Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
s11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224975
Numar de utilizatori inregistrati: 2841
Cel mai nou utilizator inregistrat: focexa3681
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare oculare binoviewer bresser deluxe


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iun 2022 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba, eu cred ca situatia este exact inversa.
Tele Vue a scos de pe piata Radian ca sa se vanda Delos.
Ca daca ramanea Radian, isi faceau singuri concurenta.

Rod Mollise e un astronom free-lancer cu experienta enorma.
El a recomandat aceste Plossl 5 elemente, de aceea le-am cautat.
Dar atunci nu se mai vindea ghiveciul de zece-doispe lentile cu 1500-2000 lei din cauza astuia cu 5 lentile care costa 300 lei.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Iun 2022 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Takahashi LE e singurul ”Plossl” cu 5 elemente care se mai poate cumpara nou azi.

Plossl e impropriu spus la ocularele acestea. Designul lor de fapt se numeste astroplan, inventat la Zeiss in anii 50, deci are cam 70 de ani vechime. Seamana cu plossul, cu ocularele simetrice, fiind 2 dublete simetrice intre ele intercalandu-se o lentila. Scopul lui era, dupa cum ii spune si numele, imbunatatirea designului plossl prin aplatizarea campului.

Intre timp au aparut insa designuri de oculare mai bune chiar si cu 5-6 elemente.


Mircea Pteancu a scris:
Inainte de a ma deda la dezmatul cu X Cel 25mm am tot incercat sa obtin un Plossl 5 elemente dar nu am reusit.
M-a ajutat la cautare Armand dar acolo unde mai aparea ca ocularul ar fi disponibil s-a dovedit pana la urma a fi o eroare de inventar (stoc neactualizat).
Rezultatele de pe net spuneau invariabil ca e scos din productie.
Nu am idee cat de bun este Plossl 5 elemente deoarece nu am avut placerea sa intalnesc unul ''in sticla si metal''.
Dupa obtinerea lui X Cel 25mm am abandonat pista.

Mircea

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Iun 2022 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista si Planetarele de 58grade care sunt "plossl" modificat, tot cu 5 elemente. Eu am variantele de la SkyWatcher de 3.2mm, 9mm si 25mm
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Iun 2022 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Planetarele de 58 grade nu sunt acelasi lucru cu celelalte "ploss-uri" despre care vorbeam si care sunt denumite comun ca plossl cu 5 lentile. Designul e diferit la planetare si nu e uniform, sunt 3 designuri implicate in functie de focala.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Iun 2022 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e o zarva la oculare de care in primul rand sunt vinovati chiar unii producatori chinezi. Asta pentru ca unii isi scriu ce vor pe oculare. De exemplu pe cutia originala SkyWatcher 9mm Planetray scrie mare "WA Plossl 9mm Eyepiece". Cu toate ca stim ca nu este vorba de un plossl clasic simetric cu 4 lentile, ci de o contructie din 5 lentile.
Dar ce vroiam sa subliniez cu aceasta serie Planetara, este ca orice ar scrie pe aceste oculare, comparate cu orthoscopicele au doar un singur dezavantaj mare: contrastul mai scazut. In rest au doar avantaje indiferent de focale: Comoditatea de privit data de campul vizual aparent mare de 58gr corectat pana pe margini, eyereliful de 16mm, un corp relativ mic si pretul mic fac totusi din aceste oculare o perche foarte buna pt binoviewer si accesibila.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2022 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este ciudata si nu tocmai corecta denumirea de Plossl cu 5 lentile.
Ocularul Plossl s-a nascut dintr-una din cele doua incercari importante de dezvoltare prin acromatizare a ocularului Ramsden aparut in 1783. Prima incercare reusita a fost infaptuita de Kellner in 1849 prin acromatizarea lentilei de ochi, pastrand lentila de camp nemodificata, iar a doua incercare reusita i-a apartinut lui Plossl in 1860 care a procedat la acromatizarea ambelor lentile. Evident, caracteristicile ocularelor s-au imbunatatit dar inca nu era suficient. In 1917, Erfle incearca sa imbunatateasca performantele ocularului Plossl prin adaugarea unei lentile de camp si repozitionarea dubletelor spre ochi in acelasi sens. Apare astfel primul design Erfle cu camp de 60 grade si relief ocular de 0,3f in formula 1-2-2. Prin refacerea simetriei pe axa optica Erfle mai castiga 10 grade la campul ocularului si o dublare a reliefului ocular. Formula 2-1-2 e patentata in 1923, dupa moartea lui Erfle si e numita azi de unii, Plossl cu 5 elemente. Mai tarziu, in '55 Zeiss patenteaza astroplanul, recunoscut ca imparte similitudini cu Erfle II iar prin anii '90 apar serii noi (widescan, tak le si vixen lv) care pastreaza in mare aceeasi formula optica. Vixen LV nu se mai fabrica azi dar a predat stafeta seriei NLV care la randul ei a predat-o noii serii SLV, serie care pstreaza optica neschimbata dar pusa in haine noi. Particularitatea acestor serii de la Vixen este ca in barelul de 1,25" este introdus un dublet barlow pentru conservarea unui relief ocular de 20mm pe toata seria de oculare.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Iun 2022 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai există o chestie interesantă legat de ce a scris Silviu mai sus .

La Ploss clasic , dubletul de câmp are convergență comparabilă cu a dubletului de ochi și contribuie sănătos la focala finală.
În schimb la Erfle , dubletul de câmp e mai mult un supra corector , întocmai ca la Konig 1 .

Părerea mea e că dacă la un ploss cu 5 elemente , dubletul de câmp are dioptrie (pozitivă bineînțeles) consistentă , atunci el rămâne tot un ploss .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iun 2022 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am priceput, Plossl 5 elemente are o lentila biconvexa intre dubletele Plossl.
Prin anii '90 un asemenea design era numit ''Super Plossl''.
Avea o mai buna corectie extra-axiala dar o mai mare aberatie sferica pe axa , fata de Plossl.
Ceea ce acum se vinde sub denumirea de ''Super Plossl'' are doua dublete deci este doar o denumire de marketing.

Despre istoria ocularelor Plossl : pe ATS a avut loc o dezbatere amanuntita.
Nu exista vreo dovada istorica care sa ateste calitatea de inventator a lui Plossl pentru ocularele care-i poarta numele. El a construit si vandut oculare Ramsden in care a inlocuit simpletele cu dublete. Pentru uz de microscopie.
Americanii au reinventat schema si au numit-o ''Symmetrical''.

Ocularul pe care noi il numim Plossl se pare ca a fost conceput in aceasta forma de catre Albert Koenig de la Zeiss si popularizat de catre Texereau incepand cu a doua editie a cartii sale CTA. In baza careia, Clave a intrat pe piata cu ocularele Plossl pe standard de 27mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 14 Iun 2022 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:


Părerea mea e că dacă la un ploss cu 5 elemente , dubletul de câmp are dioptrie (pozitivă bineînțeles) consistentă , atunci el rămâne tot un ploss .


Poți detalia te rog?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Iun 2022 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plossl inițial avea cei doi dubleți acromatizați absolut identici . Așadar , focala finală era un pic mai mult de jumătate din focala fiecărui dublet (pentru că distanța dintre centrele optice ale lentilelor nu poate fi egală cu zero) .
După ăsta , a apărut plossl asimetric , din câte știu eu , cu dubletul de câmp de diametru și focală ceva mai mari decât cel de ochi. Dar chiar și așa , dubletul de ochi la plossl asimetric contribuie semnificativ la focala ocularului .

Totul în baza formulei F= f1xf2/(f1+f2-d) , "d" fiind distanța dintre centrele optice ale lentilelor .

În schimb , ocularele Erfle și Konig au un dublet de câmp diferit .Acesta are curburi mult mai accentuate , cea dinspre obiectiv fiind întotdeauna concavă , cu raza de curbură doar un pic mai mare decât raza de curbură a suprafeței convexe.

Asta face ca acest dublet să aibă o focală foarte lungă , uneori de peste 25 -30 cm , și care nu modifică semnificativ focala celorlalte lentile aflate îndărăt . Dubletul în discuție are rol de diminuator al subcorecției lentilei sau asocierilor de lentile ce vin după el . Cum s-ar zice , el este puternic supra corectat și se vede asta prin distorsiunea tip butoi pe care o produce . Pe lângă asta , corectorul ăsta împinge in afară și eye relief-ul .

De-a lungul timpului , a apărut un dublet cu proprietăți intermediare , adică destul de mult supracorectat dar și cu focală mică . Varianta cu suprafața divergentei ușor convexă echipează ocularele kellner iar varianta cu fața plană sau ușor concavă, se găsește la RKE .

Cât privește ocularul cu formula 2-1-2 , acesta e clar un Erfle , dacă intrarea se face prin dubletul supra corectat descris la început . Plossl cu 5 elemente (sau cum s-o mai fi numind el) în formulă 2-1-2 , ar trebui să aibă ca lentilă de intrare un dublet cu focală comparabilă cu diametrul său .

Sper că am fost destul de detaliat . (Văd că topicul ăsta o ia într-o altă direcție ...)

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2022 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului: PF 25mm 65 grade
Raspunde cu citat (quote)

Ce stiti despre acest ocular? Pare a fi un pret f bun pentru campul larg si presupusa corectie pana la marginea campului vizual:
https://astromagazin.ro/accesorii-telescop...tesky.html
In plus este si usor de folosit la binoviewere datorita diametrului redus.
Credeti ca se preteaza si la Dobson F4.5 sau numai la SCT F10?
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iun 2022 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu folosesc oculare flat field cu bino, pentru observații planetare nu am nevoie.In schimb folosesc oculare din seria super ed de la Artesky , in special pe cel de 15mm, cele de 25mm folosesc rar sau aproape deloc.
Personal am stabilit o limită ,minim 14mm - maxim 24mm ,de preferat între 16mm și 21mm pentru bino, maxim 68°
Rar folosesc bino pentru observații DeepSky, se pierde destul de multa lumina pe traseu optic in bino +oculare.
Atașez aici un ghid pentru alegerea ocularelor pentru binoviewere.
https://agenaastro.com/articles/product-ty...ewers.html
Am in trusa FF 19mm dar nu varianta premium.
Tocmai ce am terminat de calculat următoarele oculare de achiziționat în următorii ani, in set de 2buc
-Morpheus 17,5 vs Hiperion 17mm
-ES 24mm 68°vs ...
Cel mai probabil Hiperion 17mm si 21mm,mai greu cu ES 24mm.
Totuși dacă ar fi sa folosesc ocular FP 25mm as folosi cu Dobson f4,5 ,cu varianta veche de binoviewer,dacă ar fi sa folosesc varianta noua nu aș observa obiecte luminoase cu un telescop cu focala scurtă ,luminos, care permite sa ajungă la ocular multa lumina.

_________________
Binocluri.Ed-apo 72. 80.Mak 127. 152.
SCT127.Refractor102.127.150.Newton
203.Dob 254.304.
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2022 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului: APM UFF
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte corecta observatia din ghidul de mai sus, la un BV cu prisme de 21 mm nu are rost sa folosim oculare cu Field Stop de 27mm (gen UFF, PFF, etc).
Eu insa am un BV cu prisme de 26mm (Denkmeier II) ceea ce, teoretic, poate sa imi permita oculare de 1.25" cu Field Stop de 26-27mm.
Pentru ES 24mm 68° iti sugerez ca varianta APM sau Tecnosky UFF de 24mm 65° care este comparabil cu TV Panoptic 24mm - vezi detalii aici.
https://www.cloudynights.com/topic/748966-...-24-es-68/

Intrebarea era - cat de departe de un APM UFF 24mm (159 €) este un ocular 25mm 65° Premium Flat Field Artesky la sub juma de pret (65 €)?
https://astromagazin.ro/accesorii-telescop...tesky.html

Nu am gasit review-uri ci doar acele comentarii f scurte de genul "ottimo rapporto qualità/prezzo".
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iun 2022 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am luat în calcul varianta APM pentru la toamna la pachet cu cel de 18mm UFF tot de la APM de care am fost interesat,dar nu am reușit să găsesc pe stoc.Nu știu dacă o să renunț la ES 24mm ,probabil o să comand unul anul viitor,am nevoie sa completez un mare gol in trusa.
Cel de la Artesky 25mm am avut în calcul anul trecut să completez seria de oculare de camp FF ,dar am renunțat din cauza bugetului ridicol de mic pentru achiziția de oculare,așa am reușit să umplu trusa de Plossl -uri și Super Plossl -uri ieftine.
Oculare mai premium am inceput sa achiziționez relativ recent.
Am comandat un set de oculare Artesky 25mm Flat Field premium,nu știu dacă o sa vina 2 sau doar unul și celălalt peste 2 săptămâni.

_________________
Binocluri.Ed-apo 72. 80.Mak 127. 152.
SCT127.Refractor102.127.150.Newton
203.Dob 254.304.
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2022 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului: 25mm PF
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este acelasi ocular despre care intrebam mai sus (25mm PF)
Un review recent
https://www.cloudynights.com/topic/826958-...iece-line/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact