Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Setup ultraportabil: Smart Telescope vs Tracker+apo


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Setup ultraportabil: Smart Telescope vs Tracker+apo
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Vad ca s-a deschis deja cutia Pandorei recent, legat de telescoapele "smart". Am facut un topic separat fiind vorba de ceva punctual, un comparativ de ultraportabilitate vs performante.

Asadar, sa va zic "baiul" meu: am in plan o mica expeditie intr-o zona Bortle 1-2 si vreau sa iau si un instrument cu mine. Tot echipamentul va trebui sa incapa intr-un bagaj de mana pt. avion. Sunt impartit acum intre ce sa aleg.

Varianta 1 este dslr/camera dedicata+obiectiv telefoto/apo mic+tracker sau montura go-to, eventual cu pana EQ(de genul AZ GTI).
Varianta 2 e "minunatia" asta: https://dwarflab.com/products/dwarf-2-smar...795176171. Este un "smart telescope" de
24mm/100mm, f/4.2, cu un senzor Sony imx 415 Starvis, greutate totala 1.8kg, dimensiuni foarte reduse.

Ca performante, totul duce la Varianta 1, in plus avand si optiunea de astronomie vizuala. Insa, orice variante am incercat sa combin, revin la acelasi lucru: un trepied decent, capabil sa duca o montura, un tub mic si un dslr nu incape intr-un rucsac. Celalalt argument este ca diferenta de pret pt un bagaj de cala (m-am gandit si la asta) este cat costul de achizitie al unui Dwarf 2.

Ca punct final, mentionez ca am deja un setup astrofoto/vizual decent, insa este imposibil de transportat, fiind greu si voluminos. Calitatea fotografiilor, fie ele la nivel de EAA, ma multumeste la jucarioara din Varianta 2. Luand in considerare argumentele de mai sus, ce parere aveti? Orice analiza comparativa, mai ales tehnica, este binevenita. La fel si orice fel de sugestie. Multumesc!
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 10 Apr 2023 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Minunatia" aia are o lentila de 24 mm F4,2 (find asa scurta cred ca au facut-o cu alte lentile.

In shimb, eu as face
https://telescop-expert.ro/luneta-cautatoa...qgQAvD_BwE

Tot Skywatcher au si o luneta Evolux 61 ED.

+ o camera astro

Stellarmate + Raspbery pi

Az-GTI sau optiuni alternative de la iOptron ( SkyHunterTM Portable EQ/AZ GOTO System ) cu trepied de carbon (usor si mic)

Poate e mai scump, dar e portabil, flexibil in configurare, upgradabil si sigur mai performant decat "Minunatia".

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 10 Apr 2023 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AZ-GTi + ED72 sau 80 + un mirrorless si o planetara ieftina - doar s-a dat una cu < 150 lei recent (eventual webcam modificat) + un Barlow bun/Powermate.
Costa ceva, dar e ceva serios. Te distrezi o viata cu el.
Chestiile alea integrate te limiteaza.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc la un trepied slimfit, ceva carbon, agatat de rucsac pe exterior, aparatul si un obiectiv atarnat de gat, in rucsac mica montura EQ, unu doua trei obiective, niste baterii, laptop, si ceva maruntisuri.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parcă aș înclina spre ceva mai mare decât telescopul ăla smart, dar depinde de ce ai deja în dotare. Un DSLR/Mirrorless cu un obiectiv decent și o monturică ușoară ar oferi rezultate mai bune cu avantajul că poți face poze de călătorie mai bune decât cu telefonul. Primele poze cu M27 și M57 le-am făcut cu camera atârnată de gard; a trebuit să cumpăr doar un intervalometru.
Dacă te mănâncă de un refractor mic, eu ți-aș recomanda să eviți Sky-watcher. Modelele brănduite Teleskop-service, Tecnosky, etc au construcție mecanică mai bună și prețul final cu flattner și rotator nu e mult mai mare.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
"Minunatia" aia are o lentila de 24 mm F4,2 (find asa scurta cred ca au facut-o cu alte lentile.

In shimb, eu as face
https://telescop-expert.ro/luneta-cautatoa...qgQAvD_BwE

Tot Skywatcher au si o luneta Evolux 61 ED.

+ o camera astro

Stellarmate + Raspbery pi

Az-GTI sau optiuni alternative de la iOptron ( SkyHunterTM Portable EQ/AZ GOTO System ) cu trepied de carbon (usor si mic)

Poate e mai scump, dar e portabil, flexibil in configurare, upgradabil si sigur mai performant decat "Minunatia".



Fix la SW ala ma gandeam, mai e varianta unui ZS61 SH, am gasit si un Askar la pret bun. De Stellarmate sa nu mai aud. Tot respectul voua care ati reusit, stiu bine sistemul tau cu 72ED+Az GTI+Stellarmate. Am avut si eu la fel si am trecut pe Windows. Mereu mergea ceva prost, dar mereu.

Cat despre montura, as merge clar pe Az GTI sau noul Star Adventurer GTI, insa e aceeasi problema: trepiedul nu incape in rucsac. Nu de bagaj de mana, cel putin. Si decat sa dau banii pe un bagaj de cala, prefer dracovenia aia mica, eu avand deja telescop dedicat astrofoto. Inca ma gandesc, poate nu am epuizat eu toate trepiedele existente, aia ma incurca cel mai mult acum in toata ecuatia.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
AZ-GTi + ED72 sau 80 + un mirrorless si o planetara ieftina - doar s-a dat una cu < 150 lei recent (eventual webcam modificat) + un Barlow bun/Powermate.
Costa ceva, dar e ceva serios. Te distrezi o viata cu el.
Chestiile alea integrate te limiteaza.



Aceeasi problema si ca la postul lui gpaunescu: trepiedul la toate monturile gasite, chiar si la star-trackere, nu incape in rucsac. Asta e marea mea problema acum. La limitare, asa e. Insa eu am deja rig de astrofoto dedicat, nu m-ar deranja atat de tare.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Ma gandesc la un trepied slimfit, ceva carbon, agatat de rucsac pe exterior, aparatul si un obiectiv atarnat de gat, in rucsac mica montura EQ, unu doua trei obiective, niste baterii, laptop, si ceva maruntisuri.


Valy, fix trepiedul ala ma incurca acum. Nu prea l-am gasit. Si as prefera sa intre in rucsac cu totul. M-am uitat la mai multe cu preturi umane, nu extraterestre si problema ramane: lungimea trepiedului.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mmarin a scris:
Parcă aș înclina spre ceva mai mare decât telescopul ăla smart, dar depinde de ce ai deja în dotare. Un DSLR/Mirrorless cu un obiectiv decent și o monturică ușoară ar oferi rezultate mai bune cu avantajul că poți face poze de călătorie mai bune decât cu telefonul. Primele poze cu M27 și M57 le-am făcut cu camera atârnată de gard; a trebuit să cumpăr doar un intervalometru.
Dacă te mănâncă de un refractor mic, eu ți-aș recomanda să eviți Sky-watcher. Modelele brănduite Teleskop-service, Tecnosky, etc au construcție mecanică mai bună și prețul final cu flattner și rotator nu e mult mai mare.


Ideea ta e foarte buna, in principiu, dar ma orientez acum dupa ceva ce ar avea ca prim criteriu discriminator (ultra)portabilitatea. Am deja o monstruozitate dupa parerea mea: iOptron CEM 70, pillar+ contragreutati si tuburi 200PDS si 130PDS. Total mult peste 50 de Kg. De aceea am zis ca nu m-ar deranja niste rezultate modeste cum are Dwarful asta, dar care sa incapa in jumatate de rucsac. Joaca serioasa pe vizual si astrofoto o preia echipamentul "mare". Ca refractor, daca as gasi un trepied scurt ar fi cam Askar, 72ED sau ZS61 SH.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regulus a scris:

Valy, fix trepiedul ala ma incurca acum. Nu prea l-am gasit. Si as prefera sa intre in rucsac cu totul. M-am uitat la mai multe cu preturi umane, nu extraterestre si problema ramane: lungimea .
De ex al doilea din stanga, e destul de compact, e doar un exemplu.

https://m.dpreview.com/reviews/four-travel...real-world
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2023 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea ar intra in categoria "out of the budget". La un calcul rapid, un trepied ca acela, un 72ED si un cap Az GTi, fara camera, ar ajunge la 900 de euro. Daca adaugi o camera modesta, sa zicem un 224mc, ajungi la 1200. Pe cand Dwarf 2 ar fi, pretul de baza, 395$+taxe, probabil. Acum, daca ar fi calul de bataie setupul asta, ar fi ok calculul. Dar avand deja alt echipament, e prea mult sa investesc atat. Mai e bineinteles varianta SH, dar e greu sa se nimereasca toate disponibile. Multumesc mult pentru pont. Sa fiu sincer, nu ma gandeam la astea ultra-light. Asta e primul de 40 de cm pe care il vad, majoritatea erau de 45-50cm, prea lungi.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Apr 2023 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, probabil că ieși mai avantajat cu piticul dacă nu te deranjează calitatea imaginii - setupul din bucăți nu e doar voluminos, e și destul de greu.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Apr 2023 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regulus a scris:


Fix la SW ala ma gandeam, mai e varianta unui ZS61 SH, am gasit si un Askar la pret bun. De Stellarmate sa nu mai aud. Tot respectul voua care ati reusit, stiu bine sistemul tau cu 72ED+Az GTI+Stellarmate. Am avut si eu la fel si am trecut pe Windows. Mereu mergea ceva prost, dar mereu.

Cat despre montura, as merge clar pe Az GTI sau noul Star Adventurer GTI, insa e aceeasi problema: trepiedul nu incape in rucsac. Nu de bagaj de mana, cel putin. Si decat sa dau banii pe un bagaj de cala, prefer dracovenia aia mica, eu avand deja telescop dedicat astrofoto. Inca ma gandesc, poate nu am epuizat eu toate trepiedele existente, aia ma incurca cel mai mult acum in toata ecuatia.

Singurul motiv pt care am propus Stellarmate e ca are si aplicație de mobil si poti face ușor EAA. Dar e bine si minipc cu NINA.
Motivul principal pt instabilitate la Rasberry Pi e tensiune si curentul de alimentare. Apoi eu rețeaua o fac cu telefonul ca acces point (nu folosesc rețeaua făcută cu montura sau R. Pi ca acces point) .
In legătură cu trepiedul, sugerez Omegon Titania 600; 61 cm strans. Probabil ca ar merge si un trepied foto (cu adaptor de 3/8"), care. suporta 10-12kg (poate reușești sa găsești second hand vreun Manfrotto) .
Ca luneta, eu m-as limita la apertura de 50-61 mm pt portabilitate.
Iti mai trebuie si o batterie cu care sa poti călătorii. Eu am una cu litiu tot de la Omegon (parca de 144Wh).Pot sa caut link-ul, daca e nevoie.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2023 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regulus a scris:
Astea ar intra in categoria "out of the budget"..
Versiunea de Al e la juma de pret fata de cea de carbon.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 87

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2023 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
Regulus a scris:


Fix la SW ala ma gandeam, mai e varianta unui ZS61 SH, am gasit si un Askar la pret bun. De Stellarmate sa nu mai aud. Tot respectul voua care ati reusit, stiu bine sistemul tau cu 72ED+Az GTI+Stellarmate. Am avut si eu la fel si am trecut pe Windows. Mereu mergea ceva prost, dar mereu.

Cat despre montura, as merge clar pe Az GTI sau noul Star Adventurer GTI, insa e aceeasi problema: trepiedul nu incape in rucsac. Nu de bagaj de mana, cel putin. Si decat sa dau banii pe un bagaj de cala, prefer dracovenia aia mica, eu avand deja telescop dedicat astrofoto. Inca ma gandesc, poate nu am epuizat eu toate trepiedele existente, aia ma incurca cel mai mult acum in toata ecuatia.

Singurul motiv pt care am propus Stellarmate e ca are si aplicație de mobil si poti face ușor EAA. Dar e bine si minipc cu NINA.
Motivul principal pt instabilitate la Rasberry Pi e tensiune si curentul de alimentare. Apoi eu rețeaua o fac cu telefonul ca acces point (nu folosesc rețeaua făcută cu montura sau R. Pi ca acces point) .
In legătură cu trepiedul, sugerez Omegon Titania 600; 61 cm strans. Probabil ca ar merge si un trepied foto (cu adaptor de 3/8"), care. suporta 10-12kg (poate reușești sa găsești second hand vreun Manfrotto) .
Ca luneta, eu m-as limita la apertura de 50-61 mm pt portabilitate.
Iti mai trebuie si o batterie cu care sa poti călătorii. Eu am una cu litiu tot de la Omegon (parca de 144Wh).Pot sa caut link-ul, daca e nevoie.


NINA nu stiu, dar din ce am vazut oamenii sunt foarte multumiti pe platforma de mini-pc. Ideea este ca la mine nu a mers deloc Stellarmate-ul. Am facut reteaua folosind toate metodele posibile, inclusiv sa se conecteze la wi-fi-ul casei, dupa ce epuizasem variantele hotspot pe stellarmate, telefon, montura, etc. A mers o singura data, apoi s-a blocat la plate solving. Dupa restart, nu s-a mai conectat, desi am folosit aceleasi setari. Am pierdut nopti intregi pe forumuri, YT si indilib. In definitiv, am mers pe Windows, ca nu mai puteam mental. Acum nu mai am instrumentul ala, insa retrospectiv, ma gandesc ca ori a fost o problema de "skill issue", ori poate unitatea mea a avut ceva probleme. Si de atunci recunosc ca am o retinere mare cand e vorba de orice in afara de PC. Desi, repet, poate problema era la mine si capacitatea mea de intelegere a sistemului, dar a fost de departe cea mai frustranta experienta astrofotografica.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact