Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_clavius.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224971
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Swarovski Habicht 7x42


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3543



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Dec 2022 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aceste tehnologii cu 99.9 transmisie ar fi foarte utile la ceasurile de mana la sticla ca sa coste muult si cei ce au la mana sa se laude cu ora superexact vazuta . probabil multe straturi sunt depuse proiectul nu e problema ci practica depunerii si masurarea exacta cu senzorul ce se tot ingroasa .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2022 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Per ansamblu, Stanescu spune acelasi lucru cu cei de pe ATS pe care i-am mentionat.
M-a socat si pe mine o asemenea afirmatie - dar au venit apoi si altii, posesori de lunete vechi (Dollond, Clark etc) care au confirmat - ca nu exista deosebire sensibila intre imaginea dintr-o luneta veche, fara AR pe obiectivul dublet si una moderna cu AR pe obiectiv dublet.
Consensul a fost ca acoperirile AR sunt vitale in oculare unde, fara ele, nu se poate trece de sistemele simple cu doar doua lentile/ patru suprafete aer/sticla. Oricare ocular mai complicat va avea reflexii insuportabile, fara AR.
Desigur ca mai sunt si alte aplicatii unde acoperirile AR sunt binevenite cum ar fi obiectivele cu n-spe elemente.

Nu vreau sa fiu rautacios dar (dupa urmarirea unor asemenea discutii, in care se folosesc exemple numerice extrase din lucari de carcetare nu opinii subiective) este de-a dreptul hazliu sa citesc la noi pe forum extazurile provocate de acoperirile AR si, mai ales, de culorile lor.
Acoperirile AR pot fi foarte bine incolore. Extazul amatorilor in admirarea lor este, probabil, o pleasca, o momeala de dealer special conceputa pentru un public captiv.
In plus, excesul de acoperiri AR - da, exista asa ceva, nu-i greu de ghicit pentru cine este facut - afecteaza calitatea imaginii.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Dec 2022 02:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Swarovski Habicht 7x42
Raspunde cu citat (quote)

Asta am spus si eu
tudor a scris:

...Coatingul este atat de bun incat, privit din anumite unghiuri, iti da impresia ca obiectivele sunt goale fara sticla!!...

Culoarea depunerilor imi place foarte mult doar in poze, fiind foarte frumoase ca aspect exterior si design. Insa stiu foarte bine ca nuantele depunerilor nu conteaza, ce conteaza este doar calitatea depunerilor. O calitate a depunerilor mai buna va da o transmisie mai mare. Iar transmisia luminii conteaza enorm pentru luminozitatea binoclului. Dupa cum bine stim transmisia nu afecteaza rezolutia instrumentului ci luminozitatea si acuratetea culorilor. Bineinteles perceptia vizuala este influentata de amandoua la un loc, luminozitate si rezolutie. Insa ce vreau sa subliniez este ca obiectele DSO care vor beneficia mai mult de o luminozitate in plus vor fi nebuloasele extinse si foarte difuze, la limita vizuala... deci nu stelele duble sau alte obiecte ce vor necesita in schimb mai multa rezolutie. La aceste nebuloase orice imbunatatire in transmisie e bine venita si usureaza ochiul nostru in reperarea lor. Deci nebuloasele extinse se vor vedea mai usor cu un binoclu cu transmisie mai buna pe lungimea de unda 400/450nm decat unul identic dar cu transmisie mai proasta pe aceeasi lungime de unda.
Iata inca doua exemple in care transmisia mai mare a facut diferenta:
1. Helios Apollo 7x50, un binoclu mai mare si cu pupila de iesire mai mare!, avea fundalul cerului mai inchis decat Swarovski Habicht 7x42, unde era vizibil mai deschis/luminos. Comparate alternativ
2. La observatii terestre unele zone puternic umbrite prezentau nuante de griuri in Swarovski Habicht 7x42, pe cand la Helios Apollo 7x50 erau negre complet.
Deci aceste avantaje nu sunt doar pe hartia scoasa de spectrometru si doar ca sa prosteasca oamenii, ci se pot vedea si in realitate cu ochiul liber, fiind reale pentru cei ce compara aceste instrumente!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 21 Dec 2022 04:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Swarovski Habicht 7x42
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
...Insa ce vreau sa subliniez este ca obiectele DSO care vor beneficia mai mult de o luminozitate in plus vor fi nebuloasele extinse si foarte difuze, la limita vizuala... deci nu stelele duble sau alte obiecte ce vor necesita in schimb mai multa rezolutie. La aceste nebuloase orice imbunatatire in transmisie e bine venita si usureaza ochiul nostru in reperarea lor. Deci nebuloasele extinse se vor vedea mai usor cu un binoclu cu transmisie mai buna pe lungimea de unda 400/450nm decat unul identic dar cu transmisie mai proasta pe aceeasi lungime de unda...


Toate bune și frumoase , dar de ce aș dori eu sau poate și alții , să mă holbez la nebuloase extinse și difuze cu binoclul ? Doar așa pe post de căutător , nu are sens .
RFT -ul ce are , e mai fraier sau ce !?
Dacă tot îl car în afara orașului , îl pun la treabă nu..? Sau îl jignesc că nu îi voi folosi tot diametrul ?

Ca să fiu mai precis , există vreo nebuloasă extinsă pe care o pot cuprinde doar cu binoclul ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Dec 2022 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin,
Pentru observatii vizuale voi detalia putin doua exemple de nebuloase de emisie: Nebuloasa Nord America si Nebuloasa Voalul, si au aproximativ 2 grade, respectiv 3 grade extindere. La acest tip de nebuloase, prin dificultatea lor, sunt bine venite campuri cat mai mari pentru ca se vad mai bine atunci cand sunt privite intr-un context stelar mai larg. Asta nu inseamna ca nu se vad si cu intrumente de focale foarte lungi. De ex. le-am vazut chiar si cu dobson 250mm, dar atunci doar zone restranse si detalii extrem de greu de reperat, fara spectacol. Normal ca incep se se vada si mai bine prin RFTuri pentru ca au campuri largi. Insa cel mai usor si frumos se vad cand nu sunt "inghesuite" in FOV, adica prin binocluri cu campuri si mai mari decat RFTurile. In plus fata de RFTuri beneficiezi si de toate avantajele vederii binoculare. Tipul asta de nebuloase sunt obiecte cu predilectie pt campuri mari, pentru ca nu e suficient sa fie cuprinse in FOV, trebuie sa mai ramana suficient spatiu sa si "respire", astfel ochii nostrii distingand mai usor fata de fundal nebuloasele lipsite de contrast. Se vor detasa si "decupa" de fundalul cerului mult mai usor intr-un cadru stelar generos.
E important de amintit ca aceste nebuloase sunt niste obiecte dificile pentru vizual, de cele mai multe ori confundandu-se cu fundalul cerului, fiind foarte difuze si cu contrast scazut. Trebuie sa fim intr-o locatie obligatoriu cu cer bun (de ex. din Bucurestiul poluat luminos nu exista nici o sansa sa o vedem, indiferent cu ce instrument vom incerca). De exemplu, intr-o noapte cu cer bun, la tara, am vazut Nebuloasa Americana foarte bine, dar atat de sensibila este la poluarea luminoasa, incat n-am mai vazut-o peste cateva ore, doar pt ca coborase intre timp de la Zenit cateva grade!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3543



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Dec 2022 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ai vazut vreodata Neb voalului prin binoclu ? char la 7x marire la munte la 1500m ? acolo langa steaua aia in Lebada . eu am vazut din oras cu newton 380mm iar cu filtru ceva interfero chiar foarte clar si bine . acasa langa sosea aglomerata de masini si lumini stradale
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Dec 2022 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"ai vazut vreodata Neb voalului prin binoclu ?"
Da, am vazut-o "acolo langa steaua aia in Lebada" pe un cer foarte bun, chiar si cu un binoclu mult mai mic decat 7x42: adica cu un 10x25...
Fix cu acest Habicht 7x42 inca nu am vazut aceasta nebuloasa, pentru ca este achizitionat de curand si nu am iesit din Bucuresti, dar am vazut-o in multe alte ocazii cu alte binocluri similare ca specificatii sau chiar mai mici...
Vizitati sectiunea "Observatii prin binoclu", acolo veti avea mai multe informatii si rapoarte de la mai multi colegi indragostiti de observatii vizuale...prin binocluri! Si de ce nu, asteptam ceva rapoarte prin binoclul 16x70 AMP ED din dotarea dumneavoastra!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3543



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2022 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca ai vazut voalul cu 10x 25 era ceva artefact de aberatie croma . partea cea mai luminoasa ce ar fi vizibila prima data la voal este extrem de mica doar la mariri mari se departeaza de stea . voalu extins nu apare decat la foto expuneri lungi . nu ma pasioneaza rapoarte si povesti ca ce am vazut eu ttrttr . ce vad live are pt mine valoare doar la munte cand cerul e la bortle 2 in rest cacao inutila vreme pierduta . ce vada eu important ramane ca poza si arat si la altii concret nu poveste .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Dec 2022 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Credeti ce vreti domnule Stenescu Octavian...
Ati amestecat lucrurile intre vizual si fotografie! Normal ca nu am vazut-o in oculare ca intr-o fotografie! Mie, spre deosebire de dumneavoastra, imi plac si "povestile" de la "observatii cu binoclu" pentru ca sunt spuse de oameni placuti, "care pierd vremea" cu experienta vizuala, de unde am ce invata. Eu am vorbit si am sa vorbesc doar de observatii vizuale, pentru ca pe aici "imi pierd si eu vremea", nu pe la foto! Din fotografie "imi pierd vremea" din cand in cand ca sa castig ceva banuti, insa nu din astrofotografie care nu "ma pasioneaza" (ca sa va citez).

Eu intervin rar in topicurile de astrofotografie. Dar cand o fac, o fac ca sa imi exprim pe fata admiratia fata de o poza reusita, nu ca sa zic "ca nu ma pasioneaza astrofotografia"! Insa dumneavoastra intrati des in discutii despre astronomia vizuala doar ca sa spuneti ca, citez "nu ma pasioneaza rapoarte si povesti ca ce am vazut eu ttrttr". Ca apoi chiar dumneavoastra sa spuneti ca, citez "nu cred ca ai vazut voalul cu 10x 25 era ceva artefact de aberatie croma"...Cum puteti sti dumneavoastra, ca eu in realitate am vazut ceva "croma" sau "ttrttr", din moment ce singur recunoasteti ca nu va pasioneaza si nu pierdeti vremea cu observatii vizuale de "cacao inutila" ?! Laughing
Nu ar fi mai simplu pt dumneavoastra sa ignorati si sa ocoliti toate aceste rapoarte vizuale cu binocluri, inclusiv pe acesta? Pentru ca, prin predilectie, binoclurile sunt niste instrumente de observatii vizuale, nu fotografice! Intre fotografie si observatii vizuale nu este un conflict, este doar o diferenta enorma si tocmai de asta este o mare pace intre ele. Dumneavoastra sunteti singurul cel care tocmai incearca sa tulbure apele intre acestea doua frumoase surori, dar atat de diferite!

Domnule Stanescu Octavian, eu de amu', la fiecare postare a dumneavoastra aici la"Binoclu Swarovski Habicht 7x42", va promit sa va fac cadou cate o imagine cu acest minunat binoclu cu care sper sa vad cel putin tot atata "croma' si "ttrttr" ca pana acum, nu de alta dar asa o sa ramanem in topic! Laughing

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3543



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2022 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu sutin ca ochiul uman nu poate sa distinga voalul din lebada cu 25mm diam binoclu cu nici un fel de cer bun . cauta daca exista un raport undeva de asa ceva . au am gasit doar cu 70mm binoclu a vazut cineva si a desenat ceva ca extrem der palid la 70mm . eu scriu pe forum si imi sar in privire incercarile de a manipula si induce lumea in eroare pe cei incepatori de fapt .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2022 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
..era ceva artefact de aberatie croma.


artefacte de aberatie cromatica pe obiecte cu luminozitate atat de mica sunt practic imposibil de sesizat vizual chiar si pe instrumente de slaba calitate iar din cate stiu eu, tudor are doar binocluri de top!

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 22 Dec 2022 16:13, modificat de 1 data in total
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1292




MesajTrimis: 22 Dec 2022 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Citat:
..era ceva artefact de aberatie croma.

.. iar din cate stiu eu, tudor are doar binocluri de top!
Abia asta e inducere in eroare!

Ar trebui sa intelegem ca de fapt Tudor nu are binocluri de top?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2022 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, pentru a nu se intelege gresit am sters ultima afirmatie.
multumesc pentru atentionare Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1292




MesajTrimis: 22 Dec 2022 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
ok, pentru a nu se intelege gresit am sters ultima afirmatie.
multumesc pentru atentionare Smile

🌌
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3543



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2022 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

artefact poate sa apara langa steaua din lebada . am citi de observatie prin binoclu de 50mm la Veil nebula din " very dark sky" deci cu 25 mm e absurd sa zici ca vezi ceva . probabil ca numai ca stie ca e ceva acolo a vazut ceva slab prin 50mm ce pare Veil.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact