Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_2nebulae.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224745
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor 150/1200 home made


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Mar 2023 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea cred, cel puțin teoretic ca reflectorul de 6 vede mai bine decât refractorul.Luna se vede bine prin orice telescop cât de cât acceptabil.Pune o poza ca asta la orion de exemplu pe urma la M51, un singur cadru , as fi curios sa vad diferența dintre ele pe 8'. Cu un telescop mai mare ar fi și mai interesant.. mi -ai dat o idee f bună!!
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Mar 2023 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reflectorul de 150/1200 cu o oglindă secundară de 35mm are o obstrucție de cca 22% din diametru adică aproximativ 5% din aria principalei. Asta ar echivala ca și capacitate de colectare a luminii cu un refractor de 146mm diametru. Problema e că, presupunând că lentilele sunt perfect șlefuite și aliniate, acromatul tău o să fie optimizat pentru o singură lungime de undă, performanța scăzând rapid spre marginile spectrului vizibil. Chiar dacă luăm în considerare doar zona portocaliu-galben unde ochiul e mai sensibil la detalii fine (și acromatele chinezești sunt „împinse” în direcția asta), acromatul iese pe locul doi. Pentru DSO, unde zona de interes a spectrului vizibil e verde-albăstrui, lucrurile stau chiar mai rău.
Eu nu încerc să te conving, știu că oamenii mai întâi fac o alegere și abia apoi întreabă, așteptând o confirmare; eu încerc doar să pun ceva informații în fața celor ce nu s-au decis încă. Altminteri știu că, indiferent de alegere, vei fi încântat de noua achiziție iar eu mă voi bucura de bucuria ta. Cer senin!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Mar 2023 02:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi sa socotim cromatismul acelui acromat de 150 f/8, ar iesi undeva intre POOR SI BAD.
https://www.telescope-optics.net/polychromatic_psf.htm

Dar nu mai socotim pentru ca am facut-o intr-o discutie cu aceeiasi participanti, acu' 6-7 ani, si ...

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mar 2023 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Eu o sa iti povestesc ce se intimpla practic,ca de teorie podu-i plin,pentru ca am un 150/f10 refractor(facut de mine),un newtonian de 300 si am avut si un 250 in acelasi timp cu refractorul.Obiectivul refractorului e de calitate buna,facut de un neamtz de la Astro Westerholt pe vremea cind nu existau chinezarii,iar tubul este complet acoperit pe interior cu velur negru.Nwt de 250 avea oglinda refacuta de Tavi S,iar cea de 300 are de asemenea o calitate buna.Toate le-am folosit(folosesc) numai cu bino pentru planetar(cu nwt si pt obiecte luminoase deep space).
Nu exista comparatie in termeni de performanta/contrast/detalii intre acromat si nwt 250/300.Singurul punct pozitiv pt acro este ca fondul cerului pare mai inchis la culoare decit la nwt...senzatie poate subiectiva,nu stiu.La planete sunt prezente aberatiile cromatice,nu foarte suparatooare daca te obisnuiesti cu ele,dar sunt acolo.Pentru Luna este superb,dar iarasi,ca detalii e lasat in urma de newtoniene.De deep space nu mai vorbesc.Totusi,la DS,observatiile sunt placute,datorita senzatiei de cer mai negru.
Oricum,comparatia cu oglinzi de 250/300 nu e fair,pentru ca apertura rules in astronomie.
Eu il tin doar pentru ca imi place cum arata pe montura,dar in practica se umple de praf intr-o debara.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,


Ultima modificare efectuata de catre mihaig la 03 Mar 2023 12:36, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2023 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Nu prea cred, ..
Singura solutie la problema ta e sa iei sau sa faci acel acromat 150 f10, altfel nici teoria si nici parerile/experientele celorlalti nu te vor convinge sau ajuta in vreun fel. Daca iti va placea inseamna ca esti castigat, daca nu iti va placea iarasi esti castigat ca ai testat pe pielea ta principiul "put your money where you mouth is" si ai vazut ce iese, deci win-win situation.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Mar 2023 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy din ce ai scris, reiese ca eu am im9resia ca 6' bate dublul sau, nu ai specificat exact ce am scris eu înainte, se înțelege altceva!Sper ca nu ai făcut intenționat Question
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2023 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma care este intrebarea ta? 6" f10 acromat versus 10" f5 newton?
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 04 Mar 2023 06:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Nu prea cred, cel puțin teoretic ca reflectorul de 6 vede mai bine decât refractorul.Luna se vede bine prin orice telescop cât de cât acceptabil.Pune o poza ca asta la orion de exemplu pe urma la M51, un singur cadru , as fi curios sa vad diferența dintre ele pe 8'. Cu un telescop mai mare ar fi și mai interesant.. mi -ai dat o idee f bună!!


Mihaig, ce trepied folosești la refractor?
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folosesc un eq 5 cu OnStep goto.La trepied am schimbat conexiunea triunghiului cu picioarele;originalul era o gluma,de plastic;l-am refacut folosind parti metalice,dupa cum se vede.


Acromat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  592.74 kb
 Vizualizat:  de 1001 ori

Acromat.jpg



Trepied.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  260.82 kb
 Vizualizat:  de 1001 ori

Trepied.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata profi, felicitări!
Cum arata cerul acolo?
Focuserul e 2 ,5?
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc,e mult mai simplu de facut decit pare:)...am fost lenes si nu l-am vopsit,ca sa arate intr-adevar bine...
Cerul e Bortl 4.5-5,iar focuserul e de 2"...

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,


Ultima modificare efectuata de catre mihaig la 05 Mar 2023 07:25, modificat de 1 data in total
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci un cer de țară..
Dacă ai modifica un focuser mai mare, ar fi de avantaj?
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ai avea un FoV mai mare,daca permite si barell-ul ocularului.Am vazut,acum vreo 20 de ani,la observatorul din Muenchen,o luneta f18 sau f 20,nu mai tin minte,care avea un focuser mai mare de 2".Tot acolo acolo am vazut prima(si ultima) data ocular pe masura,mare,imens,pt wide field,mai mare decit 2"...
_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un ocular cu barel mai mare rezulta o imagine mai mare la propriu, asadar detalii si luminozitate în plus?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact