Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Jupiter


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 20 Iun 2008 00:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Jupiter
Raspunde cu citat (quote)

Am zis acum vreo jumatate de ora "hai sa ies eu repejor pe balcon sa ma uit la Jupiter, sa vad daca vad ceva", si, destul de neincrezator, si convins ca voi vedea nimic mai mult decat o amarata de stea galbejita, am luat binoclul 10x50 de 100 de lei :p si am iesit pe balcon. A durat ceva timp pana am ajuns la o focalizare "brici" la ambii ochi si m-am asezat pe scaun si cu coatele pe balustrada am privit planeta...

Ma uit eu ce ma uit.... parca vad un disc micut (nu punctiform, chiar disc Smile, dar e probabil iluzie + emotiile incepatorului ) si la un moment dat "ma parca vad ceva punctulete pe langa, hai sa ma uit eu mai atent..." si ce sa vezi, cu un pic de concentrare disting patru punctulete fine de lumina, doua imediat in stanga planetei, unul tot asa, aproape, in dreapta, si unul mai departat in dreapta Smile Pot sa spun ca acele mici punctulete mi-au "luminat noaptea", fiind primul meu contact cu satelitii galileeni. O privire rapida prin Stellarium mi-a confirmat ca punctuletele din stanga erau Io si Ganymede, iar cele din dreapta, Europa si Callisto mai departe Smile. Pot sa spun ca am ramas foarte placut surprins ca am "prins" satelitii galileeni in binoclu, pe cerul urban infect (nu chiar, noroc ca nu stau chiar in centru, dar totusi) si intr-o seara cu luna plina (deasemenea foarte frumoasa).

In concluzie, sunt multumit de ce am vazut in aceasta seara, si de "first contact" cu acele punctulete care sper ca imi vor fi buni prieteni cand imi voi lua telescopul, demonstrand, cel putin pentru mine, inca o data ca a avea o scula de caca(o) e oricum mai bine decat a nu avea nimic!

cer senin si numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Iun 2008 07:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au trecut vreo 400 de ani de cand Galileo a vazut cei patru sateliti ai lui Jupiter, cei carora acum le zicem "galileeni". De atunci tehnica a evoluat si binoclurile chinezesti se vand pe mai nimic la piata. Din pacate destul de putini oameni au aflat asta. Tu esti unul din cei norocosi. cei patru sateliti sunt una din cele mai frumoase imagini astronomice deoarele se invart Smile "in timp real", lucru care poate fi vazut cu instrumente relativ modeste. Este intr-adevar o adevarata incantare sa-i privesti. O jucarie pentru oameni seriosi Very Happy
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 21 Iun 2008 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jupiter este o bijuterie de planeta. Este splendid sa urmaresti satelitii in miscare, iar pe un cer bun spre mediu poti urmari chiar dungile si marea pata rosie. Este superb.

Cer senin,
Marian

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 21 Iun 2008 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jupiter este o bijuterie de planeta. Este splendid sa urmaresti satelitii in miscare, iar pe un cer bun spre mediu poti urmari chiar dungile si marea pata rosie. Este superb.

Cer senin,
Marian

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 22 Iun 2008 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara mi-au tremurat picioarele cind incercam sa obtin clarul cu luneta portabila de pe fereastra blocului - Am reusit sa vad GRS cu luneta de 70mm (cu aberatia ei sferica cu tot), din mijlocul orasului, de pe un trepied foto (la 140x), deasupra unui bloc dupa o zi torida !!!!!!!!
Am innebunit cind am realizat ce transparenta EXCEPTIONALA a fost aseara. Folosind averted vision si urmarind obiectul spre marginile cimpului de 55 de grade al ocularului am reusit sa vad o perturbatie in una dintre benzi pe care abia acum am confirmat-o ca fiind intr-adevar GRS. La acea ora se gasea aproximativ sub centrul aparent al discului planetar.
Din pacate au trecut 2 luni de cind folosesc pentru observatii numai luneta mica si credinciosul trepied. Pina acum n-am avut un regret asa de mare.. Oricum, sper ca si altii au prins acele momente de claritate sublima. Am incercat sa fac niste poze afocal cu aparatul in mina ceea ce s-a dovedit extrem de dificil. Am facut cam 3 poze in 20 de minute de incercari (cine a incercat, stie de ce) si din pacate rezultatul este foaarte departe de perceptia vizuala. Oricum, e o amintire placuta.



Jupiter bloc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.49 kb
 Vizualizat:  de 10387 ori

Jupiter bloc.jpg



_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si eu Jupiterul pentru prima oara si 5 sateliti... Ce pot sa spun? Fascinant... Nu stiu despre voi, dar pentru mine observatiile astronomice sunt deosebite deoarece au conotatii spirituale profunde; avem un Dumnezeu grozav daca a creat asemenea minunatii...

Am vazut la 90x 2 benzi transversale, insa cam atat in ce priveste detaliile; probabil ca nici luneta nu era aclimatizata, posibil si turbulente; a fost o sesiune scurta de cateva minute pe la ora 2.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2008 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu7 a scris:
avem un Dumnezeu grozav daca a creat asemenea minunatii...

Nu stiu daca Dumnezeu le-a creat in mod explicit, probabil doar a pus samanta, dar cred ca intr-adevar se minuneaza si el de ce a iesit. Si eu il privest pe dl. Jupiter cam in fiecare seara, e pozitionat perfect pentru balconul meu din Buc. iar ora la care apare e OK. Singurul meu regret e ca nu se prea poate si zoom si wide astfel incat sa vad detaliile si satelitii in acelasi timp. Asa ca tot schimb ocularele: 25 mm, 10 mm, 4mm+barlow2x, din cand in cand mai fac si o poza. Oricum vizual e mama lor fata de ce iese in poza, asta si datorita tehnici si talentului meu nu foarte avansat.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ce telescop observi Valy?
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Iul 2008 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu7 a scris:
Am vazut si eu Jupiterul pentru prima oara si 5 sateliti...

Fara nici o rautate, n-avei cum sa vezi decat cel mult 4 sateliti, probabil ca ai confundat o stea cu un alt satelit... Jupiter a trecut zilele astea aproape (5') de o stea din Sgr cu magnitudinea de 5,6. Cel mai stralucitor satelit, in afara celor 4 galileeni, este Amalthea si are magnitudinea de 14,1...

Cer senin si mult succes la observatii in continuare.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaaa....ok, mersi pentru lamuriri. Nu am de ce sa ma supar, doar nu oi vedea cu o luneta de 70mm obiect de mag 14,1 Cool
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2008 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu7 a scris:
Cu ce telescop observi Valy?

Newton 200mmx1000mm plus diverse oculare.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perfect, si in afara de planete/luna ce ai reusit sa mai vezi pe cerul Bucurestilor cu cei 200mm?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2008 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Porumbei, plopi, blocuri, balcoane (nu balcoane d'alea Twisted Evil ), nori, fulgere.... Rolling Eyes . Nu m-am straduit sa vad si altceva. Am doua balcoane: unul pt Saturn (spre vest, spre iesirea din Buc.) si altul pt. Jupiter (spre est, spre centru). In partea de vest e mai clar cerul dar am o pozitie incomoda si nu prea vad nimic in afara de Luna, Saturn si Marte. Spre oras e prea laptos cerul. Pe de alta parte nu am avut chiar atat de mult timp la dispozitie sa stau sa caut ceva galaxii, dar nici nu le-am vazut (pe principiul norocul incepatorului). Inca tanjesc dupa un weekend la tara cu cer senin si bezna completa.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Iul 2008 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cluster globulari (M13), ceva nebuloase majore...nimic, nimic? Doar balcoane? Laughing
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Iul 2008 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Inca tanjesc dupa un weekend la tara cu cer senin si bezna completa.


Atunci ai grija ca urmatorul week-end sa ti-l petreci la tara. Chiar asta de saptamana asta.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact