Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060706.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclul ca vanator de comete


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 25 Iul 2023 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclul ca vanator de comete
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece citesc din ce in ce mai des pe acest forum rapoarte despre urmarirea cometelor m-am decis sa achizitionez un binoclu cat de cat potrivit pentru acest lucru. Instrumentele pe care le mai am acum ofera un factor x relativ mic si nu stiu in ce masura ar fi recomandate pentru scopul dorit.
Am cautat putin prin lumea binoclurilor si m-am oprit la doua modele de la APM, ambele ED, si anume cele de 16x70 si 20x70.
Am ales obiectivele de 70 mm deoarece mai am inca pentru acest diametru filtrele solare, deci as putea folosi si in aceasta directie noul binoclu. Pe de alta parte cele de 70 sunt mai compacte decat APM-urile de 80mm, si implicit e o diferenta sesizabila de greutate.
Al treilea motiv pentru 70mm ar fi faptul ca observatiile trebuie sa le fac de undeva de pe munte, iar greutatea mai mica si forma mai compacta m-ar avantaja la greutatea finala a rucsacului. Din pacate de acasa din balcon nu am cum sa fac observatii , asta este si motivul pentru care am vandut binoclul cu oculare interschimbabile, impreuna cu el ar fi trebuit sa mai car pe munte o mica logistica.
Deci luand in calcul toate caracteristicile binoclurilor APM 16x70 ED si APM 20x70 ED care ar fi un vanator de comete mai potrivit de la o inaltime de peste o mie de metri?
Multumesc frumos pentru eventualele pareri! 🙂

APM 16x70 ED
https://www.apm-telescopes.net/en/apm-ed-a...binoculars

APM 20x70 ED
https://www.apm-telescopes.net/en/apm-ed-a...binoculars

Sunt binevenite si alte pareri pentru un binoclu bun pentru comete in cazul in care are o optica superioara si nu are un pret dublu fata de cele prezentate..


Ultima modificare efectuata cristib la 25 Iul 2023 17:05, modificat de 5 ori in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 25 Iul 2023 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există deja un topic vechi "Vanatorul de Comete", care a discutat la modul general (telescoape, binocluri) subiectul. Dacă vrei, rescrie-ti mesajul in topicul ăla și pe ăsta îl inchidem. Dacă vrei musai topic separat, o să-l redenumesc ceva de genul "Binoclul ca vanator de comete"...
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 25 Iul 2023 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, nu am stiut, dar informatia e foarte buna. Putem modifica numele acestui topic. Multumesc frumos!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Iul 2023 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Victor Daimaca a folosit un binoclu pe care eu l-am identificat drept Goerz Pernox 15x60mm si cu care a descoperit opt comete.
Dintre acestea trei au fost descoperiri propriu-zise. Celelalte cinci au fost re-descoperiri de comete ale altor astronomi.
Doua comete poarta (si) numele lui Daimaca.
Din pacate, cometa descoperita de Daimaca la 25 Martie 1944 a fost pierduta.
Daimaca a vanat-o, el si-a facut partea. Astronomii profesionisti au dat chix aici.
Calin Popovici a identificat in mod eronat acea cometa cu C/ 1946 C1 Timmers.
Am povestit detaliile in articolul meu biografic despre Daimaca si cometele lui, publicat luna aceasta.

Conditiile de seeing de la munte ar trebui sa le egaleze, cel putin, pe cele avute de Daimaca in Tg. Jiu.
Dar numai atat. In rest vei fi dezavantajat fata de acesta in toate privintele.
Nu-ti spun aceasta ca sa te demotivez ci dimpotriva, te sfatuiesc in coltul tau, inainte de a intra intr-un ring necrutator.
Binoclul 15x70mm este in sine o alegere buna. Veriga ta slaba va fi timpul, nu binoclul.

E vremea insa sa apara o noua cometa romaneasca !

Bafta, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Iul 2023 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am și eu o întrebare două, eventual pentru nenea Mircea :
Este de dorit ca un binoclu vânător de comete să aibă câmp total de plină lumină ? Și eventual cât mai puțină sticlă în oculare ? Poate spune cineva dacă pe un cer negru-cioară , se mai simte diferența ?

Mersi și scuze pentru intervenție !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 25 Iul 2023 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
.

Conditiile de seeing de la munte ar trebui sa le egaleze, cel putin, pe cele avute de Daimaca in Tg. Jiu.
Dar numai atat. In rest vei fi dezavantajat fata de acesta in toate privintele.
Nu-ti spun aceasta ca sa te demotivez ci dimpotriva, te sfatuiesc in coltul tau, inainte de a intra intr-un ring necrutator.
Binoclul 15x70mm este in sine o alegere buna. Veriga ta slaba va fi timpul, nu binoclul.

E vremea insa sa apara o noua cometa romaneasca !

Bafta, Mircea


Multumesc pentru raspunsul detaliat!
Na, incerc si eu, daca o sa pice ceva la copca bine daca nu, asta e, stiti cum se spune, participarea conteaza! 🙂
Daca un 15x e suficient am gasit un frate mai mare de-al SLC-ului de 8x, un. 15x56 la reducere, dar parca nu m-as mai indura sa arunc atatia bani pe el , cu toate ca la comete ,,rezolutia buna prinde cometa batrana"! Iar in aceasta clasa de 15x , din cate am citit pe forumuri, SLC 15x56 nu are concurent.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Iul 2023 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a nu fi nici prea mare si greu de transportat eu zic ca un 15x70 se incadreaza perfect in cerintele tale gabaritice. Il poti baga in rucsac cu usurinta! 15x56 este si mai mic si mai transportabil decat 15x70 dar are si pupila de iesire mai mica. Plus ca va trebui oricum pus pe un trepied pt observatii mai detaliate, asa ca as merge pe varianta APM 16x70. Este maximum de apertura care se poate transporta relativ usor nefiind prea greu. Eu pentru reprize si survolari scurte l-am folosit chiar din mana, insa pentru obsevatii mai amanuntite necesita trepied!
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=19740&start=0

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 26 Iul 2023 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor pentru raspuns! Pana acum am auzit numai lucruri bune despre acest model 16x70 ED de la APM.
Insa cel de 20x70 are aceleasi dimensiuni si aceeasi greutate, ce argumente ar sta impotriva lui? Teotetic marire superioara= posibilitatea de a vedea mai multe obiecte.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Iul 2023 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am scris si in prezentarea din linkul de mai sus, am cumparat varianta 15x si nu 20x in principal pentru trei motive:
1 are oculare mai mari si mai comode (eye relief mai bun)- 20mm vs 16mm
2 are pupila de iesire mai mare.- 4.6mm vs 3.5mm
3 Si nu in ultimul rand are campul vizual mai mare care este mai util la comete decat campul mic de la 20x! - 4.1grade vs 3.3 grade

Spicuit din linkul de mai sus:
"...
Binoclul are un eye relief foarte generos de 20mm, acesta fiind motivul principal pentru care eu personal am ales aceasta varianta 16x70 si nu 20x70 care are ocularele mai mici si un eye relief la limita pentru purtatorii de ochelari. In aceasta alegere au cantarit si alte sfaturi pretioase ale lui Dbird, caruia ii multumesc ca m-a incurajat sa aleg modelul 16x si nu 20x! Calitatea excelenta a ocularelor fac ca experienta vizuala prin acest binoclu sa fie comoda, imersiva si spectaculoasa. AFOV-ul este foarte aerisit de 65.5 grade cu un camp vizual de 4.1 grade..."

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 26 Iul 2023 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acestea sunt deja argumente bune, daca raman la APM atunci lucrurile sunt clare, multumesc inca o data!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2023 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citisem cu ceva timp in urma cateva din pataniile lui Don Machholz, unul din prolificii descoperitori vizuali de comete (12 bucati, daca imi aduc bine aminte). Din lectura respectiva am inteles in primul rand ca a descoperi vizual o cometa nu este intotdeauna un lucru usor, se pare ca Don a petrecut aproximativ 1700 de ore la ocular pana a descoperit prima lui cometa in septembrie 1978.
Nu stiu daca Mircea a gandit in aceeasi logica cand spunea mai sus ca timpul este in dezavantajul tau, probabil ... el va confirma sau infirma.
Tot din logica acelei lecturi am inteles ca ar fi cateva aspecte importante pentru practicarea acestui sport: ar fi nevoie asadar de un cer bun, de un instrument nu foarte mare dar foarte manevrabil si de o pozitie cat mai relaxata de privit. As spune eu ca instrumentul ar fi bine sa aiba cel putin 3 grade camp real pentru a nu pierde prea des orientarea pe cer.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 26 Iul 2023 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
... se pare ca Don a petrecut aproximativ 1700 de ore la ocular pana a descoperit prima lui cometa ...


Un descoperitor de comete nu o sa devin in nici un caz, de le-as vedea macar pe cele deja descoperite si pe care le arata Stellarium ca fiind vizibile.
Insa aici e si cum ti-e norocul, nu degeaba am facut referirea la pecuitul la copca. Cu siguranta domnul respectiv nu a stat la ocular 1700 de ore dintr-o bucata, asta s-a intins pe mai multi ani. Dar daca de exemplu el incepea observatiile la ora 23 si la ora 03:00 strangea sculele si pleca acasa, iar la ora 03:05 trecea o cometa.... 💫🖐️
Silviu multumesc frumos si pentru raspunsul tau, plin de substanta ca intotdeauna! 🙂
Am ramas la doua variante de achizitie, vom vedea...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iul 2023 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi

Imi cer scuze, am inteles gresit intentia ta. Nu stiu de ce, eram convins ca vrei sa descoperi comete noi.
Acum insa am inteles ca te intereseaza un binoclu optimizat pentru observarea cometelor, ca vrei in primul rand sa le observi pe cele cunoscute.

De aceea am si spus ca timpul nu iti este prieten, asa cum bine a inteles Silviu.
Asta deoarece vanatoarea de comete noi consuma foarte mult timp la ocular.
Inafara de un cer cu adevarat bun, mai sunt necesare si alte preconditii: cunoasterea detaliata a cerului instelat, foarte importanta. Daimaca era familiarizat deja la vremea liceului cu cerul instelat, observase obiectele Messier cu binoclul si sapte comete. Dintre aceste sapte comete, trei au fost comete binoculare, invizibile pentru ochiul liber: stia deci sa foloseasca efemeridele pe un cer instelat cunoscut. Invatase deja atunci sa deosebeasca o cometa de un obiect al cerului profund.
Binoclul Goerz era in perfecta armonie cu atlasul sau Dien-Flammarion, dand acces la obiectele de cer profund de magnitudinea 9mv reprezentate in acesta.

Nu-i de mirare ca descoperitori celebri de comete au descoperit si nove. Alcock, de pilda, cunostea si recunostea din memorie fiecare asterism stelar si steluta vizibila in binoclul sau de 10x50mm (parca).

Si, ca sa-i enervez oleaca pe puritani ...
George Alcock a descoperit in 1991 cea de a sasea nova a sa din casa,prin geamul termopan, cu binoclul 10x50mm, din poluatul sau oras Peterborough. Dar pentru aceasta a patrulat cerul timp de 553 ore, in cele 27 de luni premergatoare descoperirii.
Cometa IRAS- Araki - Alcock a fost descoperita de George Alcock in aceleasi conditii.

Cristi, sa ai cer senin si spor la observarea cometelor cu noul binoclu. Si nu se stie ... Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2023 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, o cunoastere buna a cerului este esentiala pentru un descoperitor de comete. Si ca sa ma intorc din nou la Don Machholz, se pare ca el este unul dintre initiatorii conceptului de maraton Messier, completand nu mai putin de 50 de maratoane in decurs de 40 de ani de observatii.

In privinta binoclului, recomandarea lui Tudor mi se pare foarte buna daca vrei sa mergi pe un binoclu drept. Eu as prefera pentru comoditate tot unul cu oculare inclinate Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 26 Iul 2023 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe masura ce s-a intins discutia vad ca si cu 10x50 se poate marca, deci e posibil ca eu deja sa am instrumentul potrivit!
Mi-au mai ramas un APM 11x70 ED din aceeasi serie cu 16x si 20x , si un SLC 8x56 ce are un camp foarte mare de peste 7° si o rezolutie/claritate dintre cele mai bune.
Eu aveam impresia ca imi trebuie un X cel putin dublu fata de ce am acum. Ma intreb daca mai are rost o noua achizitie/daca acel 16x imi ofera intr-adevar mult mai mult decat 11x70!

APM 11x70 ED :
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...uellt.html

SLC 8x56:
https://www.optics-trade.eu/en/swarovski-slc-8x56-w-b.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact