Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reglare - montura EQ6-R Pro


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 21 Mar 2023 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare - montura EQ6-R Pro
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.

Am o montura noua EQ6-R Pro cumparata in luna ianuarie, anul acesta de pe astroshop. Problema este ghidajul care, cred eu, nu este prea bun. Trecand de la un SkyGuider pro, ma asteptam la o imbunatatire considerabila a calitatii ghidajului cu acelasi setup (Obiectiv Sigma 150-600). Acum 2 seri am fotografiat roiul globular M3 la 600 mm si f/6.3 la cadre de 60 secunde. Deci foarte scurte. Si, cu toate astea, stelele erau ovale. Erau perioade cand erau ok, apoi perioade cand erau ovale. Desi vantul nu a batut.
Imi dau seama ca si obiectivul meu are anumite probleme la 600mm, insa am impresia ca este mai mult de atat ...

In primul rand observ ca axele de rotatie si de declinatie sunt destul de fixe/intepenite (se misca cam greu). Din acest motiv, cred ca nu fac o echilibrare precisa. Probabil aceasta este cauza pentru ghidarea care nu este prea buna.

Stiti pe cineva in Bucuresti (eventual o firma) care stie sa faca o astfel de reglare? Nu pare prea complicat. In 15 minute se rezolva. In acest videoclip arata exact ce trebuie facut: https://www.youtube.com/watch?v=6Bww1hecnPA

Parca nu as incerca eu. As prefera sa faca cineva care are experienta cu aceasta montura si cu aceste reglaje.
Mersi.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2023 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eroare periodica?
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 21 Mar 2023 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In post nu specifici daca folosesti o luneta si camera de ghidaj.

Daca nu folosesti si de fapt te bazezi numai pe montura sa faca tracking, atunci poti imbunatati trackingul prin o aliniere polara cat mai buna si bineinteles o echilibrare foarte buna (dar daca ai numai aparatul foto pe montura asta, cred ca duce si cu o echilibrare mai slaba). Dar alinierea polara e esentiala.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 21 Mar 2023 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa spun.... parca nu este chiar periodica.

Am atasat 2 grafice: unul de cand am fotografiat M3 (la 600mm) si altul mai vechi (la o focala mai mica).



Jellyfish_Screenshot 2023-03-21 at 14.53.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  661.05 kb
 Vizualizat:  de 951 ori

Jellyfish_Screenshot 2023-03-21 at 14.53.jpg



M3_Screenshot 2023-03-21 at 14.50.03.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  582.11 kb
 Vizualizat:  de 950 ori

M3_Screenshot 2023-03-21 at 14.50.03.jpg


Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 21 Mar 2023 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Reglare - montura EQ6-R Pro
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
Buna ziua.

Stiti pe cineva in Bucuresti (eventual o firma) care stie sa faca o astfel de reglare? Nu pare prea complicat. In 15 minute se rezolva. In acest videoclip arata exact ce trebuie facut: https://www.youtube.com/watch?v=6Bww1hecnPA

Parca nu as incerca eu. As prefera sa faca cineva care are experienta cu aceasta montura si cu aceste reglaje.
Mersi.


Parca Astromagazin ofera si servicii de reglaje; poti sa suni si sa intrebi daca le fac si la magazinul din Bucuresti.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 21 Mar 2023 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
In post nu specifici daca folosesti o luneta si camera de ghidaj.

Daca nu folosesti si de fapt te bazezi numai pe montura sa faca tracking, atunci poti imbunatati trackingul prin o aliniere polara cat mai buna si bineinteles o echilibrare foarte buna (dar daca ai numai aparatul foto pe montura asta, cred ca duce si cu o echilibrare mai slaba). Dar alinierea polara e esentiala.


Da, folosesc ghidare: AsiAir+ cu camera ASI 120MM Mini Mono +ZWO Guidescope Mini 30mm.

Alinierea polara este facuta cu AsiAir+ si este buna.
Asta vreau sa fac si eu, o echilibrare cat mai corecta. Insa pentru asta m-ar ajuta ca axele sa se invarta usor. Altfel, daca sunt intepenite, este dificil de echilibrat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2023 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam pare periodica.
La fel am patit si eu, cand ieseau stele ok cand ieseau alungite, depinde unde prindeam sinusoida: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...p;start=90
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 21 Mar 2023 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
gpaunescu a scris:
In post nu specifici daca folosesti o luneta si camera de ghidaj.

Daca nu folosesti si de fapt te bazezi numai pe montura sa faca tracking, atunci poti imbunatati trackingul prin o aliniere polara cat mai buna si bineinteles o echilibrare foarte buna (dar daca ai numai aparatul foto pe montura asta, cred ca duce si cu o echilibrare mai slaba). Dar alinierea polara e esentiala.


Da, folosesc ghidare: AsiAir+ cu camera ASI 120MM Mini Mono +ZWO Guidescope Mini 30mm.

Alinierea polara este facuta cu AsiAir+ si este buna.
Asta vreau sa fac si eu, o echilibrare cat mai corecta. Insa pentru asta m-ar ajuta ca axele sa se invarta usor. Altfel, daca sunt intepenite, este dificil de echilibrat.



Am inteles. Atunci, daca nu se baga nimeni de pe forum, asa cum am scris mai sus Astromagazin are servicii si trebuie sa vorbesti cu ei la telefon.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 21 Mar 2023 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi. Am scris pe mail catre astromagazin si astept raspunsul lor.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2023 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E în garanție, trebuie rezolvată de furnizor în caz că este acoperită de garanție chestia asta, nu știu. Am impresia că merge greu din cauză că nu a fost suficient de bine finisată și curățată în producție iar vaselina este necorespunzătoare, lucru pe care l-au constatat mulți posesori de monturi made în China. Probabil se poate rezolva parțial fără demontare dacă se rodează un timp mai îndelungat (slew continuu pe ambele axe în mod repetat) însă nu ar strica să fie demontată, curățată și vaselina schimbată cu una bună apoi reglată din nou.

Nu am experiență cu EQ6 dar sunt pe forum băieți care au, Mircea Răduțiu (MirceaR) sau Andrei Nica (nu știu ce nick are pe forum, îl găsești pe FB). Problema este dacă au și timp...

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 22 Mar 2023 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit cu cei de la astroshop de unde am luat-o. Acest serviciu este contra-cost. Ei ziceau ca nu din aceasta cauza ghidajul este mediocru si ca ar trebui sa caut cauza in alta parte. Ziceau ca si dupa o astfel de reglare nu ar trebui sa astept imbunatatiri majore. Nu prea-mi vine sa o trimit in Germania...nu stiu cat dureaza. As incerca sa rezolv asta in tara, eventual in Bucuresti.
Singura imbunatatire pe care o sa incerc sa o fac este un management al cablurilor mai bun: voi pune AsiAir-ul pe tija de prindere pe care este prins si obiectivul. Astfel 3 cabluri nu vor mai atarna. Vor mai atarna doar cablurile de alimentare pentru montura, pentru AsiAir si pentru camera. Cel putin asta-i planul. Trebuie sa cumpar o sina vixen mai lunga (35 cm) si sa incerc sa prind mai multe pe ea...

Oricum, procedura de reglare pare simpla. Aproape ca as incerca singur sa fac asta...dar mai caut inca.
Trebuie putina finete ca sa nu se deterioreze ceva pe acolo si sa pierd garantia.

Astept si raspunsul de la astromagazin.

Mersi.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2023 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca autoguidingul isi face treaba dece ar trebui sa ai stele deformate? Presupunand ca nu ai jocuri, erori de aliniere, flexuri, etc. Dar daca pana acum cu vechea montura nu ai avut astfel de probleme ma gandesc ca nu apar probleme mecanice cu asta noua, fiind mai solida. Jocul din axe (daca este) se poate rezolva din dezechilibrarea incarcarii pe axa respectiva.
Miscarea in hopuri ar trebui sa fie sesizata de autoguiding. Eroarea periodica vad ca o surprinde, dar poate nu o compenseaza suficient.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 22 Mar 2023 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa pui si o fotografie cu setup-ul? Poate observam ceva in neregula.
Dar din cate am inteles setup-ul tau e usor (cat are vreo 2,5-3Kg); Montura poate sa duca pana la 20kg.
Eu cred ca si in cazul unei echilibrari acceptabile, montura ar trebui sa faca fata.

Eu am iOptron GEM28 si cu Evostar 72ED (are cam aceiasi greutate ca obiectivul tau), nu avea probleme ( RMS cam 0.5-0.8 ); setup-ul era cam de 3-4kg. Nu foarte perfect echilibrat, dar conteaza alinierea polara. Asta trebuie sa fie cat se poate de buna. Nu am experienta la ASIAIR cu alinierea polara (banuiesc ca o faci cu el)

La mine s-a schimbat problema cand am pus TS 102 SD-Apo. Si nu din cauza greutatii (vreo 6-7kg a intregului setup) ci din cauza lungimii; e mai mare momentul si aici conteaza o echilibrare foarte buna. Am fost nevoit sa mut tot ce nu e necesar (raspberry pi, USB hub, ..) pe piciorul monturi si acum pleaca numai 2 fire catre luneta: alimentare si cablu USB.

In ceva, din cate stiu DSLR-urile nu sunt simetrice; sunt mai grele pe partea cu bateria, deci trebuie echilibrata si asta.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Mar 2023 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CloudyNights e o resursa buna despre problemele EQ6(R).


As experimenta diverse:

- identificarea axei care face probleme de ex. opresti guidingul pe DEC vezi ce se intampla sau identifici pe axa problema pe o imagine (directia de alungire a stelelor coincide cu axa RA de obicei).

- te uiti prin ocular la o stea cu grosisment mare si observi cum se comporta montura cand o misti din telecomanda cu viteza minima pe axe, daca se comporta aiurea ai probleme mecanice nu are rost sa te chinui cu setari soft.

- faci un cadru de 30s-1-2min cu tracking oprit, ar trebui sa ai linii perfecte, altfel sistemul e foarte instabil la vant.

- minMove 0.1 e cam mic, l-as mari. La fel poate si timpul de exp. al camerei de ghidaj. 3-4s.

- aliniere guider cu instrumentul principal, etc.

- vrei garantie trimiti montura la reparat sau ceri un refund, altfel iti faci curaj si o reglezi singur sau cu un prieten. nimeni nu prea se baga la asa ceva, nu e stiinta exacta. daca ai nimerit o "lamaie" un melc prost sau un disc prost, nu prea ai ce sa-i faci.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 22 Mar 2023 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez 3 poze neprelucrate cu M3 (spotul din stanga e un praf pe care l-am scos ulterior).

Cadrele sunt la 60 sec. ASi 533MC, Obiectivul Sigma este la 600mm, f/6.3. Filtru este Optolong L-Pro (anti-poluare luminoasa).
Observasem de multa vreme ca am stele alungite in coltul din dreapta-sus la 600mm, chiar si cand foloseam SkyGuider Pro. Deci obiectivul are niste minusuri la focale >400 mm. In plus asta a fost un test extrem, in sensul in care am lasat diafragma deschisa la maxim (f/6.3). De obicei, la 600mm, o inchideam la f/8.0.

In conditiile astea, ghidajul a sarit deseori la peste 1, alteori era ok (sub 0.8, uneori chiar mai bun spre 0.5). Vantul nu a batut. Singura posibilitate ar mai fi ca avioanele care treceau prin zona (deseori pe deasupra) sa fi creat niste turbulente care persistau in aer si stricau ghidajul...totusi nu prea cred ca asta-i cauza...
Deci cauza este atat obiectivul, cat si ghidajul. Daca ghidajul statea sub 1, nu as fi dat vina pe montura.

Modul in care conectez obiectivul la montura este identic cu modul in care am conectat in trecut obiectivul la SkyGuider Pro (se vede in poza atasata).



montura.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  408.16 kb
 Vizualizat:  de 846 ori

montura.jpg



Light_M3_60.0s_Bin1_533MC_gain101_20230319-195600_-10.jpg
 Descriere:
exemplul 1
 Marime fisier:  1.07 MB
 Vizualizat:  de 846 ori

Light_M3_60.0s_Bin1_533MC_gain101_20230319-195600_-10.jpg



Light_M3_60.0s_Bin1_533MC_gain101_20230319-223425_-10.jpg
 Descriere:
exemplul 2
 Marime fisier:  1.18 MB
 Vizualizat:  de 846 ori

Light_M3_60.0s_Bin1_533MC_gain101_20230319-223425_-10.jpg



Light_M3_60.0s_Bin1_533MC_gain101_20230319-231306_-10.jpg
 Descriere:
exemplul 3
 Marime fisier:  1.21 MB
 Vizualizat:  de 846 ori

Light_M3_60.0s_Bin1_533MC_gain101_20230319-231306_-10.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact