Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f6.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alegere Newton 8" F4


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 15 Sep 2023 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Alegere Newton 8" F4
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Imi doresc de mult timp un newton de 8" F4, chiar inainte sa-mi iau SW 150/750PDS. Atunci aveam montura HEQ5 si ar fi fost prea mare incarcarea pentru ea (cu luneta de ghidaj, camera si CC as fi depasit lejer 10Kg). Cu CEM60-ul actual nu am aceasta problema, sunt in zona de incarcare optima.
Am studiat ofertele de la Skywatcher, Orion, Omegon si TS (GSO Photon), variantele mai ieftine, cu tub de otel. Eu as inclina spre SW. Are un sistem de diafragme in tub, oglinda principala din pyrex (celelalte sunt BK4 sau nu spun din ce este) si pretul cel mai mic. Lipsa ventilatorului pentru primara nu este o problema. La Omegon imi place focuserul, pare cel mai solid si "low profile".
Aveti ceva experienta cu aceste telescoape?
-Am deja coma corector GPU si focuser Baader Steeltrack, puse pe SW 150/750. Probabil voi face transplantul.
Cer senin!

_________________
Marius
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Sep 2023 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat in considerare, anul trecut cand am cumparat, numai TS si Omegon.
La fel cu ai zis si tu, la Omegon ma incanta focuserul care parea mai solid.
Din pacate, Omegon nu era in stoc atunci cand am cumparat, asa ca am ajuns la TS.
Focuserul nu mi-as inspirat prea multa incredere, asa ca l-am schimbat cu cele de la Baader.
Am evitat SW Quattro dintr-un singur motiv: diafragmele din tub. Le inteleg scopul si sunt de acord, dar o eventuala vopsire interioara cu o vopsea mai buna, o curatare a tubului pe interior, ar fi mai dificila.
Am preferat un tub normal pe care am pus velur negru autocolant.
La partea optica nu ma pricep prea mult, asa ca nu pot sa zic despre materialele oglinziilor.
Nu l-am cumparat neaparat pentru astrofoto, mai degraba l-am ales pentru ca e usor transportabil.
Per total sunt multumit de el (desi m-am grabit cand am pus focuserul de la baader si nu imi place suta la suta cum a iesit)

Planuiesc sa ii fac un tub de fibra de carbon (in sfarsit aproape am terminat de refacut imprimanta 3d pentru a putea sa printez tubul suport pe care o sa il folosesc la construirea tubului din fibra de carbon).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Alegere Newton 8" F4
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
.. Are un sistem de diafragme in tub..
Daca ai observator, cred ca poti controla lumina parazita si astfel un sistem de diafragme n-ar fi neaparat necesar, doar incarca tubul si impiedica curgerea lina a aerului...ma gandesc...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Sep 2023 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca parasolarul nu este bine dimensionat, diafragmele din tub sunt inutile.
La newtonian prin parasolar intelegem portiunea tubului principal dintre tubul glisant al focuserului si capatul superior al tubului principal.
La cautare mi-a intrat ca exemplu ''Sky Watcher Quatro'' la care vad ca parasolarul este cam cat raza tubului principal, aprox. 120mm. Prea putin.
Trebuie sa fie minim 200mm.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate telescoapele comerciale au tubul prea scurt. Câtă economie se face cu câțiva cm pătrați de tablă? E drept că un gabarit mai mic ajută la transportabilitate. Se poate rezolva cu un parasolar suplimentar. Ajută și la întârzierea formării picăturilor de rouă pe oglinda secundară. Până ajunge umezeala la primară intră și frigul în oase... Smile Pentru astrofoto trebuie avut în vedere un astrograf. A fost la vânzare nu demult unul. Focuserul de 2" cu reducție ajută mult la susținerea echipamentelor suplimentare necesare: cameră, roată de filtre.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 15 Sep 2023 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-La partea cu curatarea tubului nu m-am gandit. Am zis ca nu ar mai fi nevoie de tapetarea cu velur. Poate ca mai si rigidizeaza tubul (aici ma gandesc sa-i pun sine lungi, jos si sus, sau una jos plus o bara de alumiu solida sus, unde pun si luneta de ghidaj).
Un tub de fibra de carbon este minunat, doar ca este ridicol de scump. De aceea nici nu mai face SW asemenea modele. Se vand mai bine cele de otel.
-Nu am un observator dedicat, protejat de lumini parazite. Montura e pe balcon, mai vine lumina de la vecini sau de la stalpul stradal (la vreo 20m de mine, dar vara este mai mascat de frunzele pomilor).
-Parasolarul este intr-adevar prea mic, nici unul din modelele vazute nu este suficient de lung dincolo de focuser. Poate din motive constructive. Este mai usor sa fixezi "spiderul" si port-secundara la capatul tubului, secundara fiind cat mai aproape de spider pentru a micsora bratul fortei. Ca solutie se folosesc parasolarele flexibile. I-am facut o caciula si newtonului de 6", din salteluta de izopren negru, aluminizata pe exterior (n-am mai gasit tipul asta).
Multumesc tuturor pentru raspuns.

_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trait tot timpul cu impresia ca imaginile alea misto cu DSO sunt sigur asa (si) din cauza de observator... Confused
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 15 Sep 2023 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ha,ha...Care imagini misto? Am un dispozitiv EMP cu care las fara curent cartierul (I wish) Very Happy Pe vremea lui Ceasca era bine, ca se facea economie, zilnic se oprea curentul (mergeam la cinema o saptamana ca sa vad tot filmul).
_________________
Marius
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Sep 2023 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziceam de diafragme in tub ca-s inutile daca parasolarul nu este suficient de lung, fara sa explic.

Baiul este cu atat mai mare cu cat doresti sa alegi un focuser scurt, sa ai planul focal cat mai apropiat de secundara.
Si pentru ca este de 2'', va intra oblic si mai multa lumina pe langa capatul superior al tubului, va trece prin gauroiul focuserului, va ajunge direct in planul focal si va fi nefocalizata.
Rezultatul ? Toata imaginea va fi spalacita chiar daca in tub sunt 20 de diafragme.
Musai sa folosesti o prelungire asa cum ai facut la telescopul de 6'' pe post de parasolar altfel, pentru conditiile descrise pe scurt, telescopul nu te va multumi.

Am avut la testat un newtonian de 8'' F/4, m-am intalnit cu mistretul fata-n fata. Pentru vizual nu mi-a placut deloc. Norocul tau ca ai deja corector de coma. Cine nu are un corector de coma excelent, mai bine sa nu se apropie de telescoape F/4.

Numai asa ca o parere, daca ar fi sa imi iau unul, as opta pentru Sky Watcher.
Nu stiu ce au facut cei de acolo pentru ca, in urma cu vreo zece - doisprezece ani, oglinzile lor erau ''standardul'' de oglinzi proaste.
Apoi firma a luat masuri foarte bune. Optica Sky Watcher recenta, este excelenta.
Am privit prin mai multe telescoape SW si toate au fost nu acceptabile, nu bune ci optic excelente.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
si toate au fost nu acceptabile, nu bune ci optic excelente.
Asta e o informatie care valoreaza greutatea ei in aur!
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 16 Sep 2023 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am fost si sunt inca multumit de vechiul meu newton SW. Este telescopul preferat, l-am folosit mult mai mult decat luneta (care chiar daca este "apo", culorile nu le focalizeaza la fel). Sigur, sunt si probleme care trebuie tratate ca provocari:
-o colimare buna (foarte buna pentru F4)-aceasta se pastreaza in timp daca nu busesti tubul;
- este mai sensibil la seeing (pozele vor fi la rezolutie mai mare de 1as/px);
-climatizarea este obligatorie (cel putin o ora inainte de sesiune, poate doua la oglinda de 8");
- tubul fiind de otel este supus contractiei, la scaderea temperaturii cu vreo doua grade, trebuie refocalizat;
-pentru a evita orice flexura, tubul trebuie rigidizat- inelele de prindere sa fie mai departate, unul aproape de focuser, celalalt aproape de primara. Nu stiu de ce pun producatorii sine atat de scurte, potrivite pentru lunete mici;
-problema condensului trebuie tratata foarte serios. Parasolarul adaugat face treaba buna in majoritatea situatiilor. Insa daca tinta trece pe la zenit, nici parasolarul, nici ventilatorul din spatele primarei nu sunt suficiente. Ventilatorul ar trebui sa sufle o mica parte din curent pe langa primara, in tub, unde ar trebui sa impiedice condensul. Nu prea se intampla asta. Am vazut ca unii au pus ventilator pe tub, deasupra primarei, sa sufle razant. Pentru secundara s-au facut incalzitoare.

_________________
Marius
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2023 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, o bandă de încălzire este foarte utilă, atât la secundară cât și la luneta de ghidaj. Având telescopul instalat în balcon se va adăuga ocazional turbulența produsă de gradientul de temperatură al clădirii. Și eu am făcut observații din balcon și am constatat că în unele ocazii turbulența locală este neglijabilă în raport cu cea atmosferică. Nu prea mai fac din cauza luminilor mult mai puternice de pe stradă care se reflectă în acoperișul alb de la balcon. Nu-l pot vopsi negru, că dau în altele... Twisted Evil
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Sep 2023 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am zgâit și eu la modelele fabricate de GSO și nu prea m-au încântat: toate par să aibă planul focal destul de departe de tub. O fi un avantaj dacă ai un tren optic lung dar altfel văd numai dezavantaje: flexură, obstrucție centrală mare, câmp de plină lumină mic...
Indiferent ce alegi, pe lângă o șină Losmandy sănătoasă eu aș adăuga o pereche de inele solide. Dacă în final mergi pe Sky-watcher, s-ar putea să constați că focuserul e suficient de țeapăn, mai ales după ce îi arăți șurubelnița.
Dacă ești dispus să bagi mâna mai adânc în pungă, ți-aș sugera să iei în considerare varianta 250mm + CC 0.75x Starizona Nexus - e la limita de sus a monturii dar adună cu 50% mai multă lumină.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 16 Sep 2023 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ehei...Punga este problema. Banii s-au subtiat la pensie. Nu-mi permit un telescop mai mare, plus corector-reducator de 600E (chiar este un tub de 10" carbon pe forum). Mi-am vandut montura HEQ5 pentru asta (ma simt pe jumatate dezbracat fara montura de rezerva). Poate mai dau si o luneta, poate si o camera Crying or Very sad
**Zarurile au fost aruncate. Am comandat SW Quattro 8"S, vine in 7-14 zile (nu era in stoc magazin). Incep sa-mi pregatesc accesoriile de imbunatatiri. Nu o sa intre direct in paine- am inceput deja captura la o tinta cu newtonul actual si nu prea as vrea sa arunc 10 ore de expunere.
Multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi.

_________________
Marius
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Sep 2023 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l folosesti sanatos si la nenumarate observatii si poze frumoase !
Sa ne povestesti si noua, sunt sigur ca o sa-ti placa noul telescop.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact