Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M1_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224727
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

agenti de polisare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iun 2008 02:00 Download mesaj
Titlul subiectului: agenti de polisare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Stie cineva de unde se poate face rost de oxid de fier de caliate pentru intrebuintari optice in Romania? Sau daca nu oxalat feros? Acu ceva timp am slefuit cam pe 3/4 o oglinda de 200 prin meatodele grele, traditionale Shocked cu pietre de polizor( nu foarte eficient dar am facut o scoala pe sticla aia).Polizarea a fost de proasta calitate pentru ca nu am gasit decat oxid de fier obisnuit( ordinar) folosit ca pigment la tencuieli probabil. Cautand pe net sa cumpar un kit de slefuit, cam peste tot se gaseste numai oxid de cerium care dupa multe surse inclusiv Texereau, nu duce la o suprafata optica de mare calitate ( micromamelonaj ridicat). Deci daca poate cieneva sa-mi indice o sursa de oxid de fier sau poate mai bine de oxalat feros va foarte multumesc. Pana atunci trec sa-mi upgradez aparatul Foucault cu bec halogen, fibra optica, si doua micrometre Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2008 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite un om serios Smile Pe vremea lui Texereau se folosea oxidul de fier dar in ultimii ani toti opticienii folosesc oxidul de ceriu care are avantajul ca duce la o polisare mai rapida. E adevarat ca asta poate fi si un inconvenient daca nu esti atent. Ca sa nu apara "microripples" trebuie sa lucrezi cu atentie si rabdare in fazele finale ale slefuirii cu abrazivii cei mai fini si sa controlezi suprafata cu o lupa puternica (sau un mic microscop). Mai grav decat "microripples" sunt zgarieturile care pot sa apara din cauza ramanerii unor graunte de abraziv de la slefuirile precedente. Mare atentie la curatenie. In ceea ce priveste oxidul de fier, nu e nici o problema cu gasirea lui numai sa nu pretinzi "optical grade" pentru ca nu cred ca exista asa ceva. Cel pe care l-ai gasit ca pigment, ala e. Sfatul meu este sa lucrezi cu atentie cu abrazivi fini in fazele finale iar dupa aia cu oxid de ceriu la polisare.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iun 2008 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

He-he! Multumesc pt sfaturi si aprecieri! Intre timp am gasit un site american - http://www.gotgrit.com/ (daca nu se conecteaza nu va speriati, mai au probleme cu serveru)- unde se gasesc kituri de slefuit, discuri, prafuri separate de tot felul si chiar la preturi acceptabile. Aici am dat si peste oxid de fier care sper ca e mai potrivit in scopuri optice decat cel ordinar; ( nu vreau sa par mofturos Smile , dar totusi Texereau si alti mari opticieni precizau ca oxidul de fier gasit in general in comert nu e cea mai fericita optiune pentru suprafete optice de calitate. Pentru cei cu pretentii ar mai fi o varianta, f.scumpa din pacate - "opalina" un oxid de cerium extra rafinat folosit doar in stadiile finale de polisare/parabolizare. Se poate face comanda in Franta la - www.astrotelescope.com dar e aprox. 24 euro 150 de grame.

Cat despre prima mea oglinda desi a ramas nefinalizata a fost o instructie pt mine; am putut sa vad exact ce se petrece de-a lungul slefuirii, polisarii, etc. astfel incat pe viitor stiu, la ce sa ma astept. Metoda slefuirii cu abrazivi din pietre de polizor e intradevar munca de sisif, cum spunea Matei Alexescu, si in realitate nu merge chiar ca la carte. Pietrele se sparg foarte greu, iar obtinerea de sortimente intermediare e frustrantra Crying or Very sad - am pisat practic fiecare bucatica intr-o piua veche de bronz de pe la tara. De obicei pietrele( cel putin alea care le aveam) se spargeau in granule destul de mari si mult praf, asa ca am incercat sa cern in site de diferite marimi pentru a mai rafina un pic pulberea. Apoi decantarea e cu dichisurile ei: e nevoie de recipiente inalte ( in teorie de un mertru inaltime), borcanele de 15l fiind aproape sub limita posibila, pentru ca la granulatii mari spre medii, pulberea se aseaza asa de repede incat n-apuci sa sifonezi bine apa in care ar trebui sa fie in suspensie granulele pt sortimentul imediat urmator. La ultimele 2-3 granulatii, la fel trebuie foarte mare atentie sa nu se contamineze pulberea buna cu impuritati mai mari. Sincer nu as mai repeta experienta asta, mai ales ca acum se gasesc chair si la noi abrazivi gata preparati si mult mai omogeni. Traiasca firmele de abrazivi Very Happy ! Momentan vreau sa trec la a doua oglinda care sper sa o duc la bun sfarsit cu cat mai mare succes Very Happy . Pentru alte sugestii si idei din partea altor pasionati ( care se pare ca sunt in continua crestere in Romania) sunt cat se poate de deschis.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

www.astroshop.ro
http://www.astroshop.ro/ctg84-ATM-Selfmade...4f88593c64
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iun 2008 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acu am vazut si eu pe astroshop, kiturile.Mersi Catalin! totusi nu-mi place ca sare direct de la abraziv de 80 la cel 180 si dupa aia la 320. Pe situl american granulatiile sunt mai bine partajate, 80, 120, 220, 320 etc. Oricum e bine ca este de unde alege.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa par expert dar ne imbatam cu apa rece.
Nu trebuie sa fie asa de "fine" trecerile la inceput, se consuma mult material si mult timp. Secretul este ca pe final sa fie cat mai desi pasii.
Numai bine!
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iun 2008 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A ok! Ma gandeam doar la scopul cel mai important al finisarii, adica indepartarea, de preferat totala, a accidentor lasate de granulatia anterioara. Mi se pare ca de la 80 la 180 e diferenta un pic cam mare si sa nu ramana semne in urma.

Apropo am uitat sa mai intreb de o chestie care am intalnit-o ultima data la polisare( cu oxid de fier), nu stiu daca e o chestie obisnuita sau nu: dupa cateva ore de polisare pe marginea discului( oglinzii) au aparut in vreo doua locuri cateva pete, irizatii putin violete care semanau oarecum ca petele de ulei de pe apa. Se vedeau clar si la aparatul Foucault( se suprapuneau peste umbrele obisnuite), si presupun ca erau impreganate ca sa zic asa, in masa sticlei pt ca nu se puteau sterge in nici un chip. A mai intalnit cineva asa ceva?
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Iul 2008 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa problema lunetelor, o ultima chestiune mai am de rezolvat pe aici.

Oxidul rosu de fier folosit ca agent de polisare, asigura obtinerea suprafetelor optice de cea mai buna calitate, cu cea mai mica rugozitate.



In imagine se observa clar deosebirea sprafetelor din pozele 4 si 6.

Oxidul de fier asa cum il gasesti in comert trebuie sa-l decantezi.
Usor de zis… greu de facut. Pentu a-l face sa se separe (sa nu ramina "ghemotoc"), tre' sa adaugi si o lingura (mai cu virf) de detergent, la 10 litri de apa (chiar apa calda am folosit eu, cred ca e mai bine), si ~1kg de oxid.
Faci o decantare dubla, cu timpul de asteptare de cite 30min pt. ambele, cantitatea utila va fi cea obtinuta in final. Desigur vei mai face citeva spalari finale pentru eliminarea detergentului.

Ca masuri preventive contra microripple-urilor, tesesti marginile polisorului si a patratelor, lucrind fara presiuni (in special spre final).
Pentru o polisare mai rapida e recomandabila utilizarea initiala a oxidului de ceriu, dar finalizarea cu rosu.

Inca ceva interesant:
http://starryridge.com/mediawiki-1.9.1/ind...e_Contrast
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Iul 2008 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi fain Tavi! Chiar nu stiam de chestia cu detergentul la decantarea oxidului; o sa incerc. Cat despre poza, o stiu, l-am citit pe Texereau din scoarta-n scoarta Very Happy . Ma intrebam doar daca se gaseste pe la noi oxid rosu mai potrivit pt treburi optice sau oxalat feros mai bine si sa-mi fac singur oxidul. M-ar tenta sa incerc opalina ( oxid de ceriu extra rafinat) din Franta desi e scumpa. Multumesc mult pt info!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iul 2008 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut neox

pentru ca te vad incapatanat sa realizezi fapte marete pe taramul ATM,lucru care este foarte pe placul meu ,iata o solutie ,discutata de Mitchell R. et cie pe lista ATM:

............................................................................................

In the recent thread on parabolizing fast mirrors a lot of people
mentioned ball milling rouge. I have some .3 micron black rouge, but when a
small sample is left in water it is obvious some larger particles settle
down.
How does one go about building one of these simple ball millers? I take
it you need a closed container, and it needs to spin with some heavy objects
inside to break up the rouge. I have a bunch of marbles, could these work if
the container is plastic so they wouldn't break?

I suppose the truly simplest method would be to put some in a
container with some metal balls and shake it like hell, but of course
spinning it continuously for a few days is much easier on the arms, and more
effective.

Mitchell
..............................................................................................

iar Jeff Row raspunde ,si sugereaza:


Mitchell;
There are alot of possibilities, IIRC in my research at the time, your
spin rate has to be fast enough so the bearings fall, but not too fast,
so they stick to the wall of your tumbler. I think mine spun about ~30
rpm. I would emphatically not use marbles, you'll shatter their surfaces
and introduce glass dust into your product. I don't think you can tumble
any old junk and hope to have a satisfactory product. I would suggest
going down to a machine shop and asking them for their busted junk
bearings on the floor, ( with the price of steel these days they might
recycle everything : ( ). Maybe soak em in acetone to clean the oil
off em. Robert C. suggested they used a variety of diameters at the
Mirror Lab.IMHO let a machine mill this stuff, shaking is way too much
work. I also saw bags of bearings on Ebay. I will send you a small movie
file in my next email to you off list so you can see one in action.
Best
JR
..............................................................................................
Curt Diggs adauga :

Mitchell, I picked up a single cylinder rock tumbler from Harbor Freight back a couple of years ago for about $25, NAICR. The container is plenty big enough. These things work fine but the rubber drive belt will break eventually. Ping me off-list if you decide to go this route and I'll mail you a replacement belt or two. I picked up a bag of O-rings of exactly the same size that work fine as a replacement. I got enough to last a couple of lifetimes for a few bucks.

I also picked up a pack of steel ball bearings from somewhere (Home Depot or maybe Ace Hardware) of about 1/2" dia. but I don't think size is critical. You can order these on-line from several places like McMaster-Carr. Stainless steel is probably best but just don't use chrome-plated balls (it'll flake off).

Curt Diggs
..............................................................................................
George Blahun Jr. completeaza:

Mitchell:
I recently ball milled some black rouge I received from Got
Grit. I used a rubber drummed rock tumbler and some stainless steel
ball bearings and let it run for two weeks. After straining the
material I used the technique in Texereau and poured filtered water
into the beaker with the rouge mixture and carefully poured off the
upper layer of water and stray particles. After a dozen or so cycles,
I was left with a uniformly thick layer of rouge and practically no
stray floating particles.

George
................................................................................................
neox insa ce zice ? se pare ca problema este rezolvabila.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Iul 2008 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha! Asta chiar e ceva nou ( pt mine) Shocked .Ce nu inteleg e de ce toata nebunia cu zile in sir de macinat oxid, cand pana si oxidul ala clasic pt tencuieli sau asa ceva, e pudra tot?? N-am gasit deloc bulgari mari sau ceva de genu asta si am cercetat mai multe pungi. Decantarea era suficienta. Oricum e interesant articolul, Multam fain Very Happy , se pare ca pe cati ATM-sti sunt, tot atatea inventii. Toata incapatinarea mea Laughing e legata de faptul ca nu stiu daca oxidul de fier, ala de-l gsesti la orice magazin de metalo-chimice, e obtiunut prin calcinarea oxalatului feros, ci prin alte metode care sa nu-l faca potrivit la optica de calitate.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2008 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este vorba de zdrobit stanci aici.In primul email ,al lui Mitchell R. aflam ''despre ce este vorba in poezie'' si anume desi el a cumparat oxid de 0,3 microni (adica avand granulatia medie de 1/30.000mm),atunci cand l-a pus in apa a observat depunerea unor particule ''mari''.Vorbim deci despre maruntirea in continuare a pudrei de oxid de fier ,de ameliorarea granulatiei.Urmata apoi de decantare ,numita de vorbitorii de engleza ''elutriation''.Noi cum numim procesul in romana,exista cuvantul ''elutriere""? .Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2008 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, granulatia initiala corecta este de 3/10.000mm.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Iul 2008 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa incerc sa vad cum merge, in caz ca nu gasesc un oxid de calitate gata preparat la standarde. Cred ca un vas mai solid pus la o bormasina ( la turatii minime) cumva, ar da rezultate. Sa vad unde gasesc atatea bile de rulment Smile .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iul 2008 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

excelenta idee,ce inventivi sunt romanii astia .sa ne tii la curent.mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact