Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk1_a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Grosimea oglinzii


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2008 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Grosimea oglinzii
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa intreb daca exista pana la urma o relatie corecta sau macar unanim acceptata pentru grosimea unui disc de sticla ce urmeaza a fi transformat in oglinda???
Stiu ca pentru calcularea acestei grosimi se iau in calcul diametrul discului si numarul de puncte de sprijin.
Daca vreau sa calculez ce grosime trebuie sa aiba sticla pentru un diametru dat si un numar minim de puncte de sprijin (3) cum fac???
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Aug 2008 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pt 3 puncte de spijin relatiia ar fi R4/e2 mai mic sau egal cu 2000cm2 , unde R - raza iar e - grosimea ambele exprimate in centimetrii. In relatie cifrele inseamna puteri, dar nu stiu cum sa le scriu aici in mesaj, deci "R" la puterea a 4-tra si "e" la patrat. In concluzie grosimea "e" trebuie aleasa astfel incat din relatie sa nu rezulte mai mult de 2000, ideal ar fi 1000- 1500. De exemplu pt o oglinda de 200mm, la 3 puncte de srijin ar trebui o grosime de aprox 30mm.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema asta este destul de complicata. In ultima vreme a aparut ideea ca se pot slefui si oglinzi subtiri Smile O proportie mai simpla, destul de aproximativa Confused ar fi 1/10. Asta ar insemna oglinda de 10 cm - 1 cm grosime, 20 cm - 2 cm, 30 cm - 3 cm. Pentru carcotasi se mai pot adauga cativa mm Very Happy Ideea generala e ca daca se poate slefui atunci se poate si utiliza Wink Altfel spus, e mai greu sa slefuiesti o oglinda subtire decat sa o utilizezi. Si se recomanda ca asa cum a fost sprijinita la slefuire tot astfel sa fie sprijinita si la utilizare.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe site:http://stellafane.org/atm/atm_mirror/atm_material.htm#Mirror Blank se recomanda raport 6:1 in toli adica og 152 sa aiba 25 mm grosime sau OG 304m sa fie 50mm.
Sigur ca depinde si de compozitia materialului.
oricum de cum se comporta sticla la forte de apasare si sprijin imi dau seama la teste interferometrice la plane. Apesi cu degetul un pic si se stramba franjele rapid.o tin pe diametru incercand s-o ridic se face cilindrica.
Deci grosime mare sau faguri din turnare da rigiditate. sunt multe de spus pe aceasta tema...
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Aug 2008 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Formula pe care am dat-o e "la rece" pt un caz de sprijin in trei puncte care in zilele noastre e destul de abandonat. In zilele noastre cand computerele au preluat mult din munca de calcul e usor sa faci un suport de oglinda de 9 puncte sau 18 si sa sustina foarte corect oglinda fara sa apara astigmatism. Intradevar la slefuire trebuie mai multa grija cu oginzi subtiri dar totusi o oglinda de 200 la 20 gosime se poate lucra fara grija. Abea una de 300 la 20 poate fi considerata cu adevarat subtire. Tin minte ca in " Laboratorul astrofiziceanului amator" Alexescu recomanda la slefuire, daca discul e mai firav, sa fie lipit pe un disc de fag strunjit sa nu se deformeze. Ideea de oglinzi subtiri a incetat de ceva timp sa mai fie o idee, oglinzi mari cu grosime mica deci greutate redusa sunt tot mai des intalnite printre amatori inafara de mai noul sistem de fagure. Mel Bartles e unul dintre marii "propovaduitori" Smile al oglinzilor subtiri.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre oglinzi subtiri cu diametru mare va poate spune cate ceva Catalin Fus Smile daca mai intra pe aici pe forum.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate in Romania majoritatea og sunt mici 100-200mm si nu prea sunt probleme la asemenea diametre. Very Happy
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Aug 2008 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo, exista pe undeva la noi posibilitatea sa toarne un disc de sticla, pt o oglinda mai mare? o sticlarie sau ceva?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2008 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-au strans pana acum ceva valori pentru grosimea oglinzii:

- relatia data de neox R4/e2<=2000
- relatia data de Couder pe care am gasit-o in Tex R4/e2<=1000
- raportul dat de DD, D/10
- raportul dat de Tavi S, D/6

Am calculat grosimile necesare dupa aceste relatii pentru 3 diametre ale oglinzii (100, 150 si respectiv 200 mm) si iata ce a iesit daca nu am gresit la calcule:

Diametru____100___150___200
neox_________6____13____23
Couder_______8____18____32
DD__________10____15____20
Tavi S________17___25____34

Pana la urma pe ce valoare sa merg pentru 3 puncte de sprijin???
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Aug 2008 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa mergi linistit pe varianta DD am vazut multe oglinzi facute asa 100-200mm si oamenii se uita fericiti cu ele.
Doar aparatura de laborator va putea detecta deformari mecanice si erori ale frontului de unda. La diametre mari 300-500mm uni forteaza si se chinuie sa tina in viata oglinzi de 15-30mm grosime, aici in 3 puncte deformarea ajunge la 2-4Lamda si imginea pe masura.
Zircon , mi se pare mie ca te apuci de slefuit??
Neox: Cuptoare sunt destule in tara noastra si turnatori si mai multi, matrite nu e problema .nici sticla de geam, doar tratamentul termic la o sticla de 80 cm Diam, groasa de 15cm ar dura 4-5 luni de tinut in cuptor , pe banii cui?? Si diametre mici necesita tratament poate 1 luna . se poate cu vointa si bani.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Aug 2008 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, ok, am inteles. Hm trist!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2008 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon
sunt pe aceeasi lungime de unda cu neox.Pe 17 August iata ce comemntam eu ref. la faptul ca el si-a asezat oglinda pe 18 puncte:
''Pentru o oglinda de 200mm la 15mm grosime ,o asezare pe 18 puncte este mai mult decat buna.Determinarea nr. de puncte dupa Tex: raza oglinzii (cm)la puterea a patra /grosime (cm) la patrat.In cazul tau :10.000/2=5000.Pe un punct de sprijin nu trebuie sa revina mai mult de 900 cm la patrat pentru a asigura pastrarea unei imagini limitate difractional.In cazul tau sase puncte asigura aceasta conditie,18 puncte cu atat mai mult.''

Daca veti binevoi sa mergeti la linkurile pentru ATM-istii incepatori si pe care le-am pus la Optica,veti gasi softuri create de Tom Krajci pentru asezari pe n puncte.

Asezarea pe 9 puncte dupa formula clasica prezentata in volumele ATM Ingall ,cat si in general,trebuia evitata.Se recomanda asezarea pe 6 puncte.

Cat despre oglinzi subtiri,apoi fratilor exista o moda a oglinzilor ''slumped'' in care s-au realizat oglinzi chiar si de 6 mm la 400mm diametru.Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2008 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, am citit comentariul tau de atunci cu privire la asezarea pe mai multe puncte de sprijin, dar spre rusinea mea nu am inteles mare lucru.
Inca nu pot simula mental ce inseamna aia asezare pe mai multe puncte cand faci de exemplu observatii la 10 grade elevatie sau chiar observatii terestre, ca altfel nu-mi inchipui ca posesorii de oglinzi fac numai observatii la zenit... Confused
Citat:
mi se pare mie ca te apuci de slefuit??

Sincer inca nu stiu cu ce se mananca asa ceva, am vazut si eu filmuletul cu taierea acelei bucati de sticla si inca unul cu slefuirea si mi s-au parut interesante si nu foarte complicate.
Imi imaginez totusi ca realitatea e putin mai cruda...
In plus am intrat ieri intr-o pravalie de geamuri si am vazut un raft de sticla ceva mai gros (15 mm) pe care mesterii de acolo erau dispusi sa mi-l vanda. Nu stiam inca daca e bun, de aia v-am intrebat de grosime.
Deocamdata nu stiu nici cu ce "prafuri" se face operatia in sine si nici de unde se procura acestea, am vazut ca nu a dat nimeni inca un link clar de unde se pot cumpara.
Si miscarile care se fac nu le stiu, cu ce am citit prin carti nu am reusit decat sa-mi sporesc nedumeririle, adica nu am priceput nimic.
Dar de tentat ma tenteaza destul de tare, mi-ar place macar sa experimentez, insa pe moment sunt prea multe necunoscute pentru mine...
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Aug 2008 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici o poza cu un suport de oglinda pe mai multe puncte, ca sa-ti faci o idee despre ce e vorba. In loc de 3 puncte in cazul din poza sunt 9 npuncte. Cu cat sunt mai multe puncte, bineinteles calculate precis nu la ochi, se pot folosi oglinzi mi subtiri fara sa sufere deformari sensibile. Se folosesc puncte de sprijin si nu un singur suport mare in principal pt a lasa libertatea sticlei sa se contracte sau sa se dilate fara a o afecta optic. In plus se asigura si o mai buna ventilatie pe spatele oglinzii.
La 15 mm grosime cat ziceai ca ai gasit sticla, e perfecta pt oglinda de 150 mm.
Uite aici un link cu o sumedenie de surse pt kituri de slefuit din strainatate plus multe alte "goodies" Smile http://stellafane.org/misc/links.html#Suppliers
Mai este Astroshop cu link aici pe site si poti comanda din Germania kituri de slefuit.
La noi s-a mai discutat despre abazivi, ar fi vreo 2 firme : Abrazivul si inca una care nu-mi vine in minte, dar ca de obiciei la noi e mai cu cantec tot.



D_10c_lg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.07 kb
 Vizualizat:  de 6307 ori

D_10c_lg.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2008 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi insist,sper sa nu deranjez,sase puncte nu noua=asezare mai buna,barillet mult mai elegant si mai simplu.Adica iar ajungem la KISS.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact