Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884412_904385466261517_489322688_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224971
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Lacerta Prime ED 10x42


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@cristib:
Despre cromatismul pe timp de zi spuneam eu ca este diferit functie multi factori: delimitare luminat/mai putin luminat, intensitatea luminii, directia razelor soarelui .... Astfel desenul de mai sus este facut perpendicular pe Nord, undeva la ora 11:00 spre 12:00. In alte conditii, de exemplu liniile galbene pot disparea (pot schimba culoarea), linia diagonala poate fi diagonala coboratoare sau lipsi. Cat despre cele orizontale, acestea isi pot schimba culoarea .... dar nu dispar.
Discutia cred ca se refera mai mult aferent dreptunghiului central si la grosimea liniilor colorate din jur(eliminam din variabile dar tot ramane fie si semi-relativ).
Este motivul pentru care doar cand liniile sunt mai groase intervin in review. In cazul de fata , faptul ca acestea sunt identice cu cele ale lui CZ Conquest am considerat ca sunt neglijabile. Emiterea unui review este destul de ampla si mancatoare de timp astfel incat pot aparea multe omisiuni. Dar tot ce intereseaza poate fi testat, adaugat ulterior urmare a discutilor intre noi. Very Happy
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3543



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Apr 2023 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

este foarte simplu . se priveste marginea lunii total iluminata cand e mai sus nu la rasarit . se plimba aceasta margine avand contrast mare pe fondul intunecat al cerului si asa vom vedea muchia daca este perfecta fara umbre color perceptibile deranjante sau are de toate curcubee . se misca din centru campului pana la margini . se vede clar unde e urat desigur spre margini sunt culori la toate instr cu sticla refractie . mai mica dar nu zero la cele cu ED apo si zero culoare la oglinzi . pentru astronomii amatori conteaza aberatia -prejudiciu la astre: planete luna stele puternice . pentru zi vanatorii padurarii militarii alpinistii-excursionistii nu sunt tare pretentiosi .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2023 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recent am avut pentru o perioada de o saptamana la teste, un binoclu Lacerta Prime ED 10x42. Nu am in intentie sa-i fac un nou review ci mai degraba sa prezint cat se poate de concis cateva aspecte pozitive si mai ales negative pe care le-am vazut si simtit la acest binoclu.

Prima impresie pozitiva ar fi tonul spartan al binoclului pe care il simti la primul contact: constructie simpla dar robusta si bine inchegata, in principal metal si sticla cu unele accesorii din plastic si cauciuc.
Tonul acesta placut la vedere, plateste insa un pret destul de mare, priza mainilor direct pe metal este neplacuta mai ales pe vreme rece dar nu numai. Indiferent de tratamentele electrochimice aplicate pe tuburile binoclului, contactul direct intre maini si metal ramane unul neplacut. In plus, lipsa tesiturilor (de pe tuburi) pentru degetul mare vaduveste priza de o referinta utila.
Optic, binoclul arata o imagine curata cromatic, cu luminozitate mare si contrast bun, o imagine de-a dreptul taioasa. Ca aspect negativ as semnala reglajul foarte critic al IPD-ului si asta nu din punct de vedere mecanic ci optic. M-am chinuit mult sa nimeresc un IPD corect, aveam senzatia ca ba ma trage de un ochi, ba de celalalt, ba de amandoi. In disperare de cauza, am luat binoclul meu 8x30 si am tras de tuburile Lacertei pana am facut corespondenta intre oculare. Dupa aceasta barbarie totul a fost ok, vizualizare normala in ambele oculare. Reglajul asta critic ma duce cu gandul ca prismele Lacertei au fost taiate la limita minim posibila.
Pana aici, un binoclu excelent pentru observatii terestre diurne. Seara pe cer lucrurile se mai schimba nitel, imaginea lunii, a lui Jupiter si Saturn corecte, atat cat poate un 10x insa stelele mai luminoase raman usor mai mari decat ar trebui sau mi-ar place mie. Ar fi o exagerare sa spun ca Prime face stelele "grase" dar nici cum trebuie nu arata, lumina nu este stransa suficient de bine. La magnitudinea stelara am facut teste comparative cu panarama mea de binoclu 8x30 in mai multe seri. Cu mare greutate am gasit intr-o singura sedinta doua stelute vizibile in Lacerta cu vedere indirecta pe care nu le-am putut detecta in 8x30. Stelele erau atat de palide in Lacerta incat erau foarte greu de detectat si cu vederea periferica, erau doar momente de aparitie dupa care se volatilizau. Asta m-a determinat sa am ceva dubii cu privire la transmisia de lumina. Din aceasta cauza dar si din aspectul stelelor nu as recomanda acest binoclu pentru astro.
Cam asta a fost experienta. Dupa mine performantele optice ale binoclului nu justifica pretul de comercializare.

binoclistul Grushkin Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2023 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un post scriptum la interventia de mai sus:

comparatia facuta mai mult in joaca intre cele doua binocluri in ce priveste diferenta de magnitudine mi-a ridicat serioase semne de intrebare mai ales cand am realizat ca intre 30mm si 42mm este un factor de multiplicare de 1,4 altfel spus, obiectivul de 42mm colecteaza de doua ori mai multa lumina decat cel de 30mm. Imi pun intrebarea daca e normal sa vad o diferenta atat de mica si greu de cuantificat intre cele doua sau se intampla ceva? O fi din cauza cerului prost de aici sau motivul e altul?
Din punct de vedere functional intre cele doua binocluri nu exista diferente decat la sistemul prismatic:

porro - 4 treceri aer sticla, 4 reflexii interne
schmidt pechan - 4 treceri aer sticla, 6 reflexii interne*

* a doua reflexie din prisma pechan e un pic mai ciudata in ideea in care unghiul de incidenta e mai mic de 45 grade si ar necesita o suprafata cu ceva depuneri speciale.

Ce parere aveti? Gasiti vreo alta explicatie la fenomenul mentionat mai sus?

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4804

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Noi 2023 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate pupilele de iesire diferite au un pic de influenta + dificultatea de a regla IPD + "dar nici cum trebuie nu arata, lumina nu este stransa suficient de bine".
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Noi 2023 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din câte știu eu , diferența o face prisma Schmidt . Suprafețele de intrare și ieșire , ori trebuie să aibă o depunere specială , ori deloc . Asta în cazul cel mai obișnuit , când sunt folosite ambele laturi ale acoperișului, pe toată lungimea lor .
O depunere clasică pe toată suprafața de intrare și ieșire , ar strica reflexiile totale nr.1 și nr.4 , în ambele sensuri .

Adică , antireflexul pentru intrarea în juma'de prismă , strică reflexia totală pentru ieșirea din cealaltă jumătate a prismei .

În ceasloavele de optică se specifică o pierdere de 10% , la sistemul roof-Pechan fără depuneri anti-reflex .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2023 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri Smile

Este posibil ca fenomenul observat sa fie un cumul de cauze minore, mai putin cel care tine de reglarea IPD despre care v-am povestit cum am rezolvat-o. Dupa aia am eliminat-o din ecuatie.

In ce priveste reflexiile, ma refeream la cea secundara de pe prisma Pechan care necesita o suprafata reflectanta gen oglinda ca in desenul de mai jos. Mazgaliturile nu-mi apartin, asa am gasit materialul.



reflexii.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  163.29 kb
 Vizualizat:  de 749 ori

reflexii.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Noi 2023 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil să ai dreptate , dacă ne luăm după gradul de reflectivitate , din câte știu eu , la argint acesta scade destul de dramatic la lungimi de undă mai mici de 450 -460 nanometri . Poate de aceea , prisma Pechan argintată face mai palide stelele albastre .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2023 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sustin ca asta e cauza, dar ma intreb daca nu contribuie si aspectul asta la rezultatul final Rolling Eyes
_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Dec 2023 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-ar putea sa fie un cumul de factori deja amintiți de voi. Transmisia luminii mai slabă pe lungimea de undă albastră e prima care îmi vine în minte. Iar al doilea, poate fi și calitatea cerului mai slabă care limitează observațiile la o anumită magnitudine. Ar fi meritat reîncercată comparația pe un cer cu transparență mai bună!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2023 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Ar fi meritat reîncercată comparația pe un cer cu transparență mai bună!


De acord, da de un' sa-l iau? Laughing Laughing

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact