Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1aug2020_0351.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 94, 95, 96 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Aug 2017 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Iulian, pt. chestiile de pe Luna! Asa mai merge! E super sa stii detaliile de pe Luna. Lanturile muntoase care se vad imi amintesc de Heroes III cand ma mai jucam in tinerete. Smile Deja auzeam si muzica... Very Happy
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Aug 2017 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, intr-adevar ,Luna are si ea destule "comori" de descoperit si cercetat; multe cratere de toate formele si marimile,lanturi montane,vai ,defileuri. Smile Tocmai ieri seara cercetam pe discul lunar ,zona craterelor Herodotus si Aristarchus ,acolo observand si un fel de canal serpuit ,care ulterior am aflat ca se numeste Schroter's Valley (valea Schroter). Pe langa observatii vizuale,am facut si capturi video (caci pozele nu le face bine camera Samsung S830 modata) la Luna ,care apoi oricand ziua,pe vreme noroasa,ploioasa, le pot viziona,astfel invatand "geografia" Lunii pe zone,crater cu crater etc. Wink
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Aug 2017 07:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner,
sunt curios cum a fost cerul la Cernica acum doua seri!
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 07 Aug 2017 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Naspa cerul, era prezenta si luna, multa poluare luminoasa spre est, la ora 3 era deja venus la rasarit dar nu foarte luminos datorita haloului urban totusi mare diferenta fata de Dervent.
Eu fiind obijnuit cu cer mai bun, pentru ca locuiesc inafara orasului acesta a fost cel mai prost observat de mine.
Nu am observat nici cele 2 stele de jos din Lyra respectiv Sulafet si Sheilak.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Aug 2017 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară cerul fiind mai de proastă calitate ,având transparența mai scăzută,magnitudinea limită cu ochiul liber fiind 4,5 datorită vaporilor de apă si prafului din atmosferă,în schimb seeing-ul fiind mai bun,m-am concentrat pe stele duble și planete ,ca instrument utilizând telescopul reflector de 114/900mm cu ocularul TS Plossl 9mm și barlow-ul acromat 3x.
Mai întâi am observat planeta Saturn,care se observat în bune condiții,imaginea fiind relativ stabilă,observând la 300x ,cu combinația de ocular 9mm+barlow 3x la sistemul de inele ,diviziunea Cassini iar pe discul lui Saturn o bandă mai albă dar palidă în zona ecuatorială,aproape de inele.
Apoi am trecut la stele duble cunoscute și mai stralucitoare,precum Alpha Herculis (Rasalgethi),Gamma Delphini,Epsilon Lyrae, Xi Cephei (Kurhah) și Alpha Ursae Minoris (Polaris),care pe toate le-am rezolvat fără nici o problemă la 300x.
Am pus apoi masca off axis cu apertura laterală de 40mm,astfel obținând un veritabil instrument apocromatic,lipsit de cromatismul lunetelor dar si de obstrucția centrală a telescoapelor tip reflector,având un raport focal F/D de 22,5.
Am orientat telescopul spre steaua dublă Rasalgethi din Hercules și la 300x steaua se vedea ca un disc mai mare,puțin mai luminos in centru și mai slab spre margini,inconjurat de câteva arce de difracție mult mai slab luminoase decât discul central. Alături se mai observa înca un disc mai palid,acesta era companionul stelei.
Apoi am dat jos barlow-ul 3x și am lăsat numai ocularul de 9mm,la un grosisment de 100x,mai potrivit pentru deschiderea de 40mm a măștii off axis atașată la telescop,și steaua Rasalgethi se observa acum mai frumos,mai luminoasa,văzându-se mai ușor si companionul acesteia.
Apoi m-am uitat și la celelalte stele menționate anterior și la fel de fromos se observau,ca niște mici discuri clare ,înconjurate de arce de difracție slabe,doar la Epsilon Lyrae nu au putut fi rezolvate componentele Epsilon 1 și 2 în alte câte două componente,cum era în cazul fără masca pusă și nici la steaua Polaris nu am observat companionul,în rest toate celelalte stele au putut fi rezolvate fără probleme cu masca off axis de 40mm.
Apoi mi-a venit ideea să practic încă o deschidere de 40mm la mască,poziționată în partea cealaltă a măștii. M-am uitat prin telescop și când era reglat în focus,discul de difracție avea un aspect mai ciudat,era străbătut de niște linii subțiri și întunecate,posibil să fie efecte de interferență,iar când defocusam ,discul se diviza în alte două discuri ce se tot îndepărtau și se tot măreau pe măsură ce defocusam reglajul focuserului,apoi pe măsură ce refocusam ,discurile se apropiau între ele și se micșorau până ce ajungeau să se contopescă într-unul singur când ajungeam în focus cu reglajul. Cred că este o alternativă bună la masca Bahtinov,în focusarea fină a telescopului pentru scopuri fotografice. Very Happy
Am îndreptat telescopul spre steaua dublă Gamma Delphini și când defocusam ușor,steaua dublă se diviza în 4 componente,văzându-se ca o stea cvarduplă cu componentele dispuse în careu. Very Happy

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain raportul, ma bucur ca ai incercat si cu masca de 40mm, e bun newtonianul tau ai grija de el. Wink
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Aug 2017 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fiu eu ''ala'' care strica petrecerea dar...Geek
La un telescop reflector newtonian folosit cu masca extraaxiala ,aberatia de coma ramane cea a oglinzii native.
Asadar intr-un telescop extraaxial ca mai sus , chiar daca masca reduce raportul la F/15 , coma va avea valoarea oglinzii native de F/6.

Imaginea este mai curata ,mai estetica intr-o apertura extraaxiala dar nu putem vorbi despre calitate apocromatica.
O luneta apocromatica are aberatiile mult mai bine controlate decat un newtonian.
Nu ca as avea vreuna , zic si eu numai asa...

Mircea niutonianu'

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 12 Aug 2017 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, în legătură cu aberația de coma aveți dreptate dl. Mircea. Very Happy Am observat și eu la imaginea stelelor,că discul de difracție nu e perfect circular,este puțin eliptic,iar inelele de difracție nu sunt nici ele dispuse simetric in jurul discului central,ci mai mult într-o parte.
Oricum,un telescop cu masca extraaxială nu poate fi comparat, în adevăratul sens al cuvântului,cu o lunetă apocromatică,dar totuși oferă imagini destul de frumoase și clare,fără cromatismul lunetelor acromate obișnuite și fără obstrucția centrală a telescoapelor reflectoare,chiar dacă are însă aberație de coma, care depinde de oglinda primară a telescopului ,mai ales de raportul focal F/D al acesteia. La telescopul meu de 114/900mm raportul focal F/D este de 7,9 iar cu masca extraaxială cu deschiderea laterală de 40mm,raportul F/D crește la 22,5. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Aug 2017 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ai obtinut rezultate mai bune decat cu telescopul original cu tot cu obstructia centrala ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2017 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obstructia centrala e un fel de "bau-bau"?

Cand imaginea se formeaza in focarul unui telescop cu oglinzi de calitate, bine colimat si aclimatizat stelele sunt punctiforme la mariri mici iar la mariri mari se vede discul Airy si inelele de difractie. Diferentele vizibile apar numai cand nu sunt respectate conditiile de mai sus: oglinzi slabe, decolimare sau turbulenta instrumentala.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Aug 2017 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si oculare nepotrivite cu raportul focal ...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2017 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea lui Erwin este o intrebare buna.
Obstructia centrala este privita ca un ''bau-bau'' de catre constructorii amatori de telescoape.
Iata de ce inventatorii de telescoape fara obstructie sunt sarbatoriti ,uneori cu mare fast.
Cum este cazul lui Anton Kutter pentru comemorarea caruia se pregateste o mare actiune pentru 2018.

https://www.cloudynights.com/topic/575449-...kes-shape/

Anton Kutter a inventat telescopul care-i poarta numele si care se mai numeste si ''schiefspiegler''.

Vad ca europenii il omagiaza pe Kutter, nu am stiinta despre actiuni similare organizate de americani in onoarea lui Arthur Leonard,inventatorul telescopului ''Yolo''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Aug 2017 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si noi sarbatorim pierderea companionului lui Polaris, uneori cu mare fast.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 16 Aug 2017 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am observat mai multe duble, observatii descrise aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=169896#169896


Au fost la Observatorul meu privat si invitati la observati astronomice, unde le-am aratat tot ce am descris in linku de sus.
Amu la unu nu-i placuse ca nu vazură cratere pe Saturn zici ca era ca un poster la ocular lipit de obiectiv zicea tipu. Laughing Laughing
Dute ma de acilea cei asta poster ! Exclama tipu, Laughing Embarassed astia cu bani au pretentii adica vor sa vada planeta ca Luna, tovarasi, ca la asta s-a inhmat.
Omu savant so ofticat cand a zis ala aia, adica cei caciula aia, i aratam la 175x pai trebuia s-a bag 400x omule sa vada ca e acolo.
Pai asta inseamna sa fi Optical. Wink Laughing

Apoi venira cu mandra lui cu care cred ca so fi capacit cu ea pa undeva prin curte la omu de stiinta academician.
Se intamplara si la revelion unde omu savant a adunat 30 sau 40 de invitati iarna in frig la astronomie cu instrumentele sale disponibile atunci, doi nu vroiau sa vada ca ziceau ca i mare pacat in fata lui Dumnez-o sa te uiti prin gaura Satanei Twisted Evil adica ocolaru ardeleneste spus.
Doi dintre iubareti se capacira in laboratorul optical al omului de stiinta chiar langa sculele sale, fix langa sculele sale, Laughing omu din mine facura infarct miocardic, va dati seama ce oameni cu bun simt.
Numa de chesti spontane are parte omu optical, dar va zic sincer acuma voi baga plata.
Am si gandit 10- 20 lei pe sesiune de seara, toata noaptea 50 ron, gata pai cei asta, omu nu doarme noptiile si vine la lucru ca molia, amu trebuie disciplina. Laughing Laughing

Aseara ce nu le-a placut a fost DSO care nu prea le place publicului, din cate am vazut, dobsonianu fiind pe tusa nu se putea observa cu el, cu maksutovu nu prea mergea.
Deci trebuie sa fac un instrument mai mare cel putin 60cm dar nu ai loc de aluminizare si poate apertura asta e mult prea mica pentru gustul publicului, ma refer ca acestia vor sa vada exact ca in pozele facute de Hubble.

Tovarasu a plecat suparat si a zis dute-n ... etc cu prostiile astea, vai da prosti sunteti mai va uitati la stele. Laughing Laughing No fi auzit de astronomie pana acum.
De aia zic ca 60cm apertura e mica Laughing Laughing think big.

Pai voi forumistiilor de ce nu va intruniti toti odata si sa discutati construirea unui telescop al forumului (asta vroiam sa zic mai demult dar zic acuma) faceti o cooperativa astronomica, ATM-ista.
Un telescop national forumist mare, la experienta voastra si avem aici opticieni talentati chiar si cu resurse, ati putea realiza un telescop de diametru mare 60 poate chiar 70cm diam, cu o cupola pe masura care va servi si instrument de cercetare si de observatii cu publicul, intr-o zona accesibila. Laughing
Pentru astia care vor vada ca Hubble. Laughing

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 16 Aug 2017 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am observat din pacate Luna aseara din nefericire dar Opticalul, s-a culcat suparat datorita reactiei respectivului, urland ca descreieratul si injuran-d ca caciulita aia pitica e Saturn,( 175x) pai omu vroia sa vada asa aproape ca Luna prin telescop daca vrei sa vezi ceva.

Totusi in ciuda evenimentelor descrise mai sus, verificarile pe stele dupa colimarea finala, descrisa chiar si intr-un topic de pe Cloudynights la lunete, de unde m-am inspirat, s-a dovedit peste asteptari.
La capacul frontal cel mic am facut o gaura precisa cu un ac, iar cu lanterna de la telefon fiind montat undeva la inaltime sprijinit de ceva, m-am uitat cu capacul colimator de la focuser sa vad e chiar centrat si DA este perfect centrat. Wink
Nu am vazut deformatii deloc in timpul observatiilor, deformatii care sa aiba un efect negativ asupra colimarii, cea ce nu am intalnit la nici un refractor SW.

Asta inseamna sa fi Optical. !!!!!! Wink Wink Wink Laughing Laughing

Na uitati niste capturi de ecran luate la niste filmuete cu Luna printr-o luneta Sw 70/700/ de pe net

Aparatul lucreaza bine, iar aici la noi s-a cam racit noptiile trecute, deci iarna nu stiu cum se va comporta instrumentul, dar iarna la noi e naspa adica cer senin rar si ceata aproape in fiecare noapte senina deci = hibernare astronomica.



IMG_20170809_155805.png
 Descriere:
 Marime fisier:  788.08 kb
 Vizualizat:  de 4595 ori

IMG_20170809_155805.png



IMG_20170809_155837.png
 Descriere:
 Marime fisier:  834.95 kb
 Vizualizat:  de 4595 ori

IMG_20170809_155837.png



IMG_20170809_160001.png
 Descriere:
 Marime fisier:  711.49 kb
 Vizualizat:  de 4595 ori

IMG_20170809_160001.png



IMG_20170815_124722.png
 Descriere:
 Marime fisier:  718.5 kb
 Vizualizat:  de 4595 ori

IMG_20170815_124722.png



IMG_20170815_124527.png
 Descriere:
 Marime fisier:  606.73 kb
 Vizualizat:  de 4595 ori

IMG_20170815_124527.png



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4


Ultima modificare efectuata Skyliner la 17 Aug 2017 10:45, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 94, 95, 96 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 95 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact