Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGA0320.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224749
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie focuser pentru Newton 8" F4


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 08 Sep 2022 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie focuser pentru Newton 8" F4
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

As vrea sa cumpar un focalizator pentru un telescope Newton si nu prea stiu ce sa aleg.

Telescopul (TS Photon 203/800) are acum pe el focalizatorul acesta:
TS-Optics 2" MONORAIL Newtonian Focuser (Crayford)
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Speed.html
Este cam inalt si as vrea unul mai mic.
Cateva din caracteristiciile lui:
-Dovetail ring - 78 mm large diameter
- Eyepiece side connection: 2" and 1.25" receptacle with compression ring
- Minimal height with base: 75 mm
- Draw tube travel: 50 mm
- Bearing via stainless steel rail - absolutely free from twisting
- Central locking of the draw tube, guaranteed without tilting
- loads of up to 4 kg
- Weight: 730 g

Asta e facut cam din topor; pare solid, dar tot pare ceva care e pus pe tub ca sa fie cat mai ieftin

***** Cele pe care le-am studiat sunt urmatoarele: *****
1**. TS-Optics 2" Low Profile Rack And Pinion Newtonian Focuser - 8 kg Payload
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...yload.html

- Load capacity up to 8 kg without loss of stiffness - due to 8 ball bearings
- Gentle clamping via 2" bronze compression ring or 1.25" collet adapter
- Short design - only about 50-55 mm from the tube to the upper edge of the 2" connection (depends on the tube diameter)
- Rack and pinion with additional reduction for fine adjustment
- No tilting when locking the focus, as the adjustment shaft is clamped, not the drawtube
- highest stiffness - the draw tube is held by 8 ball bearings and the adjustment of the draw tube is done by gear drive
- integrated coarse adjustment with 42 mm extension length
- Weight: 900 grams

2**. TS-Optics 2 Inch UNC Gen. 2 Newtonian Focuserwith additional thread - loads up to 5 kg
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-5-kg.html

- 8x large dimensioned ball bearings for a clean bearing of the drawtube.
- Adjustment of the drawtube by rack and pinion drive - even at maximum load the adjustment is sensitive
- No tilting possible when clamping the focuser - clamping takes place directly on the adjustment shaft, thus the focus position is held 100%.
- Short height including base - only 58 mm to the 2" receptacle - only 50 mm to the M54x0.75 female thread of the drawtube
- Highest rigidity - the drawtube is held by 8 ball bearings and the adjustment of the drawtube is done via gear drive
- 22 mm adjustment range via the gear drive
- The focuser is not clamped by pressure on the drawtube, which can cause tilting. It is clamped by the adjustment shaft. This keeps the focus position at 100% without the risk of tilting, which is important for astrophotography
- The coma correctors MPCC from Baader and TSGPU from TS-Optics have an additional M48 thread for screw adaptations. You can use these threads and have the full working distance of 55 mm available.
- Fixing of the focuser to the base: Self-centering ring dovetail with 80 mm diameter
- Weight: 900 grams

3**. Baader 2" Diamond Steeltrack Newtonian Focuser
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html

- Micro-geared drive system with zero backlash, zero cogging, and zero flexure
- Payload 6 kg
- 40 mm Drawtube travel
- Zero shift locking knob to precisely stop any movement without affecting optical axis adjustment
- Total weight (incl. 2" clamp): 1000 g
- Basic hole spacing lengthwise to tube: 65 - 94.5 mm variablel


4**. Omegon 2" Newton Hybrid Crayford focuser
https://www.omegon.eu/focusers/omegon-2-ne...ed/p,32972

- very low-profile design : eliminating many focusing problems - a squat 50mm
- Tiger Crayford - The improved Crayford focuser
- 8 large rollers keep the inner tube firmly in position and allow the tube to slide smoothly into the desired position
- built-in extension tube : allows length to be adjusted between 50mm and 100mm
- load-bearing capacity up to 8kg
- Connection (to the telescope) 80mm

5**. Omegon Steeltrail 2'' Newtonian dual speed Crayford focuser
https://www.omegon.eu/focusers/omegon-stee...er/p,45073

- exclusive 2" Crayford focuser with stainless steel ball bearings
- high load capacity for any accessory - even with an open clamp 5Kg
- Attach a suitable adapter to the focuser via an 80mm dovetail ring

Poate aveti experinte cu unele dintre ele.

Asa din ce am citit in specs si pe ici pe colo (foarte putine informatii din viata reala) as inclina spre nr. 5 sau 3 sau 2.

Din cate am vazut cel de la Baader multi zic ca e ok (probabil si de asta e si mai scump).

Cel de la nr. 5 nu e in stoc si se zice ca vine la 1 noiembrie (cine stie - initial am vrut sa iau telescopul de la Omegon dar nu era in stoc si a venit dupa cateva luni. Singura diferenta intre ele e acest focuser de la nr. 5 cu care Omegon vine din facbrica).

Va rog sa-mi spuneti si mie ce credeti ca ar fi mai bun.
Am pus mai multe detalii de la fiecare ca sa fie mai usor sa le evaluati fara sa fiti nevoiti sa mergeti la site.

Va multumesc si cer senin va doresc.

Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 08 Sep 2022 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am schimbat focuserul de la Sw 150/750PDS cu Baader Stelltrack (profil mai mic, nu intra tubul focuserului in campul vizual al OTA). A trebuit sa-i adaptez baza, nefiid construit pentru tub asa mic.
Nu-ti recomand focuserele care au tub de extensie (punctul 1 si 4). Am si eu unul- avand un singur punct de fixare si fiind destul de lejera in port-tub, aceasta se inclina cand strangi surubul.

_________________
Marius
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 09 Sep 2022 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns Marius.

Nici mie nu imi plac cele cu un singur surub; si la cel pe care il am i-am schimbat extensia si am pus una cu doua suruburi.

Nu stiu care e diferenta intre 1 si 2 (UNC); mie mi se pare ca au schimbat numai capatul de la tub, insuruband un element cu 3 suruburi.
Daca e asa atunci de unde vine diferenta de payload de 3 kg (culmea suportata de cel care nu e UNC)

Si tot asa ma intreb pe ce se duc banii daca alegi un telescop UNC (acolo din cate am vazut tubul de carbon are cea mai mare contributie la pret; restul imbunatatiirilor minore si nu foarte clar explicate; poate certificatul de testare sa fie ceva palpabil si util)

In fine cred ca o sa ma duc spre Baader; aici sper sa gresesc mai putin. Mi-ar placea si cel de la Omegon (de la nr. 5) dar parca nu as astepta atat si mai ales nu am siguranta ca la 1 noiembrie apare (cu telescopul au lalait-o).

In plus la Baader, as vrea sa iau si adaptor cu "click & lock". Ai experienta cu asa ceva? Un baiat de pe youtube zicea ca l-a dezamagit pt ca pierde colimarea; cam ciudat.

O zi buna si cer senin,
Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 09 Sep 2022 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am experienta cu ClickLock, dar cei 30mm nu mananca prea mult din backfocus? Poate nu mai intri in focus cu adaptorul.
_________________
Marius
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2022 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Clicklock este bun dacă ai destul backfocus. Se strânge uniform din cauză că are mai mulți cilindri în interior care presează simultan piciorul de 2" sau 1.25". Nu are de ce să afecteze colimarea, doar dacă i se mișcă focuserul cu totul față de tub atunci când strânge sau destrânge inelul. Se folosește dacă dorești să poți monta și elibera rapid componentele fără să ai grija șurubelelor dar de obicei la refractoare pentru că acolo ai destul backfocus. La newtonian nu prea are loc.

Pe de altă parte, focuserele Baader Steeltrack sunt foarte bune, eu am unul (luat SH din Bazar) pe cassegrain-ul clasic și i-am pus motor, roata de alamă de la viteza mică are dinți de curea pe o porțiune, așa că a fost foarte simplu.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 10 Sep 2022 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri.

Focuserul meu actual are 75 mm minimal si il ridic cam la 95mm cand intra in focus pentru visual (cu MPCC-ul atasat). Distanta masurata intra OTA si marginea de sus adaptorului de 2".
De astro-fotografie nu vorbesc ca acolo nu va intra clicklock clamp-ul (am probat si intra in focus si cu DSLR si cu Omegon 533 + MPCC).

Am vazut in specificatii ca Baader are 63 mm, banuiesc ca de la marginea care se aseaza pe OTA pana la marginea de sus a clamp-ului inclus.
Va rog frumos daca puteti sa imi confirmati.

Daca e asa, da s-ar putea sa fie o problema cu cei 30 mm ai clicklock.

Ar fi fost bun pentru schimbul de oculare, dar asta e.

Update:
Am masurat acum cat iese focuserul (am focusat pe nori) si e mai mult; iese cam 105mm.
Deci se pare ca ar fi loc de la 63mm cat are Baader + 30mm clicklock, ar mai trebui inca 15mm din focuser.

Poate pe stele nu sunt 105, e loc de manevra, cel putin asa cred, sper sa nu gresesc.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2022 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai poti impinge/retrage primara ca sa ai un plus de spatiu de manevra.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 10 Sep 2022 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De retras primara nu cred ca se poate; celula ei e chiar la margine.
Dar daca nu as putea sa focalizez din cauza ca pun clicklock clamp, ar trebui sa fie impinsa mai in fata oglinda primara, nu-i asa?
Dar cred ca atunci ar aparea alta problema: oglinda secundara nu mai poate prelua tot fascicolul de lumina reflectat de oglinda principala; presupun ca asa cum e acum, e calculata pentru distanta la care se afla acum fata de oglinda primara.
Are axa minora de 70 mm.
Deci aduc mai aproape oglinda primara de cea secundara, conul de lumina reflectata poate sa fie mai mare decat suprafata secundarei, nu-i asa?
Nu am bagat in calculatorul acela de newtoniene dimensiuniile mele ca sa vad cam care sunt dimensiunile necesare ale secundarei si sa le compar cu ale mele; Cred ca asa as putea sa-mi dau seama cam cat pot sa misc oglinda in fata/spate.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Sep 2022 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Am fost luat la picioare in coor cand am zis de un american ca-i cam prostanac.
Ala care zice ca pierde colimarea din cauza adaptorului Baader e prostanacul nr.2.

Eu am pus un adaptor Baader T2-1.15'' la o saptamana dupa ce a ajuns la mine dobul de 250mm.
Bag mariri de pana la 480x, confirmate de rezolvari de stele duble , deci nu pierd nici o colimare.
Dar din moment ce pot sa apese pe taste si pe butoane cu prea mare usurinta, unii nu se pot abtine sa nu-si dea in stamba.
Daca prostanacul nr. 2 pierde colimarea, o fi din cauza focuserului (sau mai stiu eu de ce) dar nu din cauza adaptorului Baader care pe mine ma ajuta foarte mult. Fara el, focuserul Crayford mi-a dat o explicatie de ce multa lume se plange de maririle mari. Pur si simplu, focuserele obisnuite sunt prea grosolane pentru focalizarea fina.
Stiu cu siguranta ca si Costel Barza foloseste un adaptor Baader si amandoi suntem ''hepi'' cu el.

Eu am in plan sa modific dobul de 250mm.
Regretabil insa, aceasta inseamna ca trebuie fie sa modific/ carpesc tubul cu adaosuri sau prelungiri, fie sa folosesc unul nou.
M-as duce la magazinul de tuburi de doburi dar inca nu i-am aflat adresa.

Sfatul meu este sa nu te avanti in nici o modificare constructiva a tubului fara sa faci calculele cuvenite in Newt.
Din cele spuse de tine, ai o cotire egala cu cea de la dobul meu.
Ai sanse ca oglinda ta secundara sa fie cam la limita, la mine asa este.
Pe romaneste : campul de plina lumina este aproape zero. Oglinda primara ilumineaza ''din plin'' doar o zona mica din jurul centrului planului focal.
De unde necesitatea unui tub mai lung - in cazul meu.

Ca sa nu plictisesc onor membrii forumului, putem discuta cifrele in particular, daca doresti.
Una peste alta, proiectantii astia de newtoniene comerciale fac o treaba de toata baclavaua. Ca sa nu zic altceva ...

In atasament, adaptorul se vede intre ocularul X Cel si adaptorul aramiu.
Bucsa neagra de sub adaptorul aramiu este folosita doar cu ocularele de 2''.
Maretii proiectanti au introdus bucsa aceea ca sa micsoreze lungimea tubului principal si astfel sa castige volum la transportul in container. Ii doare la ananas ( ca sa nu zic altceva) de noi, se ocupa numai si numai de interesul lor. Desi toti vor ajunge someri fara noi, cei care cumparam.
In lumea globalista nu mai are cautare dictonul ''clientul nostru, stapanul nostru''.
Nu sunt toti asa dar sunt prea multi umflati care sa dau mari sefi, in absolut toate domeniile, care au acea functie din cauza existentei clientului pe care, acum se vede clar, il dispretuiesc desi este SINGURUL care plateste.

Mircea



IMG_20220519_205751.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  441.88 kb
 Vizualizat:  de 1906 ori

IMG_20220519_205751.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 10 Sep 2022 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti dreptate, nu prea sunt interesati producatorii de satisfactia clientului.
Din pacate, neavand de unde alege, ei ne pot manipula cum vor.

Multumesc pentru confirmarea despre functionarea clicklock-uliui.
Nici eu nu am luat de bun ceea a ce a zis pentru ca nimeni nu s-a mai plans. O fi avut probleme la camera si nu si-a dat seama de la ce e.

In fine, eu nu la camera am nevoie de el, acolo folosesc numai insurubari pe T2.

O sa va mai intreb, despre dimensiuni la Newton, chiar daca nu am in plan sa-l modific, dar vreau sa inteleg cam cum stau, cam ce se poate imbunatati, etc.
In principiu vreau sa inteleg daca oglinda secundara e ok ca dimensiune si pozitie.

Azi am facut niste cercetari si mi-am dat seama ca nu de clicklock-ul de 30 mm am nevoie (acesta e de 2")
Eu am nevoie de unul de 1,25", adica acesta de la Baader (cu o inaltime de 9.5mm):

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...1-25-.html

sau acesta de la Omegon (cu inaltime de 13mm):

https://www.astroshop.eu/reduction-rings-a...er/p,45633

Deci problema cu inaltimea e rezolvata.

La mine e bun si daca nu se insurubeaza pentru ca am vazut ca focuserul Baader are 3 suruburi de strangere si pe acelea nu le desfac asa de des. Ocularele le schimb si nu am decat unul singur pe 2" (si pe asta il folosesc la C6 mai mult, acolo am rezultate bune cu el).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2022 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am făcut această optimizare la micul Discovery de 4" rebotezat "Niutonică" și a devenit atât de bun încât am hotărât să-l păstrez pentru mine. Am înlocuit totul, mai puțin suportul oglinzii primare și oglinda primară. Așadar, atenție la ce vă doriți pentru că la 4" e una iar la 10" se schimbă un pic datele problemei. La 10" merită înlocuit "boilerul" cu un truss.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2022 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Banuiesc ca la telescopul tau planul focal e prea inafara pentru vizual.
Daca este conform trendului. Deci inaltimea adaptorului nu conteaza, la focalizare compensezi automat.
Deci ai cursa berechet, mai mult decat ai nevoie.
Telescopul nu poate fi optimizat fara schimbarea tubului daca vrei sa muti planul focal.

Erwin

Am rezerve cu privire la trecerea de la tub solid la truss la telescoape sub 12''.
Nu vad rostul. Dupa ce am folosit practic aperturi de 8'' si 10'', sunt de acord cu cei care spun ca sunt mici.Deci usoare si maniabile.
De ce sa imi fac singur belele trecand de la un sistem rigid, stabil, cu oglinzi bine protejate la ceva ce este taman contrariul ?
''Truss-tube'' e bun atunci cand nu mai ai incotro. Nu are nici o alta calitate in sine.
Dobul meu de 250mm e mic si usor, poti sa-l folosesti ca balon la rugby daca vrei.
Dobul de 305mm al lui Armand in schimb, e deja un mamut, acolo deja ar fi bun un ''truss tube'' de calitate sau ''flex tube''.
Altfel, cand il muti, incep sa se auda prea devreme zurgalaii de la sarbatorile de iarna, pierduti pe beton si prin iarba. Iar colinda se aude pe o voce cam prea pitigaiata.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2022 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:

In principiu vreau sa inteleg daca oglinda secundara e ok ca dimensiune si pozitie.
Trebuie masurate si comparat cu ce anume inseamna "ok" pentru tine. In functie de campul de plina lumina, de cat vrei sa intre tubul focuserului in traiectul optic, de diafragma de intrare a ocularelor, de dimensiunea obstructiei, de diametrul tubului, de lungimea portocularului din focuser, de dimensiunea senzorului pt. foto etc. iti faci calcule si vezi ce si cum.

Ref. la tub vs. truss, eu as vedea truss ca si solutie pentru un telescop demontabil/transportabil, cu cat telescopul e mai mare cu atat creste avantajul abordarii variantei truss pentru transportabilitate si spatiu ocupat in debara. Pentru usurinta telescopului sau stabilitatea la variatiile de temperatura exista si varianta tub carbon. Dar daca e vorba doar de vizual si de telescop local, in curte, cazanul pus pe roti este ok.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 14 Sep 2022 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Am comandat pana la urma focuserul de la Baader.
Acum urmeaza partea mai grea (cand o sa ajunga): montajul.
Va rog frumos, daca stiti ceva idei despre cum sa-l centrez pe gaura facuta.
Nu se poate aplica procedura descrisa pe site-ul lor, pentru ca nu se potrivesc gaurile.
Citeam undeva de o aliniere cu ajutorul unei bande adezive pusa dupa conturul focuserului actual.
Poate mai aveti si alte sfaturi din experienta voastra.
Stiu ca se poate ajusta putin de alungul tubului, dar ma gandesc mai mult la ajustarea transversala si la alinierea de-a lungul tubului.


Va multumesc si va doresc cer senin.
Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2022 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie neaparat centrat fata de gaura sau tub ci fata de oglinzi. Ai trei locuri unde poti actiona: primara, secundara si pozitia focuserului pe tub. Important e sa prinzi focuserul pe tub dupa care din suruburile de colimare ale fiecarui element sa te apuci si sa colimezi.

Ai chesire sau laser? Il verificai cu actualul focuser, puneai noul si il pozitionai astfel incat laserul sa bata cam in aceeasi pozitie, marchezi locul si dai gauri.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact