervatiile mele sunt facute din zona Valeni de Munte , mai precis Bughea de Jos, de la casa de vacanta, cu un Orion de 10" pe montura Atlas cu go to. Am facut un salt asta-iarna de la Sky Watcher de 6" pe EQ3 manual la minunatia de 10". Camera folosita este Canon D450 iar pozele sunt facute in focar cu un barlow 2x, care are aberatii cromatice substantiale. Voi renunta la el cand voi rezolva problemele mecanice ce fac sa nu reusesc o focalizare corecta cu CCD-ul direct in focar. Voi posta in curand fotografii pe "astrofoto"( sper ). Zona mea de observatie este superba , cu toate ca sunt putin obturat de padure si relief, dar nu exista nici un fel de poaluare, mai ales luminoasa !
Cer senin va urez !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Iun 2009 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marian
multumesc pentru detalii,foarte frumos progresul instrumental,succes si cer senin.Ce zici,mai incerci la Vega,totusi din datele transmise de MariusP rezulta ca Vega este o stea multipla doar optic (deci si Doru are dreptate),situatie inregistrata si prin astrofotografie digitala cu un telescop de 8 inches cu alungire de focal cu lentila Barlow.Iar ForeverMan a si vazut companionul mai apropiat, cel mai indepartat ,semnalat de mine, presupun ca nu i-a atras atentia, fiind binisor distantat.Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2009 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Off-topic-Thomas a dezvaluit recent ca cea mai grozava luneta a sa are un obiectiv cam ciudat de 50mm diametru si 840mm focal ,care a servit intr-o luneta de ochire (''range finder'') pe un cuirasat german in WWII,obiectiv ciudat deja ca aspect deoarece este un dublet lipit si avand fetele exterioare aproape plane.Ei bine,daca obiectul observat este foarte luminos,inca nu a aparut combinatia de ocular plus Barlow care sa-l epuizeze,oricat de mult creste grosismentul imaginea este inca clara,eventual devine saraca in lumina dar definitia se pastreaza.


Mircea, interesant off-topic Shocked
Poate ai vrea sa deschizi pe acest subiect un topic nou sa ne povestesti si alte amanunte daca mai stii sau ceva link-uri spre subiectul asta.
Binocularul pe care intentionez sa-l construiesc va avea obiective cam de aceeasi provenienta (tot de la lunete de ochire) doar ca romanesti. Obiectivele de 45/495 sunt foarte asemenatoare cu descrierea fizica pe care ai facut-o mai sus.
Sper ca nu am deranjat prea tare discutia despre duble Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iul 2009 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri Duminica 19 Iulie,de la 22:30 pana la 23:56 TLR am incercat sa observ din nou stele duble cu Dobsonianul de 125mm F/7.
Ei bine,rezolvarea stelelor duble stranse,cu diferente mari de stralucire este o paine amara-dulce.Mai mult amara, insa.
Am inceput la 104x obtinut cu un Huygens IOR 16,7mm+Barlow2x.Drept incalzire am observat companionul lui Polaris , dubla-dubla Epsilon1-2 Lyrae si Beta Cyg.Dar cand am trecut la ''adevaratele fapte de arme'' si am incercat sa rezolv Antares,am esuat suparator,inafara de scintilatia preponderent rosiatica,nici un companion rezolvat.Nici la 104x ,nici la 116x obtinut cu Plossl Celestron 7,5mm si nici la 232x obtinut cu acelasi ocular +Barlow2x.
Frustrat ,mi-am indreptat telescopul armat pentru 232x, spre Vega ,atunci.In apropierea lui Vega am vazut,cu privire indirecta si rareori directa, o steluta foarte slaba ,uneori vizibila cam pe al cincilea -al saselea inel de difractie,la PA=170 grade.
Apoi mi-am incercat instrumentul ,la 232x ,pe Delta Cygnis unde ,tot episodic,uneori am zarit cu privire indirecta ,rareori am vazut cu privire directa,o stea companion foarte aproape,cam pe primul inel de difractie al stelei centrale,la PA=150 grade.
Toate intr-o ora si jumatate,cu reglari de sutimi de milimetru a focalizarii,cu un enorm ''zgomot de fond'' produs de oglinda prafoasa , de
turbulenta atmosferica ,de inelele/egretele de difractie intense produse de stelele centrale prea luminoase si de secundara si paianjenul ei.
Intre timp Jupiter s-a inaltat binisor,cateva minute m-am uitat la el.S-a schimbat insa si acesta.In loc de batranul zeu,cu inclinatiile sale de travestit, cu mijlocul infasurat in benzi de danteluta,am vazut doar o pata zmangalita.Singurul lucru interesant a fost ca satelitii jovieni mi s-au parut a fi ,la 232x niste sfere,niste bilute minuscule,nu niste puncte fara dimensiune precum stelele.Voi de la ce grosisment vedeti discurile satelitilor jovieni?
M-am saturat,imi fac luneta!Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Iun 2010 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am ''amenitat'' ca-mi fac luneta si chiar si lucrez la una de 60x700mm.Pazea stelelor duble! Very Happy
Aseara am observat din nou stelele duble superbe Nu Dra si 18-17 Dra.Le-am mentionat in tabelul de la inceputul topicului,noutatea o reprezinta faptul ca acum am observat aceste duble cu ''micul soldat'',binoclul IOR militar 8x30mm,recent reparat si colimat de catre zoth.Initial le-am observat cu binoclul Fujinon 7x50mm,in care aceste duble ''stralucesc'' si apoi am trecut la observarea prin binoclul IOR 8X30mm prin care,evident,imaginile sunt mai sarace in lumina iar dubla 16-17 este mai greu observabila/rezolvabila ca dubla.
In schimb TUBA indica alte cateva duble interesante in aceeasi zona,aflata la miezul noptii,acum, in regiunea zenitala a cerului.
Este adevarat ca diametrul obiectivelor binoclului IOR8X30mm este mic dar campul urias de 8.5 grade il face foarte util la observarea roiurilor stelare de mari dimensiuni,aseara m-a delectat cu imagini interesante ale roiurilor deschise extinse precum Cr399 sau Mel111,de exemplu.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2010 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 17 Iulie am iesit la observatii la ora la care la palatul Elsinore,Hamlet este vizitat de fantoma tatalui sau:la miezul noptii.Am folosit luneta Bushmaster/Omegon 60x700mm pe montura azimutala in furca.
Cineva,in orice caz un zugrav de dimensiuni cosmice, a avut grija sa spoiasca cerul cu lavabil gri.Am cautat steaua Gamma Andromedae ,tinta acestei seri ,cu binoclul Fujinon 7x50mm deoarece cu ochiul liber nu se vedea .Dupa localizarea cu binoclul,am cautat steaua Gamma And in luneta armata cu ocularul Plossl militar cu focal de 31mm.Cand o incarc cu acest ocular,micuta luneta trozneste din incheieturile monturii din cauza greutatii acestui accesoriu.La 78x,ocular ortoscopic Vixen 9mm,Gamma Andromedae apare ca o dubla larg deschisa chiar si pentru un mic telescop.Steaua principala galben -portocalie este mult mai luminoasa decat companionul albastrui aflat la PA=160 grade.Grosismentul de 140x,ocular ortoscopic Vixen 5mm,confirma culorile vazute cu ocularul precedent.
Si deoarece razboiul motanilor din cartier este in plina desfasurare,am mai ramas la observatii inca o ora,pe post de forta de asigurare a pacii.Calitate in care,asa cum ne-a invatat NATO in Yugoslavia de exemplu,am intervenit ,de fiecare data,fara jena in favoarea motanului meu Razz .
La Marea Nebuloasa din Andromeda nu m-am mai uitat cu luneta deoarece in binoclul 7x50mm acest obiect abia se zarea.
Asa ca ,desi turbulenta era notabila la 140x,am reobservat la acest grosisment Mu Dragonul si Nu Dragonul.Ei bine,asta e,desi un observator de duble scrie pe situl sau ca Mu Dragonul este separat ''acum'' la 1.9 secunde,in momentele de calm,la acest grosisment,vad aceasta stea rezolvata intr-o dubla stransa formata din doua stele albe.
Iar dubla 16-17 Dragonul imi apare tripla deoarece una din duble este rezolvata la randul ei intr-o dubla inegala ,destul de apropiata de limitele instrumentului .

Si am sa va mai spun ceva.Cam acum doua saptamani,intr-o seara ,observand tot aceste stele,Nu,Mu si 16-17 Dragonului,am cazut prada supararii.Ceea ce m-a necajit a fost faptul ca observand Nu Dragonul cu mini-newtonianul de 72x810mm la 162x,orto Vixen 5mm,am constatat cu uimire ca de fapt aceasta dubla este foarte asemanatoare cu Epsilon 1-2 Lyrae,deci este un sistem de duble-duble,atata doar ca aici cele doua duble au aproape acelasi PA si sunt foarte apropiate ca stralucire.Ma uit apoi cu luneta ,nici vorba de dubla-dubla,la nici o marire.Disperat am ajuns la concluzia ca incep sa am astigmatism puternic la ochi,ori/si optica dereglata,murdara...''oricat te-ai stradui...pixu...si picioru'...''
Ca sa citesc azi ca ,intradevar,Nu Dragonului este o dubla- dubla,una separata la 2 secunde de arc,INSA cealalta la o secunda de arc.Autorul recomanda un telescop mai maricel,de 6-8 inch pentru acest obiect.

Rog colegii care folosesc telescoape mult mai puternice sa verifice aceasta stea,sa-mi spuna cum arata aceasta dubla-dubla.
Enigme:
-este posibil ca mini-telescopul meu sa fi separat si dubla de o secunda?
-daca steaua Mu Dra imi apare rezolvata,de ce aceeasi luneta 60x700mm nu rezolva si dubla foarte similara din Nu Dra?

Multumesc in avans pentru citate rasunatoare,opinii si linkuri dar as avea nevoie de altceva,imi acorda cineva un ajutor constructiv,observational?
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact