Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008348.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224677
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Iul 2008 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:

Wide field 31mm/82g din pacate e mai scump ca telescopul.


Pentru f/6 cred ca merge o chinezarie gen Night Owl. Sau un widescan III 84 grade.
Nu ma gandesc la Terminagler, sois tranquille Cool

Si un Lumicon UHC cred ca este imperativ ca sa dibuiesc niscaiva nebuloase....macar pe cea din capul meu si tot e bine Laughing
Sus
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2008 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imperativ ar fi sa inveti cerul, sa ai o lista cu obiectele Messier, si sa stapanesti tehnica star-hopping. Nu o sa-ti sara in ochi prea multe chestii doar cu o scanare a cerului. Filtrul UHC te asigur din experienta ca nu face minuni. Ma rog, asa e la inceput, crezi ca a piece of equipment o sa rezolve magic problemele, deh. Smile

Uita-te pe net dupa lista obiectelor Messier, iti si zice ce magnitudine au si ce tip de obiect sunt, dupa aia poti sa folosesti Stellarium sa le localizezi.. le dai un find cu Ctrl+F. Daca stii sa localizezi macar constelatiile de baza precum Lyra sau Cygnus, ai un punct de plecare.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Iul 2008 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce intelegi prin minuni. Dar faptul ca face unele nebuloase vizibile, cred ca e un lucru care s-ar putea incadra la minuni.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2008 03:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, intr-adevar creste vizibilitatea nebuloaselor, dar deja asta e o chestie advanced, un incepator care nici nu stie sa gaseasca obiectele poate sa treaca peste ele si cu filtru, si fara.
Ma rog, o sa se lamureasca el pana la urma cum sta treaba la observatii. Razz
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iul 2008 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

www.messiermarathon.com/tumol31.pdf
clic dreapta => save (download) Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 26 Iul 2008 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
www.messiermarathon.com/tumol31.pdf
clic dreapta => save (download) Smile


O adevarata comoara pentru mine. Mersi mult;) Ti-am urmat instructiunile Laughing


@Shrewie
Sfaturile tale imi sunt de folos. I sa incep sa invat cerul pe constelatii dar cu binoclul ca altfel mare lucru nu pricep. 10x

Clear Skies!
Ovidiu
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Aug 2008 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am vazut clar inca o banda pe Jupiter in partea de sus si in cea de jos era la limita vizibilitatii. De asemena cele doua benzi mari prezentau un fel de separatii pe lungimea lor. De asemenea cred ca am vazut in stanga benzii de jos "ochiul" acela. Cu toate ca nu a fost clar , clar totusi am avut o senzatie f puternica a prezentei lui.

In rest am fost frustrat de bino 10x50 pentru ca nu prea reusesc sa invat constelatiile cu el. Cat m-am chinuit si tot nu am reusit sa asamblez Hercules vizual. Chiar in dreapta Lyrei, stiu, dar nu am reusit. Cred ca o sa-mi iau un bino cu magnificatie 7X.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 07 Aug 2008 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Constelatiile se invata cu ochiul liber.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Aug 2008 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ochiul liber, hartă și lanternă. Și pe un cer mai prost, să nu te încurci în stele. Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Aug 2008 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

red giant a scris:
Cu ochiul liber, hartă și lanternă. Și pe un cer mai prost, să nu te încurci în stele. Smile


Am incercat si cu ochiul liber, dar nu am reusit....o sa mai incerc. Probabil ca nu reusesc sa adaptez proportiile de la ce vad pe stellarium sau harti la realitate.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 07 Aug 2008 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Constelatiile pe cer sunt mai mari fata de cum par pe harta. Stiu ca la Lyra ma chinuiam sa caut ceva micut, cand colo era mai mare fata de ce ma asteptam eu.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Aug 2008 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 5 spre 6 august eram la munte. Am iesit afara, nu am carat binoclul cu mine ptr ca aveam bagaje multe si plouase cu o seara inainte (si acum regret Sad ). Am vazut M31 cu ochiul liber, visez si acum cu ochii deschisi Exclamation
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Aug 2008 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit am reusit sa dibuiesc M13... In noaptea de 9 spre 10 august dupa vreo 15 minute de facut puzzle pe cer am recunoscut initial constelatia Hercules. Mi-a iesit destul de greu pentru ca in noaptea respectiva stelele componente erau cam la limita vizibilitatii directe. In fine, apoi cu binoclul am identificat usor M13. Prin 10x50 se vede ca un glob alburiu destul de sters. Cu dobsonul mi-a luat vreo 5 minute sa-l gasesc insa ce m-a surprins a fost faptul ca chiar si asa se vedea destul de sters. La 120x pot spune ca nu am vazut mult prea multe fata de binoclu. Cu averted vision aveai impresia unor separatii stelare insa la limita. Cun 240 x se vede mai bine, mai rezolvat insa cu o imagine nu prea frumoasa. Oricum mi-a placut ce am vazut si incantarea a fost foarte mare. Imi trebuie totusi oculare cu transmisie a luminii mai buna si care sa ocupe o plaja mai mare de focale.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Aug 2008 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceasi impresia am avut-o si eu la Andromeda. Ca se vede prin telescop la fel ca prin binoclu. Dar la M13 e mare diferenta. Prin binoclu se vede doar ca o stea cu ceata in jur, pe cand prin telescop se vede clar ca un roi globular, spre margine fiind si rezolvat.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2008 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut
Felicitari pentru progresele facute.Daca-mi dai voie,niste pareri:
-ca sa inveti constelatiile nu-ti trebuie stellarium ci o harta cat mai simpla,pe care sa gasesti doar stelele cele mai stralucitoare,asa cum se gaseau pe vremuri prin manualele de Astronomie
-la telescop,asa cum am mai spus ,binoclul (sau monocularul) ,a devenit de neinlocuit. Din cauza poluarii luminoase acele retele imaginare de stele slabe care te conduc spre obiecte nu se mai vad cu ochiul liber iar cautatoarele ..ma rog...putine se ridica la calitatea unui binoclu sau monocular bun,cautatoarele sunt cu adevarat ''cautatoare'' adica ''bajbaitoare'' .Nu stiu daca ai sesizat diferenta etimologica,in engleza se spune ''finder'' adica ''gasitor''.Noi latinii,(francezi,italieni,romani), toata spaima cartierului, preferam ''sa cautam''.
Bob Cox de pilda ,care scria pe vremuri articolele pentru constructorii de telescoape din ''Sky and Telescope'' recomanda cautatoare cu obiectiv acromat de 50mm f=500mm si ocular Erfle in format de 2 inch care sa dea G intre 10x si 20x, la un camp aparent de 70grade.Cine are asa ceva sa ridice mana.Sunt raspandite cautatoarele din plastic,cu lentile din plastic si cu doar trei suruburi de centrare,nu sase.Nu vorbesc de tine,dar am cam vazut asa ceva...Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact