Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iul 2017 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90

Acum ai dovada practica a calitatii optice excelente a oglinzilor din telescop.
Locomotiva noastra este obiectivul, indiferent despre ce tip de telescop vorbim.
Calitatea optica a acestuia este dominanta si determinanta.
Faci foarte bine ca te dotezi cu accesorii de calitate ,astfel poti folosi la maxim potentialul obiectivului.
Nu stiu cum vei face tu dar eu , dupa orele de observatii nenumarate cu reflectorul de 125mm si dupa multe observatii reusite , nu ma voi desparti de el niciodata.
Dimpotriva , de cate ori pot si imi raman componente de la alte constructii ,il imbunatatesc.
Dobsonianul de 200mm ,cu care am inceput sa observ zilele acestea ,este destul de greu la 18 kg si este voluminos.
Reflectorul de 125mm in schimb este mult mai maniabil si usor.
Cu el , una-doua fac dribling si ma mut dintr-un colt al curtii in celalalt.
Hm , cu matahala cealalta ,trebuie sa stau si sa ma gandesc bine inainte de orice de mutare !
(Nu vreau sa fiu rautaciuos dar aceste experiente transforma discutiile despre ''telescopul perfect'' in lecturi comice !)

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2017 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului: ce am vazut aseara
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!

Am inceput cu Jupiter.Deoarece se afla spre V nu prea il mai observ decat daca deschid poarta de la strada.Dupa ce am mutat monstrul in pozitia propice am pus ocularul de 7mm si Jupiter flutura ca un steag apoi am aruncat o privire si pe la Luna insa nici aici nu era o imagine prea clara din cauza atmosferei
destul de turbulenta.Nemultumit de cele vazute am plecat pe la Perseu unde am vazut dublele alfa si delta
cu succes iar beta si zeta fara.M-am mutat putin mai jos in Oficus si am vazut dublele 67,70,68 afate intr-o zona cu roiuri stelare dispersate. Am mutat telescopul in Lira si am vazut globularul M56 detul de palid
cu ocularul de 16 mm.Mai tarziu pe la ora 2 dimineata am survolat toate roiurile deschise din Casiopeia.
Nu pot sa le indentific exact deoarece acolo sunt multe :N663,N654,N743etc.Vreau sa va spun ca de curand am cumparat ocularul de 24mm Maxvision 82 gr. dupa lungi tatonari ale ofertelor existente si sunt multumit pentru aceasta achizitie, merita banii.A fost o incantare sa vad prin el roiul dublu Perseu si galaxia Andromeda.Am incecat fara succes dubla lambda din Lebada cu ocularul TS 7mm=214x.


Cer senin,pe curand.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Iul 2017 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am tras si eu o privire la lambda Cygni cu luneta de 100 mm la 275X marire si am sesizat doar o asimetrie a discului/primului inel de difractie pe o directie,spre deosebire de celelalte stele din apropiere,care la examinare prezentau o figura de difractie curata,perfect circulara.La o separatie de 0,9" era de asteptat.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 31 Iul 2017 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara pe langa observatiile vizuale,am mai realizat si cateva capturi la Luna si planetele Jupiter si Saturn.
Instrumentele utilizate au fost; telescopul reflector 114/900mm ,lentila barlow 3x acromat,ocularele RK 20mm si TS SP 9mm pentru observatii vizuale, camera foto digitala Samsung S830 modata pentru astrofoto si camera web Philips Vesta 690K ,de asemenea,modata pentru astrofoto.
Am inceput prin a filma Luna in amurg, cu camera Samsung S830,montata direct in portocularul telescopului (fara barlow),apoi am intercalat si barlow-ul 3x intre camera si telescop,astfel imaginea formata pe senzorul acesteia fiind de 3x mai mare, si am realizat inca niste capturi la Luna ,in zonele mai de interes,cum ar fi zona craterului Copernicus,zona lanturilor montane etc. Turbulenta atmosferica la altitudini mici era cam mare,facand imaginea sa fiarba si sa fluture uneori.
Apoi am trecut la planeta Jupiter,tot cu acelasi set-up (camera samsung + barlow 3x pe telescopul de 114mm). Am facut si aici cateva capturi video.
Apoi am trecut si la planeta Saturn,de am facut cateva capturi video,apoi am montat si camera web Philips Vesta in locul celeilalte camere foto,dar spre deosebire de camera foto Samsung ,care are propia interfata pentru captura video sau foto, camera web Philips Vesta a necesitat scoaterea computerului (monitor,unitate PC ,tastatura si mouse) afara pe o masuta. Dar efortul a meritat deoarece camera web Philips Vesta a dat rezultate mai bune decat camera foto Samsung S830,desi are un sensor mai mic decat camera Samsung. Am realizat cateva capturi video la Luna si Saturn ,apoi si o captura la steaua Epsilon Lyrae,unde am reusit sa surprind ambele componente splitate la randul lor in cate doua componente.

Apoi am lasat astrofotografia si am trecut la observatii vizuale cu ocularul TS SP 9mm si barlow 3x,la grosimentul de 300x si am observat urmatoarele:

Planeta Saturn,care la 300x arata fain,mult mai clara decat vazuta in capturile realizate cu ambele camere foto si web. Aseara tarziu ,pe la sfarsitul sesiunii astrofoto ,seeing-ul se mai imbunatatise,permitand astfel observarea mai usoara a diviziunii Cassini in sistemul de inele al planetei.
Steaua Xi Scorpii la care am putut rezolva trei componente,doua fiind foarte apropiate intre ele,aproape lipite si relativ stralucitoare,una din ele fiind putin mai slaba decat cealalta si a treia componenta care este mai departata de celelalte doua componente,dar care este slaba.
Steaua Zeta Aquarii de asemenea se vedea bine splitata,cu componentele apropiate si egale ca stralucire,cu spatiu negru intre componente.
Steaua Sigma Cassiopeae iarasi,a putut fi rezolvata dar cam greu,desi componenta B este la o separatie nu prea mica de componenta A,se observa greu fiinca este slaba si se vede in dreptul inelelor de difractie a componentei A.
Steaua Mu Draconis,foarte frumos se observa,fiind o dubla cu componentele apropiate si egale ca stralucire.



vlcsnap-2017-07-31-13h48m07s217.png
 Descriere:
Luna - captura realizata cu camera foto Samsung S830 montata direct in focarul telescopului reflector de114/900mm.
 Marime fisier:  156.85 kb
 Vizualizat:  de 5135 ori

vlcsnap-2017-07-31-13h48m07s217.png



vlcsnap-2017-07-31-13h47m27s77.png
 Descriere:
Luna - zona craterului Copernicus. Captura: camera foto Samsung S830,barlow 3x ,telescop reflector 114/900mm.
 Marime fisier:  212.69 kb
 Vizualizat:  de 5135 ori

vlcsnap-2017-07-31-13h47m27s77.png



Copy of jupiterstack1.png
 Descriere:
Jupiter 30-07-2017 ora locala 21:50 Captura: camera foto Samsung S830,barlow 3x ,telescop reflector 114/900mm. Procesare: PIPP ,Registax.
 Marime fisier:  2.82 kb
 Vizualizat:  de 5135 ori

Copy of jupiterstack1.png



Copy of saturnstack1.png
 Descriere:
Saturn 30-07-2017 ora locala 22:10 Captura: camera foto Samsung S830,barlow 3x ,telescop reflector 114/900mm. Procesare: PIPP ,Registax.
 Marime fisier:  6.63 kb
 Vizualizat:  de 5135 ori

Copy of saturnstack1.png



Copy of saturnstack2.png
 Descriere:
Saturn 30-07-2017 ora locala 22:30 Captura: camera web Philips Vesta 690k ,barlow 3x ,telescop reflector 114/900mm. Procesare: PIPP ,Registax. Soft captura :AMCap , 640x480 30 fps.
 Marime fisier:  4.38 kb
 Vizualizat:  de 5135 ori

Copy of saturnstack2.png



vlcsnap-2017-07-31-13h50m49s7.png
 Descriere:
Steaua Epsilon Lyrae Captura: camera web Philips Vesta 690k ,barlow 3x ,telescop reflector 114/900mm.
 Marime fisier:  1.52 kb
 Vizualizat:  de 5135 ori

vlcsnap-2017-07-31-13h50m49s7.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Iul 2017 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90

Excelente observatiile inclusiv cele digitale , sper sa nu-ti pierzi apoi interesul pentru observatiile vizuale. Confused

Sunt curios in privinta lentilei Barlow : observi o imbunatatire ,vreau sa zic o extindere a zonei centrale de imagini fara aberatii ale ocularului Plossl atunci cand combini aceste doua accesorii ?

Spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Aug 2017 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Mircea Pteancu. Interesul pentru observatii vizuale nu o sa mi-l pierd vreodata. Laughing
Pentru mine,observatiile vizuale sunt si vor fi intotdeauna principala activitate in cadrul astronomiei,astrofotografia o las pe locul doi. Very Happy
Nu se compara pozele,capturile (chiar si procesate) cu imaginea astrului,vazuta "live" la ocular. Smile

In privinta combinatiei dintre barlow si ocularul plossl,rezultatele sunt mai bune,in sensul ca claritatea imaginii la marginea campului ocularului este mai buna in cazul combinarii ocularului cu barlow-ul decat montat direct la telescop,fara barlow. Practic lentila barlow corecteaza curbura planului focal.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 01 Aug 2017 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii din seara asta 1 august

Un seeing impecabil de 5 e acum in momentul acesta cand scriu aici langa Targu Mures, am foloit maku de 102mm oc 4mm plossl imaginile is ultra clare, tina venerabila Saturn.
Asa frumos nu l-am vazut niciodata ca acuma, clar si perfect defint nu pot explica zici ca e ca in poze luate de avansati.
Luna, impecabil de clara si la 350x
Jupiter memorabil dar cam jos.
Iza splitat bine culoriile vi am ramas socat asa clar se vedea fara turbulente.
Am testat si colimarea e perfecta ultra precisa.
Mor asa seeing a trebuit sa vina tampitul de taicameu si sa strice totul, sa ma duc in casa pana nu sparge telescopul.Crying or Very sad
Un netrebnic de om fara suflet, nu i pasa de nimeni.
Altii incing serii de observatii aproape toata nopatea iar eu nu am libertatea asta, oarecum sufar adanc de tot din cauza lui ca nu pot sa fac observatii decat rar, nici sa am libertatea asta.

Nu am mai vazut altceva si pregateam sa vad mai multe, deobieci ma rezum pe duble pentru ca dso fac foarte rar cat de rar, am facut doar cu luneta de 50mm anu asta, chiar luna trecuta, in rest cu dobsonianul de 200 nu am vazut dso de peste un an.
Nu pot sta tarziu ca iese scandal.
Nu ma aventurez in cautarea de obiecte dso pentru ca cere timp cea ce e destul de greu obtinut aici si ma rezum doar pe obiecte luminoase.
Nu ma concentrez sa scriu ortografic pentru cere timp si pt. editare asa ca las asa cum vine din cap.
Din cauze familiale se petrec toate astea.
Cam atat
Cer senin.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Aug 2017 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90

Asta-i veste buna , inseamna ca ai un Barlow bun,sa-l folosesti cu spor la observatii !
Si cealalta este inca si mai buna.
Si eu mai cochetez (ca am voie Shocked ,fiind din zodia Fecioarei si traind in secolul Femeii cu Barba ,declarata Regina mUE ) cu foto afocal dar vizualul este ceea ce ma pasioneaza.
Restul e asa , de divertisment !


Skyliner

Poti sa fii multumit , ai facut observatii frumoase, felicitari!
Cat despre restul ,fa eforturi si pastreaza ''pacea sociala''.
E bine sa inveti sa te adaptezi la imprejurari , in viitor s-ar putea ca nevasta sa faca exact acelasi lucru.
Iti garantez ca avem aici pe forum victime ale ''tiraniei papucului'' ...dar nici nu indraznesc sa se planga.

Esti tanar ,ai viata in fata ta , vei avea timp si pentru DSO si pentru duble,acum ai nevoie de rabdare.
Ma bucur sa aflu ca Makul este bun si bine colimat,toate cele bune ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 02 Aug 2017 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc de incurajari Dl Mircea, sper din tot sufletul sa nu pateasca ceva makul ca tare bun e.
Nici acuma nu imi iese din cap imaginea lui Saturn la 350x se vedea foarte clar.
Nu stiu in seara asta cum va fi seeingul.
Pacat ca dobonianu e pe tusa fietul bariletului secundarei a cedat adica ce sa mai fac inafara decat sa o demontez cu totul sa nu cada pe primara.
Si nu stiu cum sa fac si ce sa fac pt ca nu am scule nu am nimic cu ce sa tai si cred ca va dura mult timp pana refac sistemul si nu stiu la cine sa merg sa imi faca.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Aug 2017 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner

Cu placere !
Trebuie ,e musai sa ai rabdare.
(Barbatii au dificultati sa isi exprime sentimentele ,cu siguranta ca batranului tau ii este teama sa nu te oboseasca statul la observatii ,sa nu iti afecteze sanatatea.
Dar nu vorbeste despre asa ceva ,sta ,gandeste ,hotareste si vine direct cu masurile tip ''hodoronc-tronc''.
Te vom vedea pe tine cand vei fi babac ,cat de protectiv vei fi cu progenitura ta !)


Despre dobsonian :

Faci bine ,daca secundara nu este bine asezata ,se pot intampla lucruri oribile...sa nici nu ne gandim !
Parcheaza telescopul si hai sa vorbim , sa ne gandim la o solutie ATM buna pentru situatia/sculele pe care le ai.

Cat priveste Makul ,daca seeingul nu-i grozav... ''zbang'' putere de marire mica si tot faci observatii ,sa zicem la duble mai larg separate sau ,pur si simplu ,te ''plimbi'' vizual prin Calea Lactee.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Aug 2017 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scriu aici deoarece nu avem un topic intitulat ''ce nu am vazut aseara'' ... Razz
Nici nu-i cazul sa avem , ca ar depasi in timp record biblioteca din Alexandria !


Azi-noapte , mai exact 2 August a.c., Luna a ocultat steaua 29 Ophiuchi de 6.28mv la ora 9:44 TU.
Am iesit la observatii la 23:00 , dupa ora noastra, pe un cer senin dar cu aerul paclos.
Am folosit luneta 90x600mm.
Am cautat steaua 29 Oph la 24x/Plossl 25mm ,nu am vazut-o nici la cautare in lumina integrala ,nici cu filtru Skyglow.
Am cautat-o apoi la 48x /University 12.5mm +filtru Skyglow si am gasit-o dupa vreo 20-30 de minute de ''scotocire'' a vecinatatii vestice a Lunii.
Dupa aceea am putut mentine steaua in vedere si in ocularul Plossl 25mm fara filtru la 24x.
Deoarece aveam timp berechet , am avut chef de joaca.
Si ce poate fi mai interesant pentru un amator decat sa incerce accesorii ?
Asa ca am dat jos oglinda zenitala de 2'' ,am inserat adaptorul 2''/1.25'' si am montat vizorul binocular de microscop IOR armat cu ocularele Bausch&Lomb de 25mm de la ''Lentilozaurus''.
Combinatia care a rezultat mi-a placut foarte ,foarte mult.
Cand s-a apropiat momentul ocultatiei , am revenit - din cauza grosismentului mai mare - la ocularul ortoscopic de 12.5mm la 48x ,cu filtru Moon&Skyglow.

Dar ...n-a fost sa fie !
Luna era deja la 00:30 ora noastra periculos de jos si de aproape de un palc departat de plopi.
In plus , niste nori razleti si-au facut cuibul taman in preajma Lunii !
Inca se mai vedea 29 Ophiuchi ,atunci cand Luna a intrat in spatele primului palc de plopi si ,pentru cateva secunde am mai vazut-o si inainte sa intre dupa al doilea palc de plopi.
Cand a iesit din nou , 29 Ophiuchi nu se mai vedea.

Deci ,daca nu ati avut alta treaba mai buna ,tocmai ati citit istoria unui esec.

Totusi nu-mi pare rau ca am incercat sa fac aceasta observatie.
De splendoarea si maretia imaginii telescopice a Lunii nu ma pot satura niciodata.
Dar azi-noapte am realizat doua mici premiere :

-Observatiile prin ocularul ortoscopic 12.5mm le-am efectuat printr-un prelungitor de 2'' care imi permite sa fac observatii in configuratia ''dreapta'' a lunetei ,fara oglinda zenitala.
Fiind de diametrul de 2'' , pot folosi orice ocular am in dotare.

-Configuratia cu vizor binocular a fost tot in configuratie ''dreapta'' si ,datorita calitatii imaginii in ocularele Bausch&Lomb ,mi-a placut enorm de mult.
Voi folosi aceasta configuratie pentru observatii in Sagetator ,de pilda.

Experimentul cu vizorul binocular IOR m-a cam pus pe ganduri.
Sinapsele mele au lucrat in timp ce restul a sforait de zor azi-noapte si m-am trezit cu ideia , mai exact cu dorinta de a avea un telescop dedicat exclusiv observatiilor cu vizor binocular : fara lentile Barlow , fara amplificari ,exploatand potentialul ocularelor B&L pentru imagini estetice.
Si cred ca dragele de sinapse au zarit o poteca , o scurtatura ca sa ajung acolo ...pe '' repede inainte''!

Cer senin si amintiri arctice ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Aug 2017 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara (2 august) si alaltaseara (1 august) am iesit la observatii vizuale in special,dar am facut si cateva capturi la Luna si planeta Saturn,cu camera web Philips Vesta 690k,montata la telescopul reflector de 114/900mm cu lentila barlow 3x.
La observatii vizuale am folosit tot telesopul de 114mm ,cu ocularele de 20mm (RK) si 9mm (TS Plossl) combinate cu lentila barlow ,astfel ca ,cu ocularul de 20mm si barlow 3x rezulta un grosisment de 135x dar se pastreaza acelasi camp aparent de 40 grade al ocularului de 20mm,chiar si acelasi eyerelief. Cu ocularul de 9mm si barlow 3x rezulta un grosisment de 300x,deasemenea cu pastrearea aceluiasi camp aparent si eyerelief.
De fapt la toate ocularele, cate am ,lentila barlow nu vigneteaza deloc campul aparent al ocularelor. Este foarte buna lentila barlow.

Cu combinatia dintre ocularul de 20 mm si lentila barlow 3x (135x) am inceput sa cercetez suprafata Lunii. Foarte fain se observa suprafata Lunii,cu cratere de toate marimile ,cu lanturi montane ,cu vai si defileuri etc. Smile
Am mai indentificat niste cratere mai mici si medii,pe langa craterele principale ca Copernicus ,Tycho sau Plato,acestea fiind urmatoarele:
Craterul Lansberg situat la aprox. 12 grade sud-vest (din punct de vedere selenografic) de craterul Copernicus,putin sub linia ecuatorului. Este relativ mic,cu o ridicatura in centru.
In apropierea sa se gaseste si locul de aselenizare al modulului selenar sovietic Luna 5 iar putin mai departe este locul de aselenizare al modulului american Surveyor 3. Smile
Intre el si craterul Copernicus se gaseste craterul Reinhold care este ceva mai mare si fara ridicatura in centru.
Craterul Euclides situat mai la sud de ecuator,este de dimensiuni mici,in preajma sa fiind un lant montan denumit Riphaeus,cu inaltimea maxima de 4100m.
In apropiere de craterul Copernicus se afla lantul montan Carpathians (In traducere Carpati ,daca nu ma insel) ,intre craterele de mici dimansiuni Gay-Lussac (aflat deasupra craterului Copernicus) si T. Mayer (aflat mai departe).
Intre craterele Copernicus si Eratosthenes ,pe langa craterul Stadius am zarit un sirag de cratere foarte mici,unul langa altul erau,interesant. Very Happy Nu am mai vazut asa ceva.
Deci este foarte interesanta si Luna de observat ,mai ales la puteri mari,chiar daca estompeaza vizibilitatea obiectelor de cer profund. Am ce observa; stele duble,stele carbonice,planete si Luna insasi. Wink
La stele duble am folosit combinatia dintre ocularul de 20mm,barlow 3x si oglinda zenitala de la luneta de 60mm.
Este o idee noua, ce mi-a venit in cap recent,ca urmare a faptului ca aveam nevoie de un element prelungitor intre camera foto Samsung si lentila barlow,pentru a obtine o imagine mai mare a planetei Saturn pe senzorul camerei,iar oglinda zenitala actiona intr-un fel ca un element prelungitor,prelungind traseul optic cu 8 cm. Dar camera este prea putin sensibila,asa ca am abandonat "proiectul".
In schimb ideea montarii unei oglinzi zenitale dupa barlow,s-a dovedit a fi cu mult mai utila la observatii vizuale,unde in locul camerei foto ,am pus ocularul de 20mm. Imaginea este in oglinda,intocmai ca in cazul montarii prismei zenitale la o luneta si se roteste cu 180 grade la o rotatie de 90 grade a oglinzii zenitate in jurul axei lentilei barlow in care este montata oglinda zenitala.
Un mare avantaj al acestei idei,este ca prisma/oglinda zenitala poate fi rotita in asa fel incat sa-i fie mai comod observatorului sa se uite in ocular ,in functie de inclinarea telescopului in montura. Grosismentul acestei combinatii inca nu l-am masurat ,dar depaseste 250x,din ce am observat. Ocularul de 9mm nu l-am mai folosit in cazul de fata.

Am observat cateva stele duble in constelatia Equuleus (Manzul) si in constelatiile vecine cu aceasta,stelele fiind urmatoarele:

Struve 2788 (Equuleus),cu componente foarte apropiate si aprox. simetrice ca straluciri.
Struve 2742 (Equuleus),cu componente foarte apropiate,simetrice ca stralucire.
Struve 2799 (Pegas) ,de asemenrea ,cu componente foarte apropiate,simetrice ca stralucire.
1 Equulei ,cu componente relativ larg spatiate,componenta B fiind mai slaba decat A.
Struve 2735 (Delphinus) ,cu componente foarte apropiate,insa asimetrice ca stralucire.



sat12.PNG
 Descriere:
Saturn - Captura: camera web Philips Vesta 690k,barlow 3x ,telescop newton 114/900mm, soft captura: AMCap (640 x 280,30 fps),procesare: PIPP, Registax.
 Marime fisier:  3.75 kb
 Vizualizat:  de 4924 ori

sat12.PNG



vlcsnap-2017-08-02-11h16m58s172.png
 Descriere:
Luna (close-up) - Captura: camera web Philips Vesta 690k,barlow 3x ,telescop newton 114/900mm, soft captura: AMCap (640 x 280,30 fps). Zona craterelor Copernicus si Eratosthenes.
 Marime fisier:  182.55 kb
 Vizualizat:  de 4924 ori

vlcsnap-2017-08-02-11h16m58s172.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 05 Aug 2017 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut observatii vizuale fara telescop de la manastirea Dervent din Dobrogea, cerul era minunat, am dormit afara cu capul spre cer in lumea stelelor, Calea Lactee era vizibila a fost o splendoare, din nefericire erau becuri in jur asa ca am stat in cimitir unde nu erau ca sa imi adaptez vederea la intuneric, am stat o ora la 3 am luat patul si m-am pus la somn.
Azi merg la manastirea Cernica si cred ca acolo cerul nu va fi prea grozav fiind langa Bucuresti unde vom inopta.
Vom vizita si biserica din Draganescu pictata de Arsenie Boca, care este o capodopera teologica.

Observatiile de aseara au fost la variabile, testarea acuratetei si limitei de perceptie a detaliilor in Calea Laptelui.
Rezultatele foarte bune a dovedit ca is un bun observator wide field.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Aug 2017 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suna grozav ,sa vezi raurile de lumina ale Caii Lactee , bravo , spor la observatii in continuare si sa fie de buna invatatura vizitele la manastiri.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Aug 2017 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner,
Intra-adevar in Dobrogea e cerul bun pentru observatii astronomice, pentru ca asezarile sunt mai putine si izolate. Unde mai pui ca ai Marea Neagra in est si Delta Dunarii in nord ca niste scuturi impotriva luminii. Dar sa sti ca si de cerul din jurul Bucurestiului poti fi placut surprins, daca esti ferit de o padure sau izolat intre localitati. Macar un binoclu trebuia sa-ti fi luat cu tine in pelerinaj; Spor la observaztii si la rugaciune!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 94 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact