Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclurile mele si diverse intrebari


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 14 Mar 2024 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu pot sa-ti zic decat din experieta mea, care este practic neglijabila in raport cu a unor colegi de aici.
Verificarea colimarii: este acest topic
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0

In legatura cu CA-ul, am observat ca unele binocluri sunt foarte pretentioase la focalizare, astfel incat sa iti arate cat mai putin CA. Adica, daca nu sunt bine reglate focalizarea si dioptria, iti arata o gramada de CA (si daca nu e bine reglata distanta interpupilara, iti va arata CA; deci imaginea vazuta cu ambii ochi, trebuie sa fie perfect rotunda pentru a avea bine reglata distanta interpupilara).

Banuiesc ca stii cum se regleaza focalizarea si dioptria, daca nu, scriu aici:
- cu ochiul drept acoperit (acoperi cu capacelul obiectivul din dreapta al binoclului); se recomanda sa nu o faci cu un ochi inchis si unul deschis, ci cu obiectivele acoperite cu capacele. Deci avand ochiul drept acoperit, reglezi focalizarea (eu o fac pe fire de inalta tensiune, sau pe ceva care imi poate arata CA)
- apoi acoperi ochiul stang si reglezi dioptria, la fel (fara sa mai umbli la focalizare)
Dupa ce ai facut asta, se poate spune ca ai reglata bine dioptria astfel incat sa iti arate cat mai putin CA la diferite focalizari.

La fel am observat si eu ca Bresser Pirsch 15x56 ED are ceva mai mult CA, decat saracul Gosky 10x42 ED (unde e aproape inexistent).Bresser e considerat un binoclu bun, cu sticla Hoya, coating bun. Dar, Bresser e foarte pretentios la focalizare; din mana reusesc mai greu sa obtin rezultate cu putin CA. De pe trepied e mult mai usor (cred ca asta e specific magnificatiilor peste 10x).
Contrastul si culorile sunt mai bune la Gosky decat la bresser (vorbesc de modelele pe care le am eu).
In schimb, coatingul la Bresser e de o calitate mult mai buna.
Saptamana trecuta , am descoperit, pe CN, o metoda despre cum se poate verifica coatingul: daca pui o foaie de hartie alba in fata binoclului (asezat pe masa) si privesti reflexia ei in obiectiv, trebuie sa fie cat mai redusa. Cu cat se vede o reflexie mai buna in obiectiv, cu atat coatingul antireflexie, e mai prost.
Bineinteles ca Bresser arata ca are un coating antireflexie mai bun fata de Gosky.
Asta se poate verifica si noaptea: ma uit la o cladire, in fata careia este o sosea iluminata: la Gosky apar reflexii de la becuri; la Bresser nu apar.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 55

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 14 Mar 2024 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

evident, stiu cum se regleaza dioctria, am citit pe aici prima oara si asa am facut. Cel mai bine este pe trepied sa nu tremure deloc.

Eu am observat exact ce ai spus in legatura cu CA-urile. Dar acel exemplar SV202 avea CA-uri la greu oricat as fi reglat si orice ii faceam, adica un nivel inacceptabil de lebede verzi si pescarusi mov! La comparatie cu mai ieftinul SV47 care nu este "ED" si in aceleasi conditii (unul langa altul) as fi zis ca mai ieftinul are CA-uri de zece ori mai mici!

Gosky 10x42 ED este de fapt un Svbony denumit altfel, se vinde pe Amazon.

La Bresser am observat multa reklama pe net, foarte agresiva si intruziva, pe Amazon iti scoate ochii. In opinia mea cele doua branduri care platesc cea mai multa reklama sub orice forma (inclusiv "influenceri" mai mult sau mai putin talentati) sunt Bresser si Vortex.

Ce mai cred ca am observat, fiecare avem preferintele personale si suntem sensibili la diverse chestiuni, cateodata diferentele pot fi foarte mari. De exemplu eu sunt mai fixat cu CA-urile dar altora nu le pasa de ele. Nu toti sunt fani pentru capitolul culoare, eu da! Altii pun accentul pe claritate si contrast.

Si ce mi se mai pare mie ca am constatat manevrand gioarsele mele, capitolul astro, deci de privit noaptea la stele (...si planete Laughing ) mi se pare cel mai al naibii de pretentios la calitatea si reglajul perfect al unui binoclu, sau mai simplu spus, nu e deloc "fun" de folosit pentru asa ceva un binoclu mai slab si mai decalibrat. Ziua se mai accepta. De catre multi. Pretentiile sunt tare diferite si conteaza, evident, ce am vazut fiecare mai de top... sau nu. Eu sunt cusurgiu deoarece vin din zona foto. Poate altii ar fi super multumiti cu ce am returnat (si criticat) eu.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Mar 2024 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa fac o precizare: nu am vrut sa zic ca SVbony 202 e bun si tu nu ai verificat corect.
Ba chiar, dupa ce ai descris se pare ca era un exemplar cu probleme; mai ales ca ai zis ca parea ca a mai fost desfacut.

Gosky Eagleview 10x42 ED nu e la fel ca svbony. Se vede clar ca au coating diferit (mai bun la svbony).
Eu consider SVbony, mai bun decat Gosky.
Oricum, asta e exact modelul meu
https://www.amazon.com/Gosky-Binoculars-Pr...op?ie=UTF8
Nu stiu cum a ajuns in amazon.de (ziceau ca a fost intr-o expozitie si era vandut ca fiind folosit). Acum vad ca nu mai e nici macar pe site-ul mama; ei promoveaza un model HD acum.

Nu numai tie ti s-a intamplat sa vezi ca un model non ED are mai putin CA decat unul ED: si eu am un APM non-ed care are foarte putine aberatii cromatice, care se vad mai mult la luna (dar nu sunt deranjante). In rest, ziua, e foarte bun, numai ca avand reglaj pe fiecare ocular, nu prea e potrivit cu observatii, diurne, unde e necesara focusarea aproape continua (desi plaja distantelor la care se vede clar dupa focalizare, e foarte mare)

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 55

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 29 Mar 2024 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Permiteti sa raportez!
Odiseea mea a ajuns la un deznodamant fericit.
Mi-am cumparat (nou) APM ED Apo 10x50 Magnesium
https://www.apm-telescopes.net/en/apm-ed-a...binoculars

Am ezitat mult pana sa platesc pretul asta. Problema a fost ca nu puteam vedea inainte, trebuia numai sa fiu optimist..... iar eu sunt in general pesimist (adica un optimist bine informat Very Happy ).

Nu am stiinta si nici talentul sa fac review-uri in acest domeniu. Pot sa va zic doar ca in prima noapte am dormit cu el de gat si nu mi-l mai smulge nimeni din maini! Primele sunete pe care le-am scos au fost pe baza de "Wow, valeu, wow, valeu!".... Adica am ramas socat! Nu mi-as fi imaginat asa ceva! Sa compar acest APM cu restul binoclurilor mele sau care au trecut pe la mine..... e cum ai compara un SUV cu niste trotinete.

Intre timp mi-am dat seama ca sunt super cusurgiu. Nu am stiinta in cap (adica cum se spune, nu sunt cult in cap) dar e clara treaba, sunt pretentios! Printre altele sunt nevricos la nivelul de CA-uri. Asta nu are CA-uri..... sau in fine, parca am detectat ceva cautand intens, dar pur si simplu nu sunt nici in zona de pretentii exagerate, sunt in zona de "psiho-pupu' (adica ala care spune ca are CA-uri trebuie tratat la locul acela cu halate albe).

Imaginea este imensa si clara toata. Culorile sunt dementiale. Nu il pot incadra in categoria culori reci dar nici calde. Sunt pur si simplu naturale! Aseara am privit la apus si eram cu gura cascata! Eu care sunt damblagiu cu foto mi-as fi dorit sa fac fotografii cu apusul sa se vada la fel cum vedeam prin acest binoclu! Apropos, sunt cusurgiu si la culori, nu-mi plac reci, nici sterse, nici albastre dar nici umflate sau inventate. Mama Natura e faina asa cum e ea, nu trebuie fardata.

Claritatea e ...."anormala", restul "binoaclelor" au ceatza si fum in ele, asta nu.

Nu mi se pare nici asa mare cum umbla vorba si la greutate e super ok deoarece e mai stabil la cei 10x

M-am uitat si la Jupiter aseara, am vazut cei 3 sateliti (care-s in cu totul alta parte decat acum cateva zile, cand erau 4 din care 3 in partea ailalta). Cel mai mult m-a impresionat o chestie. Cerul Bucurestiului e cum stim, sub o cupola de poluare. M-am uitat liber spre o zona unde nu exista nici o stea, era negru mat. Pun APM la ochi...... puzderie de stele si nu oricum, stralucitoare si multe si dese! Am putut discerne si culorile stelelor!

Pe intuneric am vazut chestii de nu-mi imaginam ca se pot vedea!

Deci, pe scurt, care sunt plusurile la toata odiseea mea:

1) am castigat un prieten aici pe forum, stie el cine este! Daca nu imi deschidea el capul, daca nu avea rabdarea sa imi dea informatii si sa-mi explice..... acum poate aveam deja un sac plin de binocluri ieftine si cel mult mediocre. Si asa as fi platit mai mult si nu as fi inteles nimic din domeniul asta!

2) acum am si eu un ....BINOCLU.... restul sunt simpatice, pot fi folositoare, unele sunt mici si usoare.... Dar asta e din topul lantului trofic.

3) ma cam tavaleam, cum sa dau eu 500 euro pe un binoclu?!?!?! (mai ales ca nu sunt asa mare pasionat sau cunoscator in domeniu) ..... Acum consider ca e pomana la banii astia si sunt norocos ca-l am. Cine stie.... la cum merge piata poate nu va mai fi multa vreme. Nu pare un domeniu prea profitabil si nici ceva sa trezeasca interesul maselor (care oricum, au un singur criteriu majoritar..... pretul cel mai mic, sa fie "bun si ieftin"!).
Observ ca unii se consuma sa critice si sa bage strambe. Netul e liber si de aceea poate fi folositor dar si toxic, e o sabie cu doua taisuri. Si netul poate forma de multe ori o imagine complet falsa si distorsionata a realitatii.
Am citit si eu topicul ala cu acel APM "cu multe probleme" si era cat pe ce sa nu mai cumpar..... (la cat ma pricep eu....adica deloc). Dar cand am primit acest APM 10x50 ED, din primele momente am fost uimit, mi-a depasit orice asteptare din orice punct de vedere, nici nu-mi imaginam ca se poate asa ceva! Si mai am diverse binocluri, unele nu sunt chiar total proaste (la categoria lor, de exemplu Luger 10x42 e grozav la categoria lui ca si Svbony SV47 care e peste asteptari la cei 80 euro, roof, 10x42, usurel...etc, etc.... Deci exista si lucruri bunicele la pretul lor mic, asta trebuie avut in vedere. Insa ca sa stim mai intai trebuie sa..... vedem....).
Deci, sfatul meu, mare atentie cu netul, review-urile, "influencerii", tot arsenalul specific in virtual! Realitatea poate fi cateodata complet altceva! Lumea virtuala poate fi ca un mare balci cu scamatori, iluzionisti, femeia cu barba, etc, iar noi de multe ori uitam ca ramanem mereu..... copii.... Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2024 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Victoria e a celor curajosi! E bine ca ti-ai gasit prietenul binocular, sa il folosesti cu placere.

Acel APM cu probleme chiar exista.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 29 Mar 2024 22:24, modificat de 1 data in total
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 29 Mar 2024 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa il folosesti sanatos si bucuros!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Mar 2024 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca ai ajuns in posesia unui binoclu foarte bun! În testele noastre comparative mai vechi APM 10x50 ED rivalizează chiar și cu Fujinon 10x50. Se pot vedea rezultatele testelor aici pe forum. Comparația am facut-o împreună cu Daniel și Iulian.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 30 Mar 2024 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca entuziasmul a luat-o la vale doar in cazul unui APM atunci ce cuvinte ai mai folosi pentru un Swarovski?
Am avut si eu APM si trebuie sa recunosc ca punctul lor forte e optica. In rest caca maca.
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 55

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 01 Apr 2024 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy, Cristian Kata, tudor, va multumesc frumos!

Am constatat ca suntem foarte diferiti in aprecierea binoclurilor. Ceea ce pentru unii poate fi neimportant, secundar, pentru altii este determinant. Unii pun accent pe claritatea si densitatea din centru, altii vor ca toata imaginea sa fie "glantz" in timp ce altora nu le pasa decat de claritatea pe centru, unii vor culori, altii vor sharp, adica linie, altii pun accent pe confortul de tinut in maini, pe mecanica, pe aspect, design, pentru unii geanta e un capat de tzara, etc, etc. Preferintele sunt chiar foarte variate, asa ca parerea oricui pe net trebuie consumata cu prudenta si doar daca ne cunoastem in "real life" am putea estima cat e informatie utila pentru noi si cat ar fi diferit de propriile asteptari. Am zice ca e usor deoarece e vorba de privire, nu auz sau stiu eu ce gusturi artistice. Dar cu cat am acumulat si eu in domeniul asta, cu atat mi-am dat seama cat de diferite pot fi aprecierile si review-urile unora fatza de ale altora si propriile preferinte.

cristib, nici nu ma indoiesc, atunci cand ai vandut acel APM 11x70 i-ai spus cumparatorului ca este, citez, un "caca maca".
Eu totusi mi-am prezentat noua jucarie (si am fost printre putinii care ti-au urat de bine la noua ta achizitie, altii mai vechi.... mucles), dar tu pe cand scrii despre noua ta "Swaroprostie"?! Ma intreb ca daca despre APM ai zis (post-vanzare) ca e "caca maca" ce vei zice DUPA ce vinzi si "Swaroprostia" ?!
...Si apropos, ma gandesc si eu asa.... ala e totusi un "roof". Rolling Eyes

PS - cat nu ma pricep eu, dar magaoaia aia 11x70 (fostul tau APM "caca maca") e in primul rand greu si debalansat, greu de tinut in maini, mai ales cu reglaj independent avand greutate mare pe fatzau si oleaca si cam lungutz. Iar la 11X nu stiu daca merita asa deranj cu un trepied?! Deci fiind cam maricel, poate ca e mai problema cu mecanica. Totul fiind un compromis. Poate ca daca mai bagau un kil in el statea si mai tzeapan sa nu devina "caca maca". Dar e bine cand totul sa sfarseste cu bine, un "roof"-uletz e mai mic, ca asta e si unicul aspect superior. Laughing



amp-10x50-0002.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  203.24 kb
 Vizualizat:  de 336 ori

amp-10x50-0002.jpg



amp-10x50-0003.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  225.21 kb
 Vizualizat:  de 336 ori

amp-10x50-0003.jpg



amp-10x50-0004.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  199.37 kb
 Vizualizat:  de 336 ori

amp-10x50-0004.jpg



amp-10x50-0006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  200.26 kb
 Vizualizat:  de 336 ori

amp-10x50-0006.jpg



amp-10x50-0001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  261.67 kb
 Vizualizat:  de 336 ori

amp-10x50-0001.jpg


Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 01 Apr 2024 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate. Sa-l folosesti cu placere!
Acum balanta s-a echilibrat. Pe un taler ai un sac plin de plastic, si pe celalalt un APM 10x50. Am remarcat de la inceput ca esti foarte inteligent dar nu ma asteptam la un progres atat de mare. Ma refer la achizitii.
Cumpara te rog Swaroprostia si vorbim dupa.
Dar cum am spus deja, ai dreptate, iar daca o sa vand si Swaroprostia atunci inseamna ca m-am lasat de meserie. Bineinteles ca binoclul nu are nici o vina.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 01 Apr 2024 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristib, daca vrei sa arunci dupa cineva cu un "sac plin de plastic"....sunt tinta potrivita Smile. Daca tot ai exprimat metaforic atat de frumos valoarea echivalenta (relativa) a unui APM inseamna ca si efortul financiar (din partea ta) este echivalent Smile.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 01 Apr 2024 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
"sac plin de plastic.,..

La experienta pe care o ai nu ai nevoie de asa ceva.
In schimb Sorin a crescut frumos si aproape ca ma face invidios pentru ultima lui achizitie. 😊
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 55

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 01 Apr 2024 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si iata cum unul dintre noi transforma un topic decent intr-un sac de plastic legat la gura cu caca maca. Plus oarece atac la persoana pretins zeflemitor. Probabil chestiuni provocate de "Swaroprostie" (care prin sclipirea specifica induce hipnotic pusee acute de snobism, genul, "Mi-am luat Swaroprostie si nu va mai cunosc mai amaratilor!") Laughing
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Apr 2024 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile Smile
Nu duceți în derizoriu expresia "swaroprostie" . Chiar există binocluri de la această firmă , care merită epitetul din ghilimele . Un exemplu ar fi acel 7x50 Marine , sau M&N , nu mai știu sigur , care are în el o gălețică de plastic și un AFOV de toată Jena (din păcate nu Carl Zeiss) !

Dar se vede clar pe tot acel câmp larg cât gaura de la castravetele de mare și se pare că toți posesorii sunt dați pe spate .
Sunt pe piață multe jeguri de binocluri cu afov mai mare ,care au acea porțiune de câmp cel puțin la fel de clară .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 01 Apr 2024 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
si iata cum unul dintre noi transforma un topic decent intr-un sac de plastic legat la gura cu caca maca. Plus oarece atac la persoana pretins zeflemitor. Probabil chestiuni provocate de "Swaroprostie" (care prin sclipirea specifica induce hipnotic pusee acute de snobism, genul, "Mi-am luat Swaroprostie si nu va mai cunosc mai amaratilor!") Laughing

Nici nu stiu ce sa mai zic, chiar am fost de partea ta. Stiu ca nu am cum sa demonstrez asta dar....
De atac zeflemist nici vorba, pfui, unde am ajuns..
Daca am gresit undeva atunci am gresit cu acel caca maca. Eu vedeam lucrurile mai in profunzime, printre care si garantia.
Hipnotic, pusee acute..
Daca ma duc pe forumul de arme gasesc cuvinte mai dragute!😊
In fine, e doar vina mea!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact