Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150619_139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop Seben 150/1400 - inlocuire oglinda secundara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iun 2023 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Felicitari, esti de o consecventa admirabila !
Eu cred ca ai dus spre optim acest telescop Bird-Jones cat de departe se poate.

Pentru ca ai pomenit de eventuala schimbare a oglinzii principale cu una 150x 600mm, da-mi voie sa-ti spun parerea mea: nu fa asa ceva.
Reflectorul Bird-Jones e atat de bun cat se poate, il folosesti asa cum este dar nu mai investi bani, materiale si munca in el. Cred ca nu vei obtine prea mult in schimb, poate chiar nimic.
Daca tot vorbim de o oglinda noua, aceea e mult mai bine sa fie una de F/5 ba chiar F/6.
Parerea mea este ca in loc sa te gandesti despre o oglinda noua pentru Bird-Jones, mai bine te gandesti la o oglinda noua pentru un telescop nou. Fie 150mm F/8 , fie 200mm F/6 sau cel putin F/5.
Experienta mea este aceasta: in timp ce Toleascopul de 200mm F/6.16 zburda cu ocularele Plossl si ortoscopice, Grond de 250mm F/ 4.8 tuseste. Nu-i place nici Baader zoom Mark III care pe Toleascop este excelent. Iar ''Ratusca cea urata'' de 125mm F/6.9 lucreaza bine chiar si oculare Kellner. Cred ca si reflectorul tau de 114mm este foarte tolerant la tipul de oculare.
In schimb, o oglinda F/4 este de-a dreptul fascista. Mai bine fereste-te de ea !

Sabin

Nu vei avea nici o problema din cauza secundarei mai mari cu 1mm.
In trecut m-am chinuit pe mine insumi cu secundare mici ca sa scap de ''groaznica obstructie centrala''.
Experienta m-a invatat ca pana sa am probleme din cauza asta o data, am de 99 ori probleme de colimare sau cu seeingul sau cu poluarea luminoasa.
La 150mm, o secundara de 38mm inseamna o obstructie centrala de 25%. ''Ratusca cea urata'' are obstructie de 28% si rezolva duble cu separatia de 0,9'', totusi. Sa nu treci de 30%, de la 33% iasa la iveala obstructia si face urat. Am experimentat pe newtonianul Optus de 76mm si .... brrrrr !!!
Deci sa nu pui secundara mai mare de 45mm pe telescopul tau de 150mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2405



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Iun 2023 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos. Smile
Da domnu Mircea, aveti dreptate, nu cred ca se merita inlocuirea primarei , demult am renuntat si eu la aceasta idee, pentru ca scap de o problema dau de altele mai dificile . Chiar daca as fi schimbat primara sferica cu una f/4 parabolica , de coma nu as fi scapat , ba chiar ar fi grava si mi-ar fi trebuit un corector de coma in locul celui Jones-Bird, care ar fi costat mai mult decat am dat eu pe telescopul de 114/900mm plus accesorii (filtre , oculare , barlow ) la un loc, asa ca nu se merita , mai bine il las asa si il folosesc la vizual, fata de inainte de a-i inlocui secundara telescopul de 150mm se comporta mult mai bine, rezolva si spliteaza bine stele precum Epsilon 1/2 Lyr , Mu Dra , Gamma Vir , chiar si mai dificile ,ca Izar , Lambda Ophiuchi, in unele conditii bune am splitat si stele duble subarc cu acest telescop , deci este apt si la grosismente mari, chiar daca nu exceleaza la calitate deosebita, ca telescopul de 114mm. Iar coma nu e asa deranjanta la vizual precum la foto. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Sabin Munteanu1
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Mai 2023
Mesaje: 22

Motto: dau cu zarul 6-6

Localitate: Intorsura Buzaului

MesajTrimis: 19 Iun 2023 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, pe langa secundara de 37mm, ai mai facut upgrade-uri la telescop, eu as vrea sa il aduc la potentialul maxim pe care il poate avea. Ai facut poze cu el, planetary sau DSO, daca da chiar as vrea sa vad ce ai reusit sa faci. Luna aceasta am facut si eu cateva poze planetary cu telefonul, saptamana aceasta im ajunge comanda de pe astromagazin cu o camera ceres-c player one si un barlow gso 2.5x si ma astept sa fac poze mai bune de acum cu aceste accesorii de planetaty. Aici sunt niste poze facute de mine:


VID_20230611_045333_pipp_lapl7_ap22.png
 Descriere:
 Marime fisier:  841.17 kb
 Vizualizat:  de 1241 ori

VID_20230611_045333_pipp_lapl7_ap22.png



VID_20230611_045641_pipp_lapl7_ap47.png
 Descriere:
 Marime fisier:  598.08 kb
 Vizualizat:  de 1241 ori

VID_20230611_045641_pipp_lapl7_ap47.png



IMG-20230216-WA0004.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  3 kb
 Vizualizat:  de 1241 ori

IMG-20230216-WA0004.jpg



IMG-20230302-WA0002.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  39.76 kb
 Vizualizat:  de 1241 ori

IMG-20230302-WA0002.jpg



_________________
Sabin Munteanu |
________________

telescop: seben 150/1400
camera: nikon d3000, ceres-c (soon.)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2405



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Iun 2023 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am facut si poze si capturi prin telescopul de 150/1400mm , pun o poza cu craterul Copernicus de pe suprafata Lunii, o imagine cu Jupiter de acum doi ani si un link catre pagina din topicul "Lady Luna" unde am mai postat si alte imagini cu cratere selenare pozate prin acest telescop.

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...start=1050

Imaginile sunt satisfacatoare, unele chiar bune, in ciuda comei destul de vizibile care o prezinta telescopul de 150mm. Dar nu cred ca mai am imagini faucte prin acelasi telescop inainte de inlocuirea secundarei, atunci oferea niste imagini proaste, cam neclare din cauza astigmatismului generat de secundara originala cu probleme in ciuda faptului ca ma straduisem sa il colimez cat mai bine (apropo de colimare, acest tip de telescop e pretentios cand vine vorba de colimare si chiar la focalizare, avand o profunzime foarte mica in care se obtine o imagine clara, necesita un focuser precis, eventual cu reductie).
In afara de inlocuirea secundarei ,l-am mai dotat cu cautator Telrad 1x construit in regim DIY si cu un altul optic 6x30 cu diagonala, in rest nu i-am mai facut alte upgrade-uri.

PS. Vad ca al tau telescop Seben 150/1400 ofera imagini mai bune decat oferea telescopul meu inainte sa-i inlocuiesc secundara, se pare ca al meu asa se nimerise, cu probleme la secundara din fabrica. Acum ambele sunt aproape la "egalitate" la calitate (depinde si de camera ,de conditii etc). Wink



copernicus astrosurface.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  496.54 kb
 Vizualizat:  de 1222 ori

copernicus astrosurface.jpg



jupiter_29aug2021_t150mm_ps_185.png
 Descriere:
 Marime fisier:  74.22 kb
 Vizualizat:  de 1222 ori

jupiter_29aug2021_t150mm_ps_185.png



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Sabin Munteanu1
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Mai 2023
Mesaje: 22

Motto: dau cu zarul 6-6

Localitate: Intorsura Buzaului

MesajTrimis: 20 Iun 2023 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa știi ca linkul pe care l-ai trimis nu merge. Acum cateva zile mi-a venit ideea sa duc oglinda telescopului la un baiat priceput de pe olx ca sa o imbunatateasca. Oglinda principala are cateva sgarieturi mai mai care cred ca ma dezavantajează la astrofotografie si as vrea sa vad ce poate sa faca in privinta asta. Este o idee buna sau nu?
_________________
Sabin Munteanu |
________________

telescop: seben 150/1400
camera: nikon d3000, ceres-c (soon.)
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Iun 2023 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sabin Munteanu1 a scris:
Sa știi ca linkul pe care l-ai trimis nu merge.

Acum merge. Lipsea un "?"...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2023 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Putem ști și noi cine este "un băiat de pe OLX" care se pricepe la oglinzi de telescop? Este coleg pe forum? Dacă nu, să-l invităm, că poate mai sunt și alți amatori care au nevoie de astfel de servicii.

Părerea mea este că la acest Seben nu ai ce să mai îmbunătățești, e mai simplu să iei un alt tub optic nou sau second. Pentru astrofoto planetară poți lua o lunetă, vei avea rezultate mult mai bune, fiind mai ușoară. Mulți astrofotografi au renunțat la newtoniene și au trecut la lunete ED sau APO, cu costurile de rigoare, evident.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Iun 2023 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu banuiesc cine este ''baiatul de pe OLX'', probabil e un fost coleg de forum.

Erwin

Discutam ca intre prieteni deci sa nu cumva sa te supere comentariul de mai jos.
Ce spui tu este adevarat, totusi ma simt obligat sa adaug ceva in calitatea mea de o viata de ... adept al lui Newton.

De ce sa glorificam chiar si esecurile astrofotgrafilor nu numai succesele foarte numeroase si mari de care au parte ?
Alegerea unei lunete mici, oricat de perfectionate, este un pas inapoi la care amatorul de astrofotografie este constrans din cauza cerintei de portabilitate.
Amatorul care dispune de un observator permanent si poate sa instaleze acolo o montura oricat de mare, grea si complicata, va alege reflectorul. Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Amatorul care renunta la reflector o face pentru ca armasarul este prea puternic si focos pentru el si nu-i in stare sa-l struneasca. E un insucces, un compromis, o pierdere, o retragere. Oricat de reala si raspandita este tendinta, nu-i un semn de succes ci invers.

Si eu folosesc instrumente mici pentru ca ma distreaza. Dar la telescoape, regula de fier este ''mai mare = mai bun''.
Sau, intr-o forma glumeata : ''Nu exista telescop care sa intreaca unul mic si bun ... decat unul mare si bun''.


https://rogerivester.com/2023/06/17/ngc-55...rio-motta/

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/05/in...i-tcs.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2023 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident, Mircea, ai dreptate. Era doar o constatare, oamenii pe care-i cunosc au făcut asta după ce și-au rupt spatele cărând telescoape mari și grele, cu monturi și mai grele, pe câmp sau la munte. Unii își permit observator privat dar sunt extrem de puțini. Probabil pentru că au dat banii pe un SUV bunicel cu care să care pe lângă telescopul mare, mulțimea de cutii cu accesorii. Ca să faci astrofoto ai nevoie de multe alte lucruri. Și ce frustrant poate fi când uiți acasă o componentă importantă ca roata de filtre sau camera de ghidaj... Twisted Evil

Însă realizări astrofotografice bune am văzut și la cei cu instrumente mici dar forțoase, ca să zic așa. Chiar și imaginea vizuală printr-un ED80 m-a lăsat mască. M-am uitat și prin telescoape mari, dar foarte puțin, ca să nu ajung să tânjesc la ceva ce nu pot căra...

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2023 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
.. Pentru astrofoto planetară poți lua o lunetă, vei avea rezultate mult mai bune, fiind mai ușoară. Mulți astrofotografi au renunțat la newtoniene și au trecut la lunete ED sau APO, cu costurile de rigoare, evident.
Cel putin aici pe forum rezultate planetare bune am vazut cu newtonuri mari sau cass-uri, din curte/balcon. Pentru planete nu e neapara necesar sa te deplasezi pe camp.
Desigur la DSO e alta discutie, acolo sunt cerinte destul de specifice de cer curat sau de focala.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2023 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Ma bucur ca m-ai inteles. Nu pot si nici nu vreau sa aduc atingere astrofotografilor care muncesc pe branci pentru rezultatele pe care le obtin.
Cei care, constransi de imprejurari, fac compromisuri si renunta la reflectoarele mari si grele in favoarea unui ED sau apo mic sunt oameni intelepti.
Si eu, asa am ajuns sa construiesc primul meu dobsonian, ca un compromis. Nu am crezut nici atunci si nu cred nici acum ca acesta este telescopul ideal.
Dar daca nu alegeam varianta de montura Dobson, era vai si amar de bilutele mele.

Telescopul ideal, pentru mine, ramane reflectorul dublu, asa cum a fost propus de Danjon si Couder : montura engleza, cu pilastri la ambele capete ale axei polare + reflector Newton (cat mai mare si mai luminos) pe o parte + reflector Cassegrain cam de acelasi calibru dar cu F/D pe la 20 sau 30, pe partea cealalta. In ziua de azi, Cas-ul ar putea fi inlocuit cu un Ritchie-Chretien de aceeasi apertura cu newtonianul.
Ceva ''de genul'' ca in poza, dar diferit.
Dar, vorba poetului: ''ideal de neatins'' !
Asa ca, la urmatoarea seara senina, voi face iar observatii cu doburile sau cu binoclul ...

Mircea



AK-Paris-Observatoire-Equatorial-Photographique.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.79 kb
 Vizualizat:  de 1047 ori

AK-Paris-Observatoire-Equatorial-Photographique.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2023 08:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mică continuare la off-topic, sper să nu fie cu supărare: Mircea, de ce acum 100 de ani nu existau oglinzi sau prisme diagonale la refractoarele mari? Toate telescoapele din imaginile istorice ne arată oamenii rezemați sau cocoțați pe scări anume făcute ca să ajungă la ocular. Ecuatorialul dublu Prin-Merz de la Institutul Astronomic are o platformă care se ridică și coboară dar băncuța și scara sunt la îndemână.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2023 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Intrebarea ta este foarte interesanta. Asa este cum spui tu, in trecut astronomii, profesionisti sau amatori, evitau prismele sau oglinzile zenitale.
Despre acest subiect pot sa am doar o parere dar banuiesc niste cauze multiple:

- Deoarece nu existau acoperirile anti-reflex, prisma zenitala introducea pierderi de lumina pe fetele sale. Iar inainte de sticla argintata, pentru oglinzi se folosea bronzul de telescop. O asemenea oglinda zenitala lasa doar 60% din lumina colectata de obiectiv sa ajunga in ocular.

- Dupa introducerea oglinzilor de sticla argintata, pierderile s-au diminuat la valori apropiate de cele actuale. Spun ''apropiate'' deoarece oglinda proaspat argintata reflecta mai multa lumina decat mult laudata si folosita oglinda aluminizata actuala. Dar ...

- Dar din miopie intelectuala, producatorii de optica astronomica nu au recunoscut succesul de piata potential al oglinzilor sau prismelor zenitale. Pur si simplu le-au privit ca pe un simplu moft si nu le-au introdus in fabricatie si in vanzare.

- Pana in primele decenii ale secolului XX, ocularele nu erau standardizate. Fiecare producator le producea dupa cum il taia capul cu valori ale culantei atata de variate incat daca iti mai trebuia un ocular, era musai sa ceri de la acelasi producator.
Putinele prisme zenitale oferite erau deci utilizabile doar cu anumite oculare. Productia de accesorii pentru telescoape era cam constipata.

- Astrofizica s-a nascut foarte greu, inafara marilor observatoare si a institutiilor academice si a universitatilor. A fost creatia unor ciudati.
Pana in primele decenii ale secolului XX, daca erai astronom profesionist atunci era ''cool'' sa faci Astrometrie. Cei care se ocupau cu ceea ce s-a numit apoi Astrofizica, erau considerati a fi inruditi intelectual cu alchimistii, deci ca tanar astronom trebuia sa iti alegi cu grija prietenii si colaboratorii. Mai bine stateai cu gatul teapan si masurai cu micrometrul toata nopatea , tot felul de miscari aproape invizibile ale astrelor si apoi calculai si tot calculai pana pe la iesirea la penzie vreun nou catalog care sa-ti poarte numele.
Una peste alta, nu poti face masuratori micrometrice decat cu telescoape foarte zdravene si, in nici un caz, nu foloseai oglinzi sau prisme zenitale. Unele micrometre erau atat de mari, sofisticate si grele ca daca iti cadea unul pe picior, era un grav accident de munca.

- Iar daca profesionistii se canoneau sa observe asa, cu gat tzapan de lup, amatorii le urmau exemplul.
Printre amatorii japonezi, chiar si in ziua de azi exista ''fundamentalisti'' care observa cu luneta numai fara diagonala.

Aceasta este parerea mea pe acest subiect.

Redau legatura in studio, scuze Iulian pentru off- topic.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2023 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Deoarece nu existau acoperirile anti-reflex, prisma zenitala introducea pierderi de lumina pe fetele sale.


Nu cred ca asta a fost motivul real pentru care nu s-au folosit prismele zenitale. O suprafata de trecere fara acoperiri AR reflecta 4% din lumina incidenta, asadar o prisma de acest fel se poate lauda cu o transmisie de lumina de 92%. Doar oglinzile moderne aluminizate ajung la acest grad de reflectivitate.
In plus de asta pe la inceputul anilor 1900 se construiau binocluri intr-o veselie, iar la un binoclu vorbim de cel putin 10 treceri fara AR, ceea ce inseamna o transmisie de lumina de maxim 60%. Si cu toate astea se fabricau.
Motivul real pentru care cred ca nu s-au folosit este lipsa standardizarii ocularelor de care vorbeai mai sus. Era total neproductiv sa comanzi cate o prisma sau oglinda zenitala pentru fiecare tip de ocular folosit.
Doar zic, nu dau cu paru'.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2405



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Iun 2023 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Redau legatura in studio, scuze Iulian pentru off- topic.
Mircea


Nu-i nicio problema, dimpotriva, astfel de discutii off-topic sunt utile, mai aduc un plus de lumina in intelegerea functionarii opticii telescoapelor si lunetelor, a evolutiei acestora de-a lungul istoriei. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact