Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
soare100510a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224943
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O incercare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Evenimente astronomice

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Apr 2021 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Up.
_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Apr 2021 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede ca ideea mea nu prinde. Întradevăr, întocmirea unei asociații legal constituită în această perioadă nu pare să fie foarte ușoară. Ca să nu mai vorbesc de adunarea la un loc a unui număr de oameni. Așa ca ideea mea pică. Poate candva, în viitor vor fi vremuri mai bune, si alții vor realiza acest club.

Mulțumesc celor doi membrii care și-au manifestat interesul, și dacă sunt interesați, menținem legatura. Mulțumesc de asemenea lui Erwin pentru ajutorul său.

_________________
Dragos N
Sus
Razvan Mihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Apr 2021
Mesaje: 15



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Apr 2021 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Ți-am zis în privat că și eu sunt interesat. Să mai așteptăm, poate mai apar persoane, după sărbători.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Mai 2021 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ți-am spus de acum 2, 3 zile in privat, din motive clare, pe care le-am expus și mai sus, eu iau in considerare doar discuțiile de aici, care pot fi văzute și verificate de oricine.

Cat priveste așteptarea, eu am mai avut tot pe forum o inițiativa a unui concurs la care au fost mai mulți donatori de premii decat concurenți. 4 donatori cu tot cu mine , și 2 concurenți. Și dupa ce am așteptat multe luni, a trebuit sa anulez concursul. Și erau premii reale, destul de consistente. Le-am avut la mine pe toate, si le-am trimis inapoi donatorilor. Așa ca m-am lecuit de așteptat.

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0

Daca cineva mai are aceasta intenție, de a constitui o asociație în Ploiești, poate foarte bine sa o faca. Și o să mă înscriu și eu, dacă voi mai fi.

PS. Erau 890 de vizionări când am renunțat la inițiativa mea. Am așteptat destul.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2021 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din păcate, Dragoș, așa este în perioada asta, toată lumea este afectată de pandemie, dar și de individualismul care s-a întins tot mai mult în ultimii ani, oamenii interacționează fizic din ce în ce mai puțin, iar în virtual totul pare să se dilueze cu zi ce trece.

Cu toate astea propun să menținem deschis acest topic și voi mai face și anunțul să mai urce din când în când în topul FB, că nu se știe niciodată.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Mai 2021 06:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, in ultimile zile m-am gândit la chestia asta ca si cum aș fi înafara ei, sa văd avantaje si dezavantaje. Și am tras niște concluzii. Nu o să scriu despre ele astăzi, că e sărbătoare, și nu vreau să intristez pe nimeni. În plus, vreau să am timp să mă gândesc mai bine. Și după ce o să scriu, mai discutam.

Evident, ar fi trebuit să fac chestia asta cu gânditul mai inainte. Mea culpa.

Hristos a înviat!

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 05:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am să încerc să fiu cât mai scurt.

Evoluția unui astronom amator este in mare urmatoarea. Întâi este o etapă entuziastă, când se achiziționează un instrument. Apoi urmează descoperirea limitelor instrumentelor mici. Mulți renunță, alții trec la instrumente mai mari. Dar si aici sunt limite instrumentale. Așa ca iarași o parte renunța, alti cațiva merg mai departe, exploatând ce au, iar alți trec la astrofotografie. În perioada in care astrofotografia era mai putin accesibilă, unii formau asociații și construiau in comun instrumente foarte mari, peste 500mm. Acum asta se întamplă mai rar. Astfel, la ora actuală, majoritatea celor pasionați au trecut la astrofoto. Si pentru ei, ședințele de observații în comun, si implicit asociațiile, nu mai sunt atractive. Cel puțin asta am observat eu.

În plus, constituirea unei asociații implică angajarea unui avocat pentru intocmirea actelor de constituire, înregistrare la tribunal, și mai ales găsirea unui sediu, pentru pastrarea instrumentarului, și pentru întrunirea membrilor. Bani, timp, relații, și efort pe care eu nu pot să-l fac

Pe de altă parte, in timpul in care am activat pe forum am aflat povești nu foarte frumoase despre instrumente aflate in proprietatea unor asociații. Un administrator nu permitea folosirea instrumentelor de frica de a nu se strica. În altă parte un instrument chiar s-a stricat, și deși era reparabil, nimeni nu a pus bani pentru asta, si la revedere instrument. Plus, tradiționalele accesorii pierdute, și pe care nimeni nu le mai inlocuia. Mult mai acceptabile, din acest punct de vedere, pot fi schimburile directe de la om la om. Evident, pe bază de încredere, care se caștigă în timp.

Din aceste motive, dar și din altele, pe care nu vreau să le menționez, renunț la ideea donației.

Dacă totuși se va constitui o asociație in timp util pentru mine, voi fi bucuros să mă inscriu și eu.

De aceea sunt de acord cu Erwin, ca acest topic să rămână deschis.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Evenimente astronomice Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact