Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul_(Prelucrată).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224721
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am mesterit zilele acestea


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2024 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului: continuare motorfocus
Raspunde cu citat (quote)

In continuarea adaptarii motorfocuserului din postarea de mai sus (2 Febr), l-am modificat astfel incat sa il pot folosi si la C9.25 (pe langa TAK FC100D).
Iarna asta am facut cateva teste EAA cu TAK-ul la DSO, incerc sa schimb perspectiva folosind o focala mai lunga trecand la C9.25 cu focal reducer. Astept cu inters sa coopereze si vremea.



focuser2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  117.77 kb
 Vizualizat:  de 952 ori

focuser2.jpg


Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2024 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Alkaid
Raspunde cu citat (quote)

mihai_mail_ro a scris:
Totusi eu cred ca merita incercata si solutia cu corzi, mai ales citind raportul de mai jos unde cineva a reusit echilibrarea cu corzi chiar si in cazul unui Binoviewer de 2Kg.

https://stargazerslounge.com/topic/343636-...-and-mods/

Dar sunt deschis si la varianta cu contragreutati, ca si solutie mai clasica.


Am incercat diferite combinatii, corzi elastice, contragreutate in diferite pozitii, etc. Nu sunt multumit de nici o solutie.
Cu corzi elastice nu am reusit sa gasesc o configuratie in care forta elastica sa compenseze in mod egal contragreutatea partii frontale a tubului si focuserul, nu mai zic daca as fi pus si un ocular greu (Scopos de 1 kg). Tot ansamblul cade in fata, baza este mult prea usoara si nu are stabilitate.
Cu contragreutate merge o portiune dupa care este evident ca cu cat ma apropii de orizontala, cu atat pozitia contragreutatii se departeaza de axa de echilibru si din nou montura este instabila.
Am ajuns la concluzia ca in configuratia data nu am cum sa pun o contragreutate in apropiere de axul telescopului (astfel incat sa se obtina echilibrul dorit) deoarece baza este prea putin inalta si nu am spatiu suficient
A modifica baza ca sa pot sa adaug contragreutate cumva sub oglinda inseamna ca montura isi pierde din functia de transport usor pentru care era gandita.

Am testat separat prinderea cu inele direct de bare si vad ca se poate obtine o prindere stabila - deci pana la urma cred ca voi folosi tubul in mod clasic cu sina si montura AZ separata.

Atasez o poza unde se vede testul cu corzi si contragreutate.

Mai am un truss Dobson de 16" dar la care oglinda principala este mult mai grea decat restul structurii si care este stabil si are o miscare uniforma pe verticala (ajutat de niste arcuri laterale).



traveldob.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  446.12 kb
 Vizualizat:  de 778 ori

traveldob.jpg


Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2024 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului: inele
Raspunde cu citat (quote)

mai jos prinderea clasica cu inele si sina la care voi adauga si o husa.


traveller3 (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.12 kb
 Vizualizat:  de 774 ori

traveller3 (2).jpg


Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 17 Mar 2024 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca bateria, pe post de contragreutate, incurca asa cum e prinsa acum.
Se poate balansa si schimba centrul de greutate al ansamblului.
Ar trebui sa fie fixa pe bara aia. Eu asa am folosit odata la un AZ-GTI (pus in mod ecuatorial, cu wedge); era fixata pe bara.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2024 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pune o poza din lateral in care sa se vada din profil tubul telescopului in zona oglinzii primare. Am impresia ca oglinda ta sta deasupra reazemelor cercurilor de altitudine, greutatea ei nu conteaza la echilibrare, dimpotrivă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Mar 2024 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Terminat suportul oglinzii de 500 mm,18 puncte de sustinere si sistem reglabil pentru rezemat marginea in centrul de greutate cu whiffletree(ca nu'sh cum dreaq' ii spune pe romaneste) cu 4 rulmenti.Mai un pic de finisaj.


WhatsApp Image 2024-03-19 at 12.24.16.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  253.26 kb
 Vizualizat:  de 653 ori

WhatsApp Image 2024-03-19 at 12.24.16.jpg



WhatsApp Image 2024-03-19 at 12.24.42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  151.1 kb
 Vizualizat:  de 653 ori

WhatsApp Image 2024-03-19 at 12.24.42.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Mar 2024 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihaig a scris:
18 puncte de sustinere si sistem reglabil pentru rezemat marginea in centrul de greutate cu whiffletree(ca nu'sh cum dreaq' ii spune pe romaneste)

simplu:
sistem mecanic complex de distributie a fortelor, realizat cu parghii combinate plan-liniar pe mai multe nivele tridimensionale, cuplate prin articulatii oscilobatante, pentru egalizarea echilibrata a tensiunilor din materialul cu structura moleculara amorfa, supus unui camp gravitational uniform
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Mar 2024 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked....mai bine lasa....

Si daca tot au fost zile de lucrari mecanice,am terminat si cusca secundarei cu tot cu suportul de oglinda sec. pentru newtonianul de 500..totul este rigid,fara vibratii...mai un pic de vopsea si mici ajustari.



Cusca.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  246.45 kb
 Vizualizat:  de 611 ori

Cusca.jpg



Cusca1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  231.81 kb
 Vizualizat:  de 611 ori

Cusca1.jpg



Cusca2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  278.21 kb
 Vizualizat:  de 611 ori

Cusca2.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Mar 2024 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

''Wiffletree'' l-ai putea traduce cu '' jug'' sau ''ham'' (pe dreaq insa nu-l chema, la chestiile astea tehnice mai complicate, vine singur).
Spor la finalizarea monturii.
Piulitele din centrul triughiurilor la ce servesc ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Mar 2024 03:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ORCIC
Shocked
'orcic' i-ar fi zicand pe romaneste la piesa de la caruta ... sau bara pivotanta de distributie.
https://dexonline.ro/definitie/orcic/definitii

https://www.tiktok.com/@iulia_birleanu/video/7222680630641937690
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mar 2024 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Mihai

Piulitele din centrul triughiurilor la ce servesc ?

Mircea


Triunghiurile sunt fixate in centrul de greutate pe suruburi cu piulite autoblocante nestrinse pina la capat ,avind un mic joc de 2-3 mm pentru a permite oglinzii sa isi distribuie uniform greutatea pe planul de contact zonal(cite 3 puncte definesc un plan zonal de contact)

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Mar 2024 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Sa nu te superi, ce iti voi scrie nu-i cumva o critica sau comentariu rautacios sau invidios.
Eu sunt impacat perfect cu situatia mea, m-am oprit cu telescopele la 250mm, atata pot manipula, mai mult nu. Stop pentru mine !
Incerc doar sa te ajut cu sugestii tocmai pentru ca tu mergi mai departe.

Nu-i bine asa deoarece cu aceasta solutie constructiva vei avea puncte de contact, in teorie doua, in practica alandala.
Daca ai loc, eu te sfatuiesc sa faci asa: deasupra piulitelor autoblocante de sub suport, sa asezi piulite estetice ( din acelea cu cap semisferic) dar modificate. Piulitele estetice sunt infundate. Tu trebuie sa le gauresti si filetezi pentru ca gaura lor filetata sa fie strapunsa. In acest fel obtii o suprafata de asezare semisferica pe care sa ''floteze'' suportul triunghiular.
Mai mult, daca vrei sa fie '' ca la carte'' (si asa cum merita oglinda ta ), vei tesi muchia gaurii de dedesubt a suportului triunghiular.
Astfel vei avea o suprafata conica care se aseaza pe o suprafata sferica, contact circular perfect intre limitele constructive, desigur.

Asa am facut eu la prima mea oglinda de 160mm, urmand recomandarile lui Texereau din revista l'Astronomie. Pentru oglinda mea a fost o exagerare, pentru oglinda ta este o necesitate.
Discul tau are o grosime de 50mm. Asta inseamna o felixibilitate de 15.600 cm patrati.
Aceasta inseamna ca este flexibila ca o oglinda D= 100mm si groasa de 2mm.
Toate detaliile privitoare la asezarea OP au importanta capitala.

Daca vrei, fac o poza cu solutia constructiva a barilletului flotant pentru mini-telescopul meu de 160mm.

Inca odata, nu am decat bune intentii.

Spor la construit, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mar 2024 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

Nu exista loc de suparare in ceea ce priveste sugestiile.Intotdeuna exista lucruri care iti pot scapa tie,ca si constructor,si pe care le pot vedea unii din afara.
Doar ca aici este o confuzie,si aceasta e din cauza mea,ca nu am fost prea explicit:piulitele autoblocante sunt deasupra si nu dedesupt,Au rolul doar de a permite un mic joc si de a nu lasa triunghiurile sa iasa afara.Triunghiurile se proptesc pe piulite care au partea superioara rotunjita(cam toate au).De asemenea,gaurile din CoG al triunghiurilor sunt cu cca 0.5 mm mai mari decit diametrul surubului,ceea ce le permite o usoara miscare in toate 3 directiii pentru a se aseza oglinda pe cite 3 puncte.Desenul alaturat e mai clar.E vorba de acelasi lucru pe care il spui si tu,doar ca eu folosesc piulite gata rotunjite.
Folosesc design-ul lui Mike Lookwood si JP Astrocraft,care este cam cel mai avansat in materie de amatori;oglinda se misca intr-un frame care este independent de restul celulei;cu alte cuvinte,tot ce este in contact cu oglinda,adica triunghiuri,suporturi de margine si clipuri de prindere se misca odata cu ea in timpul colimarii.Dispare decolimarea indusa de modificare altitudinii,astigmatismult provocat de alte tipuri de suporturi si oglinda poate fi scoasa si pusa la loc fara sa se piarda colimarea.In plus,am modificat proiectul lor astefel incit colimarea se face de sus,cu tije filetate,stind cu ochiul in ocular.Am testat mult acest design,pe telescopul anterior de 16",si pot sa spun ca nu prea are rival in constructia de amatori(la oglinzi mari,ma refer).Dezavantajul este ca e complicat de facut,iar cotele din calcule trebuie respectate cit de bine se poate.
Btw,oglinda are 34 mm grosime...ca de aia folosim asa suporturi complicate,altfel ne maninca astigmatismul...



Untitled.png
 Descriere:
 Marime fisier:  10.71 kb
 Vizualizat:  de 491 ori

Untitled.png



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2024 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihaig, unde ai găsit "piulițe normale" cu fețe rotunjite? Eu am doar cu teșitură... Shocked

Aș pune șurubul invers, cu capul în sus, cap înecat, piuliță sferică sub triunghi și o piuliță autoblocantă în partea de jos, sub celulă. Astfel nu este nevoie de supraînălțarea pastilelor de pe triunghiuri, dacă sunt prea înalte pot să adauge o variabilă în plus...

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Mar 2024 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Multumesc pentru detalii, acum e mai clar.
Da, acesta este principiul si este bun. Excelent !

Despre grosime ... uau si iarasi uau !!! Esti un om curajos, grosimea de 34mm dubleaza felixibilitatea la 33.800 cm patrati, fata de cea de la grosimea de 50mm, la acest diametru.
Dar ''norocul tine cu cei curajosi'' si in lume functioneaza multe telescoape cu oglinzi subtiri. S-a realizat si se poate realiza, asa am citit, spor la finalizare fratello !

De ce zic ''fratello'' si ca sa nu se creada ca-mi bag nasul unde nu ma pricep, ca nu numai am citit ci am si pus manuta oleaca la slefuit dar m-a parasit cheful si rabdarea la un moment dat.
Am facut insa si greseli decizionale. In loc sa ma concentrez pe o oglinda si sa o finisez, am mers cu ele in paralel, majoritatea fiind in diverse stadii ale slefuirii fine. Mai era cu fiecare o cale prea lunga si pe care am hotarat ca nu mai vreau sa o parcurg.
Pun o poza cu toate discurile mele de oglinzi pe care le-am donat. Inclusiv oglinda mea subtire 315mm, din dreapta pozei si despre a carui finalizare inca n-am auzit. Aceasta are flexibilitatea de 12.900 cm patrati.
Acest parametru este putin cunoscut printre amatori. Am sa precizez deci ca o oglinda poate fi asezata pe trei puncte daca are flexibilitatea intre 1000 si 3000 cm patrati. Aproape de 3000, oglinda devine ''guma''. Iar de acolo in sus, e obligatoriu barilletul ''flotant''.
De pilda, oglinda dobului Toleascop de 20cm diametru si 3,2cm grosime are o flexibilitate de 980. E ca stanca Gibraltarului de aceea si ''sparge'' la stele duble subarc ca pe surcele.

Mircea



DSCN1652.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  765.73 kb
 Vizualizat:  de 392 ori

DSCN1652.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact