Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2064klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224987
Numar de utilizatori inregistrati: 2842
Cel mai nou utilizator inregistrat: Hybrid
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teo Lazar


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Noi 2022 00:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo

Inca odata, doar intrebam.
Nu vreau sa fiu sarcastic cu tine ci dimpotriva, sa dezvoltam un dialog spre folos reciproc. De cand e forumul, deja suntem obisnuiti sa ni se ceara sfaturi de care apoi nu se tine cont. In cei 20 de ani de forum, daca au fost trei (sau patru) incepatori care au si urmat sfaturile primite. Dar nu-i bai, de undeva trebuie sa apara marfa pentru sectiunea ''Vinde''... Razz

Evaluarea obstructionarii centrale poate fi facuta si asa, ca arie dar este mult mai putin relevanta decat exprimarea prin procente de diametru.
Un newtonian de 127mm la F/15 ar avea o obstructionare centrala de 15%-16% ceea ce l-ar face un excelent telescop planetar. Cam asemenea obstructionare ar trebui sa aiba si un Cassegrain sau Maksutov la F/15.

Telecompresorul a aparut in anii '70 ca accesoriu cu efect opus lentilei Barlow dar in domeniul vizual este mult mai putin raspandit ca aceasta. Doar pot specula de ce oare.
Primele telecompresoare au fost de fapt niste obiective de binoclu introduse in fluxul optic al unor SCT-uri, in fata ocularului.

Despre iesire de 2'' la Mak de 5'' ... mda, pana la urma e musai sa spun ceva.
Cum se vede in specificatii, secundara Makului este de 35mm diametru.
Pentru a folosi oculare de 2'' de camp mare, trebuie ca fluxul care ajunge la ocular sa corespunda diafragmei de camp a ocularului.
Daca aceasta are 46mm, cel putin atat trebuie sa fie gaura de trecere prin oglinda mare. Plus grosimea peretelui tubului parasolar, se ajunge usor la un diametru de 50mm in primara.
Gaura de 50mm din primara are efect final pe imaginea de difractie ca o secundara de 50mm. Adica obstructionare de 40%. Am incercat eu o asemenea obstructionare pe newtonianul meu de 3'' , in aceasta primavara. E ceva monstruos!

Toate fitzele de mai sus sunt insa pentru o lume normala. Ceea ce lumea lui 2022 nu este.
Daca asa sunt ''menadrele stocurilor de marfa'', atunci sari pe el, nu mai amana.
Dar nu te mai stresa sa-l modifici, foloseste-l sanatos asa cum este.
Iti mai trebuie niste oculare bune, cautatoare bune si cat mai mult timp de observatii.
Daca nu vei petrece mult timp cu telescopul, nu iti va arata mai nimic.

In toate comentariile mele de mai sus eu de fapt carcoteam ca acest Mak ar putea si ar trebui sa fie inca si mai bun decat frate sau cu focala de 1500mm.
Dar daca e macar ca acela, e BINGO !

Bafta, Mircea left the building !

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 11 Noi 2022 03:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am fost deloc explicit. E luat deja de două săptămâni și știu deja că trebuia mai gros la apertură și nu mai lung la distanța focală Smile Era un preț bun cu tot cu montură și altă marfă nu se vedea.
Am făcut deja două sesiuni de observație cu el și lăsând la o parte câmpul vizual redus, mi se pare la mare diatanță de un Mak Skywatcher 90/1250, pe care l-am avut de referință.
Tocmai ce i-am verificat calibrul tubului intern - 25mm ochiometric, să nu-l desfac de tot la ore mici. Cel mai probabil ai perfectă dreptate cu visual back-ul de 2". Oricum nu are conexiune SCT cum estimam, ci ceva puțin mai mare, 50 in loc 48mm. Deci cam mult de căutat soluții.
Chiar dacă ar fi alternative mai bune acum, returnarea este exclusă, că nu trebuie să suporte alții toanele și nerăbdarea mea. Rămâne un telescop de etapă și de medie mobilitate, că sfârșitul aventurii nu-i aici
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Noi 2022 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit pe CN si am verificat pe SCT-ul meu, vignetarea de apertura (nu stiu dc asa se numeste, dar apare datorita culisarii oglinzii principale prea aproape de secundara; atentie ca se modifica si F-ul telescopului) se poate verifica foarte simplu: intr-o camera mai intunecata, se aseaza telescopul perfect orizontal , indreptat catre un perete. Se pune un ocular si apoi se lumineaza de deasupra, ocularului (20-30 cm) cu o lanterna. Lumina va trece ansamblul ocular-telescop si se va proiecta pe perete. Masurand diametrul cercului proiectat, se vede pierderea de apertura si in acest mod daca ocularul poate fi folosit. Se pot verifica ocularele ( asta daca nu se cunoaste field stopul din specificatii; e cam greu de gasit in specificatii, de parca ar fi secret)
Ce am observat in general (repet, ca am masurat la un SCT, dar cred ca e la fel la Mak):
- la diagonala stock, nu exista pierdere cu sau fara reducer de 0.67x
- la diagonala de 2", e bine sa fie cat mai mica distanta dintre peretele diagonalei si capatul filetului SCT. Ideea e ca, calea optica de la capatul filetului SCT pana la ocular (prin diagonala) sa fie aceiasi ca la diagonala stock. Eu am gasit o diagonala care se insurubeaza direct pe filet SCT si are foarte scurt tubul; din pacate are vignetare cu reducerul.
- pot fi folosite oculare cu field stop-ul mai mic sau egal cu diametrul tubului interior al tubului pe care culiseaza primara (baffle)
- eu folosesc un singur ocular de 2" (30mm) care ofera niste imagini, de camp larg superbe.

Personal, am fost dezamagit cand am aflat ca la SCT-uri se modifica F-ul din cauza solutiei de focusare. Dar tot imi place SCT pentru ce imi ofera si portabilitate.


Cer senin,
Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Andrei Ionescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2020
Mesaje: 51

Motto: Memories under the nightsky last forever

Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Noi 2022 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, vecine! Very Happy
Ți-am lăsat un mesaj privat, în caz că vrei să ieși cu noi la observații, având în vedere că locuim relativ aproape unii de alții.

_________________
SkyWatcher 355/1650 Skyliner FlexTube DOB
SkyWatcher 508/2000 Stargate DOB
Finderscope: TS Optics 60/234 + Rigel

EP: Skywatcher Skypanorama set 82 grade, 7,23mm, TeleVue Ethos 13mm, 100 grade
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9491

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2022 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu interesantă metoda cu proiecția, nu știam de ea.

Mak-urile au un contrast mai bun decât SC(T) din câte am văzut, însă dacă vrei să observi DSO nu e rău să îi atașezi un parasolar ca să nu intre lumină parazită. Va ajuta și împotriva condensului. Este un excelent grab&go dar montura EQ2 nu e cea mai fericită alegere, mai ales pentru vizual. Aș recomanda AZ-Gti de la Skywatcher, am impresia că-l poate duce dacă are doar 3Kg.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4806

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Noi 2022 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Mak-ul cu focala de 1500 de la SW poti obtine un camp vizual mai mare decat cel care corespunde cu gaura de la iesirea tubului, cu conditia sa nu focalizezi chiar la iesirea din tub.

gpaunescu a scris:
- pot fi folosite oculare cu field stop-ul mai mic sau egal cu diametrul tubului interior al tubului pe care culiseaza primara (baffle)


Parasolarul este un 'must' la umiditate mare, corectorul tinde sa se abureasca mai repede decat secundara la Newton.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Noi 2022 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody

Cred ca am prins ideea ta. Pare fezabila dar trebuie sa intreb: periferia campului nu este oare partial vignetata in cazul sugerat de tine ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 21 Noi 2022 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:
Din ce am citit pe CN si am verificat pe SCT-ul meu, vignetarea de apertura (nu stiu dc asa se numeste, dar apare datorita culisarii oglinzii principale prea aproape de secundara;

Asta ar insemna ca trebuie asigurat traseu optic minim intre iesirea telescopului si ocular. Adica nici vorba de focuser fin suplimentar sau revolver cu filtre.

gpaunescu a scris:
se aseaza telescopul perfect orizontal , indreptat catre un perete. Se pune un ocular si apoi se lumineaza de deasupra, ocularului (20-30 cm) cu o lanterna. Lumina va trece ansamblul ocular-telescop si se va proiecta pe perete. Masurand diametrul cercului proiectat, se vede pierderea de apertura si in acest mod daca ocularul poate fi folosit. Se pot verifica ocularele ( asta daca nu se cunoaste field stopul din specificatii; e cam greu de gasit in specificatii, de parca ar fi secret)

Asta e foarte buna! Tocmai ce am verificat cu un laser pen. Obturatia centrala apare acum in toata grozavia ei Smile

gpaunescu a scris:

Ce am observat in general (repet, ca am masurat la un SCT, dar cred ca e la fel la Mak):
- la diagonala stock, nu exista pierdere cu sau fara reducer de 0.67x
- la diagonala de 2", e bine sa fie cat mai mica distanta dintre peretele diagonalei si capatul filetului SCT. Ideea e ca, calea optica de la capatul filetului SCT pana la ocular (prin diagonala) sa fie aceiasi ca la diagonala stock. Eu am gasit o diagonala care se insurubeaza direct pe filet SCT si are foarte scurt tubul; din pacate are vignetare cu reducerul.
- pot fi folosite oculare cu field stop-ul mai mic sau egal cu diametrul tubului interior al tubului pe care culiseaza primara (baffle)
- eu folosesc un singur ocular de 2" (30mm) care ofera niste imagini, de camp larg superbe.

Cum inchei experimentul, va spun si eu ce a iesit. Nu va fi prea curand, avand in vedere cerul, frigul, timpul. Poate in ianuarie 2023.
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 21 Noi 2022 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:

Mak-urile au un contrast mai bun decât SC(T) din câte am văzut, însă dacă vrei să observi DSO nu e rău să îi atașezi un parasolar ca să nu intre lumină parazită. Va ajuta și împotriva condensului. Este un excelent grab&go dar montura EQ2 nu e cea mai fericită alegere, mai ales pentru vizual. Aș recomanda AZ-Gti de la Skywatcher, am impresia că-l poate duce dacă are doar 3Kg.


Parasolarul e pe drum, in favorite, deocamdata. Chiar am constatat la cele doua observatii de pana acum, ca temperatura de 3 grade sub cer senin incepe sa faca probleme dupa cateva ore. Mi-a umezit toate cutiile de carton ale ocularelor care inca nu au cutie din plastic.

Montura EQ2 inca nu am adaptat-o pentru sina Vixen, asa ca inca nu mi-e clar cat de stabila va fi cu incarcarea de 3kg. Ideea e ca nu o puteam rata la ce chilipir a fost. Deocamdata folosesc EXOS-2 ce a venit la pachet cu Mak-ul. E overkill pentru Mak, dar ideea e sa fie refolosita cu un monstru pe masura ei im viitorul foarte apropiat, iar mak-ul sa se imbarce pe eq-2 pentru observatii mobile.
Am incercat initial o montura AltAz, dar am apreciat ca in lipsa angrenajelor melcate, e durere de cap urmarirea astrelor. Ma descurc foarte bine cu montura ecuatoriala si nu a foat nicio provlema sa o inteleg si sa o pilotez, plus ca micul motoras pe ascensia monturii eq2 face toti banii, mai ales cand isi baga vizitatorii ochiul.
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 21 Noi 2022 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
La Mak-ul cu focala de 1500 de la SW poti obtine un camp vizual mai mare decat cel care corespunde cu gaura de la iesirea tubului, cu conditia sa nu focalizezi chiar la iesirea din tub


Cum as putea controla/influenta asta?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4806

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Noi 2022 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
nobody
Cred ca am prins ideea ta. Pare fezabila dar trebuie sa intreb: periferia campului nu este oare partial vignetata in cazul sugerat de tine ?

Seamana cu problema iluminarii date de secundara la Newton, dar este mai subtila.
La sistemele Cassegrain, campul de plina lumina este limitat de intrarea in tubul baffle, iar cel vignetat de iesirea din acelasi tub. Gradul de vignetare depinde de pozitia planului focal (mai bine zis de separatiile intre elemente). In principiu, cu cat se muta planul focal mai in spate, scade campul iluminat full, dar creste cel iluminat partial. Desigur, pana la anumite limite. Un pic contraintuitiv, dar functioneaza. Cat de mult este alta poveste.

Desenele de mai jos sunt exagerate pentru exemplificare.



Cass-vignet.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  18.31 kb
 Vizualizat:  de 2072 ori

Cass-vignet.gif



Cass-2mbe.png
 Descriere:
 Marime fisier:  17.11 kb
 Vizualizat:  de 2072 ori

Cass-2mbe.png


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Noi 2022 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody

Multumesc pentru explicatii si pentru desene. Foarte clar !

Ce faine sunt sistemele Cassegrain !
E doar o opinie personala dar mie imi plac foarte mult, au ''ceva'' aparte, sunt extrem de elegante.
Pacat ca Stellafane nu are un soft si pentru aceste sisteme, similar cu cel pentru newtoniene.
Desigur, cei mai multi potentiali utilizatori nu ar fi constructori de telescoape Cassegrain. Nu-s pentru incepatori.
Dar ar fi multi posesori de SCT-uri si Mak-uri care fie ar vrea sa inteleaga modul de functionare al telescopului lor, fie ar vrea sa-l optimizeze.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 23 Noi 2022 22:18, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10657



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2022 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Pacat ca Stellafane nu are un soft si pentru aceste sisteme, similar cu cel pentru newtoniene..

Te referi la asa ceva?
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...t=60#70981

O sa fac si unul pt. optica.

Mircea Pteancu a scris:

Ce faine sunt sistemele Cassegrain !
...sunt extrem de elegante..
Heheheee...he..
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 23 Noi 2022 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Ce faine sunt sistemele Cassegrain !


De-a dreptul mortale Smile



PR_2014-07-16-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.19 MB
 Vizualizat:  de 2031 ori

PR_2014-07-16-2.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Noi 2022 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy

Ma gandeam la ''Newt for web'':

https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Asta-i pentru oamenii saraci si cinstiti ca Ion Iliescu.
Tot respectul pentru softurile gandite de tine dar, fara sa fie cu suparare, suntem in paradigma cainelui-lup.

Simt nevoia sa precizez : am zis ca sistemul Cassegrain nu este pentru constructorul de telescoape incepator, care vrea sa-si slefuiasca propria optica. Acesta, intai, trebuie sa finalizeze cu succes una-doua newtoniene bune. Si apoi, poate sa-si suflece manecile si sa incerce un Cas. Cel putin asa spune tata Texereau...

Un astronom amator insa poate sa inceapa cu un Cassegrain ca primul sau telescop. Nu-i alegerea cea mai usoara dar poate fi o optiune.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact