Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2388~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu livrat cu probleme


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 23 Aug 2023 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu livrat cu probleme
Raspunde cu citat (quote)

Așa cum am anunțat, interesat fiind de achiziția unui binoclu, am primit astăzi coletul după ceva peripeții. Am comandat Lacerta Explorer 10x50.

Ieri a fost prima tentativă, a sosit un colet uriaș pentru un simplu binoclu. Prin urmare primul și al doilea gând m-au purtat spre Moș Crăciun-ul care l-a vizitat recent pe unul din colegii noștri. Smile Primul, firește la vederea namilei de cutii. Al doilea, când în interiorul acesteia dezvelesc mai întâi un trepied... (măi să fie, "m-a lovit" și pe mine vreo tombolă?...)
Când am depănușat și celălalt locatar al cutiei, mi s-au spulberat visele... Era un telescop, nici urmă de vreun binoclu, semn clar de o încurcătură la magazin. Coletul cu pricina mult mai valoros decât ce am comandat eu, a aterizat greșit pe meleagurile moldovene, pentru că, de fapt, era destinat cuiva din Alba (conform facturii din interiorul coletului, doar că era etichetat la exterior cu numele și adresa mea).

Și cum intenționam să dorm liniștit noaptea, am retezat-o sec curierului care se oftica deja când i-am spus că nu pastrez cadoul, ci sun fără dubiu la magazin pentru returnare.

Prin urmare, astăzi, deci foarte prompt imediat a doua zi, a și sosit un alt binoclu (că primul era rătăcit cel mai probabil undeva în drum spre Alba), dar cu ceva semne de întrebare. Atașez un video scurt și câteva poze din care se pot observa următoarele:

- rotița de reglare dioptrii joacă (zornăie chiar - vezi în video)

- o "buburuză" mică de rășină epoxidică cred, pe zona tronconică a unui braț;

- cele două cercuri de clar parcă nu reușesc să le fac un singur cerc (aici poate nu mă pricep eu - sunt neexperimentat - o fi de la ceva probleme cu ochii mei suferinzi de presbiopie);

- în interior privind prin lentilele obiectivului se văd câte două sigilii undeva unde probabil se pot acționa ceva reglaje, dar unul este cu un orificiu vizibil, deci neacoperit de rășina sau siliconul ăla, e doar în jurul găurii... Să fie acolo locul unui șurubel lipsă?... ori un orificiu prin care s-a umblat?

- tot privind prin binoclu, după ce am reglat focusarea pe un obiect, e firesc să fie blurat dacă îl mut undeva mai înspre marginea lentilelor? adică dacă nu îl mai centrez pe mijloc (acolo dacă vreau pot face un nou reglaj de focalizare; dar nu ar trebui să poată focaliza cu toată suprafața lentilelor odată?)

-pe gentuță o pată ce pare tot de la o picătură de rășină care a fost ștearsă;

- tot privind prin lentilele obiectivului undeva se văd vreo trei fire de praf mai clar (mai sunt și altele dar aproape imperceptibile - semn că ar putea să se fi umblat înăuntru?);

- urme de adeziv în jurul ocularului stâng:

- mică zgârietură sau pată pe clema dreaptă pt atașare curelușă;

- cele două mici orificii de pe ramele lentilelor obiectiv nu au aceiași poziție (cel mai probabil e normal să fie așa, dar menționez pentru asigurare).

De văzut prin binoclu, se vede bine, îmi place luminozitatea și limpezimea lentilelor care oferă imagini impresionante.

În urma constatărilor de mai sus, am decis să returnez și să cer un altul.
Voi ce părere aveți?

Faptul că liniile drepte verticale și orizontale sunt curbate când sunt încadrate necentral pe obiectiv, cred că este firesc (efectul de lentilă) și nu o deficiență de reglaj, nu?

PS: Cu pozele mai văd, nu reușesc să le pun de pe telefon (ori o fi de la dimensiunile limitate de forum)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2023 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinT a scris:
- cele două mici orificii de pe ramele lentilelor obiectiv nu au aceiași poziție (cel mai probabil e normal să fie așa, dar menționez pentru asigurare).


Daca e vorba de lamajele de pe inelele de strangere a obiectivelor atunci nu-i problema, nu au cum sa cada identic pe filete.

FlorinT a scris:
Faptul că liniile drepte verticale și orizontale sunt curbate când sunt încadrate necentral pe obiectiv, cred că este firesc (efectul de lentilă) și nu o deficiență de reglaj, nu?


Da, sunt firesti la binocluri ieftinute. Se numesc distorsiuni geometrice.

Restul aspectelor semnalate nu sunt normale si esti indreptatit sa ceri schimbarea binoclului.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Aug 2023 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa il returnezi fara probleme..... Iarta-mi aciditatea dar din ce ai scris reiese clar faptul ca ai pretentii de binoclu de zeci de mii de lei, fara nici o exagerare. Vignetare, zona de neclar din marginea campului...etc sunt absolut normale, e clar ca nu ai mai pus mana pe nici un binoclu, chestiile cu "sigilii" nu au nici o treaba, la acest model nu se fac reglaje de colimare din locurile de care pomenesti tu, jocul la rotita de clar de pe tubul drept am spus din start ca exista la seria Explorer. Doua firicele de praf??? Eu am vazut fir mic de par (mai corect o scama mica) in Conquest care era acolo din fabrică! Sa nu exageram... Ca sa fii linistit poti da retur si sa iei altceva, dar te rog sa revii pe urma cu o concluzie, sa ne spui ce ai gasit mai bun in acesti bani. Daca binoclul este colimat, restul sunt mofturi, daca e decolimat trebuie returnat. Scuze pt tonalitate dar e bine sa nu visam, un suma specificata de tine, NU este NIMIC mai bun, scurt.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2023 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În suma respectivă am avut eu un noroc chior (sau bântuia Moș Crăciun prin târg, nevăzut de nimeni...) să iau un Swarovski Tirol 7x42. Are puțin praf pe reticol, dar asta e de așteptat la un binoclu fără husă și capace fabricat în anii '80. În rest, vede bine și se simte extraordinar!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Aug 2023 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti scoate praful, sau tot reticulul. Praful doar la microscop il poti scoate, altfel...mai mult praf pui decat scoti, daca il sufli cu aer il strici... (Ma refer la suflat sub presiune nu cu pompita manuala care oricum nu face nimic)
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 24 Aug 2023 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth
Multumesc, esti un domn!

Cristian Kata a scris:
Iarta-mi aciditatea dar din ce ai scris reiese clar faptul ca ai pretentii de binoclu de zeci de mii de lei, fara nici o exagerare.

Imi pare rau daca asta am lasat impresia. Nu. Este doar vorba de lipsa mea de experienta si raportandu-ma la ce am citit (si poate inca nu am inteles corect) am zis sa suflu si in iaurt, decat sa ma frig. Nu stiu ce anume ar trebui sa pretind si ce sa ingadui la acest model, asa ca am insirat ce am gasit din perspectiva mea limitata ca nu ar fi probabil OK. Inclusiv raportandu-ma la criteriile citite pe forum, ca nu am alta sursa in acest sens.
Citat:

Vignetare, zona de neclar din marginea campului...etc sunt absolut normale
Eu citisem ca nu sunt, dar probabil era vorba de modelele mai profesionale. Si indoit fiind, doar ceream confirmari sau, dimpotriva infirmarile de rigoare.
Citat:
e clar ca nu ai mai pus mana pe nici un binoclu,
Chiar am specificat singur asta. E si motivul pentru care citesc si postez aici. Am nevoie de sfatul tau si al altora de aici care se pricep. Eu spun aici ce imi pare circumspect, voi ma linistiti acolo unde m-am alarmat fals ori imi confirmati ce este corect vizavi de ce tind eu sa cred.
Citat:
chestiile cu "sigilii" nu au nici o treaba, la acest model nu se fac reglaje de colimare din locurile de care pomenesti tu
Deci gaurica aia nu reprezinta o problema. Multumesc pentru lamurire.
Citat:
jocul la rotita de clar de pe tubul drept am spus din start ca exista la seria Explorer.
La acest binoclu era foarte accentuat acel joc. Am cerut un altul si chiar acum am pentru el clip cu acel joc, mult mai rezonabil decat la primul incercat.

Citat:
Doua firicele de praf??? Eu am vazut fir mic de par (mai corect o scama mica) in Conquest care era acolo din fabrică! Sa nu exageram...

Chiar nu privesc din aceasta perspectiva problema, am specificat aceasta ca pe o potentiala urma de umblat in interior. Poti reciti daca nu ma crezi.

Citat:
Ca sa fii linistit poti da retur si sa iei altceva[
tocmai ca nefiind linistit am cerut un altul. (poate in urma acestei postari m-as mai fi linistit. Maine poate ajunge (foarte promta implicarea persoanei cu care am comunicat pana acum la magazinul online). Si nu altceva, acelasi model. Asa ca, daca optic nu sta mai bine decat primul il voi pastra si retrimite ce imi va parea mai deficitar din cele doua testate. Faptul ca e bine sa nu te grabesti si ca trebuie sa fiu atent cand cumpar, pentru ca sunt multe cu probleme si mai bine cer altul, sunt sfaturile voastre vizavi de acest model care desi este bine echipat hardware, gasesti printre ele multe exemplare cu probleme la calitatea ansamblarii. Am incredere in sugestiile si experienta voastra, chiar daca e posibil ca unii sa aiba si un interes comercial pe aici, imi pot da seama ca subiectivismul e cam greu sa fie sustinut la comun aici printre atatia cunoscatori. Din pacate e mai greu sa asimilez eu corect toate informatiile oferite de voi aici poate in anumite contexte.

Citat:
dar te rog sa revii pe urma cu o concluzie, sa ne spui ce ai gasit mai bun in acesti bani.
Sigur ca voi veni u feedback-ul meu asa novice cum este. Dar modelul ramane, mai ales ca juniorul se arata multumit de versiune la o prima vedere (ieri a fost sarbatorirea si a putut doar sa preguste din cadoul primit,). Eram in dubii daca era mai potrivit pentru el varianta 8x45. Dar si el aproba oportunitatea de a se apleca si spre astro' asa ca am cerut acelasi model (Explorer 10x50)
Citat:

Scuze pt tonalitate dar e bine sa nu visam, un suma specificata de tine, NU este NIMIC mai bun, scurt.
Chiar cred ce zici. Cat despre aciditate, sau tonalitate, inteleg ca e mult mai greu sa intelegem corect intentiile sau nuantele partenerului de conversatie. Sper macar ca acum intelegi ca nu din pretentii absurde am facut lista aceea. Doar nu stiu daca sunt OK cu ce am insirat acolo, si cel mai mult, imi era teama sa nu fi fost umblat in el (vreun exemplar reconditionat).

Apropo de temeri, cutia cutia binoclului nu este sigilata nici macar cu bulina clasica de scotch. Am inteles de la vanzatorul online ca, sunt aduse la magazin in baxuri de cate 10 buc, dar individual cutiile vin nesigilate. Sincer nici asta nu imi pare firesc.
Concluzia: Iti multumesc pentru postarea asta, asa acida sau mai tonica mi-a fost de mult folos. WinkSmile

In curand plec intr-o vacanta, nu stiu ce restrictii sunt pentru postarea foto si video ca atasamente. Probabil este specificat undeva. Daca am timp sa ma ocup o sa pun si pozele.

Inima cea buna la toti!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 24 Aug 2023 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Firesc sau nefiresc si binoclurile de la Zeiss si Swarovski vin in cutii nesigilate. Logica in aceasta chestiune ar fi faptul ca in magazinele de profil un doritor vrea sa incerce mai multe instrumente pana se hotaraste ce vrea. Asa ca firma e nevoita sa desfaca mai multe cutii.
Daca ne-am baza doar pe sigiliu ca binoclul e nou atunci ar rezulta faptul ca dupa vreo luna doua in care clientii au incercat cu ochii lor toate instrumentele posibile, firmele de specialitate/ de profil ar vinde numai instrumente Seconds Hand.
Pe de alta parte ma mir un pic ca pasionatii accepta asfel de minusuri la un binoclu. Cu cativa firfirei in plus poti cumpara un Nikon decent ce mie personal atat vizual cat si la capitolul constructie si materiale folosite mi-a lasat o impresie foarte buna.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Aug 2023 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Sunt acceptate atasamente de pana la 1MB. Cele mai mari vor fi respinse de server.
Va trebui in asemenea cazuri sa le reduci.

Nu trebuie sa te superi, uneori nu ne plac sfaturile primite aici sau tonul pe care au fost date dar poti sa fii sigur ca intentia este aceea de a te ajuta.
Te invit sa ne tii informati despre noul binoclu, ce si cum reusesti sa vezi cu el.

Cristib

Multumim pentru explicatie. Din aceasta perspectiva, intradevar cutiile nu trebuie sigilate.
Daca tot ajunge omul la magazin, ar fi chiar ciudat sa nu poata incerca mai multe binocluri.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Aug 2023 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nikon care mai exact?, sa vedem diferenta de pret si de optica, eventual ceva sticla "Eco-Glass Lenses" rezistenta si daca vine binoclul de pe dulap jos, rezista la cazaturi de la 2m lejer, se sparg doar prismele pt ca sunt din sticla. Smile Stii bine ca Nikon e bun dar nu la serii entry level, ca sa vorbim mai codat sa nu suparam pe nimeni. Smile
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 24 Aug 2023 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am inteles prea multe din postarea anterioara dar vom avea ocazia ca cineva neutru sa-si spuna parerea, fara influente din partea cuiva si fara sa fie de partea unei firme sau alteia. Pe de alta parte el a facut observatii/ va face observatii si cu unul si cu celalalt, asa ca parerea va fi obiectiva.
Daca m-am inselat eu in privinta celor doua marci atunci trebuie sa-mi cer scuze, insa si Lacerta Explorer e prezentat ca fiind de un nivel entry level.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Aug 2023 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea era simpla: care model de Nikon poate fi cumparat la un pret putin mai mare decat Delta Explorer 10x50? Nu e nici o influență sau ceva de acest gen. Cu toate minusurile lui, Explorer nu e usor de batut, optic vorbind. Omul a cerut un sfat pt achiziție pana in 700 lei (daca bine retin), eu stiu ca tot timpul e ceva mai bun, dar gandeste-te ca multi de pe forum nu au un binoclu de nivelul lui Explorer, unii dau bani grei pe CZ 10x50 Jenoptem/Dekarem, depasite optic de Explorer inafara campului vizual mare la CZ dar care are un neclar incomparabil mai mare decat Explorer. Acum iti pun o intrebare, sa vad daca raspunzi sincer: Tu ai fi multumit sa folosesti acel Nikon la care te gandeai, ai fi multumit de el? (Avand in vedere ultima ta achizitie....convinge-ma Smile )

Initial am vrut sa ii propun tot Lacerta, Smart 10x50, dar nu se incadra in pret, deci de Lacerta nu "scapi" in sectorul lui de pret, Explorer,Smart,Elite,Prime, parca sunt gandite asa incat sa sparga piata in acest sector de pret, parerea mea Smile
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 24 Aug 2023 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Normal ca o sa raspund sincer, nu am nici un interes sa vorbesc codat asa cum a facut cineva mai sus ca sa nu supere pe cineva...
Personal am preferat ca obiectul adus in discutie sa ramana intact asa cum a venit din fabrica . Si se pare ca bine am facut!
Cel putin vom obtine o parere cinstita de la cel ce il va despacheta prima data. Macar atata bucurie sa fie daca in rest binoclul e un fiasco in comparatie cu Explorer. Vom vedea, sunt si eu curios.
Parerea mea a rezultat insa in urma faptului ca anumite componente ale lui Lacerta se comporta ca talanga de la gatul vacutei.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Aug 2023 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea are rost discutia...te-am intrebat in mod repetat care este acel model de Nikon despre care sustii ca e putin mai scump decat Explorer, nu ai raspuns nici acum, nici nu o sa raspunzi pt ca nu exista. Eu vorbesc din ce am vazut nu din ce imi inchipui, chestia cu talanga si etc sunt exagerate si cu asta ma retrag din discuție pt ca dupa mine e clarificata situatia. Exista persoane care clasifica performanta unui binoclu dupa pret, fara sa il fi avut in mana, fara sa fi facut ceva teste cat de cat cu acel binoclu, daca e scump e bun, daca e ieftin nu e bun, adica sunt niste tinte fixe pentru un marketing "lunetist" care sigur nu rateaza in acest caz.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2023 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut ocazia să mă uit prin Lacerta Explorer 10x50 de vreo 2-3 ori, ale colegilor. Am fost impresionat de raportul calitate/preț așa că l-am recomandat mai departe. Desigur, dacă se nimerește un exemplar cu probleme, trebuie returnat. E posibil să fie o scăpare a controlului de calitate de la fabrică, pentru că un control riguros costă. Dar firma își asumă asta, așa cum branduri de renume își asumă verificarea atentă a fiecărui exemplar, nu unul din 10 sau 50 bucăți...
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 25 Aug 2023 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian nu are rost sa ne suparam ca la gradinita, sa ne luam jucariile si sa plecam.
Eu am raspuns la intrebare, raspunsul e in postarea mea de mai sus, ai doar un pic de rabdare si o sa vezi ca o sa fie bine.
Si in privinta aspectului cu talanga ai dreptate, normal ca e o exagerare, insa am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca pentru mine personal un binoclul ce are jocuri intre componente, acolo unde nu ar trebui sa existe de fapt nici unul, nu e binoclu! Poate ca are forma de binoclu, dar atat timp cat nu asigura un focus bun din cauza acelor miscari ce nu ar trebui sa fie...si-a pierdut orice drept de a se numi binoclu.
Cat despre cele scumpe si cele ieftine, da-mi voie sa spun prieteneste ca de data asta exagerarea se afla la tine.
Apropo de primele binocluri, sau mai bine zis jumatate din el, adica o luneta, aseara am vazut un documentar ce prezenta istoria instrumentelor optice de la descoperirea lor pana la ultimul trimis acum in cosmos.
In mod surprinzator pentru mine primul instrument, sau mai bine zis principiul care a stat la construirea primului instrument pentru observatii a fost descoperit din intamplare de doua domnisoare ce se jucau cu diferite lentile in magazinul unui producator de ochelari.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact