Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25079505731_e274990c94_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224637
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiective 102 f/d 8.8 si 127 f/d 9.4 de la SurplusShed


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iun 2008 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiective 102 f/d 8.8 si 127 f/d 9.4 de la SurplusShed
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit de ceva timp la Surplus Shed ,o firma de surplusuri de optica in SUA, niste obiective de luneta interesante, dublete acromate nelipite bineinteles si acoperite antireflex pe toate suprafetele. Chiar si preturile sunt tentante, desi momentan nu mai au pe stoc. Are cineva idee de performante sau daca se merita macar osteneala sa fac o comanda? Nu ma astept la calitate extrema Smile , dar cel putin ar iesi o luneta decenta, mai ales daca e construita dupa toate regulile si colimata ceas Very Happy ?? Simturile imi indica ca ar fi de provenienta China, Taiwan, dar totusi nu poti judea cartea dupa coperti, nu?


L2801_1.jpg
 Descriere:
Obiectiv 102 F/D 8,8
 Marime fisier:  87.32 kb
 Vizualizat:  de 8029 ori

L2801_1.jpg



L3967_1.jpg
 Descriere:
Obiectiv 127 F/D 9,4
 Marime fisier:  81.04 kb
 Vizualizat:  de 8030 ori

L3967_1.jpg


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2008 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poti judeca cartea dupa coperti, bine zis. In schimb ai putea sa iei o mata in sac Smile. Nu tot ce vine din America e bun Very Happy Surplus Shed mi se pare un fel de piata de vechituri. Primul obiectiv (L3967 de 127 diametru si 1200 focar) pare singurul care merita atentie. La $139 plus transport e totusi o "mata in sac". Cica "Edmunds sells a similar one for over $1000" Confused Pai atunci de ce nu-l vand ei la Edmund Scientific cu $500 Laughing Probabil pentru ca aia de la Edmund Scientific nu-s chiar prosti Cool
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iun 2008 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu am pretentia sa fie marfa de prima mana ( sunt surplusuri sau secondhand), dar chestia cu Edmund si mia de dolari imi pare a fi facuta doar pt marketing, ca sa se vanda, sa atraga ochiul. Nu m-am uitat niciodata la frazele pompoase folosite de dealeri/vanzatori, prin care sunt descrise produsele, ma uit doar la datele tehnice. Vroaim sa zic doar ca pentru ATM-stul roman (si nu numai) e o optiune interesanta pt construirea unei lunete la preturi rezonabile. Am mai gasit aici pe forum discutii despre obiective si alte piese de optica recuperate, asa incat ma gandeam ca acele obiective ar putea intra in categoria asta. Cine vrea sa cumpere un Vixen sau un William la 300-400 $ felicitari, desi nici chiar asa nu totdeauna renumele= calitate garantata. Ma gandeam ca as putea scoate o luneta decenta, pt observatii solare de exemplu, cu unul din obiectivele alea.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2008 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salue les copin

j'avais ecrive tipului care are situl de mai jos et il a dit ca este multumit de calitatea lunetei facute cu obiectiv de surplus shed.doamne fereste sa-l contrazic pe dragonul nostru,mai ales cand are dreptate.cu doi ani in urma insa ,la surplus shed erau de vanzare obiective jaegers.am ratat ocazia,nu astept felicitari.altele pot sa apara.



http://astrocloclo.free.fr/lunette_80_900.html

mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Iun 2008 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare tentant. Probabil o sa-mi iau inima in dinti, sacrific vreo 100 si ceva de dolari si vad ce iese, cine stie...si daca e ok dau de stire. Imi tot face cu ochiul obiectivul acela de 127 pe 1200.
La Surplus mai aveau si acu cateva obiective Jeagers dar mici 50-60, poate mai aduc si altele.
Multumesc pentru site, e chiar dragut, nu la-m mai vazut pana acum, si tot am cautat siteuri de amatori..
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Iun 2008 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2267
Si e vorba de niste instrumente destul de serioase Sad Refractoarele, mai ales la focare scurte si mai ales cele ieftine, au probleme foarte grave. Nu sunt impotriva refractoarelor ca Gica contra dar cine vrea sa se uite printr-un refractor (si sa si vada ceva calitativ) trebuie sa scoata niste bani seriosi. Cine se gandeste sa faca un refractor din niste lentile cumparate de la piata de vechituri sau de pe net (la ocazie) ala poate la fel de bine sa-si faca o luneta cu lentile de ochelari. E foarte usor sa pui niste poze cu niste tuburi de aluminiu eloxat si sa zici "ia priviti ce luneta babana mi-am tras". Mai greu e sa faci niste teste optice si sa le prezinti sau sa faci niste poze la cer cu ele si sa nu-ti fie rusine sa le arati. Cine nu poate sa-si "traga" un telescop (din lipsa de finante) nu are ce sa viseze la lunete. La refractoare pot sa reflecte doar cei care o au matusa pe Tamara Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Iun 2008 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cine se gandeste sa faca un refractor din niste lentile cumparate de la piata de vechituri sau de pe net (la ocazie) ala poate la fel de bine sa-si faca o luneta cu lentile de ochelari. E foarte usor sa pui niste poze cu niste tuburi de aluminiu eloxat si sa zici "ia priviti ce luneta babana mi-am tras". Mai greu e sa faci niste teste optice si sa le prezinti sau sa faci niste poze la cer cu ele si sa nu-ti fie rusine sa le arati.

Scopul meu pe aici in nici un caz nu e de a ma contrazice cu cineva, dar de unele lucruri m-am saturat pina peste cap.

Care este alternativa pentru amatorii (fara prea multi bani in buzunar) de refractoare? Sa le dam in cap cu afirmatii de genul celor de mai sus? Sa-i facem sa treaca la oglinzi?
Diferenta intre o luneta cu obiectiv de ochelari +1 (F=1000mm), diafragmat la 25mm, si un obiectiv de asta de la vechituri 102/600mm, este ENORMA in privinta aberatiei cromatice (in special), bineinteles mai bun fiind acromatul de 100mm diametru.
Pt. o imagine mai buna, alegeti valoarea F/D mai mare, desigur portabilitatea instrumentului va suferi.

Anul trecut mi-am luat si eu un obiectiv 102/600mm ("de surplus"), iata citeva concluzii:
1. Corectia aberatiei cromatice e mai buna decit m-as fi asteptat, din partea unui obiectiv "rapid" de 100mm in diametru.
2. Partea proasta e ca suprafetele optice sint prost slefuite, prezinta multe puncte destul de mari. O prima inspectie vizuala da senzatia de suprafata prafuita, dar nu e asa. La un grosisment de 100x imaginea ar putea avea un contrast ceva mai bun.
3. Obiectivul merita pretul cerut.

O redare corecta fotografica a imaginii furnizate de obiectiv, se face prin focalizare directa pe senzorul aparatului (folosind aparate reflex), am totusi o imagine prin metoda afocala, a unei tinte dificile, obiectivul diafragmat la 80mm+oc 6mm+ fobfoto 23.2mm.
E vorba de o singura imagine, cu unele ajustari in PS:



In privinta calitatii obiectivelor, aceasta nu cred ca difera prea mult (intre ele). Aceeasi eroare data, pe suprafata unei lentile/oglinzi, are un efect asupra frontului de unda de 4 ori mai mare in cazul oglinzii.

O alta discutie la tema, din partea unor "prosti" cu posibilitati financiare si experienta ATM mult mai "reduse" decit noi, la link-ul:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...art/1/vc/1
Pe a 2-a pagina gasiti si o poza la Luna, in focarul obiectivului.

VENITI CU ALTERNATIVE LA SUBIECT, DOMNILOR!
Am mai scris pe undeva ce am gasit eu, in urmatoarea categorie superioara ar fi obiectivele (D100mm) Antares "Vixen spec.", fabricate in Japonia, la ~350US$.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Iun 2008 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord si eu cu Tavi. N-am pretentia ca din respectivele obiective sa iasa o super luneta fotografica pentru deep sky ( desi cu filtre de rigoare "fringe killer" ar putea da rezultate interesnate pe planete, cred). Spre exemplu ar fi o optiune buna, compacta( daca esti in deplasare) pentru observatii solare( numaratoarea/observarea petelor etc.). Din pacate, cred, amatorul isi concentreaza atentia infinit de mult pe obiectiv (ceea ce e si normal intr-o mare masura) dar cam uita de calitatea constructiei celorlalte parti ale tubului optic ( nu mai vb.de montura). Sunt multe cazuri in care un obiectiv promitator ( poate nu excelent,dar decent) a fost monatat in moduri precare improvizate, reducand astfel din performantele reale pe care le ofera. Ca de obicei micile erori de tot felul nu fac decat sa se cumuleze.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Iun 2008 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am spus ce am avut de spus. In rest, fiecare face cu banii lui ce crede de cuviinta. Eu unul nu as da $139+transport pe un obiectiv de pe Surplus Shed in speranta ca poate o sa iasa ceva. Cu 350 de lei se poate lua de aici un binoclu cu care sigur se vede ceva.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5516

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2008 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Eu am spus ce am avut de spus. In rest, fiecare face cu banii lui ce crede de cuviinta. Eu unul nu as da $139+transport pe un obiectiv de pe Surplus Shed in speranta ca poate o sa iasa ceva. Cu 350 de lei se poate lua de aici un binoclu cu care sigur se vede ceva.


Doru, nu vreau sa te contrazic in esenta dar mi se pare ciudat ca astfel de afirmatii sa fie facute chiar pe sectiunea de Self-made iar autorul lor sa fie tocmai moderatorul acestei sectiuni.
Constructiile la nivel de amator ar trebui incurajate chiar daca rezultatul lor nu poate ajunge de la inceput la calitati inalte, si zic ca ar trebui incurajate macar pentru doua aspecte, odata pentru a mai atenua aerul de butiq capatat de acest forum in ultima vreme (din ce in ce mai mult se aude intrebarea "ce intrument sa-mi cumpar" si din ce in ce mai putin "ce instrument sa-mi construiesc") si apoi pentru ca macar o parte din useri sa nu se mai uite in telecop ca intr-o cutie de conserve....
Nu va fie cu suparare, e doar o parere.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Iun 2008 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mare parte sunt de acord cu tine si asta pentru ca stiu ca un instrument self-home-made poate sa depaseasca calitativ un instrument facut la serie de o firma (chiar serioasa). Nu e insa cazul refractoarelor. Refractoarele sunt greu de facut chiar si de firmele cele mai puternice. Este motivul pentru care un refractor bun costa foarte mult. Site-ul nostru se adreseaza amatorilor romani, inevitabil unor oameni saraci (cu cateva exceptii Smile). Nu pot sa-i incurajez pe saraci sa-si risipeasca si bruma de bani pe care o au pentru a fi dezamagiti in final. Eu ii indemn pe tot saracii (si nu numai pe ei Rolling Eyes ) catre reflectoare. Am motive foarte tari pentru asta, motive pe care le-am expus si o sa le mai expun daca e cazul Very Happy Deci incurajez pe aceasta sectiune constructia de reflectoare cu optica cumparata sau pentru cei mai indrazneti chiar slefuirea de oglinzi. Nu incurajez in schimb cumpararea de obiective de luneta ieftine de ocazie pentru ca exista probabilitatea destul de mare ca acestea sa prezinte aberatii serioase.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Iun 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e sa vorbim despre bani, ma cam indoiesc ca o oglinda de 150$ sa zicem la 150 mm ( comaparativ cu obiectivul respectiv) e cu mult superioara acelor obiective refractoare de ocazie. O oglinda de calitate de 150mm ajunge la 250-300$ iar un 200 la 400-500$, daca ar fi sa cumparam de la firme specializate ca BigEye Optics sau Astrotelescope. Iar din punct de vedere al costului constructiei totale inclin sa cred ca iesi mai scump cu un telescop la aceeasi marime ( mai multe detalii:doua oglizi care cumulat costa destul, tub mai mare, doua suporturi pentru oglinzi, nu chiar simple sau ieftnie, etc.). Totusi constructia lunetei are anumite avantaje( nu mi-o luati in nume de rau, si eu sunt un mare fan al telescoapelor cu oglinda), e mai compacta, tub mai usor de gasit( PVC de ex.), practic doar 3 componente esentiale- obiectiv,tub, focuser. Deci in afara de cazul in care ai multa experienta si faci oglinzi "stass"(1/20 P/V, 0.98 Strehl) de la 150 mm in sus, eu zic ca ar trebui sa dam o sansa si acelor surplusuri.
P.S. In legatura cu preturile de sus si firmele sunt cu caracter orientativ; nu am pomenit de Romania nimic pt ca nu am auzit sa avem, inca, o firma care sa se ocupe expre de oglinzi de telescop. Nu contest ca avem amatori care au ajuns la o mare maiestrie in ale slefuirii oglinzilor, dar aici intram in domeniul privat.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Iun 2008 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O firma oarecare de optica face mult mai usor o oglinda calitativ buna decat un acromat (ca sa nu mai vorbim de apocromat) iar explicatia e simpla. La un acromat trebuie slefuite cu precizie 4 suprafete pe cand la oglinda doar una. Intotdeauna vei gasi o oglinda rezonabila ca pret si calitate, indiferent de unde o cumperi. Sa iei un dublet ieftin de ocazie implica un risc mult mai mare. Cu o oglinda lambda/4 se vede bine. Cu un dublet prost risti sa nu vezi mai nimic.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Iun 2008 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca fapt divers am gasit niste poze pe un forum ( linku de mai jos) cu o mica luneta cu obiectiv de 80 tot surplus. Este acolo si o poza afocala a Lunii. Luneta arata chiar dragut Smile


http://www.myastrospace.com/forums/showthread.php?t=897

Nu, nu e Williams Laughing . Numai focuseru



assembled_sized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  81.06 kb
 Vizualizat:  de 7642 ori

assembled_sized.jpg



moon_surplusshed.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  209.65 kb
 Vizualizat:  de 7643 ori

moon_surplusshed.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iun 2008 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa domnilor,haideti sa schimbam opinii despre cum si din ce sa construim telescoape.Pacat ca palinca aia, de care se pomeneste undeva ,nu poate sa si circule de la unul la altul , intre timp.
Il rog pe neox sa nu se supere dar pentru ca a pomenit niste nume de firme /surse de oglinzi as vrea sa spun ceva.Am sa caut pe net acele firme dar am un presentiment ,chiar si numai dupa nume, banuiesc faptul ca avem de a face cu fabricanti de ,,galeti de lumina''.Daca ar fi sa sfatuiesc amatori mai norocosi,cu ceva bistari adunati in saltea,apoi eu i-as indrepta spre R.F.Royce si Oldham Optical UK.
TeleVue (si) de aceea e firma mare deoarece fondatorul ei ,Al Nagler, a fost un pasionat ATM-ist premiat la Mecca-Stellafane inca in liceu.La fel si Royce si Oldham,desi au firme de optica au ramas aceeasi ATM-isti pasionati.Si pretentiosi.
Poftiti,vizitati si va convingeti.

http://www.rfroyce.com/
http://www.oldham-optical.co.uk/

Scuzati imixtiunea unei rude sarace (care are opt -and only-oglinzi) in acest topic dedicat refractoarelor.

ATM RULZ.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact