Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
autoportret.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225304
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimentul Istar


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2022 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos proiectul. Dacă vrei pot contribui și eu la el cu colantarea tubului cu ”carbon” mai am ceva pe stoc...din păcate velur nu am suficient, dar sper să primesc în curând.


msv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  114.46 kb
 Vizualizat:  de 3610 ori

msv.jpg



_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Ian 2022 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tuburile din acest material sunt suficient de solide. Eu am folosit astfel de tub, taiat in 4 pe lungime!!, si bucatile puse in colturile unei masti de chiuveta. Era tub de 160mm diametru, cu carne de 4, si la o lungime mai mare, nu am observat flexuri, desi ele erau elementul de legatura si de rigidizare intre fetele mastii. Asa incat nu cred ca un tub asa scurt va flexa chiar si fara diafragme. Dar nici nu strica daca pui 2 in interior.

Cat despre parasolar, eu as face unul un pic mai larg, si mai lung, de 200-300mm, si culisabil pe tub. Chiar daca il faci din carton cu inele la capat pentru rigidizare, nu ai nevoie de rezistenta, si cred ca va arata mai ... lunetistic Laughing

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2022 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vă mulțumesc pentru oferte și sugestii Smile
Sincer, am fost stresat așa tare cu ultima piesa încât nu am mai gândit ce o sa urmeze după ... la aspectul final inca nu am hotărât nimic, urmează ... dacă o fi să zic carbon atunci sigur am să te contactez.
Interesanta ideea cu parasolarul retractabil Smile să mă gândesc cum l-aș face ...

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9500

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2022 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La luneta Lady Black am folosit pe post de parasolar o mufă pentru țeava de canalizare de 125mm din care este făcut tubul. Am vopsit-o pur și simplu cu vopsea negru mat. Ca să culiseze frumos am redus secțiunea garniturilor la jumătate. Am folosit un capac pentru aceleași țevi. Însă la 200mm ar fi cam mare această mufă... Smile

La țevile de inox tip coș de fum/aerisire se găsesc mufe care intră în interior așa că e mai simplu și mai estetic să prelungești cu câțiva cm un parasolar lăsat anume. Am găsit una perfectă pentru tubul meu de 180 de la newtonian. Asta înseamnă ca celula să rămână complet în interiorul tubului iar dacă acesta este din comerț are deja borduri roluite, la câțiva cm de capete. Eu l-am făcut la comandă, fără borduri. Dacă bordura încurcă se poate tăia jos secțiunea respectivă, tubul rămâne suficient de lung pentru lunetă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2832

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Ian 2022 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experimentul Istar imi place fiind o luneta mare si serioasa, construita de un om priceput! Felicitari Zoth!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2022 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Tudor Smile
As vrea eu să spun că e o luneta mare și buna dar deocamdată e valabilă doar prima afirmatie Laughing Laughing
Numai după ce o sa vad ce poate obiectivul mă voi putea hazarda in alte afirmatii...

Tavi, mufa de 200 este într-adevăr mult prea mare Shocked

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2022 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa-mi clarific azi ce este cu acest R50S inscriptionat pe obiectiv.
Din cate am inteles din afirmatiile celor de la Istar, aceste obiective ar avea un spectru rezidual mai mic si echivalent cu al unui obiectiv cu aceeasi deschidere dar cu focala cu 50% mai mare decat obiectivul in cauza. Daca am inteles bine, obiectivul de 150 f5 R50S ar trebui sa aiba un spectru rezidual egal cu al unui obiectiv de 150 f7,5 construit din sticle normale. Evident ca egalitatea nu poate fi in valoare absoluta ci raportata la discul principal de difractie.

Nu am in biblioteca mea de proiecte un 150 f7,5 in schimb am un 150 f8 cu care am sa compar valorile obtinute la noul 150 f5 cu sticla flint speciala.
Dupa mai multe incercari am gasit o combinatie ce pare sa intruneasca cerintele, este vorba de un obiectiv cu sticla kzfs5.

Pun in imaginea de mai jos rezultatele: pe linia de sus aberatia longitudinala 150 f8 si spotul axial iar pe linia de jos aberatia longitudinala 150 f5 cu kzfs5 si de asemenea spotul axial.

Comparand rapoartele intre valorile RMS ale spoturilor si limitele de difractie obtinem urmatoarele valori: pentru f8 avem 14,26/5,71=2,497 iar pentru f5 kzfs5 avem 9,215/3,578=2,575, valori care mi se par sensibil egale.

Este posibil asadar ca afirmatile celor de la Istar sa fie adevarate Smile



f8 vs f5 kzfs5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  127.87 kb
 Vizualizat:  de 3405 ori

f8 vs f5 kzfs5.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2022 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa luneta, sunt prezentați mai mulți parametrii de performanta pe care nu ii înțelegem noi ce nu suntem opticieni... zi-ne ce duble "grele" ai spart cu ea?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2022 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru feedback Smile

Inteleg iritarea pe care am produs-o cu graficele afisate insa va asigur ca intentia a fost buna: sa verific daca afirmatiile producatorului/comerciantului legate de performantele obiectivului au macar acoperire teoretica. Sigur ca verdictul final va fi dat de ocular.

Luneta este in constructie si va mai dura pana va fi functionala.

PS. Indiferent de ce se spune, o luneta RFT acromata, nu este o scula potrivita pentru spart duble si cu atat mai putin din cele dificile.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2023 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o pauza groaznic de lunga (mai bine de un an), am decis sa reiau lucrarile la luneta cu obiectiv Istar.
Cum timpul nu iarta, am constatat ca vechea constructie si implicit obiectivul s-au acoperit consistent cu praf chiar daca totul fusese acoperit cu un material de protectie.
Pentru a aduce obiectivul la o stare decenta am hotarat sa scot optica din celula si sa o curat constiincios. Prima surpriza pe care am avut-o a fost aceea ca optica din interiorul celulei fusese sigilata (ambele lentile impreuna cu inelul spatiator dintre ele, fixate cu banda adeziva). Acest lucru mi-a facut operatia de curatare foarte usoara, fiind necesar sa intervin doar pe fetele exterioare ale lentilelor.
Sigilarea de care vorbeam mai sus imi pare interesanta pentru ca aduce niste avantaje: lentilele nu se pot roti intre ele si este evitata posibilitatea aparitiei vreunui astigmatism rebel, spatierea intre lentile ramane neschimbata, la fel si centrajul intregului ansamblu, dar de departe cel mai mare avantaj imi pare faptul ca prin sigilare nu mai poate intra praf sau umezeala intre lentile.

Nota: pentru a nu fi acuzat de reclama mascata deoarece obiectivul in discutie se afla momentan pe un topic de vanzare, anunt aici ca pe perioada in care voi vorbi despre el, actiunea de vanzare va fi suspendata. Dupa aia, mai vedem ...

Am sa pun mai jos cateva imagini cu obiectivul dupa actiunea de curatare. In prima imagine este vizibila lentila frontala impreuna cu zgarietura de care aminteam in topicul de vanzare, marcata cu sageata rosie, a doua imagine cu lentila posterioara iar in a treia imagine vedem un semiprofil al opticii unde se observa si banda de sigilare despre care vorbeam mai sus si unde se poate intui si a doua surpriza pe care am avut-o cu acest obiectiv, anume grosimea marginala foarte mare a lentilelor.
Dupa masuratorile facute de mine grosimea marginala a lentilei pozitive este de 9mm, grosimea inelului spatiator 8mm si grosimea marginala a lentilei negative de nu mai putin de 25mm. Asta duce la o grosime marginala a ansamblului optic de 42mm, valoare care mi se pare cam mare, e clar ca nu e un obiectiv obisnuit.
In fine si ultima imagine cu optica montata in celula.

Vor urma detalii despre continuarea constructiei ...



zgarietura lentila frontala.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  400.42 kb
 Vizualizat:  de 1440 ori

zgarietura lentila frontala.jpg



Istar lentila spate.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  482.84 kb
 Vizualizat:  de 1440 ori

Istar lentila spate.jpg



Istar lentile semi profil.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  420.43 kb
 Vizualizat:  de 1440 ori

Istar lentile semi profil.jpg



Obiectiv Istar (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  541.46 kb
 Vizualizat:  de 1440 ori

Obiectiv Istar (2).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Mar 2023 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mamăă , ce monstru ! Sunt numai ochi și urechi .

Spor la treabă maestre Razz !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9500

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2023 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu lui Cătălin!

Zgârietura aia se poate masca cu vopsea neagră sau ceva, ca să nu producă efecte nedorite?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mar 2023 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fratilor, sa nu fim paranoici.
Ce efect poate avea zgarietura aceea infima ?
Eu spun ca doar unul cosmetic. Stiind ca ea exista, iti gadila neuronii care ar trebui insa sa se ocupe cu treburi mult mai serioase.
Ia sa ne gandim: la dobul meu Toleascop am o secundara cu diametrul de 45mm, mare cat o lopata pe langa infama zgarietura.
Mai am si cele patru brate ale paianjenului, de cel putin cateva sute de ori mai mari ca arie decat zgarietura.
Si, cu toate acestea, vorba lui MrSpace, ''sparge'' duble de 0,6'' fluierand.

Cu asta nu spun ca-i un lucru grozav ca lentila este un pic zgariata. Ar fi fost ideal sa nu fie. Dar, ce sa vezi, lucrurile ideale sunt rare. Daca exista cu adevarat in lumea reala.

Eu il consider pe zoth ca este prieten al meu, nu stiu daca si el zice asa. Sa nu creada insa cineva ca-i fac reclama.
Sunt pe la jumatate cu reconstruirea unui newtonian 150mm F/5.
Nu m-as fi apucat de asa ceva daca stiam ca el va marita acromatul acesta.
Care intradevar, nu-i pentru ''spart'' duble stranse dar la DSO trebuie sa fie grozav de bun.

Vreti sa vedeti o lentila care a avut cu adevarat viata grea ?
Iata lentila mea Zeiss D=110mm F=1300mm. A fost deteriorata de bombardamentele aliatilor din Germania, in timpul WW II.
Cu toate acestea, vechiul proprietar obtinea cu ea poze excelente la planete .
Ce zici Silviu ? Nu vrei sa facem schimb ?
Nu ti-as cere prea mult ca diferenta ... Razz Razz Razz

Mircea



Zeiss C 110x1300mm.v2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  58.34 kb
 Vizualizat:  de 1376 ori

Zeiss C 110x1300mm.v2.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2023 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru incurajari Smile Obiectivul nu pleaca nicaieri deocamdata Smile
Tentativa de vanzare a fost mai mult un test pentru a verifica reactia pietei ...

Tavi, in cazul lentilelor, zgarieturile nu trebuie inegrite. Doar ciobiturile grave unde s-au desprins si solzi de pe suprafata lentilei trebuie mascate. In cazul meu chiar nu-mi fac probleme, obiectivul in cauza nu lucreaza la limita de difractie din cauza parametrilor lui, deci o mica zgarietura aduce un aport cu totul nesemnificativ la rezultatul final, practic zero!

Mircea, obiectivul tau ar merita un proiect daca nu cumva vrei sa-l pastrezi ca "piesa istorica".
Se poate diafragma si adapta la un tub adecvat. Cred ca ar merita efortul...

Azi pe dupa amiaza am terminat prepararea interioara a tubului. Nu am mai asteptat velurul si am recurs la o solutie mai ieftina, dar cred, la fel de buna. Am folosit carton alb de librarie, gros de 1mm pe care l-am vopsit pe partea poroasa cu vopsea negru mat si pe care apoi l-am rulat pe interiorul tubului formand segmentele dintre diafragme. Tubul principal contine doua diafragme si pentru ca mi-am permis luxul sa folosesc un focuser pe 3" am mai pus o diafragma si la intrarea tubului portocular al focuserului deoarece mi-a permis proiectul. Niciodata o diafragma in plus nu strica Smile
Rezultatul il puteti vedea in imaginea de mai jos.
Inelul din capatul tubului care straluceste palid este un adaptor de la 2" la 1,25" care este folosit momentan pe post de "capac de praf", deoarece practic nu va ocupa acel loc in traseul optic.



diafragme tub.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  409.04 kb
 Vizualizat:  de 1352 ori

diafragme tub.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2023 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am finalizat prepararea interioara a tubului si l-am lasat peste noapte la aerisit, azi de dimineata am verificat din nou alinierea focuserului pe tub si apoi am montat si aliniat obiectivul.
Animalul este aproape gata de lupta, mai trebuie doar sa prepar parasolarul si sistemul de inele, sina de montaj si manerul de transport.



1679917877032.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  337.84 kb
 Vizualizat:  de 1305 ori

1679917877032.jpg



1679917877096.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  312.42 kb
 Vizualizat:  de 1305 ori

1679917877096.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact