Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4581astksm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimentul Istar


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2023 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, am un ocular de 30mm pe 2" care o sa-mi asigure o magnificatie de 25x cu o pupila de iesire de 6mm. Peste aceasta valoare a pupilei nu vreau sa mai merg pentru ca aici cerul e prost si devine gri/alburiu daca sar calu'.

Planul e dar nu-i batut in cuie, in primul rand vreau sa-l testez pe Soare in banda ingusta, am eu un filing ca se descurca cat de cat. Asta a fost ratiunea pentru care am si cumparat acest obiectiv. Pot bineinteles sa fac teste si pe luna tot cu acest filtru, altfel nu. Apoi urmeaza primbarile astrale ... nu stiu exact care, voi vedea. Orice sugestie e bine venita daca se afla in fereastra mea de vizibilitate spre sud. Ma astept la 6 stele in trapez chiar daca acum nu-l mai pot vedea, poate iarna urmatoare. Mai am si alte idei nastrusnice dar sunt functie de rezultatele obtinute la testele de mai sus...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Apr 2023 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci vei avea un camp efectiv de vreo 2,5 grade.
Eu zic sa pui neaparat pe lista M44 si Mel 111. Sunt roiuri foarte aratoase.
M3 si M5 ar mai fi tinte potrivite in aceasta parte a anului.

Spor la finalizare, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2023 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sugestii Mircea, cu siguranta le voi cauta cand cerul va permite Smile

Campul dat de ocularul de 30mm va fi cam de 2,7 grade.
Am facut o greseala intr-un post anterior unde spuneam ca diagonala de 2" incepe sa vigneteze de la 1,7 grade. Nu stiu de unde am retinut valoarea aia, dar cand m-am uitat din nou pe caietul de notite valoarea de la care incepea vignetarea era peste 1,9 grade ... de, mai greseste omu'.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2023 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi 3 aprilie am facut primul test fugitiv pe Soare. A fost fugitiv pentru ca nu a durat decat vreo 3 minute de cand s-a inaltat peste coltul blocului vecin si pana au navalit norii. Eram pregatit si portocularul armat cu helioscopul Herschel si ocularul de 25mm (30x) pentru cautare si centrare. Prima data mi-a atras atentia suprafata de "smirghel" a soarelui si apoi pata principala, complexa situata aproximativ central undeva sub ecuatorul solar. Imaginea avea un contrast atat de bun incat dupa ce au venit norii aveam impresia ca acestia trec pe undeva printre pata solara si suprafata lui deoarece ramanea vizibila in continuare. Am cautat pe net o imagine a ceea ce am vazut azi si am intors-o pe orizontala sa fie identica cu cea din ocular. In emisfera nordica o pata destul de mica undeva spre vest urmata de o zona mare de plaje care se intindeau pana la limbul solar. In emisfera sudica, alta pata minuscula undeva spre est insotita deasemenea de o zona extinsa de plaje limitate de limbul estic al soarelui. Am marcat pe imagine cu cercuri albe. Este prima data cand vad aceste plaje cu un contrast atat de bun la ocular. De mentionat ca perceptia de la ocular a fost mult mai ferma decat cea din imaginea de mai jos, estimez un contrast de cel putin doua ori mai bun. Am schimbat repede ocularul cu altul de 6mm (125x) si bineinteles au aparut norii. In cele cateva secunde avute la dispozitie am reusit sa vad complexitatea petei centrale si detaliile aferente apoi imaginea s-a estompat din cauza norilor. Am schimbat totusi si ocularul de 3,7mm (200x) si imaginea in momentele in care stratul de nori era mai subtirel, s-a pastrat foarte buna, la fel ca la 125x.
Imi pare rau acum ca mi-am vandut ocularul de 3mm, puteam ajunge cu el la 250x, deh, asta e!
Va trebui sa revin dupa perioada urata care se anunta in continuare pentru ca ce am vazut azi m-a incurajat teribil de mult.



1680536391009.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  170.3 kb
 Vizualizat:  de 1304 ori

1680536391009.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Apr 2023 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vesti foarte bune !
Nerabdator sa aud continuarea ...

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2023 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa fie un instrument pe cinste pentru ca tocmai s-a involburat vortexul polar. Desi posibil altul sa fie motivul... Wink
Ce-i drept, impresia artistica e de nota 10, paleta de culori Takahashi.

Acum intrebarea se pune: smirghelul se vede prin Solar Continuum sau e spectrul intreg?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2023 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare intradevar ca sunt vesti bune. Confirmarea finala va veni insa dupa mai multe sedinte de observatie.
Si eu sunt nerabdator sa vad continuarea Smile

Valy, am intotdeauna in helioscop doua filtre, un ND3 obligatoriu si un solar continuum. Sigur ca in locul ultimului se pot folosi altele, tot un ND dar mai mic, filtru de polarizare sau chiar un filtru colorat. M-a apucat vremea cu acest continuum pe care cred ca am sa-l mentin neschimbat deoarece intre timp s-au scumpit asa de mult ca nu-mi vine sa mai iau altul. Stiu ca s-a vorbit pe forum despre acest filtru in termeni nu tocmai magulitori dar sunt situatii ca cea de fata (acromat cu deschidere mare si rapid) in care face toti banii.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2023 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa jucarie, felicitari.

Nu stiam ca acromatele RTF sa aiba asa performante bune pentru banda ingusta. Lentilele acro speciale pt Halpha am vazut ca sunt f scumpe.

Sper ca nu sunt off-topic prea mult, dar legat de filtru, ce alternativa mai bun exista fata de ce ai ? Daca incerc un OIII de vreo 6nm , la ce rezultat sa ma astept in comparatie cu ce se poze ai distribuit ( Pe un tub optic similar) ?

Spor
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2023 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Rezultatul obtinut este unul speculat. Si sa explic de ce...
Am spus in mai multe randuri pe aici ca obiectivele acromate sunt corectate pentru o singura lungime de unda, sau ma rog, pentru o banda foarte ingusta, de regula situata undeva la mijlocul spectrului vizual.
Daca folosim un filtru de banda ingusta situata in imediata apropiere in care corectia e maxima avem toate sansele sa aducem un asemenea animal sa lucreze practic la limita de difractie, adica la limita teoretica maxima.
Ca alternativa posibil mai buna decat ce am obtinut eu ar fi folosirea unui filtru continuum de generatie noua cu banda de trecere de 7,5nm. Atat distribuitorul lui cat si unii dintre utilizatori au reclamat obtinerea unui contrast mai bun in cazul lui decat la folosirea celui vechi cu banda de 10-20 nm.
Folosirea altui filtru trebuie sa tina seama de faptul ca indepartandu-ne de zona de corectie maxima trecem in subcorectie daca ne indreptam spre rosu si in supracorectie daca ne indreptam spre albastru-violet.
Daca totusi avem un filtru dat putem optimiza obiectivul in caz ca permite, prin spatierea lentilelor in asa fel incat sa-l aducem la corectia maxima pentru domeniul filtrului respectiv.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2023 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri, de la prima ora a diminetii si pana dupa pranz a fost o zi cu senin stabil si adiere usoara de vant, numai buna pentru teste solare si terestre. Chiar si pe seara am prins zone senine de cer cu turbulenta cat de cat moderata.
Tre sa spun ca norii din prima zi de teste solare m-au pacalit grozav, ieri insa, tot adevarul a iesit la iveala.
La 30x suprafata solara arata "smirghel" iar petele solare, foarte numeroase de altfel aratau un contrast excelent si o definitie de vis. La 125x insa, imaginea a inceput sa schioapete, era evidenta o neputinta de a focaliza. Ceva nu era in regula ...
Testele terestre au aratat imagine buna, chiar excelenta la 30x dar la 125x era deja varza, incapacitate de focalizare.
Problema s-a rezolvat seara pe test de stea la care era evidenta o supracorectie destul de mare a obiectivului. Figura din intrafocal cu inele abia perceptibile dar cu un halou de ceata destul de vizibil in jurul lor, imaginea din extrafocal foarte luminoasa cu inele ferme, mult mai clar definite decat cele din intrafocal.
Nu stiu daca a umblat cineva la el (dupa cum spuneam mi s-a parut sigilat) sau asa a iesit de la producator...
Dupa sarbatori obiectivul va urca pe masa pentru optimizare. Era chiar prea banal sa iasa totul din prima Smile



1681401802628.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  524.93 kb
 Vizualizat:  de 1119 ori

1681401802628.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Apr 2023 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bine că poți sigur opera dihania . Nu știu cum sunt curburile interne , dar dacă era invers , exista un risc să nu poți îndrepta mare lucru , chiar dacă distanțierul ăla e destul de gros . Succes la operație !!
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2023 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pe moment sunt si eu optimist. Dupa evaluari sumare, o suplimentare de pana intr-un mm la grosimea spatiatorului ar trebui sa rezolve situatia. Vedem ...
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Apr 2023 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te bagi la corectat linia verde la maxim sau încerci un compromis ? La diametrul și focala asta , un Fraunhofer are derive destul de mari pe C și F , la margini . Oare cum o fi la Istar-ul ăsta ?
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2023 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Derive mari pe C si F au toate acromatele sau ma rog, astea uzuale (nu vorbim de Gauss), asa ca voi incerca sa optimizez zona unde este calat filtrul, 540nm. Nu e departe de linia 'e', doar 6nm si sper ca raspunsul obiectivului nu va fi debalansat vizibil. Sa vedem cum or sa decurga ostilitatile ...
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2023 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa testele vizuale esuate la magnificatii medii si mari, am urcat luneta pe bancul de proba. Testul Ronchi a avut un rezultat ciudat. In lumina alba obiectivul arata clar supracorectie dar cumva asimetrica in sensul ca intr-o parte a obiectivului supracorectia parea mai mare iar in partea opusa parea ceva mai mica. E prima data cand intalnesc asa ceva ... am crezut ca nu e centrat bine obiectivul cu toate ca la alinierea pe luneta parea relativ ok.
Am reluat testul cu filtrul long pass 495nm (galben) si apoi cu cel de 540nm (solar continuum) cu rezultate similare. Am mai gasit pe la mine un filtru rosu inchis Wratten 29 (620nm) cu care testul a aratat un rezultat si mai ciudat, pe o parte obiectivul parea usor supracorectat iar pe partea opusa, usor subcorectat.
Am intrerupt testele, am scos obiectivul de pe luneta si l-am desfacut. Am marcat apoi transversal obiectivul pentru a sti cum au fost asezate lentilele si am scos banda de sigilare. La o privire amanuntita nu am detectat nici o neregula, asezarea lentilelor parea ok, integritatea lor la fel, inelul spatiator lucrat foarte bine si fara urme de bavuri.
Ce mi s-a parut in neregula a fost diametrul intern al celulei care parea binisor mai mare decat diametrul lentilelor. Am taiat trei fasii din banda auto de aluminiu si le-am montat pe peretele interior al celulei dispuse la 120 grade pentru a reduce din joc dar fara a strange lentilele.
Am montat totul la loc fara sa mai sigilez lentilele si am urcat din nou luneta pe banc.
Testele in lumina alba, galbena si verde au aratat mai departe supracorectie dar de data asta cat se poate de simetrica iar testul in lumina rosie a aratat dupa cum ma asteptam corectie echilibrata.
Am tras concluzia ca obiectivul nu era asezat bine in celula iar din eroare acest obiectiv a fost optimizat pentru h alfa, altfel nu-mi explic comportamentul lui.
Urmeaza sa mai fac niste teste vizuale si apoi sa vad cum reusesc sa maresc spatierea intre lentile pentru a-l corecta in lumina alba sau in 540nm.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact