Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147z.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224708
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Problema instalare FlyCapture2 pe Linux Mint


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 08 Iul 2023 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Drept sa zic uneori sunt confuze
la *. rpm sunt cu x86_64 la coadă
la *. deb sunt cu amd64 la coadă
tot la deb cu _i386. deb la coada

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Iul 2023 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si in Windows se foloseste AMD64.
Daca dau 'set' in Command prompt imi apare ceva de genul: Smile
Cod:
PROCESSOR_ARCHITECTURE=AMD64
PROCESSOR_IDENTIFIER=Intel64 Family x Model x Stepping x, GenuineIntel
PROCESSOR_LEVEL=x
PROCESSOR_REVISION=x


De pe wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/X86-64

Many operating systems and products, especially those that introduced x86-64 support prior to Intel's entry into the market, use the term "AMD64" or "amd64" to refer to both AMD64 and Intel 64.

amd64
Most BSD systems such as FreeBSD, MidnightBSD, NetBSD and OpenBSD refer to both AMD64 and Intel 64 under the architecture name "amd64".
Some Linux distributions such as Debian, Ubuntu, Gentoo Linux refer to both AMD64 and Intel 64 under the architecture name "amd64".
Microsoft Windows's x64 versions use the AMD64 moniker internally to designate various components which use or are compatible with this architecture. For example, the environment variable PROCESSOR_ARCHITECTURE is assigned the value "AMD64" as opposed to "x86" in 32-bit versions, and the system directory on a Windows x64 Edition installation CD-ROM is named "AMD64", in contrast to "i386" in 32-bit versions.[117]
Sun's Solaris's isalist command identifies both AMD64- and Intel 64-based systems as "amd64".
Java Development Kit (JDK): the name "amd64" is used in directory names containing x86-64 files.
x86_64
The Linux kernel[118] and the GNU Compiler Collection refers to 64-bit architecture as "x86_64".
Some Linux distributions, such as Fedora, openSUSE, Arch Linux, Gentoo Linux refer to this 64-bit architecture as "x86_64".
Apple macOS refers to 64-bit architecture as "x86-64" or "x86_64", as seen in the Terminal command arch[3] and in their developer documentation.[2][4]
Breaking with most other BSD systems, DragonFly BSD refers to 64-bit architecture as "x86_64".
Haiku refers to 64-bit architecture as "x86_64".


The Intel 386, originally released as 80386 and later renamed i386, is a 32-bit microprocessor introduced in 1985.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Iul 2023 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
Ma bucur sa aud ca ai reușit. Felicitări!
Orice drum e mai greu la început.
Eu folosesc linux din 2009 si nu l-as schimba pentru nimic in lume.
Câteva precizări: tie iti trebuie versiunea amd64, care este pentru procesoare Intel și Amd pe 64bit. i386 e pt procesoarele pe 32bit.
De obicei merge instalat si i386, dar asta eu o fac numai daca nu exista versiune pe 64bit. arm64 e pt procesoarele Arm cum ar fi cele de la rasberry pi.

gdebi nu e program de captura, ci un utilitar pentru instalare pachetelor
.deb ; adauga un meniu contextual in file manager(cred ca se numește Caja file manager-ul in linux mint). Poti instala .deb-urile downloadate cu un simplu click dreapta si alegi Open with gdebi. Rezolva toate dependințele in mod automat, daca exista pe serverele centrale.


Multumesc. Smile Da, exact versiunea pentru amd64 a mers instalata fara probleme. Acum am inteles cum sta treaba cu termenii amd64, i386, arm64. Deci i386 e pentru Intel pe 32 biti iar amd64 e si pentru AMD pe 64 biti cat si pentru Intel pe 64 biti. Am inteles si ce este gdebi si am vazut in Synaptic ca il am instalat deja.
Am rezolvat eu cu Flycapture dar am dat de o alta problema: nu are implementata fereastra de inregistrare, care pe versiunea de Windows apare si astfel nu am cum sa salvez capturile ci doar sa salvez "snapshot-uri", cate o singura imagine de fiecare data cand dau Save As ,si cam atat.
Ce-i drept si pe desktopul cu windows s-a instalat doua versiuni de FlyCapture2, una similara cu cea de pe Linux, care la fel, nu are implementata fereastra de inregistrare (Recording) si o versiune putin diferita, care se numeste Point Grey FlyCapture2 (in fereastra de Start) , care are acea fereastra Recording implementata si pe care o foloseam cel mai des pe laptopul cu Windows 7 care s-a stricat. Dealtfel am vazut ca scrie si pe site-ul oficial faptul ca varianta de FlyCapture2 pentru Linux nu are implementata fereastra Recording si ca utilizatorii care doresc sa implementeze fereastra Recording pot consulta Save Image To Avi Ex SDK, care din cate am inteles este un plugin. Se poate rezolva cumva daca gasesc plugin-ul respectiv si il instalez, sa apara acea optiune de Recording la fel ca la versiunea de Windows?

Intre timp am mai instalat AstroDMK pe Linux, am conectat camera Point Grey la laptop, softul o gaseste, alaturi de camera integrata de pe laptop, dar apare sub denumirea de Atik GPM, si nu o poate deschide. Camera integrata in schimb o poate deschide fara probleme. Se pare ca camera Point Grey functioneaza numai cu softul ei dedicat FlyCapture2.
M-am interesat si de Firecapture dar versiunea de Linux e foarte limitata, nu accepta asa multe camere ca versiunea de Windows, si nici camerele din categoria FLIR din care face parte si camera Point Grey nu le accepta versiunea de Linux , asa ca Firecapture iese din discutie.



flycapture2 without recording window.png
 Descriere:
 Marime fisier:  832.4 kb
 Vizualizat:  de 838 ori

flycapture2 without recording window.png



flycapture2 with recording window.png
 Descriere:
 Marime fisier:  488.82 kb
 Vizualizat:  de 838 ori

flycapture2 with recording window.png



flycapture2 with recording window b.png
 Descriere:
 Marime fisier:  442.99 kb
 Vizualizat:  de 838 ori

flycapture2 with recording window b.png



flir.png
 Descriere:
 Marime fisier:  137.32 kb
 Vizualizat:  de 838 ori

flir.png



20230708_215132.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  371.92 kb
 Vizualizat:  de 838 ori

20230708_215132.jpg



20230708_215146.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  486.03 kb
 Vizualizat:  de 838 ori

20230708_215146.jpg



firecapture.png
 Descriere:
 Marime fisier:  145.04 kb
 Vizualizat:  de 836 ori

firecapture.png



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2023 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! Mâine-poimâine devii "guru" linux! Very Happy

Păcat că nu merge cum trebuie softul pentru camera Point-Grey. INDI nu o recunoaște? Kstars este cel mai bun soft de astrofoto pentru Linux, e complet, cu control pentru toate echipamentele, montură, focuser, camere etc. Deși unele lucruri nu-mi plac la ultima versiune, m-am obișnuit cu el. Important este să ajungi la rezultatele dorite cu cât mai puțină bătaie de cap.

Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Iul 2023 04:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Flycapture este de fapt un SDK (software development kit) iar aplicatiile incluse sunt doar de demo, exemple cum sa-ti scrii tu aplicatiile folosind acel SDK.

Mai poti incerca OACapture: https://www.openastroproject.org/oacapture/

Supported Cameras:
Point Grey - The Firefly MV and Chameleon work.
https://www.openastroproject.org/documentation/supported-cameras/

Downloads: https://www.openastroproject.org/downloads/
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Iul 2023 05:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Smile Nici cu INDI camera nu o recunoaste din pacate. Am incercat trei variante in KStars /INDI : FLI CCD, Atik GP si FireFly MV (ultima parand a fi cea mai potrivita fiind si pentru Point Grey) dar cu niciuna nu a mers deschisa camera. Ce-i drept, in categoria Point Grey mai sunt si alte modele in afara de Chameleon pe care o am , si e posibil ca driverul Indi pentru Point Grey sa nu fie compatibila si cu modelul P. G. Chameleon, ci poate cu alte modele de Point Grey : Point Grey Black Fly sau altele.

O sa incerc si cu OACapture poate merge deschisa camera.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 09 Iul 2023 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai grija cand instalezi oacapture. Daca zice ca nu poate sa instaleze vreun lib ddin cauza ca e in conflict cu cea de la kstars, renunță deoarece iti va strica Kstars. Din păcate oacapture se pare ca nu se mai actualizeaza.
In schimb iti recomand sa contactezi pe băiatul de la AstroDMX sa ii explici problema si probabil ca iti va cere log-ul. E foarte de treaba. M-a ajutat si pe mine cu Omegon; nu era suportata de aplicatie pentru ca el nu avea cum sa testeze. Am testat cu camera mea si merge acum.
Daca vrei incercam sa activam logurile la Kstars ca sa vedem ce eroare ai la camera ta.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Iul 2023 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Bine ca m-ai atentionat la timp in legatura cu problema cu instalarea OACapture, caci inca nu l-am dowloadat si nici instalat, deci renunt la el in favoarea KStars.

Deci ramane sa rezolv cu FlyCapture sa ii implementez cumva optiunea de Recording ori sa incerc sa activez log-ul la KStars, cum ai sugerat , sa vedem ce putem rezolva cu compatibilitatea cu camera P.G. Chameleon, poate va merge.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Iul 2023 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De parca FlyCapture mai este dezvoltat.
Desi folosesc Linux pe servere de prin '95, in cazul asta iti recomand... Windows.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Aug 2023 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ati mai reusit ceva ?

Intre timp, de curios, am instalat si eu un Linux Mint 20.3 .
La mine merge oacapture impreuna cu kstars, n-a stracat absolut nimic, chiar este facut pentru vesiunea asta de Mint/Ubuntu. Poate v-ati speriat de un aparent conflict de la libavcodec (ffmpeg). Linux Mint vine cu versiunea "extra", iar installer-ul grafic are impresia ca-i trebuie cea de baza. Dar merge cu oricare varianta.

P.S. Instalat din linie de comanda (cu 'apt') nu da niciun conflict aparent ... se pare ca face figuri doar cu 'gdebi' folosit din interfata grafica:
Cod:
$ sudo gdebi ./oacapture_1.8.0-1_amd64.deb
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading state information... Done
Requires the REMOVAL of the following packages: libavcodec-extra libavcodec-extra58
Requires the installation of the following packages: libavcodec58

planetary capture application
 An application and associated tools for controlling cameras for planetary
 capture and related astronomy imaging
Do you want to install the software package? [y/N]:
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Aug 2023 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Softul Flycapture am reusit sa il instalez in cele din urma , dupa cum am mai spus in postarile anterioare , dar nu am reusit sa-i dau de capat la problema cu Recording, practic nu poate sa inregistreze capturi video.Il pot folosi doar pentru Live view.
Dar m-am gandit la altceva; sa instalez si Windows 10 pe langa Linux Mint pe care l-a pastra pentru anumite avantaje (Kstars ,Ekos ) , practic sa ruleze doua sisteme de operare pe acelasi laptop. Iar pe Windows sa fie instalata versiunea corespunzatoare de Flycapture 2 care sa aiba si optiunea de inregistrare capturi video.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2023 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poți păstra linux-ul când instalezi windows ulterior, se poate recupera dar e mai complicat. Pentru a avea un sistem cu dual boot trebuie mai întâi să instalezi windows și să lași un spațiu liber pentru linux și apoi instalezi linux în zona aceea. Linux va recunoaște windows-ul și va instala grub cu meniu în care îți permite să alegi ce sistem să boot-ezi. Cel puțin așa era până la win 7. Poate w10 știe de alte sisteme? Nu am încercat. Poți face un backup la actualul /home și să-l restaurezi ulterior după un fresh install. Programele trebuie instalate din nou. Sau pui un alt SSD separat, cel mai simplu.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Aug 2023 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, acum am inteles. De aceea nici nu am gasit tutoriale despre instalare a doua sisteme de operare pe acelasi pc dar in care Linux sa fie primul, ci numai tutoriale in care explica clar ca mai intai trebuie instalat Windows si apoi Linux. Deci ramane varianta cu instalarea Windows pe un alt SSD, dar problema este ca laptopul nu pare sa aiba decat un singur port PCIe pentru SSD M.2 ,din ce am vazut, deci ar trebui ca SSD-ul cu Windows sa fie montat in locul celui cu Linux, nu stiu daca ar merge montate doua SSD-uri in acelasi laptop asa cum as fi dorit. Din ce am inteles portul respectiv suporta si SSD NVMe.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Aug 2023 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Offf Evil or Very Mad ... cauta "Install Windows after Linux in Dual Boot Mode" ...

In principiu trebuie sa-i faci loc la Windows pe HDD, intstalezi Windows-ul in mod manual ('custom') in acel spatiu liber/partitie (nu automat !!) si pe urma refaci/instalezi GRUB ca sa poti boot-a si in Linux. Eu aveam doua Windows-uri, un Linux si un Solaris pe acelasi HDD. Acum prefer se folosesc masini virtuale, dar asta-i alta poveste.

P.S. Uite si un tutorial de pe yuturb: https://www.youtube.com/watch?v=o-2GopsJrIE
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2023 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, orice se poate, dar să nu uităm că Iulian nu are destulă experiență cu linux.

Da, laptopul are un singur conector PCI-ex pe care se poate monta un SSD M2, fie SATA fie NVMe. NVMe este mai rapid decât SATA și de preferat. Din păcate nu are soclu normal pentru SATA de 2.5" cum au altele și nici DVD ca să pui un adaptor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact