Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DSC00599.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara!


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Iul 2008 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce am vazut aseara!
Raspunde cu citat (quote)

Inca din cursul zilei de 6 iulie mi-am dat seama ca noaptea o sa fie una din putinele nopti de exceptie ale anului. Atmosfera era foare transparenta si cerul fara niciun nor. Pe 1:30 m-am trezit si cu toate ca sunt racit si la7:30 dimineata plec la servishi, n-am rezistat sa nu arunc cateva priviri.

Cerul: norul Caii Lactee se vedea cam pe 20% din suprafata cerului, destul de ingusta insa se vedea. Si tinand cont ca observatiile sunt din Buzau cu lumina stradala puternica, eu zic ca e ceva... Apropo cum determin si eu magnitudinea existenta? Asta-noapte cam cat sa fi fost daca lacteea se vedea asa cum am spus? Cu binoclul 10x50 pentax era o mare de stele, fara numar..... Laughing
Cele 4 luni ale Jupiterului se vedeau fara niciun efort prin binoclu cu tot cu tremurici.... Altceva, poate am vazut dar nu am stiut ce este, sorry...
Cred ca e timpul sa invat si eu constelatiile si obiectele ceresti principale... Sad

Apoi am stranutat de vreo 3 ori si m-am retras:(
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2008 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu7,bun venit int-un club din care se pleaca greu.incearca TUBA,pentru identificare obiecte deja-vue sau planificari de observatii.link pt descarcare free-ware la sectiunea ''binocluri/spottingscopuri'',la topicul''atlas virtual...''.mircea
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Iul 2008 03:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a evalua calitatea cerului poti folosi mai multe metode:
-scala Bortle: http://www.skyandtelescope.com/resources/darksky/3304011.html
-magnitudinea limita in triunghiurile de transparenta utilizate de observatorii de meteori: http://www.imo.net/visual/major/observatio...6008cb3916

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 14 Iul 2008 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci eu asta noapte pe la 3:30 m-am trezit si am iesit de curiozitate in curte sa vad cerul. Erau urme clare de Calea Lactee iar din Pleiade care deja se ridicasera pe la 20 de grade am vazut la limita vizibilitatii directe steaua Merope care are 4.10 mag. Asta inseamna ca era un cer de aproximativ 4.5 mag tinand cont ca pleiadele erau totusi destul de jos intr-o zona portocalie?
Sus
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iul 2008 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, daca vezi ceva din Calea Lactee ai cel putin in jur de magnitudinea 5 spre zenit. In Bucuresti unde stau eu magnitudinea limita ajunge pe la 4 si ceva si nu am mai vazut Calea Lactee de vreo 20+ ani Smile
Poti sa te ghidezi de exemplu dupa Carul Mic (Ursa minor), daca vezi toate stelele care formeaza conturul constelatiei, magnitudinea limita este >=5 Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 23 Iul 2008 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bai frate sunt si eu in concediu, mi-a venit si mie instrumentul; bine ca s-au gasit ploile sa vina acum si sa-mi innece corabiile Sad Sad Sad
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iul 2008 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rabdare frate,este o jertfa adusa zeilor telescoapelor.Cand iti vine telescopul comandat sau cand termini sa-l construiesti,ori e Luna Plina ori e ploaie.Mircea
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Iul 2008 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Macar sa fi fost Luna Plina.... Oricum mersi de incurajari Cool Sunt mai nerabdator de felul meu asa Rolling Eyes
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Iul 2008 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand am venit de la facultate de pe 7 iulie, o singura data am putut sa ies la observatii, si chiar si atunci abia se vedea Calea Lactee.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Iul 2008 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta cred ca o sa fie bine. Spuneti-mi si mie ce harti sa folosesc pt orientare? Se downloadeaza de undeva ceva? Tineti cont ca la mine sunt 4.5-5 mag in noptile bune.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 24 Iul 2008 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oai macar jupiter sa vad si io acum ca am telescop... parca parca se-nsenineaza nitel, da asta mi s-o intamplat si cand mi-am luat binoclul.... 2 saptamani numa nori
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2008 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Spuneti-mi si mie ce harti sa folosesc pt orientare?

Pentru început merge atlasul Cambridge. http://sarm.astroclubul.org/carti/
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Iul 2008 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

10x mate.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Iul 2008 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit la observatii insa vremea a fost groaznica. Totusi din cand in cand s-a vazut clar Jupiterul, mult mai bine decat in refractorul de 70mm. Am reusit sa vad mai mult de 2 benzi, insa cu greu. La 240 x se vedea mare intr-adevar insa fara detalii. De asemenea Luna s-a vazut foarte frumos, iar la 240x extrem de frumos:); parca planam deasupra vailor, craterelor si lanturilor de munti Wink
In rest pe portiunile de cer senine doar multe stele am vazut, atata tot. Oricum am realizat ca-mi trebuie neeaparat un widefield 31mm/82 de grade, pt ca sa pricep si eu ceva cand ma uit la stele Embarassed
M-am uitat pe linia Caii Lactee (unde am presupus ca este) insa nu am vazut nici-o nebuloasa nimic...
Partea buna este ca mi-am dat seama ca am facut cea mai buna alegere cu acest telescop. Este ideal pt conditii de oras si nu-mi trebuie nici mai mult , nici mai putin de atat.
Ce m-a contrariat a fost ca chiar si pe la ora 1 atmosfera inca fierbea, mai putin dar fierbea....Iar telescopul se aclimatizase deja de vreo 4 ore...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iul 2008 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci ai bagat prima lumina pe tub, felicitari! dar sper nu te lasi batut ca alti care dupa doua luni s-au apucat iarasi de pescuit ca mare lucru nu s-a vazut prin telescop.
Jupiter se lasa greu deslusit in detalii, e prea jos nici eu nu am vazut vara asta prea mult pe Jupiter. Deep Sky nu vei vedea grozav decat din locuri cu cer bun. din oras M13, M11,M57,M27,M42 etc se vad binisor cu 200mm.
Wide field 31mm/82g din pacate e mai scump ca telescopul.
Incet incet vei cunoaste cerul si o sa gasesti usor totul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact