Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f7.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225026
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste instrumente si observatii terestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Apr 2024 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
@Tudor:
La ce scară ai printat ținta de rezoluție? Că văd că pe ea scrie să o folosești la 30 feet, adică 9.14m. Aș printa una să o pun în capătul holului de la boxe unde am 40m distanță și unde folosesc steaua artificială. Sau l-aș putea ruga pe Juliano să pună una la el în balcon și eu să pun una la mine, avem vedere directă, în linie dreaptă sunt 500m cu aproximație de câțiva m.

Dupa cum am scris am printat-o A4, dar nu stiu sa iti spun scara, adica cat aveam chenarul setat la formatul imprimantei. Pentru test binocluri cu magnificatii mici (sub 15x) am pus-o la 10m. Iar pt binoscoape și telescoape cu magnificatii mai mari de 15x tinta e la distanta 180m. La tine 40m este cam putin pt magnificatii mai mari pt ca la puteri mari instrumrntele vor rezolva oricum si cele mai fine detalii ale mirei. Dar merita incercat la 40m cu magnificatii medii. Ca sa iti faci o idee, de exemplu cu binoclu APM 28x110 azi, pe un cer noros, am rezolvat linii despartite de 1mm de la distanta 180m (adica patratelul 0.035). Oricum îți pui și încerci cum îți este ție bine. Rezultatele mele nu vor fi identice cu ale tale, dar idea nu este sa avem un standard universal unic, ci unul propriu de comparare al fiecăruia, util doar când comparam doua instrumente unul după altul. Deci tinta asta se foloseste doar ca etalon propriu de testare, pt ca oricum avem acuității vizuale diferite, iluminari diferite, condiții atmosferice diferite etc.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 18 Apr 2024 14:14, modificat de 2 ori in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2024 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, nu am fost suficient de atent. Într-adevăr, tot ce este vizual de la o anumită precizie încolo devine subiectiv. Este utilă metoda de comparație atunci când ai o referință, un etalon, fie el și propriu.

Îmi aduc aminte că există astfel de mire vizibile din satelit sau din avion și care se folosesc sau se foloseau pentru calibrarea camerelor, se pot găsi și vedea pe google maps.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2024 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti descarca mire sau lua mira lui Tudor si o tiparesti pe hartie foto la imprimanta ink, iese superfina, mica (tip buletin sau 6/9 sau cat vrei), pentru distante mici fata de ea si magnificatii mici. Sau o tiparesti pe hartie normala A4-A0 pentru distante mari si magnificatii mari.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Apr 2024 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc si eu lui Tudor ( si lui Gabriel care a facut cererea ) pentru mira.
Pentru binocluri sau lunete mici eu pot sa o folosesc de la 24 metri.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2024 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si luneta SW Evoguide ED 50mm/242.
- 10x - Skywatcher Planetary UWA 25mm
- 24x - Pentax XW 10mm
- 61x - Skywatcher Planetary UWA 4mm - pupila 0.8mm!!

Din pacate nu pot monta prisma Amici asa ca dpdv vizual imaginea se vede rotita 180'. Insa am incercat sa observ obiecte ceva mai impersonale ca altfel creierul se cam chinuie sa inteleaga ce vede.
Am testat si reversul medaliei: soare, norisori din cand in cand, turbulente vizibile si destul de suparatoare, greu gaseam focusul, mai ales ca focuserul este helicoidal si are si joc.
Experienta a fost placuta, daca ignoram imaginea rotita, detalii frumoase vizibile dincolo de perdeaua de turbulente. Imaginea inca buna si la 60x, nu era suparator de intunecata ba dincontra, singura mare problema e ca se vedeau firicelele de praf din ochi, la pupila asa mica, practic in loc sa ma concentrez la detalii ma chinuiam sa vad printre picaturi.

N-am vazut diferente mari intre imaginea de ansamblu in cele doua instrumente, ambele dau o imagine curata, exceptie pupila mica la 60x in ED-ul de 50mm, doar ca nu le-am testat pe ambele azi. Probabil intr-o zi o sa fac comparatie una langa alta (ED50 vs ED 80) in aceleasi conditii atmosferice si magnificatii similare.



PXL_20240419_131323704.jpg
 Descriere:
10x - Skywatcher Planetary UWA 25mm
 Marime fisier:  744.26 kb
 Vizualizat:  de 438 ori

PXL_20240419_131323704.jpg



PXL_20240419_131333146.jpg
 Descriere:
10x - Skywatcher Planetary UWA 25mm
 Marime fisier:  884.23 kb
 Vizualizat:  de 438 ori

PXL_20240419_131333146.jpg



PXL_20240419_131546637.jpg
 Descriere:
24x - Pentax XW 10mm
 Marime fisier:  523.71 kb
 Vizualizat:  de 438 ori

PXL_20240419_131546637.jpg



PXL_20240419_131559751.jpg
 Descriere:
24x - Pentax XW 10mm
 Marime fisier:  513.39 kb
 Vizualizat:  de 438 ori

PXL_20240419_131559751.jpg



PXL_20240419_131020227.jpg
 Descriere:
61x - Skywatcher Planetary UWA 4mm - pupila 0.8mm!!
 Marime fisier:  575.01 kb
 Vizualizat:  de 438 ori

PXL_20240419_131020227.jpg



PXL_20240419_131052095.jpg
 Descriere:
61x - Skywatcher Planetary UWA 4mm - pupila 0.8mm!!
 Marime fisier:  622.17 kb
 Vizualizat:  de 438 ori

PXL_20240419_131052095.jpg




Ultima modificare efectuata de catre valy la 19 Apr 2024 17:03, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2681

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Apr 2024 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Teste instrumente si observatii terestre
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Incerc sa gasesc o solutie pentru observatii terestre pe timp de zi, osciland intre ideea unui binoclul (sau mai multe), telescop in mod ciclop sau binoviewer.


Eu mă rezolv cu un binoclu cu fov mare și o lunețică ușor de cărat , plus un trepied cât mai "rapid" .

Am renunțat demult la cărat o tașcă de oculare , pentru diferite grosismente terestre. Așa că am schilodit o lunetă de ochire cu zoom , iar acum am pe Scopos 66 , de la 30x la 90 x cu un singur ocular, fără distorsiuni semnificative și fără mari nepotriviri de curbură a câmpului. A trebuit să renunț la ocularul konig 1 original (de la riflescope) pentru că avea afov prea mic , relief uriaș și focală prea lungă .

Struțo-cămila astfel rezultată își face treaba pe un trepied foto (vechi dar grozav) japonez , sau dacă o pun pe vreo masă , pe un vechi "pentacon" cu picioare foarte scurte , atunci când nu e extins .

Toată barbologia de mai sus e valabilă la holbatul de pe coclauri , din balcoanele de hotel , etc, adică de oriunde te ia cu târșală să cari ca idiotul tot felul de accesorii . Asta dacă vrei neapărat ceva detalii . Dacă nu, la binoacle neamule !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2024 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, intrevad ca voi tinde si eu cam spre solutia mentionata de tine mai sus. Binoclu am, lunetici am, trepiede se gasesc prin batatura. Singura obiectie ar fi ocularul zoom, asta deoarece cred ca o sa prefer ca la magnificatii mari sa am camp aparent mare in ocular. Si mai ramane sa testez si magnificatii peste 60x, pana spre 100x, sa vad unde ma opresc.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2681

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Apr 2024 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păi dacă te agăți de vreun ocular cu zoom din astea "astro" , vei avea AFOV-ul maxim la focala cea mai mică . Din câte îmi amintesc eu, pe la 7-8 mm ai peste 60 grade de câmp aparent. Vrei mai mult ?

Am uitat să menționez , jucăria mea din descrierea de mai sus are AFOV constant . Îmi place la nebunie așa !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2024 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e, aveam senzatia ca la focala mica am camp aparent mic.

Acu' nus ce sa zic, daca e bun sau nu AFOV mai mare de 60', comparand 60x din ED80/600 cu Pentax XW 10mm 70' cu ED50/242 cu SW Planetary UWA 4mm 59', pe poza pare ca la Pentax am camp dublu, trebuie sa fac teste side-by-side. De ceva vreme imi tot face cu ochiul un Baader Morpheus de 76'.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2681

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Apr 2024 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, nu e chiar dublu . Cred că se păstrează proporțiile.
Ce am mai observat eu la modul terestru , mai ales pe timp de zi , e că dacă plantezi un ocular confortabil , te poate deranja lumina din spate .
Am încercat diverse combinații și în funcție de relief , afov , diametrul lentilei de ochi și mai ales curbura acesteia, e mai puțin deranjant să lucrezi cu un ocular cu lentila de ochi ceva mai mică . Și neapărat , suprafața dinspre ochi a acesteia , să nu fie plană !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2024 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Pentax lentila e "ingropata" de distantierul ala care culiseaza (prin rotatie), pentru observatii fara ochelari la mine sta in afara cam 10mm, pozitie in care observarea campului devine comoda. Baader are "parasolar".


PXL_20240419_151436451.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.67 kb
 Vizualizat:  de 375 ori

PXL_20240419_151436451.jpg



PXL_20240419_151029710.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  811.15 kb
 Vizualizat:  de 375 ori

PXL_20240419_151029710.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2681

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Apr 2024 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei da, Pentax-ul e fain tare cu acel eyecup reglabil . Dintre alea din poze , se pare că Sky-ul de 25 mm e cel mai "gherlă " , la capitolul ăsta .
Totuși , nenea Pentax e cam mărișor pentru a fi târât peste munți și văi . Și va avea sigur de suferit , ca mai toate sculele de plimbat prin lume . Mai potrivit ar fi un zoom de la Baader , Leica sau Zeiss .

Până la urmă , îți iei un spotting Laughing !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2024 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Ei da, Pentax-ul e fain tare cu acel eyecup reglabil . Dintre alea din poze , se pare că Sky-ul de 25 mm e cel mai "gherlă " , la capitolul ăsta .!
Pai si Skywatcher are, doar ca implementarea sufera: poti regla pozitia prin rotatie, are filet, doar ca filetul are joc mare, se roteste foarte usor, pe cand la Pentax e mult mai stabil, rotatia este suficient de greoaie, nu are joc deloc.

catalin dumitru a scris:
Până la urmă , îți iei un spotting Laughing !
Poate fi o varianta, n-am luat-o in calcul, nu imi dau seama ce castig. Daca ai deja un refractor, o prisma Amicii si un ocular cu zoom, esti ca si rezolvat. Practic un spotting scope vine cu o dimensiune mai mica, eventual cu o izolare la intemperii (umezeala/ploaie), posibil cu o formula optica optimizata sa mearga bine in limitele instrumentului.

Introducerea spottingscopului in discutie este relevanta pentru un aspect: gama de magnificatii. Din cate observ au undeva intre 20-70x in mod uzual. Ceea ce corespunde cu ce am testat si eu, iar un zoom, de ex. Baader 24-8mm, vine perfect pe zona asta de magnificatii.



PXL_20240422_090434909.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.7 kb
 Vizualizat:  de 206 ori

PXL_20240422_090434909.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Apr 2024 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy

Sa nu te superi dar m-ai facut sa rad si n-am voie ca-s in covalescenta, te rog fii serios !

Deci, te deranjeaza jocul de la garda de ochi a ocularului Planetary ...
Noa, nu-i bai, ia-ti Baader zoom si ai sa ai ocular cu garda de ochi nu cu joc de zecimi de milimetru ci undeva intre jumate de metru si infinit.
Am foarte putine de reprosat ocularului Mark III decat focala de 24mm, care-i inutila si garda de ochi care sare de pe ocular cand o reglezi. De n-spe ori a trebuit sa o recuperez de sub montura sau din vreun colt al curtii, unde a sarit in timp ce o reglam barbateste. Dar am de gand sa o inlocuiesc.

La Radian jocul acela este mai mic ca la Planetary dar totusi prezent. Nici ca mi-ar fi trecut prin cap sa pun asta la capitolul ''miorlaieli''. E firesc sa exista acel joc.

Campul zoomului Baader: la focala de 8mm are campul aparent de 68*. Este un ocular minunat.
Dar foarte mare pentru ce vrei tu, parerea mea. Cred ca ar fi mult mai potrivit un zoom SVBony 7-21mm sau chiar 10-30mm care este special conceput pentru ''pasarari''. Totusi pe ultimul nu ti-l recomand deoarece vii in domeniul observatiilor terestre cu tot felul de prejudecati astronomice.

Succes in alegerea corecta, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10660



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2024 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau sa aud asta, insanatosire grabnica!
Sa vorbim cu admin, sa introduca avizul medicului obligatoriul la accesarea/citirea forumului.

Dimensiunea nu e neaparat o problema, oricum ED-ul e mare, prisma amicii e de 2", probabil asta ar fi critica unei astfel de constructii comparativ cu un spotting scope: gabaritul. Oricum la o astfel de combinatie se mai adauga si montura si suportul, o sa vad cum se leaga toate cand termin de asamblat toate cele.

SVBony e prea ieftin!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact