Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4539w2~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Jupiter


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde la care "tara" pentru ca nu oriunde este bezna completa Crying or Very sad ; eu unul nu cred ca stiu ce este ala cer de mag 6....
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iul 2008 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca poluarea luminoasa nu e mult mai mare in Bucuresti fata de Timisoara, cu un Newton 200mm ar trebui sa vezi diverse roiuri globulare, roiuri deschise, nebuloase si cel putin o galaxie (Andromeda).
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2008 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu7 a scris:
...ceva nebuloase majore...Laughing

Aaaa... nebuloase siguuurrr...una mare de tot, ce de deasupra Bucurestiului. In rest balcoane Shocked .

Seb a scris:
Daca poluarea luminoasa nu e mult mai mare in Bucuresti fata de Timisoara, cu un Newton 200mm ar trebui sa vezi diverse roiuri globulare, roiuri deschise, nebuloase si cel putin o galaxie (Andromeda).

Acum revenind la o atitudine mai serioasa: chiar nu am incercat altceva decat planete, sunt si eu la inceput, e ceva mai greu pana sa le localizez. Cu luna e simplu ca se vede, dar in rest trebuie sa bajbai cu laptopul in brate.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt incepator, dar daca eu cu o luneta de 70mm am vazut nebuloasa Orion, Andromeda si double cluster, atunci cu siguranta cu dobul de 200mm le poti vedea cel putin pe astea:)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iul 2008 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy
Noaptea trecuta,intre 00:00 si 00:30 ,folosind un asa numit ''instrument pitecantropic'', o luneta tip Kepler de 9x50mm ,tinuta in mana,am observat M13 in Hercule,M11 in Scutum si M24 in Sagitarrius.Bonus au fost Epsilon 1-2 din Lyra sau Alcor si Mizar dinUMa,campuri stelare din Cygnus sau Delfinul.O dubla frumoasa foarte jos spre sud-est a ramas neidentificata.
Ceea ce vreau sa spun este ca telescoapul tau poate mult mai mult decat micul meu instrument.Foloseste cu curaj un instrument de mana alaturi de telescop,cum ar fi un binoclu sau monocular, ce te va ajuta la vanatoarea de obiecte interesante.Eu construiesc acum instrumente primitive ,precum luneta Kepler si luneta Galilei,si observ cu ele, pentru a-mi aduce tributul de recunostinta fata de inaintasii precum Galilei , pe care-l vom sarbatori la anul. Mircea
Sus
Emil Kolossy
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2008
Mesaje: 29

Motto: "Excelsior"

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2008 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa te gandesti ca nu totdeauna au existat laptop-uri, va trebui sa inveti sa folosesti o harta astronomica.
Cu un 200 poti observa foarte multe obiecte interesante, de la subiecte simple - diverse galaxii si roiuri de stele stralucitoare, Luna si planete, stele duble si variabile, pana la proiecte serioase :morfologie planetara, Luna incognita, soare, nove si supernove, galaxii, unele nebuloase galactice sau extragalactice, stele duble sau variabile, roiuri de stele - deschise sau globulare ( a mai ramas ceva ? ). Un 200 e un instrument foarte puternic.
Este minimum de la care incepe astronomia profesionala de observatie.
Cu stima.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Iul 2008 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe un cer f. poluat ca al Bucurestiului, un intrument mic se poate comporta mai bine ca unul mare, de 200mm, mai ales pt deepsky.
Sus
Emil Kolossy
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2008
Mesaje: 29

Motto: "Excelsior"

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2008 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poluarea ( in comentariul tau ) ci turbulenta - atunci conteaza diametru ( mai mic, mai bun ).

Simplist vorbind, cresti diametrul, cresti grosismentul si puterea de separatie, cat si magnitudinea limita - sunt niste formule matematice simple. De poluare scapi cu filtre ( in Romania e mult mai mica decat in tarile industrializate ).
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2008 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saru'mana pentru faturi si incurajari. Tehnic stau bine ( laptop cu harta cerului, telescopu, am si un binoclu 7x50, aparat foto). Cu restul e mai nasol: timpul disponibil, balcoanele ( Rolling Eyes ) care sunt limitate din mai multe puncte de vedere (termopane fixe cu cateva ochiuri prin care pot scoate telescopul, pomi, alte blocuri, doar etajul 2, nori, lumini puternice, famelie care se culca devreme, etc). Un filtru stiu ca ma ajuta, am sa ma gandesc la o solutie pt. asta. De asemenea timpul incerc sa-l gasesc si sa-l folosesc pt. observatii. Insa n-au intrat zilele in sac, nu se consuma cerul, nu se sting stelele maine. Iar iesiri prin provincie or sa mai fie.

Emil Kolossy a scris:
Ai putea sa te gandesti ca nu totdeauna au existat laptop-uri, va trebui sa inveti sa folosesti o harta astronomica.

M-am gandit ca nu au fost dintotdeauna...dar dece sa dam timpul inapoi, sa-l lasam sa curga si sa-i folosim avantajele. Sau este altceva care imi scapa?
La o adica nici telescoape n-au fost dintodeauna...
Sus
Emil Kolossy
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2008
Mesaje: 29

Motto: "Excelsior"

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2008 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot ce ai enumerat pana acum ( pomi, balcoane, etc ) nu sunt decat
motive sa privesti astronomia de observatie ca pe o distractie usoara.
Trebuie sa intelegi ca adevarayele satisfactii vin din observatii
standard si, mai ales sistematice.
Apoi implicatiile si satisfactiile vor fi mult mai mari.

Daca ti-as spune ca observarea cefeidelor din galaxiile foarte
indepartate are legatura cu stabilirea unui sistem stabil de coordonate
la nivel de Univers, nu m-ai intreba la ce foloseste ?

Si daca ti-as spune ca e pentru intoarcerea acasa in siguranta, nu m-ai
privi straniu ? Pai, calatoriile " pe scurtatura " au inceput sa fie studiate si
oficial, si daca tot putem pleca oriunde in Univers, poate vrem sa ne si
intoarcem in punctul de plecare.
Si la asta pot contribui si astronomii amatori seriosi.

Sau : " Ce observatii ai facut aseara ? M-am uitat la pata rosie pe Jupiter. Si tu ? Am stabilit viteza radiala de rotatie a petei rosii pe baza a patru desene standard, pe care le-am si trimis la ALPO ( asociatia observatorilor de luna si planete).
Ei ?
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iul 2008 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Emil Kolossy a scris:
Ai putea sa te gandesti ca nu totdeauna au existat laptop-uri, va trebui sa inveti sa folosesti o harta astronomica.
M-am gandit ca nu au fost dintotdeauna...dar dece sa dam timpul inapoi, sa-l lasam sa curga si sa-i folosim avantajele. Sau este altceva care imi scapa?

E vorba de comoditate. O bucată de hârtie e mult mai ușor de manevrat pe întuneric decât ditamai laptopu'. Iar dacă pică pe jos nu-i nici o tragedie. Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2008 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

red giant a scris:
valy a scris:
Emil Kolossy a scris:
Ai putea sa te gandesti ca nu totdeauna au existat laptop-uri, va trebui sa inveti sa folosesti o harta astronomica.
M-am gandit ca nu au fost dintotdeauna...dar dece sa dam timpul inapoi, sa-l lasam sa curga si sa-i folosim avantajele. Sau este altceva care imi scapa?

E vorba de comoditate. O bucată de hârtie e mult mai ușor de manevrat pe întuneric decât ditamai laptopu'. Iar dacă pică pe jos nu-i nici o tragedie. Smile

Am facut muschi cu telecopul tot mutandu-l de colo colo asa ca nu ma face pe mine un laptop ..... Laughing. In rest e mai bine cu laptopul, lumineaza deci nu trebuie sa folosesc laterna, zoom in/out, imagine in timp real, etc. etc., mai ales ca deocamdata e in balcon.
Na, uite ca am furat topicul despre "Jupiter" cu discutiile filozofice despre mine.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iul 2008 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Când am spus "ușor" nu mă refeream la greutate/masă, ci la ușurința de-a manevra harta. Crede-mă, laptopu' ăla mai mult îți distrage atenția de la cer. Pentru a dibui niște messieruri n-ai nevoie de hărți prea detaliate, și în nici un caz de zoom sau imagine în timp real. Smile
Sus
Emil Kolossy
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2008
Mesaje: 29

Motto: "Excelsior"

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2008 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa ispravim odata cu teoria inutila :
Va trebui sa gasesti un loc stabil pt telescop.
Undeva direct pe sol - de preferat intr-o curte.
Si sa-l lasi acolo ( oricum, altfel, acomodarea termica dureaza de fiecare data vreo 2 ore).

Va mai trebui sa stabilesti foarte clar ce doresti sa observi - excluzand
din ecuatie factorul timp ( ca intervin perioadele cu vreme nefavorabila ).
Perioada de acomodare cu telescopul iti va lua cel putin 1 an - ca sa te familiarizezi cu pozitionarea pe cer a obiectelor de observat, manevrarea
mecanica, multe practici de observare cu un 200.
Apoi totul se complica si mai mult.
Dar devine mult mai interesant, mai matur.
Cu aceeasi stima.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2008 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze ca nu am legat postul meu de observarea lui Jupiter,asa cum trebuia,am avut de gand dar mi-a scapat.Am vrut sa precizez ca micuta mea luneta Kepler de 9x50mm are optica formata din lentile simple ,are mari aberatii si totusi da unele rezultate.Dar nu atat de bune cat sugereaza parametrii nominali deoarece imi arata Jupiter scufundat intr-un halou atat de intens incat nu vad cu ea nici unul din satelitii galileeni.Desigur ,ar trebui sa o diafragmez la vreo 6-8mm pentru a deveni pseudo-acromatica ,dar nu vreau sa fac asta.Cu binoclul Sakura 9x60mm, in schimb,azi noapte,tot in jurul orei 00:00 am vazut toti patru satelitii galileeni.Observarea satelitilor galileeni a fost propusa ,de catre descoperitorul lor ,ca metoda pentru determinarea longitudinii navelor aflate in larg.Observatorul purta o casca ,numita ''celata'' in italiana, sau ''sallet'' in engleza ,de care, printr-o articulatie ,era prinsa luneta (tip Galilei,evident ),iar acest observator sedea intr-un vas semisferic ce plutea in uleiul unui alt vas tot semisferic.Aceste vase aveau rolul de a compensa ruliul si tangajul navei.Unii cercetatori sustin ca instrumentul optic al ''celatei'' ar fi fost un binoclu,lucru inca neconfirmat.In paralel cu luneta Kepler am construit si o luneta Galilei (de fapt olandeza) de 4x42mm ,sper ca in noptile urmatoare sa o testez daca-mi arata satelitii galileeni.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact