Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_7.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2022 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, Iulian, excelentă campanie de observații! Cerul de iarnă este adesea plin de surprize, uneori foarte plăcute, respectiv seeing+transparență foarte bune.
Sărbători fericite și Cer senin tuturor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Dec 2022 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru felicitari. Smile

Daca se mai iveste asemenea ocazii sunt pe faza si voi profita la maxim sa ies la observatii.
Deocamdata vremea s-a cam stricat aici, aseara a fost senin la inceput dar in scurt timp cerul s-a innorat pe partea vestica ,apoi in intregime cu un voal de nori subtiri care afecta serios transparenta, asa ca nu am apucat sa observ decat cele mai luminoase obiecte DSO, precum M 31 , Pleiadele , precum si planetele Jupiter si Marte, desi aveam in plan sa observ mai multe galaxii in constelatia Cetus. Dar adesea vremea iti "modifica" planurile. Smile
Sper in seara asta sa reusesc, sau macar duminica caci se prognozeaza cer senin fara pic de nori, dar pana atunci mai sunt multe zile in care vremea poate "schimba foaia" si sfida prognoza.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Dec 2022 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Joi, 29 Decembrie am facut observatii pe un cer paclos pe care distractia era ca aceasta era cand mai deasa, cand mai involburata.
Am folosit dobsonianul SW Classic 250P iar faptele de vitejie observationala au fost doar patru la numar.

Observatii:

- M-am lamurit cum stau lucrurile in privinta foarte ciudatei stele duble STT 9001.
Aceasta este formata din steaua centrala a planetarei Eskimo Nebula ca primara de 10,52mv iar companionul este o stea mai luminoasa, de 8,31mv, aflata aproape exact la Nord, la PA=3*.
Separatia este de 99,4''. Dubla este ciudata deoarece, de obicei, primara este mai luminoasa decat companionul dar aici probabil ca lumina primarei este diminuata de nebuloasa.
Alta ciudatenie este aceea ca la STT 9001 companionul se vede chiar si cu luneta de 60mm pe cand primara se vede numai cu telescoape mai maricele.
In dobsonianul de 250mm se vedea, in ciuda cerului neprietenos, o steluta spre Vest si cam la jumatatea distantei dintre cele doua componente ale lui STT 9001.

- Apoi am scotocit dupa trei roiuri stelare din Auriga si le-am gasit: NGC 1664-un roi deschis ca un buchet, NGC 1582 , un roi deschis mai mare in diametru ca Luna si bogat in siraguri de stele curbate si spiralate si NGC 2126, un roi deschis ''foarte anonim'' de langa steaua HR 2112 de 6mv.

- Obiectul-acadea a fost Roiul Dublu din Perseu.


Vineri 30 Decembrie 2022, conditiile nu au fost mult mai bune.
Nu am folosit dobsonianul de 250mm deoarece este foarte obositor sa cauti obiecte numai cu un cautator optic, fara RDF adica. De data aceasta am preferat dobsonianul de 200mm care este dotat cu ''de toate''.

Observatii:

- Pentru divertisment, am reobservat steaua tripla Iota Cas care este obiectul lunii Decembrie 2022 la ''Observers Challenge Reports'' al lui Roger Ivester unde am inceput sa particip si eu in Iulie a.c.

https://rogerivester.files.wordpress.com/2...-6210b.pdf

- Am revazut ET Cluster/ NGC 457 si NGC 436 de sub adidasii extra-terestrului, unde am numarat 11 stele

- Dupa obiceiul meu, am repetat ''lectia de zi'' adica am reobservat roiurile NGC 1664, NGC 1582 si NGC 2126, observate Vineri in Auriga.

- De multa vreme nu am revazut planetara IC 2149 pe care am vazut-o marunta, mica de tot.
Zice Stellarium ca ar avea dumneaei un diametru de 22'' iar eu nu contest. Dar la mine in telescop abia daca a avut un diametru de cateva secunde de arc, cu o condensare mult mai luminoasa in centru,probabil steaua centrala.
In acelasi camp cu nebuloasa planetara sunt mai multe stele foarte slabe. Chiar si la 492x / TMB Planetary 2,5mm, erau cinci asemenea stelute. Am avut deci suficiente obiecte pentru a focaliza corect.
Am observat la acest grosisment grandios o particularitate interesanta: planetara nu se vedea perfect rotunda ci era alungita, avea o extensie spre Vest, de parca acolo ar fi o ''aripa'' sau un ''arc'', cum se spune la galaxii. Sau de parca ar fi o stea slaba suprapusa la marginea vestica a planetarei dar pe care telescopul nu a focalizat-o. Ceea ce nu cred sa fie cazul deoarece stelele din camp, chiar si cele dinspre margine, erau decent focalizate. Iar extensia se vedea si cand planetara era taman in centrul campului vizual.

- Am reobservat NGC 1893/ Y Cluster ... mda, fain dar mie campurile stelare de langa Fi Aur imi par mai spectaculoase si ... ca sa-mi dau si eu in petic cu romgleza mult iubita pe aici ... mai clusteroase.

- Reobservam NGC 1778 cand, iata, vad tot cerul cuprins de mai multe Nebuloase Veil: nori filiformi, stravezii, iluminati de lumina Lunii. Un spectacol foarte sexy poate pentru un pictor dar nu pentru un astronom. Dinspre Vest, veneau nori, multi, ''adevarati'', grei si posomorati ...

- ''Am bagat viteza'' si am parcurs NGC 1907-M38-M36-M37 contra-cronometru deoarece norii, care m-au ajuns din urma cand eram la M37, avansau neasteptat de repede spre Est.

- Am incheiat cu rezolvarea lui Algieba, dubla cea aurie si a lui Regulus cu companionul sau.
Regulus este nr. 21 pe lista stelelor cele mai luminoase.
Cand s-a estompat imaginea lui Regulus in ocular, am stiut ca acum, cu adevarat, am incheiat anul observational 2022.

Va doresc tuturor un An Nou Fericit, cu sanatate, pace, cer senin si cu foarte multe becuri de iluminat public crapate !

Mircea



STT 9001.png
 Descriere:
 Marime fisier:  56.83 kb
 Vizualizat:  de 1811 ori

STT 9001.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 31 Dec 2022 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante observatii dl Pteancu. Felicitari. Smile

Cat despre dubla STT 9001 din Nebuloasa Eskimo am aflat de pe Stelle Doppie ca nu este dubla fizica ci doar optica, adica componentele nu sunt apropiate fizic intre ele, poate de aceea pare ciudat faptul ca primara A se vede mai slaba decat secundara B, pe langa faptul este ecranata de nebuloasa planetara:

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=128355

Am remarcat si eu componenta B din apropierea nebuloasei Eskimo in timpul observatiilor precedente cu telescoapele de 114mm si mai ales de 150mm.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mai 2023 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun aici linkul spre cartea ''Construiti un telescop'' a lui Victor Nadolschi.
Explicatie: dupa tema principala a cartii, locul potrivit este mai degraba topicul ''Biblioteca ATM''. Eu totusi pun linkul si aici din cauza instructiunilor si a tabelelor de la finalul cartii.
Observarea obiectelor Deep Sky recomandate de catre Nadolschi ar fi un interesant proiect observational DSO.Ce parere aveti ?

https://archive.org/details/nadolschi-v.-c...9/mode/2up

Victor Nadolschi, desi cadru universitar, nu s-a dat in laturi sa se murdareasca cu abrazivi si crocus, sa slefuiasca oglinzi de telescop si sa construiasca monturi. Stim cu siguranta despre existenta unui telescop Nadolschi de 240mm care, in vremea noastra, a ajuns la Planetariul Bacau.
Este de asemenea interesant de vazut cum montura simpla de reflector newtonian, descrisa in carte, este un precursor al monturii Dobson.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iul 2023 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit recent vizita prietenului meu Csukas Matyas din Salonta. Am discutat in detaliu despre stelele variabile si am primit sfaturi valoroase de la el. Matyas este un observator cu multa experienta, are peste 26.000 de observatii raportate la variabile.
Cu acest prilej, Matyas mi-a facut cadou prima editie a atlasului ''Egabrosz'' editata de Szabo Sandor in 2004.
Joi 27 Iulie a.c. am efectuat prima observatie in care am folosit atlasul stelar ''Egabrosz''.
Am folosit dobsonianul SW Classic 250P zis ''Grond''.

- Gradul de detaliere in reprezentarea obiectectelor ceresti este mare in atlasul ''Egabrosz''.
M-am concentrat, printr-o decizie de moment, asupra zonei de cer din jurul stelei Epsilon Cyg.
Am reusit sa observ in imediata apropiere a acestei stele roiurile stelare Ru 173 si Ru 175. Ultimul abia era vizibil la 48x in ocularul XCel 25mm dar la 150x, obtinut cu zoom Baader si, mai ales, la 240x, obtinut cu Radian 5mm, se vedea un roi fara concentrare centrala , format din 30-40 de stelute abia vizibile si inotand intr-o ceata luminoas foarte slab luminoasa.

- Roiul Do-Dz 11 este insa foarte aspectuos, este format din stele relativ luminoase si formeaza un asterism stelar in forma literei X dar dotat ... cum sa zic ... cu ranga !

- Am observat steaua variabila Y Cyg, retinand ca un asterism in forma de sageata are varful orientat spre aceasta.

-Putin mai departe spre Vest de Lambda Cyg, se afla roiul Roslund 7. Va recomand sa-l cautati, si acesta este aspectuos datorita , mai ales, unei curbe formata din stelute luminoase.

- Cerul nu a fost prea cooperant in seara de Joi, transparenta a lasand mult de dorit, asa cum e voga lui 2023.
Deoarece stelutele de magnitudinea 8mv si 9mv nu se zareau in cautator, nu sunt sigur de identificarea roiurilor stelare deschise Ru 174 si DZ 47. Ramane pe altadata !

- Seeingul neprietenos nu mi-a permis separarea stelei subarc Lambda Cyg ci numai rezolvarea. Adica pupatul in public ! Cele doua discuri Airy se vedeau in contact ...

- Am incheiat, mangaiandu-mi retina veche de multe decenii cu lumina unor galaxii.
M31 si M32 s-au vazut mari si, mai ales, foarte luminoase dar fara detalii. M110 m-a pus la munca pana ce am gasit-o la 240x , obtinuta cu ocularul Radian 5mm.
NGC 404, mai cunoscuta sub numele de ''Mirach's Ghost/ Fantoma lui Mirach'', a fost mai usor de gasit decat M110.
Aici m-am oprit in noaptea de Joi, obosit de bajbaiala printre roirurile obscure mentionate.

Vineri, 28 Iulie a.c., am mesterit oleaca de ATM. La lasarea noptii, am fost curios cam ce se poate vedea pe cerul de vara cu un telescop Maksutov de 90mm.
Am pus pe montura pipe 1,5'' ''Penelopa'' telescopul ETX 90X1250mm, avand ca oculare Plossl Sirius 25mm si zoom Seben 8-24mm.
Intrebarea care staruia in mintea mea : ce se poate vedea pe cerul de vara cu un Mak 90mm ?
Am purces la aflarea adevarului ... ''la locul faptei''.

- Am centrat cautatorul 6x30mm pe Arcturus. Apoi am rezolvat si separat in mod glorios pe Izar/ Epsilon Bootis. Contrastul de culori dintre primara galbena si companionul azuriu era bine vizibil.

- Ori de cate ori este posibil, daca avem de pilda de observat Luna sau planete la mica altitudine, sugerez ''apropitarilor'' de Makuri sa evite folosirea prismei diagonale. Folosirea acesteia impune mutarea in spate a planului focal adica alungirea focalului. Drept consecinta, scade campul real pe cer , vizibil in ocular.
Luna s-a vazut plina de detalii, mai ales pe termintator. Spre Vest de Luna se vedea insa o stea luminoasa. Dupa scintilatiile rosiatice si magnitudine, am presupus ca era vorba despre Antares.
O conjuntie, deci.
Stellarium a confirmat azi aceasta ipoteza. Folosind Stellarium iata efectul folosirii prismei diagonale asupra campului vizual real.
Cercul verde reprezinta ceea ce se vedea prin ETX 90x1250mm la 50x, cu ocularul Plossl Sirius 25mm, la observarea prin vizare directa, fara prisma diagonala.
Cercul rosu reprezinta campul real vizibil cu acelasi telescop si acelasi ocular dar la folosirea prismei diagonale. Ma indoiesc ca in acest caz, focala sa fi ramas cea de 1250mm.
Facand raportul proportional, la folosirea prismei diagonale, cred ca focala telescopului creste undeva pe la 1500mm, poate chiar 1600mm deci grosismentul devine aprox. 60x sau chiar 64x.

- Miu Boo/ Alkalurops, rezolvata si separata dar la limita. A trebuit sa focalizez cu cea mai mare grija pentru a separa discurile slab luminoase ale companionilor Ba si Bb, aflate la 2,2'' distanta reciproca.

-Delta Boo , numita cica ''Princeps'', a fost usor rezolvata, companionul parand a avea o usoara nuanta indigo !?

- Rho Her/ STF 2162, separat ca dubla cu usor contrast de culoare iar STT 329 invecinata, ca tripla.

- Alpha Her, dubla superba, foarte colorata si Delta Her, dubla inegala dar bine separata

-M13 si M92 , niste obiecte cetoase, nerezolvate

- Eps 1-2 Lyr : ce observatie de vara o fi aceea fara observarea acestei ''duble-duble'' ? Excelent rezolvata si separata de micul telescop Maksutov, se vedeau superb stelele componente A,B,C,D si I.

- Nebuloasa planetara Messier 57, descoperita independent de catre Darquier cu o luneta Dollond de 60mm. Bine vizibila in telescopul Maksutov de 90mm : forma inelara,usor ovala, cu interiorul mai intunecat. Stele foarte slabe sunt vizibile in imediata vecinatate a nebuloasei.

- La Zeta Sge am rezolvat AB,C cu separatia de 8,3''. Cea de 0,2'' ... ramane pe alta data ! Wink

- M 71 , nerezolvat iar M27 mare si relativ luminoasa, de forma complexa

- M56, nerezolvat si la fel a fost si M15

- Nebuloasa planetara NGC 7009/ Saturn Nebula a fost usor de gasit, vizibila ca un mic disc oval

- M2, obiect cetos, condensat , nerezolvat

-M31-M31 au fost bine vizibile

- Alfa Cas, Eta Cas, Niu Dra, Miu Dra si 16-17 Dra ca tripla, bine separate

- Pi Aql, cu separatia de 1,4'', rezolvata si separat la limita, cu efort si focalizare indelungata, a fost cea mai apropiata de criteriul Dawes de 1,29'' al Makului de 90mm

- In Sagittarius + Scutum, am reusit sa vad doar obiectele pe care am fost in stare sa le dibuiesc cu cautatorul de 6x30mm. Limitarea a fost deci cea impusa de observator, nu de telescop.
Am reusit sa vad: M22 - M8- M24- M25- M18- M17- M16- M11.

- Am incheiat cu planeta Saturn, iesita de dupa parul domnului Cornel, vecinul meu. Se vedea discul, o banda nordica, inelul foarte aplatizat si satelitul Titan la Est. La jumatatea distantei dintre Titan si Saturn se vedea un obiect stelar despre care Stellarium mi-a spus azi ca a fost satelitul Rhea.
Spre Nord-Vest de Saturn, se vedeau in cautator doua stele, 58 Aqr si Sigma Aqr. Sa zicem asa, inca o conjunctie.

Sa facem un rezumat: Makul de 90mm a prezentat unui observator urban, un fel de astronom ''pierde-vara'', fara mari pretentii, un numar de 15 stele duble si multiple, 12 roiuri stelare, 5 nebuloase, doua galaxii, conjunctia Luna-Antares, detalii ale planetei Saturn si doi sateliti saturnieni.
Este mic instrumentul, fara indoiala si fara comentarii deoarece toate acele obiecte sunt luminoase dar si aspectuoase. Exact cele pe care vrem sa le vedem.
O fi fost fain pentru orgoliul veteranului sa vada roiuri exotice si nemaivazute precum Roslund 7 si Do-Dz 11. Dar acelea nu sunt nicdecum asa de spectaculoase ca obiectele ''vazute'' de modestul Mak 90mm. Oda, cinste tie, micule erou !

Atasez o imagine a lui ETX 90X1250mm si portretul din 1916 a tanarului locotenent Dmitri Maksutov, cel caruia-i datoram aceste excelente instrumente.

Cer senin, Mircea



Luna-Antares.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  99.36 kb
 Vizualizat:  de 1344 ori

Luna-Antares.jpg



ETX 90x1250mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  757.26 kb
 Vizualizat:  de 1341 ori

ETX 90x1250mm.jpg



poruchick Dmitri Maksutov.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  114.31 kb
 Vizualizat:  de 1341 ori

poruchick Dmitri Maksutov.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Aug 2023 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 11 August a.c. am inceput observatiile cu dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D=125mm F/6.9.

- Am dorit in primul rand sa verific practic, pe cer, daca ar fi un telescop potrivit pentru observarea stelelor variabile.
Conform tabelului de magnitudini limita al lui Gerald North, o apertura de 125mm ar trebui sa imi dea acces la magnitudinea 12,5 la o pupila de iesire de 5mm. Iar la mariri mari, magnitudinea limita ar fi 13,8.
Aseara, transparenta nu a fost prea buna insa. Prin observarea campului stelei variabile R CrB cred ca am avut magnitudinea limita de 10,5 , cel mult 11.
Poluarea luminoasa imi fura o clasa si jumatate de magnitudini vizuale.
Spun aceasta banuind ca onor astronomii amatori stiu ca la fiecare instrument, indiferent de apertura, in ultima jumatate de magnitudine se afla 50% dintre toate obiectele vizibile cu acel instrument.
Deci hotia stelara pe care o practica administratia locala, impreuna cu guvernul, este imensa.
Reducerea magnitudinii limita prin poluare luminoasa de la 12,5mv la 12mv reduce deja numarul total al stelelor la jumatate.
Ori ei imi fura 1,5 clase de magnitudine. Deci reduc numarul total de stele , vizibil cu apertura de cinci toli la 12,5% fata de cea tehnic posibila. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Campul real pe cer, obtinut cu ocularul TS 32mm WA este de 2,6 grade sau 155 minute.

Raspunsul este da, reflectorul va corespunde pentru stele variabile cu magnitudini de 9mv - 10mv.
De acolo in jos, va trebui sa folosesc fie ''Toleascop'' 200mm , fie ''Grond'' 250mm.

- Apoi am observat obiecte ale cerului profund din Cygnus: roiurile stelare deschise M29, M39, NGC 6910, NGC 6866, NGC 6940, NGC 6882, NGC 6885/ ''Vulpecula Cluster'' si nebuloasa planetara NGC 7072.
Obiectul cel mai grozav dintre acestea mi s-a parut NGC 6940 care este numita sugestiv si ''Mothra''.
Numele vorbeste de la sine ...

https://www.youtube.com/watch?v=Jmoa13TG2TY

- Am rezolvat la 124x/ TS 7mm UWA, steaua dubla STF 2607, de la SV de NGC 6886/ ''Kite Cluster''.
avand separatia de 3''.

- Au urmat STF 2716 AB cu separatia de 2,8'' si 48 Cyg cu separatia imensa de 3 minute, cunostinte vechi, des vizitate.

- La Delta Cyg : negativ.

Cu dobsonianul ''Grond'' 250mm F/4.8 am observat cam aceleasi obiecte pentru a vedea diferenta: mare !
Obiecte : M29 - M39 - M56 - STF 2607 - Delta Cyg/ rezolvare superba - NGC 6886 - NGC 6940 / ''Mothra'' - 49 Cyg - NGC 6882 - NGC 6885 / ''Vulpecula Cluster'' / NGC 7027 - NGC 6811 - M31+M32+ M110, in acelasi camp vizual cu XCel 25mm/ 48x si am incheiat cu Messier 2, rezolvat in halou la 171x.

Constatarea hotiei stelare guvernamentale se pastreaza si aici.
Dupa Gerald North, ar trebui sa ating NELM 13,8 la pupila de 5mm si 15,1 mv la mariri mari.
Trista realitate este ca la pupila de 5mm daca ajung la 12,5mv e o seara buna iar la mariri mari , undeva pe la 13,3 -13,5mv. Si ... stop, ca trebuie sa stea idiotu' sa citeasca ziarul in strada , noaptea la ora doua. Sau, in orice caz, sa fie lumina pentru aceasta. Ca asa isi burdusesc ''baietii destepti'' conturile, pe idiot nu-l intereseaza, asa este bine si e gata sa plateasca.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Aug 2023 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica 13 August, observatii cu dobsonianul SW Classic 250P zis ''Grond'' :

- IC 4665, NGC 663 si IC 4756 in Ophiucus, pentru reglare echipament si ''incalzire''

- Am cautat si am gasit ''Fairy Ring'' / ''Chappel's Arch'' in Cygnus. Culoarea oranj a primarei dublei HJ 1470 face usoara gasirea asterismului.
Desenul lui Roger Ivester, cel care este gazda lui ''Observer's Challenge'', contine foarte multe duble. Eu am reusit sa identific sase stele duble din acest asterism. Atasez schita lui Roger si link spre blogul sau:

https://rogerivester.com/2015/08/14/chaple...airy-ring/

-Nu departe de asterismul ''Fairy Ring'' am revazut steaua carbon RS Cyg cu indice de culoare foarte zdravan de 2.87.

-Am revazut NGC 6871 care poate fi observat cum poftim, fie ca roi deschis, fie ca stea multipla.

- Au urmat stele duble/multiple: STT 194 , steaua lui Webb, STF 2609, H603, SEI666, Eta Cyg/ HJ 1455, STF 2578, S726. Nici una nu a prezentat mari dificultati la observare, eventual companionii erau slab luminosi ca cei ai lui Eta Cyg.

- Dar cu STT 387 mi-am gasit nasul ! La 240x/ Radian 5mm, tot ce am vazut a fost cand un fel de semnul infinitului foooarte neclar, cand un segment minuscul, rotunjit la capete, alungit pe directia Est-Vest.

- Nebuloasa planetara PK 64+5.1 - chiar si la 240x - abia, abia prezenta un disc minuscul de vreo doua secunde. Doar dupa aspectul cetos am reusit sa o identific, are un asterism triunghiular de stele la SE. Se mai numeste ''Campbell's Hydrogen Star'' deoarece a fost descoperita in 1893, prin observatii spectroscopice de catre William Campbell de la Observatorul Lick. 300x nu a adus noi detalii.

- Am vrut sa inchei cu roiul stelar NGC 6883, un mic roi deschis, frumusel daca ai reusit sa-l izolezi in jungla stelara a lui Cygnus.

- Am incheiat insa cu adevarat prin observarea, cu mare uimire si incantare, a unui extraordinar asterism in Cygnus, format din lanturi sau siruri curbate, spiralate de stele, legate aparent intr-un centru comun.
Din pacate, nici CDSA si nici PSA nu au stele denumite in zona asterismului asa ca nu stiu sa-l caut in Aladin Lite sau Stellarium. Oare ne vom mai intalni vreodata ?

Cer senin, Mircea



Fairy Ring.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  684.22 kb
 Vizualizat:  de 1233 ori

Fairy Ring.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2023 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut 4 seri aproape senine la Hățăgel, HD. Cer decent, Calea Lactee vizibilă cu ochiul liber. Bifat cele mai cunoscute obiecte DSO din zona sudică, o serie de roiuri și galaxii mai strălucitoare. Câteva lumini din sat și vecini au deranjat așa că anumite obiecte slab luminoase nu le-am putut repera, cum ar fi M33, M101 sau Veil Nebula pe care speram să le văd măcar prin newtonianul Hinds.

Văzut: M2, M4, M5, M8, M10, M11, M12, M13, M92, M15, M16, M17, M20, M21, M24, M27, M31, M32, M110, M51, M57, M71, M81, M82. Sigur, puteam vedea mai multe dacă aveam răbdare să caut sau să-mi fac tema dinainte... Smile

În schimb am vizitat câteva stele duble și planeta Saturn. Bonus: 2 perseide luminoase în prima seară, mai puține și mai mici în următoarele. Alaltăieri seara am văzut o perseidă și un bolid lent posibil Eta-Aquarida. Soția mea care s-a uitat mai puțin prin telescop a numărat mai multe perseide în cele câteva ore de observații în total, nu am stat în nicio seară mult după miezul nopții.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Aug 2023 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Lista de obiecte vazute de tine este foarte frumoasa !
Deoarece ai vazut M110 ar fi trebuit sa vezi si M33 si M101, deoarece aceste trei galaxii au grosso-modo aceeasi luminozitate de suprafata de 14mv/ minut patrat.
Cu nebuloasa Veil e mai nasol, aceea are luminozitatea de suprafata de 18mv/ minut patrat. Si musai trebuie filtru.
Deci, cel putin in cazul lui M33 si M101, intradevar ai avut probleme de poluare luminoasa. Cand vor ocupa alte pozitii pe cer le vei vedea insa. Asa zice M110 care nu-i un obiect usor de vazut.

Felicitari lui Rodica pentru observarea perseidelor !

Luni 14 August a.c. am continuat cu o scurta observatie cu T250mm F/4.8, folosind ocularele XCel 25mm pentru 48x+ TS 7mm UWA/ 171x + 240x/ Radian 5mm + 375X/ TS Planetary 3,2mm.

- Am inceput direct cu o lupta brutala de transee cu STT 387: chiar si la 375x, tot ceea ce vedeam era un segement microscopic, alungit pe directia E-W si care, uneori, parea sa ia forma cifrei ''8'' dar foarte neclar, cu cele doua discuri contopite si doar capetele vazandu-se ceva mai bine ca fiind rotunjite.
Dar nu m-am mai mirat asa de tare ca in noaptea precedenta deoarece imi facusem temele.
Nu-i de mirare ''ca mi-am gasit nashul'', STT 387 are o separatie calculata de 0,425''.
Separatia a fost ''recent'' masurata in 2020, la 0,447''.
Dar un comentariu totusi am: unghiul de pozitie pare a fi totusi mai mic de 88 grade, mie mi s-a parut a fi cu 5 grade pana la 10 grade sub 90 grade ( temperatura la care fierbe unghiul drept, cum zice bancul acela despre academia de militieni Razz ).

- Am revazut NGC 6871, steaua lui Webb si cei doi companioni slab luminosi ai lui Eta Cyg

- STT 389 este o dubla decenta cu separatia de 12,7'', accesibila desigur cu telescoape mult mai mici

- STT 390 este mai interesanta deoarece este qvadrupla.
STT 390 AB are separatia de 9,6'' iar AC are separatia de 15,8''. Dar sistemul include WAL 121 AD cu separatia de 55'' dar cu D foarte slab luminos la 12,2mv.

- NGC 6834 este un roi deschis care la 48x are aspect izbitor de litera X.

- Nebuloasa planetara PK 64+5.1 / ''Campbell's Hydrogen Star'' a reconfirmat la 375x doar discul minuscul de 2''-3'', fara a se vedea steaua centrala.

Aici m-am oprit si am trecut la ...nani.
Sau, mai bine, la ''nyana'' lui Tiesto Wink :

https://www.youtube.com/watch?v=zbe3xsL5uNw

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
birza costel
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2020
Mesaje: 45



Localitate: Talmaciu

MesajTrimis: 17 Aug 2023 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant STT 387 ,in acelas camp de 5 gr cu Eta Cyg ,trebuie sa fie de inteles Delta 0.78 nu este favorizant split-ului.Oricum apreciez mult atacul la sep de 0,47 sec ,santeti in avangarda..Cu stima .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2023 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Costel dar suntem in avangarda, impreuna, e suficient ca cineva sa citeasca lista dublelor dificile observate de tine ! Toata stima si respectul !

Rareori ma pregatesc sa observ un obiect sau o zona anume.
De obicei, arunc o privire cerului ''de la locul faptei'' si ma decid pe loc ce voi face.
Cand m-am intalnit cu STT 387 am ales sa fac observatii in zona lui Eta Cyg. Printre altele si pentru a ma familiariza cu gasirea lui Chi Cyg, o stea variabila in mare voga printre amatori, desi a fost descoperita deja in secolul XVII.
Pornind la Eta Cyg, stiu acum sa ajung la Chi Cyg cu mare usurinta, datorita a doua asterisme stelare, legate intre ele prin dubla H 5 137.
Primul este un asterism triunghiular care are pe STT 387 ca cea mai apropiata stea de Eta Cyg. Poarta in CDSA semnul de dubla si indicele O Sigma 387.
Asta m-a facut curios, am marit puterea de marire si ... beng ... ''coup de foudre'' cum ''zice'' fratuzoaicele ... amor nebun, de la prima vedere !

Am sa revin despre asterismul- minune dublu triunghiular deoarece este foarte bogat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Aug 2023 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cateva zile, am facut observatii in fiecare seara.
Luni seara insa, am fost cu Armand la Punctul de observatii Tarnova / Tarnova Point, de unde am facut observatii cu filtre O III, H Beta si UHC.
Poate reusesc sa revin cu detalii dar - foarte pe scurt - a fost fantastic !

Nebuloasele Veil s-au vazut cu numeroase detalii si filamente. S-a vazut chiar si Triunghiul lui Pickering.
Am zarit Iris Nebula iar Crescent Nebula s-a vazut complet, ca simbolul euroiului.
Nebuloasa ''America de Nord'' arata de parca venisera norii iar Pelikan Nebula s-a vazut cu claritate.
In Sagittarius, la M8 - Trifid- M17 - M16 a fost un adevarat festin !

Dar si fara filtru a fost grozav !
A fost uimitor sa vad M 101 si M33 in cautator iar in binoclul 10x42mm s-au vazut excelent.
Nebuloasa planetara Helix a fost uimitor de mare si luminoasa in binoclu.
Tot cu binoclul a fost vizibila Nebuloasa obscura Barnard E.

Cu ochiul liber, Calea Laptelui a fost toata numai nori si norisori de stele , mai ales de la Scutum in jos.
Iar Roiul Dublu din Perseu m-a pus la inceput pe ganduri, nu stiam ce ditamai nori de stele se vad acolo sub Cassiopeia.

In cautator mi-a fost greu tot timpul sa recunosc vreo zona .... din cauza numarului prea mare de stele ! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2023 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raportul observatiei din 21 August:

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/08/cu...ii-de.html

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Aug 2023 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, Armand,
Ați avut parte de observații frumoase și diversificate pe data de 21 august!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact