Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic2118_emil_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rich Field Telescope,pe scurt RFT


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iun 2008 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Rich Field Telescope,pe scurt RFT
Raspunde cu citat (quote)

RFT-ul este un telescop special,specializat,foarte interesant.A construit cineva asa ceva ?Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Iun 2008 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc sa construiesc asa ceva. Defapt un Newton cu focala scurta si cu o secundara mare ar putea intra in categoria asta, cred. M-ar tenta sa fac telescopul oarecum mai universal, cu o focala destul de mica de 5 de ex. si cu o secundara interschimbabila. Una mare pt RTF si una mai mica pentru rezolutie sporita pt planete. Normal pt RTF trebuie si un corector de camp ( coma) mai ales daca e folosit si fotografic.
Ar mai fi varianta copyscop-urilor americane dar nu prea cred ca se compara un redresor de aparat de marit cu o oglinda bine facuta.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Dec 2008 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea mi-a atras atentia asupra acestui topic.

Bun. Cam ce ar putea fi aceste "Rich Field Telescopes" ?


Iata ce am gasit eu pe net despre acest subiect (sunt mai multe locuri in care se face vorbire despre RFT insa acesta mi s-a parut, pentru inceput, destul de interesant - poate si pentru ca este vorba de un articol al lui Mel Bartels):

http://www.cdcc.sc.usp.br/cda/telescopios/...s/rft.html

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Dec 2008 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Notiunea de ''Rich Field Telecope'' este legata in primul rand de apertura.Cu ochiul liber,dintr-un loc de observatie mediu, cu cer intunecat si orizont neobstructionat,s-ar putea observa aproximativ 6000 de stele.Cu ajutorul unor instrumente optice ,de diametre din ce in ce mai mari,se pot observa ''in principiu'',din ce in ce mai multe stele.Sa zicem ca putem vedea zeci de mii de stele cu un instrument de 2,5-3 cm,sute de mii cu un instrument de 5-6 cm si milioane de stele cu un telescop de 15cm diametru.Am spus ''in principiu'' deoarece vorbim aici despre o observare secventiala.Adica in primul camp vad zece stele ,plus 23 in campul alaturat ,plus,plus,plus....La prima vedere regula pare a fi aceea ca pe masura ce telescopul folosit are o apertura mai mare,vom vedea prin el tot mai multe stele.Pentru observarea secventiala,intradevar regula este corecta.
Alta este situatia daca punem problema in alti termeni:care este telescopul care imi va arata cele mai multe stele intr-un singur camp?Incepem prin a face doua afirmatii pe care nu le voi demonstra:
-Pentru fiecare apertura data,telescopul care foloseste grosismentul echipupilar va arata cele mai multe stele in unul si acelasi camp
-Pentru fiecare apertura data,si prin aceasta grosismentul echipupilar este fixat,vom vedea cele mai multe stele prin acel telescop care foloseste pentru obtinerea grosismentului echipupilar un ocular de camp cat mai mare.
Vom preciza,pentru simplificare, ca vorbim de grosismente echipupilare teoretice ,deci independente de particularitatile fiziologice,de adaptarea la intuneric si de varsta observatorului.
Toate stelele pe care le vedem pe cer fac parte,din nou in principiu,din galaxia noastra.Asadar vom vedea cea mai densa populatie de stele in Calea Lactee,la care ne vom referi implicit de acum inainte.Numarul stelelor din galaxia noastra nu este insa infinit,exista o densitate medie a populatiei stelare.Marind apertura telescopului nostru ,marim si grosismentul echipupilar.Pentru fiecare tip de ocular folosit pentru obtinerea grosismentului echipupilar,marimea campului aparent este o valoare data.Aceasta inseamna ca putem sa marim apertura telescopului nostru pana ce acesta ne face vizibila densitatea medie a populatiei stelare.Practic aceasta inseamna ca vom vedea tot mai multe stele in acelasi camp vizual,odata cu cresterea aperturii telescopului,pana ce magnitudinea limita vizibila in instrumentul nostru ajunge la o anumita magnitudine stelara aparenta.Marind apertura,si deci grosismentul echipupilar dincolo de aceasta valoare,campul vizual al telescopului nostru va incepe sa fie din ce in ce mai plin de golurile dintre stele decat de stele.Un telescop atat de mare ne va arata stelele pitice din celalalt capat al galaxiei,invizibile in telescoapele mai mici dar va fi incapabil ,datorita grosismentului echipupilar devenit prea mare,sa ne arate cat mai multe din stelele aflate in campurile invecinate.
Telescopul care prin apertura sa are acces la magnitudinea limita care vizualizeaza densitatea medie a populatiei stelare din Calea Lactee,prezentand la grosismentul echipupilar cel mai mare numar de stele in fiecare tip de ocular ,se numeste Rich Field Telesope.
In 1911 (de verificat),cand a fost lansat conceptul RFT,se credea in baza rezultatelor de statistica stelara ca telescopul RFT optim are un diametru de 6 cm.In anii '80 aceasta valoare a fost revizuita fiind sugerata o aperura RFT optima de 5 inch.Eu m-am oprit la aceasta valoare,de aceea am in constructie un RFT de 12,5cm.Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Dec 2008 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu orice shema optica de telescop poate fi folosita pentru construirea unui telescop RFT.Unele sisteme optice sunt insa mult mai potrivite pentru construirea unui telescop RFT decat altele.Aceasta afirmatie s-a nascut dintr-o indelungata practica a comunitatii ATM.Daca toti constructorii amatori,si chiar profesionisti,de telescoape ar fi versati in calcularea si construirea ocularelor astronomice,atunci s-ar putea folosi orice schema optica.Unele insa ar avea ,de exemplu,oculare de diametre si deci de dimensiuni,greutati si complexitati monstruoase.Iar acele oculare nu s-ar mai putea folosi si la alte telescoape.
Parametrul care ne limiteaza este diametrul interior al corpului ocularului ,diametru care limiteaza campul vizual aparent de obtinut.Adica grosismentul echipupilar se obtine mai usor daca distanta focala a obiectivului este mai scurta.De aceea, in practica, constructorul care doreste sa construiasca un telescop RFT are de ales intre o luneta sau un telescop Newton cu raportul focal de pana la F/5,6.De asemenea ,constructorul trebuie sa decida ''apriori'' cu ce ocular va obtine grosismentul echipupilar.Cu cat campul vizual aparent al ocularului va fi mai mare si campul vizual efectiv va fi mai mare.Intre cele doua scheme optice preferentiale exista deosebiri marcante.Reflectorul Newton va avea campul imaginilor bune restrans de catre aberatia de coma,necesitatea unei oglinzi secundare mari / a unui camp de plina lumina cat mai mare, lucrand in directie contrara obtinerii unei imagini de calitate.De aceea un telescop RFT construit cu un obiectiv lentila de focala scurta ,suficient corectat si care sa fie asociat cu un ocular echipupilar de camp mare,iata reteta optima.Celor care nu au acces la asemenea obiective le ramane a doua alternativa,cea a telescopului Newton.
De fapt suprematia lunetelor RFT este demonstrata de popularitatea incontestabila a binoclurilor si care reprezinta pentru foarte multi portalul de acces in Univers via RFT. Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Feb 2009 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O lectura interesanta si instructiva la linkul de mai jos:


http://www.starmastertelescopes.com/MX20MO.htm

Vedem un telescop RFT de 50cm F/3 si suntem incurajati sa nu mai tinem cont de ''niturile'' care vor zbiera la voi cand indrazniti sa folositi un ocular cu focala lunga si care va da o pupila de iesire mai mare de 7mm.Mel Bartels,Mike Lockwood,Rick Singmaster va indeamna :indrazniti!Nu numai ca nu veti pati nimic ,ba chiar veti iesi in castig deoarece veti avea doua telescoape intrunul.Desigur stelele vor apare putin mai slabe ca stralucire dar obiectele extinse isi vor pastra cam aceeasi stralucire deoarece ,grosismentul fiind mai mic ,aria sub care le veti vedea va fi si ea mai mica.Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Feb 2009 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte tare articolul. Chiar as fi interesat si eu de un asemenea telescop. Singura problema e ca nici azi nu am castigat la Loto Crying or Very sad
_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2011 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am mai folosit de ani de zile si nici nu am lucrat cu oglinda RFT de care am vorbit ,de 125mm diametru la F/4.5,am fost convins ca era bine protejata.Vedeti in poze praful acumulat pe oglinda.In alta poza se vede pe spatele oglinzii semnatura lui Csatlos Geza , optician legendar din Ungaria.
Vedem apoi oglinda spalata,dimpreuna cu surata mininewtonianului de 72x810mm.
Iar in alta poza vedem secundara RFT-ului ,cu axa mica de 35mm,de fapt o bucata de oglinda xerox,alaturi de minuscula secundara a telescopului de 76mm.
Am spalat oglinda RFT deoarece intentionez sa finalizez acest telescop si sa prezint progresele la acest topic .
Mircea



DSC00301.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  25.34 kb
 Vizualizat:  de 11010 ori

DSC00301.JPG



DSC00303.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  34.18 kb
 Vizualizat:  de 11010 ori

DSC00303.JPG



DSC00312.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  28.84 kb
 Vizualizat:  de 11010 ori

DSC00312.JPG



DSC00314.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  26.48 kb
 Vizualizat:  de 11010 ori

DSC00314.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2011 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, cat pe ce sa ma sperii ca te-ai apucat de lucru la cel cu oglinda de 250 mm... Smile
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2011 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultima decada a lunii Iunie voi face si acest lucru,prin executarea tubului pentru oglinda de 245mm F/5.24 concomitent cu cea pentru telescopul de 8 inch F/6.
Razi tu razi Harap Alb Mr. Green
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2011 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hopa, de cel de 8 nu am stiut. Uite asa creste haremul !

Intrebare: poti sa le oferi la toate conditii egale de trai ? de nu, unii dintre noi s-ar putea oferi sa mai cazeze din ele Laughing

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2011 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aferim,ghiaurule,grea intrebare.Maine sezut pe perna si nu lucrat nimic (ca un bugetar),beut cafea si fumat narghilea (ca de obicei) si gandit la raspuns bre!
Cand gasit raspuns,trimit doi-trei mii ieniceri cu el la euro-serai Timisoara!
Mircea Bei

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2011 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, mai bine trimiti la ghiauri haremul! Laughing Promitem să-l trimitem înapoi neșifonat! Laughing
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Iul 2011 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin bei,ghiaur viclean!
Altceva am auzit eu despre ghiaurii de Timisoara,sigur ca voi nu sifonati haremul sarmanului pasa,ci il trimiteti inapoi gata plisat Mr. Green

Revenind la RFT-ul de 125mm F/4.5 ,acesta trebuia sa ma insoteasca la tabara ''astROmania'' la care nu am putut participa din motive de sanatate (m-a vizitat zana Maseluta in cel mai nepotrivit moment).
Atasez niste poze facute cu telefonul,stiu ca nu sunt grozave dar asta-i tot ce pot sa fac deocamdata.

Montura este a lui Csillag Attila,este o montura azimutala in furca cu un singur brat si deserveste RFT-ul sau de 125mm F/4.3 cu o oglinda foarte buna de productie proprie.
Ocularul care se vede in poza este un ocular Plossl ''Sirius'' de 25mm focal,primit de la Alin Tolea si care imi asigura un camp teoretic de doua grade si 18 minute la un grosisment de 22.5x.Spun teoretic deoarece am zarit de cateva ori stelele cu acest telescop dar numai fugitiv.
Inca nu am reusit sa-l evaluez in privinta calitatii imaginii.O prima constatare este cea cu privire la o sensibilitate ''exagerata'' la erorile de colimare,sensibilitate cu care nu sunt obisnuit.
Mircea



DSC00364.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  30.77 kb
 Vizualizat:  de 10653 ori

DSC00364.JPG



DSC00365.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  41.21 kb
 Vizualizat:  de 10653 ori

DSC00365.JPG



DSC00366.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  35.47 kb
 Vizualizat:  de 10653 ori

DSC00366.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Iul 2011 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bazooka cu maner ! Very Happy
Se poate ochi si de la nivelul coapsei. Felicitari constructorilor si stelute cat cuprinde !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact