Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31aaff2finalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224749
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul meu telescop pls help


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 104



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Iun 2023 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@predattak : pentru ca nu folosesc in mod uzual MAK/SCT nu am cum sa te sfatuiesc legat de performantele acestui tip de telescop DAR pot sa iti spun ca Bresser este o companie slaba din pdv calitativ, vorbesc din proprie experienta , primul meu telescop a fost Bresser Classic achromat 70/350 cumparat in cunostinta de cauza ca o sa folosesc doar OTA (era la reducere kit cu trepied foto , prisma amici si oculare de plastic - fantastice...nu erau)
De asemenea - si aici o sa trebuiasca sa dea o parere colegi care au si folosesc , eu discut strict din pdv calitate vs bani - mi se pare ca ofertele existente de la SW ar fi mai ok :
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...fi/p,55179
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...to/p,20286
Daca l-as lua pentru mine as prefera prima oferta la care as mai adauga:
*o sina lunga care sa imi permita sa mut tubul cum trebuie pt echilibrare (sina standard cu care vin toate tuburile e prea scurta)
* trei oculare care sa se inscrie in 'treptele' de magnificare de 50/100/150 (pentru MAK si mai sus la 200 merge dar trebuie sa te lase si conditiile atmosferice)
* un Barlow 2X ( si asa rezolvi si 200X daca se poate)
* un filtru pentru luna (ochii doare tare fara)
Legat de oculare 'de calitate' aici este o discutie uriasa Rolling Eyes dar , in general , cati bani dai atata face.
Din nou , din experienta personala , am si folosesc cu placere oculare pe 1.25" de la SVBony (asferice 10mm si 23mm la 62° - sincer sunt slabe DAR sunt usoare si se potrivesc manusa la cautatorul meu D50mm) Omegon ( Plossl 6mm si 32mm si un Kelner de 15mm , probabil sunt cu 50°) , Explore Scientific ( 16mm si 20mm ambele cu 68°) si...da...recunosc fara rusine...Televue (Nagler 9mm si Panoptic 24mm) luate numai pentru ca a aparut ocazia Wink
DAR, daca ocazia nu ar fi aparut as fi continuat pe Explore Scientific / Baader Morpheus / APM ( inca il vreau pe 30mm UFF insa e pe 2")

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Iun 2023 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bivanus a scris:
Bresser este o companie slaba din pdv calitativ, vorbesc din proprie experienta , primul meu telescop a fost Bresser Classic achromat 70/350 cumparat in cunostinta de cauza ca o sa folosesc doar OTA (era la reducere kit cu trepied foto , prisma amici si oculare de plastic - fantastice...nu erau)

Te cam hazardezi cand apreciezi o companie, generalizand pe baza cumpararii unei mici porcarioare de-a lor. Wink
Optica si mecanica mai bune costa. Bresser nu e cu nimic mai prejos decat alte chinezarii.
Au si Celestron si Skywatcher corcoduse de-alea...
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 104



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Iun 2023 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarat , este o generalizare , am plecat de la ideea exprimata de OP care doreste un telescop pentru un numar mai mare de ani si , nu doar din experienta mea dar si a altora , Bresser ofera mai multe corcoduse decat altii. DAR , poate nu m-am facut inteles: tubul de la ei a fost OK , il folosesc in continuare si isi face treaba brici ( cautator / guider cu ASI120) si l-am folosit inclusiv sa fac poze la luna si planete dupa ce l-am luat Very Happy (doar ca nu cu accesoriile lui plasticoase)
_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Iun 2023 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai fost prea bine inteles, nu stiu daca tu ai inteles ce-am zis eu referitor la generalizari... mai ales pe baza unei experiente pana la genunchii broastei. Mr. Green
Ce a postat colegul (mak-ul de 150) si eu (Dobsonul de 250) de la Bresser nu sunt corcoduse. Wink
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 104



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Iun 2023 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile Touche !

EDIT: Spune-i ceva si de EP-uri , ca nici acolo nu am depasit glezna crocodilului , nu am amintit de exemplu de un EP zoom pt ca nu stiu cum merge la MAK/SCT. Si ceva despre filtre ar fi bine venit , eu am doar cateva colorate si cateva dubioase primite mostenire , unul sigur e pt poluarea luminoasa.

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Iun 2023 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amice, nu trebuie sa te superi, ca sa recomanzi cuiva niste oculare POTRIVITE, trebuie sa ai cunostinte temeinice, si despre instrumente, si despre oculare, pe scurt, despre OPTICA. Uite aici ceva de lecturat, pentru cine are timp.
https://mega.nz/file/wBd1QYiS#dxvTJ_f6wysR...7_cIpy2P3Q
Pe de alta parte, chiar daca stim ce oculare ne trebuie, e posibil sa nu ni le permitem. De aceea, la noi, la amtorii romani se cere intai un buget, abia apoi se recomanda ceva. Mai sus, am recomandat Plossl, fiind deopotriva si ieftine, si bunicele. Mai departe, pentru recomandari mai fistichii, trebuie precizata o suma pe care persoana doritoare este dispusa s-o cheltuiasca pentru aceste accesorii.

PS: sau niste mituri busted, in doc. atasat...



planetaryeyepieces.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  planetaryeyepieces.pdf
 Marime fisier:  97.66 kb
 Descarcat:  de 31 ori

Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 104



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Iun 2023 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF , nu m-am suparat iar daca glumitele mele au fost deplasate scuze . Eu chiar vorbeam serios ,din ce am citit am sesizat ca datorita deosebirilor constructive , lucruri care se aplica la refractoare nu sunt valabile la reflectoare si/sau catadioptrice. OP a cerut cateva exemple de EPuri , nu am facut decat sa le spun pe cele care le am in uz in ordinea in care le simte ochiul meu ca fiind mai bune, iar despre filtre de abia incep sa zgarii suprafata acestui subiect. Multumesc pentru pdf. este foarte interesant.
_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
predattak
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iun 2023
Mesaje: 4




MesajTrimis: 26 Iun 2023 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF Multumersc pt atasamente, am citit pdful de la Cloudy Nights si e plin de informatii foarte utile pt mine in special partile in care se explica cum si cand sa te uiti la planete.

Mircea Pteancu a scris:
Daniel
Deoarece ai spus ca vrei sa faci si observatii planetare, taie de pe lista Flextube.

Poti sa elaborezi putin pls? De ce Flextube e "no go" pt planete? Din cauza designului "semi-deschis"?
Daca e din cauza luminii nu se poate rezolva cu un light shroud facut acasa? (Ca alea de pe piata sunt nerusinat de scumpe. 1000+ de lei pt o treaba care nu cred ca te costa mai mult de 300 de lei daca o faci tu)
M-am gandit la flextube pt ca am vazut ca practic ambele telescoape sunt la fel cand vine vorba de performanta dar la flextube salvezi vreo 30 de centimetri, ceea ce e bine pt mine pt ca nu stiu daca incape un tub de 10" in masina Laughing

Bivanus a scris:

* un filtru pentru luna

Da am vazut ca se bate lumea pe internet pe subiectul asta. Unii spun ca pierzi din detalii altii spun ca oricum pierzi din detalii daca e asa luminos ca te orbeste.. Pana si domnul din pdful atasat nu avea o parere prea buna despre ele dar am vazut alti astronomi care spun ca sunt bune.
O sa vad cum stau, ma gandesc sa cumpar unu sa vad cum e, poate unu polarizator pt ca poti regla intensitatea usor.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2023 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca dimensiunea la transport e critica atunci ia flexitube.

Filtrul pentru Luna il poti comanda si ulterior, daca e cazul. In principiu cam e, dar in general lumina Lunii devine deranjanta la magnificatii mici, daca folosesti magnificatii mari oricum imaginea se mai intuneca.
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 104



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 26 Iun 2023 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare are ochii usor diferiti, la mine am descoperit o sensibilitate la lumina puternica, cand Luna incepe sa creasca dincolo de primul patrar filtrul lunar ma ajuta. Cel pe care il am face o tenta usor verzuie, dar stiu ca exista si filtre gri cu grade diferite de estompare. Oricum, cum zice @valy poti sa il iei si dupa.
_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iun 2023 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

predattak

Inafara de planete poti taia de pe lista si stelele duble dificile daca folosesti Flextube.
Aceasta solutie mecanica nu are cum sa aiba aceleasi performante ca tubul ''solid'' deoarece secundara, impreuna cu toata partea oculara, este culisanta. Iar daca e culisanta inseamna ca va trebui colimat de fiecare data cand il folosesti.
Poti sa faci observatii generale cu un flextube, chiar si la planete, Luna si stele duble lejere. Dar fara colimare precisa nu poti ataca subiecte dificile.

In al doilea rand vine partea de lumina parazita care cere imbracamintea de tub pomenita de tine.
Aceea poate costa chiar si 10.000 de lei, tot nu rezolva primul punct, cel al colimarii.

Vor veni acum unii si iti vor spune ca la Deep Sky nu este atat de importanta colimarea sau calitatea optica. Serios ? As vrea sa vad cum se comporta un reflector decolimat si afectat de poluarea luminoasa la obiectele Deep Sky slab luminoase.
Saptamana trecuta, Luni, 19 Iunie am facut observatii de la o locatie presupusa a avea cer Bortle 4. Desi telescopul are apertura de 250mm, bratele spirale ale galaxiei M101 au fost slab vizibile iar galaxia NGC 5775 - cea cu forma de UFO, abia, abia s-a zarit la limita limitei. Toate acestea cu un telescop colimat asa fel ca sa rezolve chiar si duble de 0.5'' separatie.

Eu ies la cer negru cu Armand, cu Loganul acestuia. De obicei ducem fie dobul meu de 250mm care sade confortabil pe bancheta din spate si binoclu 20x80mm+montura pentru el, fie dobul de 250mm + dobul de 203mm al lui Armand. Ceea ce nu incape este scaunul meu de observatii care este foarte masiv. Numai scaunul de observatii al lui Armand, pe care-l facem posta.

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/06/ob...iunie.html

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/03/ob...artie.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2023 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la observațiile lunare, filtrele neutre ajută mult când faza este mai mare. Eu am 2 filtre, ND06 și ND09. Când e luna plină le pot pune pe ambele, cel de 06 e prea slab, cel de 09 e bun. Desigur depinde și de apertura și focala telescopului și a ocularului. Cu luneta de 80mm F/11.25 era suficient filtrul ND06 dar cu newtonianul de 158 F/8 trebuie ND09.

Referitor la flextube, sistemul de translație cu 3 tuburi pe care l-am văzut la Skywatcher nu pierde colimarea la transport pentru că are pe țevi niște găuri și un sistem de indexare cu bile așa că ele se așează mereu în aceeași poziție. La un tub de 250mm greutatea este cam aceeași ca la unul cu tub plin așa că avantajul este doar la volum. La un telescop mai mare se câștigă ceva și la greutate. Însă la telescoapele mari este mai indicat designul truss-tube, altfel devin greu de cărat. Am văzut că au apărut și telescoape comerciale bazate pe acest design.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Iun 2023 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=225115#225115
Si-ti raman inca pe-atat pentru accesorii...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact