Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
album_pic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pentru melomani si nu numai


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2022 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Pentru melomani si nu numai
Raspunde cu citat (quote)

Daca pana acum sunetul de tub electronic costa prea mult, iata ca azi putem obtine un amplificator de casti plecand de la un kit ieftin, si utilizand transformatoare ieftine fara insa sa facem rabat la calitate. Trebuie sa fiti pasionati de muzica si sa va pricepeti cat de cat la montarea pieselor electronice dintr-un kit DIY. Am plecat de la un kit celebru ce foloseste tuburi 6J1 care se auzea foarte incet, si am ajuns la unul in care avem volum puternic arhisuficient pentru casti si inclusiv putem sa ne delectam dupa voie cu modul Trioda sau Pentoda al tuburilor.
"Amplificator de casti cu tuburi 6J1 – Kit modificat
Lucrarea se adreseaza iubitorilor de muzica care insa se pricep putin si la electronica. Va recomand sa incercati sunetul de tub electronic in toata splendoarea lui, plecand de la un kit ieftin de amplificator de casti la care cu putine modificari vom obtine maximum de randament. Preturile preamplificatoarelor sau amplificatorelor cu tuburi sunt exagerate asa ca am hotarat sa obtinem unul cu minim de cheltuiala si energie investita. Cel putin sa verificam daca ne place sunetul de tub. Am plecat de la idea ca muzica se asculta mai bine la casti din doua motive: primul fiind lipsa oricarui alt parazit sau sunet din exterior si al doilea puteti da volumul cat de tare doriti si nu veti deranja nici vecinii nici persoana care eventual doarme langa dumneavoastra. Asta in contextul in care se presupune ca aveti si o pereche de casti de cat mai buna calitate.
Plecam de la un kit clasic cu tuburile 6J1 (chinezesti – nu plecati urechea la carcotasi, am comparat turile chinezesti cu echivalente rusesti si germane, suna la fel de bine !) avand schema din figura1 si vom monta putin diferit pe placa de circuit imprimat astfel incat sa ajungem la schema din figura 2.
Fata de schema originala avem urmatoarele avantaje:
1- Tubul 6J1 da maximum de putere posibil (volum mult crescut in casti!)
2- Modfiicarea modului de redare a sunetului intre mod Pentoda si mod Trioda printr-un singur comutator.
3- Sunet superb de tub electronic.
Dezavantaje :
In afara de kitul original (in jur de 55 lei) mai trebuiesc cumparate piese dupa cum urmeaza:
Un transformator TRANSFORMATOR TOLE 2 A 2x12 V – aprox 78 lei
Doua transformatoare TRANSFORMATOR TOLE 0.5 sau 0.4 A 2x 9 V aprox. 15 lei x2 = 30 lei
Opt condensatori electrolitici 470 UF / 60 V (in locul condensatoarelor C1 –> CCool 2 lei x 8 = 16 lei
Un condensator electrolitic 2200/25V (in locul lui C13) aprox 2 lei
Un COMUTATOR BASCULANT 2x2 3A ON-ON aprox 5 lei
Patru mufe in out tip RCA aprox. 5 lei x 4 = 20 lei
Carcasa plastic CASETA EURO-BOX KGB21 – NEGRU – 24 lei
Un conector CONECTOR CIRCULAR 3 PINI TATA – PANOU – 6 lei
Un conector CONECTOR CIRCULAR 3 PINI MAMA – PANOU – 6,5 lei
Ceea ce inseamna un maxim de 188 lei de investit in plus fata de kit (se presupune ca nu dispuneti de nimic din lista de mai sus prin casa!). Ceea ce impreuna cu kitul inseamna 55 lei + 188 lei = 243 lei pentru un amplificator de casti cu tuburi. Binenteles ca unele elemente mecanice pot fi inlocuite cu alte tipuri mai ieftine, si poate mai aveti prin casa ceva piese sa nu mai fie nevoie sa le cumparati.....
"
Download link:Headphones amplifier using 6J1 electronic tubes
PS- poate putin off topic, dar pana la urma muzica si stelele, sa nu uitam, au fost mai totdeauna imperecheate Smile



mica.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  899.68 kb
 Vizualizat:  de 2962 ori

mica.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mar 2022 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe mine m-ai cucerit! Chiar daca ma uit ca mata-n calendar la circuitele electrornice, deja am ceva idei cum sa arate designul exterior al carcasei acestui circuit Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 528



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 29 Mar 2022 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si eu sunt mare fan a tuburilor. Si statia mea e pe tuburi, am una si de casti, ambele in regim DIY. Sunt multi constructori priceputi, iar in unele cazuri, calitatea depaseste cu mult cel al produselor din comert


277257434_518160079965382_2204281883562876944_n.jpg
 Descriere:
statia pe tuburi cu PL519, clasa A
 Marime fisier:  168.28 kb
 Vizualizat:  de 2907 ori

277257434_518160079965382_2204281883562876944_n.jpg



277476675_350398817033372_5048736066579100995_n.jpg
 Descriere:
Statia de casti, tot pe tuburi
 Marime fisier:  156.73 kb
 Vizualizat:  de 2907 ori

277476675_350398817033372_5048736066579100995_n.jpg



277472968_364544105585784_1997852830996846461_n.jpg
 Descriere:
Sistemul audio, pentru ca nu putem sta tot timpul la stele :)
 Marime fisier:  182.83 kb
 Vizualizat:  de 2907 ori

277472968_364544105585784_1997852830996846461_n.jpg



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2022 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super dotare Armand! Very Happy
Și eu am trecut complet pe sunetul de tub. Tot datorită chinezului și kiturilor lor DIY extrem de rentabile daca nu îți este frica de munca. Mai jos preampliful și finalul. Totul 100% chinezesc, inclusiv etchetele Very Happy Very Happy Very Happy



dorinmic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  764.9 kb
 Vizualizat:  de 2887 ori

dorinmic.jpg


Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 29 Mar 2022 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand melomanul ,o avere intreaga pentru urechi si pentru ochi. Receiverul ii Onkyo,Denon,Yamaha,Pioneer ?

Sunt si eu meloman si Diy radioelectronist (tatal meu repara televiozare cu tuburi si alta tehnica) Eu insa
sunt fanat al Turnabelelor -vinylurilor.fanat al receivurilor Onkyo,al televizoarelor LG Model SK8500 sau SK9500.. vad ca ai unul LG...
pentru a avea un sunet calitativ va propun sa va instalati urmatoarele difuzoare HI-End ,recomandate pe youtube MODEL DQ40TZF-02 de la firma Audio Labs de 4 inch sau 5.25 inch
https://www.aliexpress.com/item/3261923334...1802q0FI7g
https://www.aliexpress.com/item/3260872399...1802q0FI7g
https://www.aliexpress.com/item/1005001444...1802q0FI7g
sau de la AIYIMA sau Sounderlink , dar ele toate sunt de la acelasi producator Audio Labs ,doar difera pretul la vinzatori
https://www.aliexpress.com/item/1005002238...1802q0FI7g
https://www.aliexpress.com/item/4000095098...-recommend

si mid range de 6.5inch sau de 8inch
https://www.aliexpress.com/item/3298194781...1802q0FI7g
https://www.aliexpress.com/item/4001042622...Z&mp=1

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 528



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 29 Mar 2022 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Dbird,la fel foarte frumos ampul si preampul acolo! Inca nu am auzit cum suna kiturile din china, desi am auzit de ele.

Multumesc metlgibson! Receiverul este un Sony 520 simplu...e pe post de radio, asta ca sa nu consum tuburile cu europa fm Smile)) Boxele sunt Monitor Audio, decente, sunet foarte bun, practic nu am gasit altele sa sune asa la banii astia. Bookshelfurile sunt KEF Q150, alte boxe decente! Sunt foarte multumit! Cat despre turntable...am si eu, sunt la fel, fan...numa ca, de cand a venit magul Akai, i-a luat locul, urmeaza sa fac un raft pe perete, sa il si deconectez de mobila.

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2022 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor
Cam așa arata cele două amplificatoare de căști. Nu e cine știe ce design dar e destul de enervant sa lucrezi in tabla.
@metalgibson
Da, boxele sau Castile sunt esențiale. Momentan boxele mele sunt la serviciu nu sunt gata. Mai am de testat până să dau un verdict



C2mic.jpg
 Descriere:
Pe noptiera.
 Marime fisier:  512.91 kb
 Vizualizat:  de 2870 ori

C2mic.jpg



C1mic.jpg
 Descriere:
Pe biroul de lucru.
 Marime fisier:  460.94 kb
 Vizualizat:  de 2870 ori

C1mic.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2022 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deși nu sunt nu știu ce meloman priceput (încep să aud de pe la 60-70dB) apreciez munca depusă de radio-electroniști la fel de mult ca ATM-iști. Felicitări, sunt frumoase și oferă o mare satisfacție!

Mă număr și eu printre constructorii de montaje electronice, mai mult în domeniul digital, automatizări și radio decât audio. Recent am recuperat niște resturi de echipamente electronice cu tuburi, am câteva cutii cu piese și cred că aș putea încropi ceva, dar mai degrabă radio decât audio. Am avut o tentativă de a face un receptor reflex cu triodă pentru banda de 80m radioamatori când eram elev la liceu, dar nu am avut priceperea și toate piesele necesare ca să și funcționeze. Așa că am cumpărat un receptor SH gata făcut, un US-P, vechi radio militar cu tuburi rusești metalice, fabricat în anii 1950-1954, cu care am făcut primele recepții pe unde scurte ca radioamator prin 1982. Recent l-am repus în funcțiune înlocuind puntea de seleniu cu una cu siliciu și codensatorul de filtraj cu unul nou. Îi mai trebuie doar o antenă bună.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2022 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am si eu ca mesrie si pasiune de o viata din 1978 electronica . optica a venit mai tarziu . pot spune ca tot ce tine de tuburi-lampi ele lucreaza la tensiuni mari curenti mici necesita transformatoare . trecerea unui semnal audio prin transformator afecteaza calitatea raspunsul in frecventa ( caderi rezonante limitari distorsiuni) . eu nu doresc sa ascult ceva ce trece prin transformator . iar pentru casti trebuie sa ai bani costa sute E mii de euro castile de calitate . acum ma ocup si de muzica facuta pe sintetizatoare de varf . am construit boxe statii de amplificare multe in viata din tinerete . suntem in epoca MOS-FET si semnal prin cablu optic
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 528



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 30 Mar 2022 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu degeaba unele transformatoare (gen hammond si cele de acea categorie) costa mai mult decat toata statia sau toata linia Smile Pe de alta parte orice amplificator foloseste transformatoare, iar castile nu vor reda niciodata senzatia de incinte acustice, la fel cum nici incintele, oricat de scumpe, nu vor reda atmosfera unui concert. Analog vs digital e o discutie eterna, contradictorie si foarte relativa. Din punctul meu de vedere e de apreciat si analogul cat si digitlalul. Si eu lucrez in domeniul audio, cant si la diverse instrumente, si in timp, mi-am dat seama ca trebuie separate partea de "audiofilie" de productia muzicala. Am auzit si statii in clasa D care suna exceptional!
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2404



Localitate: Braila

MesajTrimis: 30 Mar 2022 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant acest topic despre amplificatoare audio. Smile

Intr-adevar, tuburile electronice au unele caracteristici mai bune decat tranzistorii, printre care o liniaritate mai buna, slewrate mai mare, in cazul montajelor de amplificatoare audio produc o auditie mai placuta decat tranzistorii, dar au si cateva dezavantaje , in primul rand dimensiunile mari si eficienta energetica mai redusa, disipa caldura mai multa, necesita alimentare cu tensiuni mari ,transformatoare pentru cuplajul cu difuzoarele sau incintele acustice, intrucat amplificatoarele de acest gen au o impedanta mare (de ordinul sutelor sau miilor de ohmi) pe circuitul anodic si trebuie adaptata impedanta la cea a difuzoarelor ,care este mult mai mica (de ordinul a 4-8 ohmi), iar aceste transformatoare au o constructie mai diferita decat cele de retea, cel putin la nivelul bobinajului, unde infasurarea secundara este impartita in mai multe segmente si intercalata cu infasurarea primara pentru un cuplaj cat mai bun si o liniaritate cat mai buna. Un transformator de retea, care are infasurarile bobinate simplu si sunt separate, nu dau rezultate bune, taind atat din frecventele foarte joase ,cat si din cele foarte inalte din banda audio. Smile

In trecut, pana sa incep cu astronomia, ma ocupam si eu cu electronica, fiind primul meu hobby preferat de cand eram copil si am facut fel si fel de experimente in domeniul audio, cu amplificatoare simple si de mica putere cu tranzistori ,apoi cu circuite integrate, dar cu tuburi nu am incarcat. Dealtfel tuburile se gasesc greu, fie recuperate din aparate, vechi fie cumparate online la preturi ridicate. Si sunt mai scumpe decat tranzistorii de putere bipolari, poate chiar si decat tranzistorii MOS-FET. Acum ma ocup mai rar de electronica, mai mult in folosul astronomiei. Smile
Acum vreo 9 ani construisem un amplificator cu trei canale cu integrate TDA 2030, din care doua erau L si R pe frecvente medii-inalte pentru sateliti si cel de-al treilea pentru frecvente joase pentru subowoofer, dar nu il mai am pentru ca am trecut la statie audio din comert mai buna si mai puternica, cu doua boxe mai mari.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2022 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de gusturi aici, în mare parte, unora le place sunetul cald dat de tuburi, chiar dacă nu este fidel față de cel din sala de concert.

Pentru profesioniști și melomani desigur există echipamente care redau corect și fidel sunetul, folosind tranzistori CMOS alimentați la tensiuni mari și care au un comportament liniar. Deși am auzit de amplificarea clasa D încă din anii '80 abia mai recent au apărut pe piață pe scară largă amplificatoare audio folosind acest tip de amplificator. La ora actuală echipamentele "solid state" au depășit tuburile cu mult, în toate privințele.

Sunt și avantaje. Schemele cu tuburi sunt ușor de construit dacă ai materialele necesare, sunt tolerante la valorile unor componente și la tensiunea de alimentare. Doar aparatele de măsură cu tuburi au în surse stabilizatoare de tensiune. Nu au zgomot de fond propriu. Tuburi se mai fabrică prin China și prin alte părți, există chiar și amatori care fac tuburi manual, acasă și se mai găsesc în continuare tuburi NOS (New Old Stock) adică niciodată folosite deși au fost fabricate demult. Nu sunt chiar așa mari prețurile, doar la unele tuburi mai speciale și mai căutate, la cele împerecheate. Radiourile cu tuburi au toleranță mare la electricitatea statică ce vine prin antenă dar și la un atac PEM menit să distrugă aparatura electronică, așadar se mai folosesc la instalațiile militare de importanță strategică. În domeniul puterilor mari din industrie și radiocom, la emițătoarele de mare putere încă mai există amplificatoare cu tuburi în funcțiune. E vorba de tuburi imense, cât un borcan de murături, cu răcire cu apă, care merg la puteri de zeci sau sute de KW. Principalul lor dezavantaj este că se consumă în timp și caracteristicile se schimbă de-a lungul vieții unui tub, așadar durata lor de viață este mult mai mică decât a altor componente.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2022 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu exista notiunea de sunet cald . sunetul trebuie sa fie fidel cu ce primeste la intrare si asa este azi cu tranzistori Mos fet ce sunt in multe integrate de putere sau pe afara pe radiatoare . distorsiunile la amolificatoarele moderne sun 000.1 . sunetu se poate face cald rece sau cum vor sa numeasca unii din egalizatoare ce sunt digitale acum . cele mai mari hibe in transmisia sunetului vin de la incintele cu difuzoare si chiar sala netratata cu pereti cu luciu si rezonante . niste casti bune de mare fidelitate Audeze ajung la 5000E ca si o camera astro cu racire cu un kodak in interior
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2022 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acel sunet cald dat de tuburi este de fapt o rotunjire a sinusoidei . Dacă la tranzistori , limitarea sau supra sarcina duc la retezarea vârfului , la lămpi sinusoida se reface singură dar nu aidoma cu semnalul de intrare .
După mine, fenomenul este placut doar la amplificatoarele de chitară . Și nu în combinație cu orice fel de "distortion" .

Altfel , mi se pare un moft . La fel cu ascultatul discurilor de vinil .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2022 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă rog, e un mod de a spune... E vorba mai ales de nostalgie.

Eu mai am un PC cu Win XP și WinAmp pe care am stocate tone de mp3, unele trase la rată de biți variabilă pentru calitate mai bună, dar urechea mea nu face vreo diferență. Smile Și mai am un pick-up foarte vechi RFT pe care vreau să-l restaurez mecanic și să-i pun doză modernă. Încă nu știu dacă o să fie piezzo sau magnetică... Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact