Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
autoportret.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Spectroheliograf cu retea de difractie de 1800l/mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2405



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Dec 2023 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Spectroheliograf cu retea de difractie de 1800l/mm
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Anul acesta am primit o retea de difractie de 1800l/mm din partea lui @catalin dumitru si mi-a adus-o @Erwin pe la inceputul verii si am intreprins primele incercari in domeniul spectroheliografiei.

Mai intai am construit un spectroscop cu aceasta retea de difractie cu care am studiat spectrul solar si cu care am obtinut o rezolutie fara pecedent a spectrului solar.
Spectroscopul respectiv a fost construit si dupa o schema optica noua, numita Littrow, in care acelasi obiectiv de luneta serveste atat ca colimator cat si ca luneta analizoare, fiind inzestrat cu o diagonala speciala, ca un releu pentru fascicolul incident si cel difractat de retea, pe care era montata o fanta reglabila dar si ocularul de vizare sau o camera.
Diagonala mai avea oglinda inauntru, asezata in asa fel incat sa nu intre in fascicolul incident care venea dinspre fanta pe deasuprea ei spre retea si sa reflecte spre ocular doar fascicolul difractat si reflectat inapoi de reteaua de difractie. Obiectivul folosit a fost unul de 50mm cu focala de 360mm.

Apoi am facut o noua constructie complet diferita de prima, care sa poata fi transformata cu usurinta intr-un spectroheliograf ,la care am folosit o luneta de 60mm cu focala de 700mm si am facut o noua diagonala-releu, mai bine dimensionata, cu fanta reglabila cu lame din alama, bine prelucrate, slefuite cu oxid rosu de fier, pe sticla mata. Am folosit la diagonala si oglinda de diagonala clasica mai groasa si mai buna.
Noul spectroscop avea rezolutia spectrala mai mare decat primul, undeva pe la 0,24 Angstromi/pixel pemtru camera Point Grey, pe care am folosit-o in acest caz.
Dupa ce am finalizat, reglat si testat spectroscopul, i-am adaugat inca un obiectiv, cel de 45/550mm, care sa focalizeze imaginea Soarelui pe fanta si astfel l-am transformat intr-un veritabil spectroheliograf ,cu care puteam face spectroheliograme in banda ingusta la discul solar.
Desigur ca primele rezultate nu au fost prea bune din pricina lipsei de experienta in acest domeniu al spectroheliografiei si a unor deficiente de constructie la spectroheliograf, fiind la inceput. Deasenenea, in spectroheliografie m-am confruntat si cu noi provocari, precum vantul, care poate afecta mai mult scanarile decat capturile clasice in WL, dar si cu erori datorate monturii, factori care pot duce la deformari ale discului solar dupa prelucrare sau la aspect "zimtat" al detaliilor. Dar cu timpul am remediat deficientele spectroheliografului, astfel inbunatatindu-l , pe de alta parte am invatat din ce in ce mai bine tehnica de scanare a discului solar si am capatat experienta si la urmatorele teste am inceput sa obtin rezultate din ce in ce mai bune. Am constatat ca conteaza si cat de rapida este camera si cu cat are FPS-ul mai ridicat cu atat este mai bine deoarece scurteaza durata capturilor si influenta factorilor externi precum vantul sau erorile periodice ale monturii asupra rezultatului final este mai redusa.

Dupa ce am pus la punct cat de cat spectroheliograful am inceput din vara si pana in toamna sa fac mai regulat capturi in banda ingusta la Soare, in H-alpha, H-beta ,Ca-H si Ca-K, dar in ultima vreme si in He-D3 sau Na-D1/D2.
Au fost zile in care prindeam protumberante si filamente destul de mari si pronuntate, in special in H-alpha ,unde se vad cel mai bine protuberantele, dar si in H-beta, unde filamentele se vand mai fine si fondul discului solar cu textura faina, iar in Ca aspectul discului solar este total diferit de cel in Ha sau Hb, mai intunecos, cu aspect ca de scoarta fisurata. In imaginile pe linia He-D3 discul solar arata cam la fel ca in WB , cu diferenta ca in zona regiunilor active in care apar niste nori mai intunecati slab vizibili de heliu expulzat in urma eruptiilor solare.

Este foarte interesanta spectroheliografia, poti observa detalii sau fenomene care in lumina alba nu se pot observa iar cu experienta si dotarea adecvata (camera si montura buna) si conditii bune, fara vant , cu un astfel de spectroheliograf se pot obtine imagini care se apropie ca claritate de imaginile obtinute cu filtre de banda ingusta care costa foarte mult.



20230712_141749.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  791.8 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230712_141749.jpg



20230712_141812.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  597.98 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230712_141812.jpg



20230402_200258.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  745.2 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230402_200258.jpg



20230402_200630.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  422.77 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230402_200630.jpg



20230414_144456.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.15 MB
 Vizualizat:  de 928 ori

20230414_144456.jpg



20230611_100343.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  717.78 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230611_100343.jpg



20230629_163345 b.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  540.28 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230629_163345 b.jpg



20230629_173305.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.05 MB
 Vizualizat:  de 928 ori

20230629_173305.jpg



20230702_180642.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.05 MB
 Vizualizat:  de 928 ori

20230702_180642.jpg



20230629_162323.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  336.8 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

20230629_162323.jpg



sun ha 12-08-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  800.73 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun ha 12-08-2023.jpg



sun hb 13-08-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  226.21 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun hb 13-08-2023.jpg



sun_ca-k_03-09-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  844.04 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun_ca-k_03-09-2023.jpg



sun_ha_22-08-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  757.91 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun_ha_22-08-2023.jpg



sun-ha_27-08-2023bc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  542.34 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun-ha_27-08-2023bc.jpg



sun-he_11-09-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  570.35 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun-he_11-09-2023.jpg



sun-na_11-09-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  619.15 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun-na_11-09-2023.jpg



sun-hb14-07-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  184.86 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun-hb14-07-2023.jpg



sun_he1-d3-0_03-09-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  735.8 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun_he1-d3-0_03-09-2023.jpg



sun-cah_14-07-2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  220.83 kb
 Vizualizat:  de 928 ori

sun-cah_14-07-2023.jpg



magnesium2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  40.49 kb
 Vizualizat:  de 924 ori

magnesium2.jpg



calcium h-k lines.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.49 kb
 Vizualizat:  de 924 ori

calcium h-k lines.jpg



d sodium.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.52 kb
 Vizualizat:  de 924 ori

d sodium.jpg



b band2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.93 kb
 Vizualizat:  de 924 ori

b band2.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Dec 2023 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O realizare remarcabila. Bravo Iulian!
O intrebare din partea unui afon in domeniu: acest dispozitiv se poate folosi si la analiza spectrala a altor stele?

_________________
Marius
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2023 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte fain, felicitari!!
O alta intrebare si de la mine, cum faci scanarea discului solar si cu ce frecventa?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 06 Dec 2023 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2023 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte tare!

Partea nasoala e ca ai o infinitate de lucru ca ai o infinitate de benzi, partea buna e ca ai cu ce.
Spor!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Dec 2023 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dăcât...


chapeaux.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  3.97 kb
 Vizualizat:  de 844 ori

chapeaux.jpg


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2405



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Dec 2023 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru felicitari.

Teoretic spectroheliograful ar putea fi folosit si pentru inregistrarea spectrelor stelare, insa in practica sunt cateva probleme care ar impiedica folosirea spectroheliografului construit de mine la spectrocopie stelara si anume:

-Dispersia foarte mare a spectroheliografului, care imprastie foarte mult lumina de la stele de-a lungul spectrului si care ar necesita o seinsibilitate foarte mare din partea camerei sau o expunere lunga, de ordinul minutelor, ca la astrofotografia DSO, iar la asemenea expuneri seeing-ul este cel mai aprig dusman care strica detaliile, adica liniile spectrale, care s-ar vedea blurate in fel si chip din aceasta pricina.

-Luminozitatea mica a sistemului optic al spectroheliografului , f/15 care duce de asemenea la intunecarea spectrului. Spectroheliograful este conceput sa lucreze cu lumina solara care este cu mult mai intensa decat lumina provenita de la stele.

-Fanta, care mai contribuie si ea la reducerea luminozitatii globale a sistemului optic, si care la spectrocopia stelara nu si-ar mai avea rostul, stelele fiind surse punctiforme.

-Spectrul rezultat la o asemenea dispersie este foarte extins si doar o foarte mica parte ar incapea pe senzorul camerei, cam 1/30-1/40 din spectrul produs de spectroheliograf s-ar vedea pe senzorul camerei, asadar, ar fi nevoie de zeci de imagini pentru a forma spectrul intreg al unei stele si ar dura foarte mult procesarea imaginilor numai pentru o singura stea, ceea ce nu este prea convenabil.


Pentru spectroscopia stelara am deja un alt instrument, format dintr-un reflector de 76/700 si o prisma-obiectiv montat in fata ,care produce un spectru cu o dispersie mica ,dar care incape mai bine pe senzorul camerei si luminozitatea este si ea destul de mare ,incat pot trage capturi la spectrele stelelor cu magnitudini de pana la 4, iar cu o camera mai performanta poate si peste 6.

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=221558#221558

Revenind la spectroheliografie, scanarea discului solar o fac de la E la W, la viteze de tracking intre 4x si 8x si setez fps-ul cel mai ridicat la camera astfel incat sa pot aduna cat mai multe "linii" pentru a forma imaginea discului solar la procesare.

Mai jos am pus cateva imagini explicative cu cateva secvente dintr-o captura cu tranzitul discului solar (focalizat pe fanta de obiectivul de intrare al spectroheliografului) prin dreptul fantei spectroheliografului, care in imaginile brute ce contin o mica parte din spectrul solar, centrate pe linia spectrala de interes, de ex. pe H-Alpha, tranzit care se traduce prin aparitia unei benzi luminoase subtiri de-a lungul spectrului care se lateste rapid pe masura ce discul solar inainteaza prin fata fantei ,ajunge la o latime maxima cand meridianul discului coincide cu fanta apoi banda incepe sa se subtieze pe masura ce trece discul solar apoi dispare cand discul a trecut de fanta in timpul tranzitului.
In tot acest timp pe linia centrala (H-alpha) apar niste dungi perpendiculare fata de linia respectiva care par sa se miste, creand un fel de "joc" de lumini, acestea sunt detaliile de pe suprafata solara in banda ingusta care sunt "scanate" intocmai ca la un scanner de xerox, linie cu linie.

Captura video astfel obtinuta se prelucreaza apoi cu un soft special conceput pentru spectroheliografie, care "developeaza" captura extragand sau decupand o arie de pixeli foarte ingusta si lunga ca o dunga, centrata pe mijlocul liniei spectrale de interes si cu aceste linii decupate formeaza imaginea finala a discului solar, linie cu linie, ca la un copiator xerox sau imprimanta. Imaginea finala rezultata astfel se numeste spectroheliograma.

Sunt cateva softuri concepute pentru spectroheliografie ,si anume :

-SHG Main , un soft specializat pe spectroheliografie care da rezultate remarcabile si care usureaza mult procesul de obtinere a spectroheliogramelor.

-BASS , un alt soft care nu e neaparat specializat pe spectroheligrafie, ci in general pe spectroscopie, care cuprinde si spectroscopia de laborator sau spectrocopia stelara, dar are si functia de obtinere a spectroheligramelor. Cu acest soft procesul dureaza mai mult decat in cazul SHG Main, si e putin mai complicat de utilizat.

-IRIS, care iarasi nu e specializat pe acest domeniu dar are si optiunea de prelucrare a spectroheliogramelor. Pe acesta nu l-am incercat inca.

In general fac capturi de cate 1100 cadre la viteza de tracking 4x si la FPS maxim de 30 cadre pe secunda. Din aceste 1100 cadre vreo 900 contin tranzitul discului solar, iar acesta are o forma aproape circulara. Daca maresc viteza de tracking, discul in imaginea finala va aparea turtit la ecuator si alingit la poli, invers, daca micsorez viteza de tracking, discul va aparea latit la ecuator si turtit la poli, acelasi efect se obtine si daca este modificat fps-ul camerei, dar in sens opus; cu cat marim fps-ul peste o valoare anume, cu atat rezolutia pe axa X va fi mai mare decat pe axa Y si cu atat discul va aparea mai latit la ecuator si turtit la poli, iar daca micsoram fps-ul camerei sub valarea corecta, rezolutia pe axa X va fi mai mica decat cea pe axa Y iar discul va aparea mai turtit la ecuator decat la poli. De aceea trebuie corelata valarea fps-ului camerei cu viteza de tracking, pentru ca discul in imaginea rezultata dupa prelucarare sa aiba forma cat mai circulara.
Am incercat si cu metoda cu trackin-ul oprit, insa procedeul dureaza cam mult, discului solar ii trebuie 120-125s sa tranziteze fanta, indiferent de focala sau alti parametri ai instrumentului, in plus este mai sensibil la turbulenta atomsferica decat procedeul de scanare la viteza mare de tracking.



sp1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  590.76 kb
 Vizualizat:  de 825 ori

sp1.jpg



sp1 - Copy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  413.58 kb
 Vizualizat:  de 816 ori

sp1 - Copy.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2023 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru explicatii Smile
Daca am inteles bine dupa cum face scanarea, este un instrument exclusiv fotografic, nu face si recompunerea/sinteza imaginii pentru a putea fi folosit si pe post de spectrohelioscop.

Oricum, e grozav, felicitari!
Am inteles de la Tavi ca ai construit si o varianta compacta. Poate ne-o arati si noua cand ai vreme.

Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Dec 2023 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Spectroheliograf cu retea de difractie de 1800l/mm
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
cu un astfel de spectroheliograf se pot obtine imagini care se apropie ca claritate de imaginile obtinute cu filtre de banda ingusta care costa foarte mult.

Foarte interesant si bunicele imaginile. De unde te-ai inspirat, ca poate m-as chinui si eu sa construiesc unul pentru partea de fotografie...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2405



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Dec 2023 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, spectroheliograful este doar fotografic. Pentru vizual, ar trebui un sistem mecanic cu doua fante mobile vibrante, una la intrare, cealalta la iesirea din spectroheligraf pentru a baleia atat fascicolul incident cat si cel difractat de reteaua de difractie.
Principiul este oarecum asemanator cu cel al tuburilor CRT de la vechile televizoare si se bazeaza pe fenomentul de "remanenta" a retinei ochiului uman. Astfel se pot observa vizual imagini monocromatice in banda ingusta.

Sunt mai multe variante de astfel de sisteme opto-mecanice pentru construirea unui spectrohelioscop, in afara de sistemul cu fante vibrante mai exista sistemul cu fante rotative, montate pe un disc actionat de un motor, sau cel cu prisme rotative. Insa toate aceste sisteme necesita multa precizie in constructia lor. Poate in viitorul apropiat voi construi si eu un spectrohelioscop bazat pe sistemul cu fante vibrante sau rotative.

Da, in ultima vreme am construit si o varianta compacta tip "folded", dar cu focala mai lunga ce permite o dispersie mai mare si totodata si imagini mai mari si mai detaliate cu discul solar, pentru ca varianta lunga avea anumite defecte de constructie ce nu le-am putui rezolva, printre care rigiditatea relativ slaba a constructiei,fiind sensibila la vant.
Varianta compacta de spectroheliograf am facut-o cat mai rigida, fiind mai imuna la vant ,dar este mai grea decat varianta lunga.
Am folosit aceeasi retea de 1800l/mm de pe varianta lunga si cateva componente mecanice si optice luate de pe acesta (obiective, cu execeptia celui de 45/550 care a fost inlocuit cu cel de 60/700, sistemul de reglaj pentru reteaua de difractie si suportul acesteia), la noua varianta compacta de spectroheliograf insa am facut si alte componente noi.

Sursa de inspiratie pentru acest tip de spectroheliograf Littrow a fost un articol publicat de un astronom italian pe nume Fulvio Mete.
El a imaginat un astfel de spectroheliograf folosind principiul de autocolimare Littrow, care permitea o constructie mai compacta si mai usoara, cu doar doua lunete (una pe partea de spectroscop, cealalta pentru focalizarea imaginii Soarelui pe fanta partii de spectroscop) decat un spectroheliograf clasic care foloseste 3 lunete (doua pe partea de spectroscop, ca colimator, respectiv analizor, si o a treia luneta pentru focalizarea Soarelui pe fanta) fiind mai complex si mai greu, pentru aceleasi performante si parametri.

http://www.lightfrominfinity.org/VHIRSS/VHIRSS.htm

O alta sursa importanta de inspiratie pentru constructia unui spectroheliograf mai este si aceasta:

https://solarchatforum.com/viewforum.php?f=8

Aici sunt multe topicuri despre constructia unui spectroheliograf, dar si imagini facute de astronomi care si-au construit astfel de instrumente, ori tutoriale despre procedee de achizitie spectroheliograme, reglaje si colimare pentru asemenea instrumente, etc.



20230923_161753.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  363.79 kb
 Vizualizat:  de 742 ori

20230923_161753.jpg



20230923_162439.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  561.41 kb
 Vizualizat:  de 742 ori

20230923_162439.jpg



20230922_154841.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  524.15 kb
 Vizualizat:  de 742 ori

20230922_154841.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Dec 2023 06:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant. Felicitari pentru realizari, Iulian, cat si celor care te-au ajutat.
_________________
Dragos N
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Dec 2023 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auzisem mai demult de la Tavi de realizarea asta a ta! Acum o vedem și prezentata mai in detaliu aici. Felicitări Iulian și ai toată admirația mea!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2023 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Iulian

Bravo, felicitări! Ai muncit enorm anul acesta la construcția, îmbunătățirea și utilizarea instrumentului, precum și la studiul teoretic necesar pentru a-l putea exploata corespunzător. Mulțumim pentru prezentare și explicații. Spor și cer senin!

@All
În primul rând doresc să mulțumesc încă odată celor care au ajutat la construcția instrumentului prin donații de componente și materiale precum și bani pentru achiziția unei camere mai performante, ASI178MM.

Iulian dovedește cu prisosință că poți deveni specialist și fără să fii profesionist. Este un autodidact tenace!

L-am rugat pe Iulian să nu posteze încă imaginile obținute cu ultima variantă de spectroheliograf, de calitate foarte bună, pentru că vor constitui baza pentru un articol și până la publicare trebuie să păstrăm o doză de confidențialitate. Așadar, vă rog să aveți puțină răbdare. Smile

Cu camera nouă sper să obțină imagini solare în diferite lungimi de undă de calitate mult mai bună, utilizabile în articole științifice.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2023 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte tare acest proiect.

Felicitari tuturor celor implicati

Cat despre articol sper sa il postati pe linkedIn spre a fi apreciat de toata comunitatea stiintifica, dupa modeul din link: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:l...551015424/
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 07 Dec 2023 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super fain !!

Se pare că trebuie să pun deoparte mățăraie optică pentru următorul proiect al lui Iulian . Poate mai pică între timp câte ceva de la vreo casare . Deși , spectrofotometrele cu absorbție atomică mai noi , sunt făcute mai cu ieftineală .

Toată stima pentru efort și răbdare !! Smile Smile Smile

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact