Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Focalizare individuala vs focalizare centrala...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 12 Sep 2022 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si care ar fi avantajul? Nici unul. Daca are reglaj central deja presupune ca are un sistem specific, sa mai pui si oculare reglabile...e non sens, o incalceala fara nici un rost.
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 13 Sep 2022 01:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele astea o sa merg din nou la Astromagazin si voi testa mai multe binocluri (am mai solicitat 2 modele). Chiar sunt curios cu ce ma voi simti mai bine la ochi Laughing
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 13 Sep 2022 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur e cea mai buna solutie. Acelasi binoclu pentru unii e potrivit pentru altii nu, incepand de la optica, unu vrea camp mare, altul rezolutie, altul luminozitate etc si terminand cu aspecte ce tin de fizicul utilizatorului, sa nu fie prea greu, prea mare, sa aibe priza cat mai buna....etc Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Sep 2022 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Si care ar fi avantajul? Nici unul. Daca are reglaj central deja presupune ca are un sistem specific, sa mai pui si oculare reglabile...e non sens, o incalceala fara nici un rost.


Adaptarea unui reglaj central la un binoclu cu focalizare individuală , are mai multe avantaje . În primul rând , nu ar mai fi așa enervant (pentru unii) la folosirea pe timp de zi .Ce zici de o persoană care nu poate folosi decât o singură mână ?

Apoi , focalizarea centrală e nașpa la cele mai multe binocluri . După un timp , apare uzura , cele două oculare începând să țopăie ca la horă , mă refer aici la binoclurile cu roată de reglaj pe axul central . Dacă ai problema asta la un binoclul cu mărire serioasă , îți cam vine să îl dai de pământ .

Ideea e să nu adaugi focus individual la un bino cu focus central , ci invers .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Sep 2022 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am fost destul de clar: nu vad nici un avantaj sa se produca un binoclu care are atat reglaj individual cat si central concomitent, este un non sens, ceva ilogic, nu stiu cine ar folosi reglajul individual daca are reglaj central, doar daca are ce sentimente ciudate pt reglaj individual. Inca odata, era vorba de productia in fabrica a unui binoclu care are ambele reglaje, si nu era vorba de a adapta ceva ulterior.
"
De fapt sunt cateva binocluri care au focalizare individuala si centrala. ATN si Vortex stiu eu. Dar sunt pentru aplicatii militare si costa cat nu face.
Dar ar fi o treaba super sa fie si binocluri de genul asta "
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Sep 2022 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai citeste odata ce am spus unde m-ai citat, exact acelasi lucru ai spus si tu, ca nu are sens sa pui reglaj separat daca ai central. Nu inteleg cu ce nu esti de acord Smile.
Sus
Cornel
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2022
Mesaje: 31

Motto: "Noi urmarim, sa nu fim urmariti!"

Localitate: Galati

MesajTrimis: 15 Sep 2022 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mai putem enumera: sig sauer, khales, si altele.
Din ce am vazut in review-uri, pe yt, toate binoclurile astea care au focalizare centrala si reglaj al dioptriilor separat pe fiecare tub, sunt dotate cu rangefinder. Adica cu telemetru laser. Ma gandesc ca daca imaginea nu e focalizata corespunzator masuratoarea nu se face bine.
Si oarecum au imbinat toate avantajele de la cele doua siateme.
De mentionat ca aceste binocluri sunt folosite la vanatoare, aplicatii militare unde trebuie sa stai cam mult cu ochii in binoclu.
https://www.optics-trade.eu/blog/central-f...-each-eye/

_________________
Carl Zeiss Deltrentis 8x30, IOR B/BI 7x40, Steiner MM 10x50, ЗОМЗ БИЦ 12X40, ЗОМЗ БИЦ 20X60, КОМЗ МИ 8X30.
Sus
Cornel
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2022
Mesaje: 31

Motto: "Noi urmarim, sa nu fim urmariti!"

Localitate: Galati

MesajTrimis: 15 Sep 2022 01:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul dintre avantajele binoclului cu reglaj/focalizare independenta, daca nu cel mai important, este acela ca daca se strica un tub, celalalt este functional in continuare.
Ceea ce spun producatorii, ca odata reglat nu mai umbli la oculare-e adevarat si nu prea.
Sa dau in exemplu: eu am doar binocluri cu reglaj separat. Asa imi plac mie.
Acum o luna am fost peste Dunare cu cortul. Cortul a fost asezat cam la 50m de malul apei. Dunarea a fost si este in continuare scazuta. Am setat binoclul pt clar la o cladire ce se afla peste Dunare, cca 1 km. Stand cu binoclul la ochi perioade mai mari, am privit si aproape si departe. A trebuit sa focalizez cand pt aproape cand pt departe. Era bun si un focus central. Dar m-am multumit cu ce am avut.

Acum fiecare cumpara binoclu in functie de bani si de scopul folosirii lui.

_________________
Carl Zeiss Deltrentis 8x30, IOR B/BI 7x40, Steiner MM 10x50, ЗОМЗ БИЦ 12X40, ЗОМЗ БИЦ 20X60, КОМЗ МИ 8X30.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Sep 2022 01:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este chestiune de preferinta si fiecare trebuie sa isi cunoasca foarte bine prioritatile!

Pentru mine la binoclurile mari si anevoiase gen porro 15x70 sau mai mari pot avea fara probleme doar focalizare individuala. Asta pentru ca le voi folosii static de pe trepied sau sporadic din mana, in general de la punct fix si pe subiecte statice unde nu trebuie sa schimb focusul des (de exemplu la astronomie sau observatii terestre la mare distanta).

Insa pentru binocluri usoare si portabile, gen maxim 10x50 sau mai mici, focalizarea trebuie sa o am musai centrala, pentru a beneficia de mobilitatea si versatilitatea maxima a acestor binocluri. Asta pt ca le voi folosii nu doar la astronomie, dar si la cat mai diverse si neasteptate aplicatii posibile terestre. Focusul central isi arata avantajul mai ales pe subiecte mobile, acolo unde focusul trebuie sa fie cat mai exact si perfect, pentru a beneficia de toata claritatea binoclului in fiecare moment!

Binoclurile militare, contrar asteptarilor, nu sunt cele mai versatile pentru observarea naturii de exemplu. Deobicei binoclurile militare portabile, de mana, au puterea 7x pentru a avea o profunzime de camp cat mai mare, si pentru a putea fi folosit cat mai repede fara sa te incurci in ajustari precise, scopul fiind unul mult mai pragmatic decat acela de a vedea ridurile dusmanului. E suficient sa-l repereze si sa estimeze distanta prin sistemul de reticol. Pentru asta nu au nevoie de un focus foarte precis si exigent, ci doar de o claritate generala acceptabila data de un camp de profunzime mare. La pasari de exemplu nu e suficient sa vezi pasarea doar cat de cat clar, ci poate vrei sa-i vezi penajul cat mai in detaliu, si pentru asta umblii la focus foarte des, deci simti nevoia unui focusul central rapid.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact