Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiterusmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Jupiter


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2008 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi in seara aceasta de Sambata 5 Iulie parea ca la Arad vine furtuna,pana la urma cerul s-a inseninat.Asa ca intre 23:20 si 23:45 am incercat sa observ satelitii lui Jupiter cu luneta olandeza de 4x42mm.Cerul nu era chiar senin,cu ochiul liber magnitudinea limita sa fi fost pe la 4mv.Am reusit astfel sa observ doi din satelitii galileeni, aflati amandoi la est de planeta,intai l-am vazut pe cel mai indepartat aflat cam la 4 diametre joviene ,apoi l-am vazut si pe al doilea aflat cam la 2 diametre joviene-chiar si la un grosisment atat de mic,Jupiter nu mai este punctiform.
Am profitat de aceasta inseninare si cu aceeasi luneta am observat ,cu mare greutate si cu privire indirecta ,pe M13 in Hercule si pe M11 in Scutum. Steaua dubla Zubenelgenubi din Libra si M18 ,Nebuloasa ''Omega'' din Sagitarius s-au vazut bine.
Mi-am adus apoi binoclul 9x60mm in care se vedeau trei sateliti galileeni,confirmand prima observatie.Nu am nici-o explicatie pentru faptul ca nu am vazut in luneta satelitul aflat la Vest de Jupiter ,la o distanta mult mai mare ca ceilalti doi.Trei evenimente au agrementat aceasta scurta observatie.Intai un satelit circumpolar a ocultat o stea,nu am notat detalii,dar fenomenul este foarte interesant. Apoi a trecut un avion,la joasa inaltime ,cu toate luminile aprinse pentru aterizare de noapte,imagine impresionanta.Iar la final ,cerul sudic innorat a fost iluminat succesiv de artificii lansate de pe faleza Muresului si de fulgerele furtunii care ne ocolea.Totusi cred ca una din acele rachete trebuie sa fi fost lansate in onoarea lunetei mele.Mircea
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 06 Iul 2008 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta noapte am vazut si eu pentru a doua oara 3 dintre satelitii lui Jupiter si am ramas uimit deoarece i-am vazut acum ceva vreme printr-un binoclu 12x50 care nu-mi apartinea si de atunci ma tot chinui sa-i vad prin binoclul 10x50 pe care l-am achizitionat acuma cateva luni.
_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2008 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Jupiter
Raspunde cu citat (quote)

Ieri a batut vantul in Bucuresti si a mai scazut poluarea.Am un modest binoclu din primul razboi mondial( cred). Cu el am reusit (azinoapte) sa vad doi sateliti ai lui Jupiter. N-as fi crezut! Trebuie sa va spon ca este un 3X40.
Dan
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Iul 2008 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Jupiter
Raspunde cu citat (quote)

carstea a scris:
Ieri a batut vantul in Bucuresti si a mai scazut poluarea.Am un modest binoclu din primul razboi mondial( cred). Cu el am reusit (azinoapte) sa vad doi sateliti ai lui Jupiter. N-as fi crezut! Trebuie sa va spon ca este un 3X40.
Dan


Felicitari pentru perseverenta de a observa printr-un asemenea instrument:) Fa un efort si ia-ti un 10x50 pe la 100-150 de lei. O sa vezi mult mai multe Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iul 2008 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@carstea

poti te rog sa-mi spui ce tip de binoclu este ?cu prisme sau Galilei?are inscriptii ,se poate identifica producatorul ?pe la ce ora ai observat?cum erau pozitionati satelitii vazuti de tine fata de discul jovian?ai vreo poza a instrumentului?
@ovidiu7
observarea la grosismente asa de mici a satelitilor galileeni este un experiment interesant care sper ca nu strica dorinta nimanui de a observa la grosismente mai ''astronomice''.binoclul meu Sakura 9x60mm a costat 90 RON iar Fujinon 7x50mm Mariner m-a costat 40RON ,second hand.Mircea
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2008 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Jupiter
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,
Am cercetat mai atent binoclul: diametrul obiectivelor este 35 mm nu 40mm, este tip Galilei( fara prisme, ocular divergent), imbracat in piele, intr-un loc e o serie( 93125), iar sigla producatorului e reprezentata de un dublet( o lentila plan convexa pe care e scris "VAG" lipita de o lentila convex-concava hasurata vertical). I-am facut doua poze pe care sper sa le descarc maine. Dan
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 12 Iul 2008 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri noapte si in noaptea aceasta, Jupiter pare ca are 5 sateliti vizibili! Pe langa cei 4 satelitii galileeni, s-a mai "amestecat" si o mica steluta de magnitudine 7,9 care accentueaza frumusetea sistemului lui Jupiter. Iar apropierea dintre Ganimede si Callisto (la miezul noptii era de 19") pune la incercare instrumentele mici...

S-ar parea ca steaua, TYC 6874-487, a fost ocultata de Jupiter ieri, 12 iulie, aproximativ intre orele 10 si 12 ziua, ora Romaniei.

Cer senin in continuare!
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 26 Iul 2008 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

no, azi noapte am scos telescopul prima data, si pot sa spun ca din oras e cam.... aiurea, mai ales de pe balcon (trebuie neaparat sa ies cu el undeva)

jupiter se vedea mult mai luminos (si mai albicios) decat imi inchipuiam, si vedeam cele doua benzi, dar cam atat (ca fierbea imaginea, desi cred ca era nitel aclimatizat, si ca poluarea luminoasa isi spunea cuvantul...) parca cu filtrele polarizatoare am mai castigat ceva contrast, dar nu mult...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iul 2008 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine ca faci observatii,multe vor fi nu prea grozave,altele insa vor fi reusite iar un numar restrans vor fi superbe.Dar ar mai fi o intrebare :cate sute de ore de observatii planetare ai la activ?Nu prea multe?Ei bine,si asta este o problema care se rezolva intr-un singur fel.William Herschel spunea ca ochiul trebuie educat pentru a fi capabil sa vada detaliile planetare,ghicesti si singur in ce fel.Apoi cand te apropii de telescop uita de toate clocitoriile digitale ,de imaginile obtinute de Hubble de ex si de altele la fel si cu care Internetul e plin.Niciodata nu vei vedea asa ceva prin telescop.Dar acolo ai ''the real thing''.Apoi nu ne-ai spus ce grosismente ai incercat,trebuie sa incerci cat mai multe,grupate.Daca-l citesti pe Texereau vei retine ca setul de oculare nu trebuie sa fie omogen.Nu-ti trebuie set omogen de oculare ci la un T200mm ceva care sa-ti asigure un grosiment de vreo 30x .Si basta aici jos.In schimb daca telescopul tau ''vede'' planetele cel mai bine (experienta,ore de observatii,experimentezi) la 200x atunci iti dezvolti setul de oculare ca sa poti obtine dupa necesitati si 160x,180x,240x.Incerci ocular dupa ocular,introduci in lupta si Barlow.Iar la ocular pompezi mai frate,aproape continuu,sa ai focalizarea ''brici'' in pas cu ''respiratia'' telescopului.Daca te-am agasat,scuze.Succes la viitoarele observatii.Mircea
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 26 Iul 2008 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am doua oculare super plossl 25mm si 10mm si un barlow 2x apo series (intr-adevar nu am vazut aberatie cromatica chiar deloc) cu care am urmatoarele grosismente: 48x, 96x, 120x, 240x. Pana acum, cel mai mult mi-a placut jupiter prin finder scope Laughing ca mai mult de-atat fierbe...
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 26 Iul 2008 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu l-am vazut bine pana pe la 120x. Am remarcat, greu intr-adevar, mai mult de 2 benzi, ceva detalii... Wink
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 26 Iul 2008 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede parca mai bine cu un filtru albastru
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 29 Iul 2008 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oricum, se vede mai bine si cu polarizatorul... acum a mscos iara telescopul pe balcon (stiu ca e naspa pe balcon, dar momentan acestea-s conditiile...) si sper sa vad ceva mai bine in seara asta... parca e mai bunicel cerul

poate un wild duck cluster... ceva...
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 29 Iul 2008 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ma bucur ca am gasit, chiar daca doar ochiometric, wild duck cluster (m11) Smile

sunt foarte multumit de performanta instrumentului aici. Desi nu sunt conditii de lipsa de iluminare, si nu eram chiar adaptat, telescopul mi-a aratat destul de mult, si foarte clar. Stelele erau foarte bine rezolutionate (asa se zice resolved?) si chiar arata superb Smile Intai ma uitam mai sus de jupiter, prin finder, si am vazut ceva ca o pata mica si difuza, asa ca am centrat pe ea, si in ocularul de 25 (48x), iata! o frumusete! Smile Am mers mai departe, la ocularul de 10 (120x) si arata foarte bine, cam umplea campul, dar din pacate se vedeau si "valurile" de caldura lenesa, dat fiind locul nefericit de observatie...

Per total sper sa mai gasesc multe alte frumoase obiecte, precum cel din seara asta Smile M-am mai uitat si la jupiter, mai mult la putere mica, si azi mi-a placut mai mult Smile oricum, pana ajung la un loc mai bun, planeta va pastra o mai puternica aliura de mister prin finder ( finder, apropos, mult mai luminos ca binoclul, si, probabil din cauza stabilitatii conferite de telescop, mai revelator pe cer)

numai bine si cer senin! Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact